Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

RECENZE: Obtížná taktická strategie Blackguards II sází na pomalé tempo

Tahových strategií je v posledních letech jako šafránu. Blackguards II se snaží tuto prázdnotu zaplnit.
75

Blackguards 2

Platforma: PC
Výrobce: Deadline Games

  • Hraní za antihrdinu a temný nádech
  • Nutnost využívat prostředí a taktizovat
  • Příběhové mise
  • Nevychytané uživatelské rozhraní
  • Občas stereotypní

Blackguards II vám potrápí mozek, při rozhovorech s družinou od srdce pobaví a donutí vás udělat rozhodnutí, za která byste ve skutečnosti navěky trčeli v očistci.

Herní karta
Blackguards II

Blackguards II | foto: Daedalic Entertainment

Blackguards II je pokračování Blackguards (2013) od německého studia Daedalic Entertainment. To vyrukovalo s druhým dílem, který by měl být v mnoha ohledech propracovanější a také trochu hráčsky přístupnější a jednoduší. Celý systém je postaven na populárních německých pravidlech The Dark Eye.

Sama mezi pavouky

Procitáte ve smrdutém vězení, kde jste se ocitli, nebo spíš ocitla (hlavní postavou je žena Cassia) z vám dosud neznámého důvodu. Společníkem vám je dost nevrlý strážný, který na vaše výhrůžky, sliby ani plačky neslyší, a ne příliš sympatičtí pavouci. Nu což, na pláč bude času dost, z vězení se nejspíš nějakou chvíli nedostanete, a tak pošlete Cassii na průzkum do prvních kobek, které, jak asi tušíte, jsou plné pavouků.

Blackguards II

Cassia je holka od rány, takže jí nedělá problém prozkoumávat odlehlé části vězení, kam by bez družiny nestrčil nos ani legendární barbar Conan. V prvním okamžiku vás napadne, že to vypadá jako klasická akční hra na hrdiny, ale ihned si všimnete hexagonové mřížky. Ano, jde o tahovou strategii jako řemen. Úvod hry slouží jako tutoriál a nenásilnou formou vás učí všechny základní mechanismy hry. Nováčkům doporučuji si celé tutoriály pročíst.

Nemáte brnění, nemáte pořádnou zbraň, a tak vás pavouci koušou a koušou jak na běžícím pásu. Bohužel pro vás jsou to pavouci magičtí, způsobují smrt či šílenství. Cassii, zdá se, postihne to druhé, ale i kdyby nebylo pavoučích kousanců, těžko by si zachovala zdravý rozum. Ve vězení stráví několik let a marně se s vaší pomocí snaží dostat ven. Dny tráví četbou knihy o umění války. Jed si neuždibuje pouze kousky Cassiiny příčetnosti, ale přetváří ji v monstrum. Když konečně po dlouhých letech z vězení uprchne, zůstane v ní jen málo lidskosti a jediné, nač myslí, je podmanit si celý svět. Příběh neoplývá originalitou, ale funguje dobře a vašemu tažení dává pěkný temný nádech.

Hrdinkou ani omylem

Blackguards II je sympatické svým pojetím. Cassia není typickou hrdinkou, která chce světu pomoci, je to zhrzená žena, která se nerozhodne jít za pomstou, ale za mocí. Chce toho dosáhnout jakýmikoliv prostředky, ač sama neví, proč vlastně válečné tažení pořádá.

Blackguards II

Zapomeňte na etiku hrdinů, tady budete spíš padouch a každý správný padouch potřebuje i pořádnou družinu. A tak se vydáte najít psance jako vy a postavit se proti Marwanovi, vládci země, který nechal Cassii zavřít. Družinu brzy doplní mamonem posedlý trpaslík Naurim, který rozdává tvrdé rány sekyrou, Takate, tak trochu divoch se zálibou ve špičatých klaccích, a mág Zurbaran. Všichni známí z prvního dílu.

Rozdáváme zkušenostní body

Naurim, Takate i Zurbaran jsou ve své podstatě už hotové postavy. Trochu tak zde chybí možnost vytvořit si družinu úplně podle svých představ. Naurim už má body investované v sekyře, Takate v kopí a Zubaran zase v magii. Byla by tedy hloupost jejich směřování nějak razantně měnit, ale vytvářet různé další specializace je samozřejmě možné. Jediný, koho si tedy budete muset transformovat k obrazu svému, bude Cassia.

Možností, do čeho investovat, je opravdu habaděj. Talenty na zbraně vám dovolují lépe ovládat zvolenou zbraň, talenty obecné zase například postavám propůjčí vyšší odolnost nebo vnímavost k pastem (velice užitečná věcička), pro milovníky magie samozřejmě nechybí ani kouzla. Vyloženě pro boj tu jsou speciální pohyby a nakonec speciální schopnosti, které ovlivňují počty životů, vytrvalost nebo zásobu astrální energie (many). Skoro všechny schopnosti jsou ještě rozděleny na určité stupně. Abyste se naučili nějakou dovednost, stačí zajít do jakéhokoliv kempu nebo města, odpadá tedy hledání specialistů.

Blackguards II

Akční body se neválí někde na ulici, musíte bojovat. Za každou odehranou bitvu pak na konci inkasujete nějaké množství bodů v závislosti na obtížnosti. S tím i nějaké ty zlaťáky a předměty.

Taktika je nutnost

Blackguards II sází na promyšlenou taktiku. Nemyslete si, že vám pomůže vždy jedna a ta samá finta. Prostředí je totiž pokaždé jiné a Blackguards II s tamními prvky velice spolupracuje. Jsou zde bedny, které lze svalit na protivníky, nebo lana, která přímo volají po tom, abyste je přesekli. Co asi udělá ta podezřelá louže oleje při kontaktu s ohněm?

V každé misi je dobré svou taktiku postavit právě na interaktivních prvcích a pastech, kterými je často herní plocha přímo posetá. Pokud si chcete hru opravdu užít, právě hrátky s různými pastmi jsou to pravé. Početná skupinka rozpláclá pod hromadou beden, to prostě zahřeje u srdce. Nemluvě o tom, že normální boj by trval mnohem déle.

Avšak pozor, vaši protivníci jsou pěkně prohnaní a rádi vám takové naschvály oplatí. Trochu problém je, že ne vždy se dá na první dobrou odhadnout, co vlastně jaká past udělá, a tak se jednou za čas stane, že si pod lustr pošlete celou skvadru i s hlavním hrdinou. Po mnoha herních mapách jsou rozesety i různé bedny s předměty a zlatem, je dobré v taktizování zohlednit i je.

Blackguards II

Opakování je v Blackguards II celkem nutnost a není to jen kvůli vysoko nastavené obtížnosti, která je trochu nevyvážená a nedá se spoléhat na ukazatel obtížnosti na taktické mapě. Ne vždy totiž napoprvé pochopíte, co vlastně od vás hra chce. Také pathfinding, který byl cílem kritiky už v prvním dílu, vás pozlobí. Pasti musíte obcházet manuálně. Vaši antihrdinové se svorně vrhají vstříc všem pastem i přesto, že je vidí několik políček před sebou.

Ovládni a panuj

Jste dobyvatel. Trochu šílený, ale ambice vám rozhodně nechybí. Postupně dobýváte jedno území za druhým a to vám dodává různé bonusy. Jenže váš protivník nelení a těžko dobytá území si bere zpět. Tehdy přichází druhá část strategie, defenzivní. Ta následuje pokaždé, když podniknete s družinou tři akce na taktické mapě. V defenzivním módu většinou nemáte při sobě hrdiny, ale můžete různě rozmístit pasti tak, aby se do nich chytlo co nejvíce agresorů. Tato část hry však postrádá nějaký větší náboj a po několikáté spíš nudí, protože místo toho, abyste konečně dořešili rozehraný úkol, musíte bránit nějakou zapadlou základnu.

Mnohem lépe si vedou mise příběhové. Tu musíte překročit most, než vás dožene tlupa nepřátelských vojáků, jinde zase osvobodit a ochránit vězně, udělat zával přes koryto řeky nebo rovnou vkročit do jiné dimenze a změřit síly s mocným mágem. Každá mise vyžaduje jiný přístup. Nikde vás nečeká stejný mustr, který by šlo opakovat. Snad jen to, že bez speciálních schopností a promyšleného vývoje postav tvrdě narazíte.

Blackguards II

Nepřátel je stále více a i ve čtveřici by byly pokročilé souboje skoro nehratelné. Proto vám ku pomoci budou běžní pěšáci, kopiníci, rytíři, lučištníci a později i specialisté jako asasíni či bojoví mágové, kteří doplní řady vašich spojenců. I jim se postupně vylepšují vlastnosti a přibývají speciální dovednosti.

Opravdové výzvy, které už spíš připomínají logické hry než hru na hrdiny či strategie, jsou pak jakési souboje s bossy, které vás potrápí opravdu solidně i na střední obtížnost. Jejich obtížnost stoupá i s tím, že následují ihned po misi, takže nemáte čas se na ně pořádně připravit.

V misích jsem se setkal s pár drobnými bugy, které naštěstí dohrání nezabránily.

Všude dobře, v kempu nejlépe

Jedinou zátokou klidu vám budou dobytá území, kempy nebo města, kde budete moci nakupovat nové vybavení, trénovat postavy a investovat akční body do rozličných schopností. Zde také můžete hovořit s parťáky, určovat směr celému ďábelskému tažení a přezbrojovat.

Cassia ve svém běsnění bude muset čelit mnoha morálním dilematům. Co uděláte s uvězněnou družinou vesničanů? Necháte je pověsit, aby byli názorným příkladem pro všechna okolní města? Nebo najdete ve svém jedem sžíraném srdci trochu soucitu a vesničany propustíte? Můžete si být jisti, že takových rozhodnutí uděláte za hru mnoho a každé se na hře nějak podepíše. Vesničané vám projeví vděk tak, že vezmou vidle a pokusí se vám nakopat zadek. V Blackguards II s dobrotou spíš narazíte. Ono nejde být moc hodný, když vaším nejlepším přítelem je obří jedovatý pavouk a nejoblíbenější činností samomluva.

Zmatek v bitvě

Jako strategická hra na hrdiny si Blackguards II stojí dobře, horší už to je s celkovou přehledností soubojů a uživatelského rozhraní. Mapou nelze rotovat, a logicky by tedy mělo být bojiště přehlednější. To sice ano, ale občas se kvůli tomu dostanete do situace, kdy prostě nemůžete kliknout na správný hex. Stejně tak zaměřit nepřítele je občas z nějakého důvodu pro hru problém a nepřítel se zvýrazní až po zběsilém přejíždění myší sem a tam. Sice je to hra o trpělivosti, ale tohle je z trochu jiného soudku. Aspoň že aktivní prvky lze zvýraznit zmáčknutím klávesy V.

Blackguards II

Trochu nešťastně řešený je i ukazatel nepřátelských jednotek. Ten se ukazuje pouze v roletě karet ve spodní části obrazovky a při najetí kurzorem nad jednotku na bojišti karta pouze nepatrně vyjede navrch. V případě, že chcete cíleně útočit na nejpoškozenější jednotku, je hledání mezi dvaceti dalšími kartami frustrující.

Jeskyně i travnaté louky

Vaše tažení se odehrávají v různých lokacích. Graficky jsou vyvedena pěkně, byť určitá podobnost je doprovází. Jeskyně, nádvoří hradů, města i zcela cizí krajiny v jiných dimenzích, to vše vás na vaší pouti čeká. Obzvlášť magická místa v jiných dimenzích mají pamětihodný nádech. Jen nesmíme zapomínat, že hra se nese v temném duchu a v tom je i většina lokací, takže asi nejpestřejší barvou jsou fleky od krve, kterých si užijete až až.

Ze začátku budete bojovat z valné části s lidskými protivníky, ale časem se do hry dostanou i různá monstra a fantasy stvůry, které mají často extrémní speciální útoky. Například takový písečný duch dokáže člena družiny vtáhnout do písečného víru a vy ho vysvobodíte pouze tak, že ducha zabijete. Hmyzí válečníci zase ovládají několik sečných zbraní naráz, dokážou útočit na několik cílů a ještě k tomu jsou to zdatní letci.

Tito silnější soupeři zahánějí stereotyp, který se sice jednou za čas dostaví, ale každá trochu jiná mise ho celkem slušně boří. Také se připravte na hodně pomalé tempo hry a nemožnost ukládat uprostřed misí, takže hru nehrajte, když budete mít omezený čas. Je možné, že pak budete naštvaně vypínat hru uprostřed dobře se vyvíjejícího souboje.

Grafika je pěkná, kouzla vypadají na posledním stupni vylepšení opravdu vražedně. Na rozdíl od prvního dílu se daří na první pokus. Pokud vy, nebo váš protivník použije speciální útok, sílu z rány ucítíte i za monitorem. Za zmínku stojí i dabing a hudba. Obojí se povedlo, nejvíc asi namluvení vaší družiny, která hláškuje jako o život.

Dobrý zážitek s pár masařkami

Blackguards II některé věci zjednodušuje, aby byl přístupnější masám, ale na obtížnosti mu to příliš neubírá. Druhý díl si tedy užijí milovníci pomalých strategií, kteří mají habaděj času a jsou obdařeni trpělivostí. Stačí se prokousat přes příběhově zajímavý, ale herně trochu kostrbatý úvod, protože pravá zábava a herní potenciál se ukáže, až když dojde na první velké střety s rozmanitými nepřáteli. Přesto se stereotypu neubráníte a jednou za čas si zanadáváte na nedotažené uživatelské rozhraní, menší bugy a pathfinding.

Blackguards II vám potrápí mozek, při rozhovorech s družinou od srdce pobaví a donutí vás udělat rozhodnutí, za která byste ve skutečnosti navěky trčeli v očistci. Naštěstí to je jen hra, dobře namíchaný mix, který vás bude bavit i trápit, pokud si zvyknete.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 27 čtenářů

  • Nejčtenější

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...