Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

RECENZE: Obtížná taktická strategie Blackguards II sází na pomalé tempo

Tahových strategií je v posledních letech jako šafránu. Blackguards II se snaží tuto prázdnotu zaplnit.
75

Blackguards 2

Platforma: PC
Výrobce: Deadline Games

  • Hraní za antihrdinu a temný nádech
  • Nutnost využívat prostředí a taktizovat
  • Příběhové mise
  • Nevychytané uživatelské rozhraní
  • Občas stereotypní

Blackguards II vám potrápí mozek, při rozhovorech s družinou od srdce pobaví a donutí vás udělat rozhodnutí, za která byste ve skutečnosti navěky trčeli v očistci.

Herní karta

Blackguards II | foto: Daedalic Entertainment

Blackguards II je pokračování Blackguards (2013) od německého studia Daedalic Entertainment. To vyrukovalo s druhým dílem, který by měl být v mnoha ohledech propracovanější a také trochu hráčsky přístupnější a jednoduší. Celý systém je postaven na populárních německých pravidlech The Dark Eye.

Sama mezi pavouky

Procitáte ve smrdutém vězení, kde jste se ocitli, nebo spíš ocitla (hlavní postavou je žena Cassia) z vám dosud neznámého důvodu. Společníkem vám je dost nevrlý strážný, který na vaše výhrůžky, sliby ani plačky neslyší, a ne příliš sympatičtí pavouci. Nu což, na pláč bude času dost, z vězení se nejspíš nějakou chvíli nedostanete, a tak pošlete Cassii na průzkum do prvních kobek, které, jak asi tušíte, jsou plné pavouků.

Blackguards II

Blackguards II

Cassia je holka od rány, takže jí nedělá problém prozkoumávat odlehlé části vězení, kam by bez družiny nestrčil nos ani legendární barbar Conan. V prvním okamžiku vás napadne, že to vypadá jako klasická akční hra na hrdiny, ale ihned si všimnete hexagonové mřížky. Ano, jde o tahovou strategii jako řemen. Úvod hry slouží jako tutoriál a nenásilnou formou vás učí všechny základní mechanismy hry. Nováčkům doporučuji si celé tutoriály pročíst.

Nemáte brnění, nemáte pořádnou zbraň, a tak vás pavouci koušou a koušou jak na běžícím pásu. Bohužel pro vás jsou to pavouci magičtí, způsobují smrt či šílenství. Cassii, zdá se, postihne to druhé, ale i kdyby nebylo pavoučích kousanců, těžko by si zachovala zdravý rozum. Ve vězení stráví několik let a marně se s vaší pomocí snaží dostat ven. Dny tráví četbou knihy o umění války. Jed si neuždibuje pouze kousky Cassiiny příčetnosti, ale přetváří ji v monstrum. Když konečně po dlouhých letech z vězení uprchne, zůstane v ní jen málo lidskosti a jediné, nač myslí, je podmanit si celý svět. Příběh neoplývá originalitou, ale funguje dobře a vašemu tažení dává pěkný temný nádech.

Hrdinkou ani omylem

Blackguards II je sympatické svým pojetím. Cassia není typickou hrdinkou, která chce světu pomoci, je to zhrzená žena, která se nerozhodne jít za pomstou, ale za mocí. Chce toho dosáhnout jakýmikoliv prostředky, ač sama neví, proč vlastně válečné tažení pořádá.

Blackguards II

Blackguards II

Zapomeňte na etiku hrdinů, tady budete spíš padouch a každý správný padouch potřebuje i pořádnou družinu. A tak se vydáte najít psance jako vy a postavit se proti Marwanovi, vládci země, který nechal Cassii zavřít. Družinu brzy doplní mamonem posedlý trpaslík Naurim, který rozdává tvrdé rány sekyrou, Takate, tak trochu divoch se zálibou ve špičatých klaccích, a mág Zurbaran. Všichni známí z prvního dílu.

Rozdáváme zkušenostní body

Naurim, Takate i Zurbaran jsou ve své podstatě už hotové postavy. Trochu tak zde chybí možnost vytvořit si družinu úplně podle svých představ. Naurim už má body investované v sekyře, Takate v kopí a Zubaran zase v magii. Byla by tedy hloupost jejich směřování nějak razantně měnit, ale vytvářet různé další specializace je samozřejmě možné. Jediný, koho si tedy budete muset transformovat k obrazu svému, bude Cassia.

Možností, do čeho investovat, je opravdu habaděj. Talenty na zbraně vám dovolují lépe ovládat zvolenou zbraň, talenty obecné zase například postavám propůjčí vyšší odolnost nebo vnímavost k pastem (velice užitečná věcička), pro milovníky magie samozřejmě nechybí ani kouzla. Vyloženě pro boj tu jsou speciální pohyby a nakonec speciální schopnosti, které ovlivňují počty životů, vytrvalost nebo zásobu astrální energie (many). Skoro všechny schopnosti jsou ještě rozděleny na určité stupně. Abyste se naučili nějakou dovednost, stačí zajít do jakéhokoliv kempu nebo města, odpadá tedy hledání specialistů.

Blackguards II

Blackguards II

Akční body se neválí někde na ulici, musíte bojovat. Za každou odehranou bitvu pak na konci inkasujete nějaké množství bodů v závislosti na obtížnosti. S tím i nějaké ty zlaťáky a předměty.

Taktika je nutnost

Blackguards II sází na promyšlenou taktiku. Nemyslete si, že vám pomůže vždy jedna a ta samá finta. Prostředí je totiž pokaždé jiné a Blackguards II s tamními prvky velice spolupracuje. Jsou zde bedny, které lze svalit na protivníky, nebo lana, která přímo volají po tom, abyste je přesekli. Co asi udělá ta podezřelá louže oleje při kontaktu s ohněm?

V každé misi je dobré svou taktiku postavit právě na interaktivních prvcích a pastech, kterými je často herní plocha přímo posetá. Pokud si chcete hru opravdu užít, právě hrátky s různými pastmi jsou to pravé. Početná skupinka rozpláclá pod hromadou beden, to prostě zahřeje u srdce. Nemluvě o tom, že normální boj by trval mnohem déle.

Avšak pozor, vaši protivníci jsou pěkně prohnaní a rádi vám takové naschvály oplatí. Trochu problém je, že ne vždy se dá na první dobrou odhadnout, co vlastně jaká past udělá, a tak se jednou za čas stane, že si pod lustr pošlete celou skvadru i s hlavním hrdinou. Po mnoha herních mapách jsou rozesety i různé bedny s předměty a zlatem, je dobré v taktizování zohlednit i je.

Blackguards II

Blackguards II

Opakování je v Blackguards II celkem nutnost a není to jen kvůli vysoko nastavené obtížnosti, která je trochu nevyvážená a nedá se spoléhat na ukazatel obtížnosti na taktické mapě. Ne vždy totiž napoprvé pochopíte, co vlastně od vás hra chce. Také pathfinding, který byl cílem kritiky už v prvním dílu, vás pozlobí. Pasti musíte obcházet manuálně. Vaši antihrdinové se svorně vrhají vstříc všem pastem i přesto, že je vidí několik políček před sebou.

Ovládni a panuj

Jste dobyvatel. Trochu šílený, ale ambice vám rozhodně nechybí. Postupně dobýváte jedno území za druhým a to vám dodává různé bonusy. Jenže váš protivník nelení a těžko dobytá území si bere zpět. Tehdy přichází druhá část strategie, defenzivní. Ta následuje pokaždé, když podniknete s družinou tři akce na taktické mapě. V defenzivním módu většinou nemáte při sobě hrdiny, ale můžete různě rozmístit pasti tak, aby se do nich chytlo co nejvíce agresorů. Tato část hry však postrádá nějaký větší náboj a po několikáté spíš nudí, protože místo toho, abyste konečně dořešili rozehraný úkol, musíte bránit nějakou zapadlou základnu.

Mnohem lépe si vedou mise příběhové. Tu musíte překročit most, než vás dožene tlupa nepřátelských vojáků, jinde zase osvobodit a ochránit vězně, udělat zával přes koryto řeky nebo rovnou vkročit do jiné dimenze a změřit síly s mocným mágem. Každá mise vyžaduje jiný přístup. Nikde vás nečeká stejný mustr, který by šlo opakovat. Snad jen to, že bez speciálních schopností a promyšleného vývoje postav tvrdě narazíte.

Blackguards II

Blackguards II

Nepřátel je stále více a i ve čtveřici by byly pokročilé souboje skoro nehratelné. Proto vám ku pomoci budou běžní pěšáci, kopiníci, rytíři, lučištníci a později i specialisté jako asasíni či bojoví mágové, kteří doplní řady vašich spojenců. I jim se postupně vylepšují vlastnosti a přibývají speciální dovednosti.

Opravdové výzvy, které už spíš připomínají logické hry než hru na hrdiny či strategie, jsou pak jakési souboje s bossy, které vás potrápí opravdu solidně i na střední obtížnost. Jejich obtížnost stoupá i s tím, že následují ihned po misi, takže nemáte čas se na ně pořádně připravit.

V misích jsem se setkal s pár drobnými bugy, které naštěstí dohrání nezabránily.

Všude dobře, v kempu nejlépe

Jedinou zátokou klidu vám budou dobytá území, kempy nebo města, kde budete moci nakupovat nové vybavení, trénovat postavy a investovat akční body do rozličných schopností. Zde také můžete hovořit s parťáky, určovat směr celému ďábelskému tažení a přezbrojovat.

Cassia ve svém běsnění bude muset čelit mnoha morálním dilematům. Co uděláte s uvězněnou družinou vesničanů? Necháte je pověsit, aby byli názorným příkladem pro všechna okolní města? Nebo najdete ve svém jedem sžíraném srdci trochu soucitu a vesničany propustíte? Můžete si být jisti, že takových rozhodnutí uděláte za hru mnoho a každé se na hře nějak podepíše. Vesničané vám projeví vděk tak, že vezmou vidle a pokusí se vám nakopat zadek. V Blackguards II s dobrotou spíš narazíte. Ono nejde být moc hodný, když vaším nejlepším přítelem je obří jedovatý pavouk a nejoblíbenější činností samomluva.

Zmatek v bitvě

Jako strategická hra na hrdiny si Blackguards II stojí dobře, horší už to je s celkovou přehledností soubojů a uživatelského rozhraní. Mapou nelze rotovat, a logicky by tedy mělo být bojiště přehlednější. To sice ano, ale občas se kvůli tomu dostanete do situace, kdy prostě nemůžete kliknout na správný hex. Stejně tak zaměřit nepřítele je občas z nějakého důvodu pro hru problém a nepřítel se zvýrazní až po zběsilém přejíždění myší sem a tam. Sice je to hra o trpělivosti, ale tohle je z trochu jiného soudku. Aspoň že aktivní prvky lze zvýraznit zmáčknutím klávesy V.

Blackguards II

Blackguards II

Trochu nešťastně řešený je i ukazatel nepřátelských jednotek. Ten se ukazuje pouze v roletě karet ve spodní části obrazovky a při najetí kurzorem nad jednotku na bojišti karta pouze nepatrně vyjede navrch. V případě, že chcete cíleně útočit na nejpoškozenější jednotku, je hledání mezi dvaceti dalšími kartami frustrující.

Jeskyně i travnaté louky

Vaše tažení se odehrávají v různých lokacích. Graficky jsou vyvedena pěkně, byť určitá podobnost je doprovází. Jeskyně, nádvoří hradů, města i zcela cizí krajiny v jiných dimenzích, to vše vás na vaší pouti čeká. Obzvlášť magická místa v jiných dimenzích mají pamětihodný nádech. Jen nesmíme zapomínat, že hra se nese v temném duchu a v tom je i většina lokací, takže asi nejpestřejší barvou jsou fleky od krve, kterých si užijete až až.

Fotogalerie

Ze začátku budete bojovat z valné části s lidskými protivníky, ale časem se do hry dostanou i různá monstra a fantasy stvůry, které mají často extrémní speciální útoky. Například takový písečný duch dokáže člena družiny vtáhnout do písečného víru a vy ho vysvobodíte pouze tak, že ducha zabijete. Hmyzí válečníci zase ovládají několik sečných zbraní naráz, dokážou útočit na několik cílů a ještě k tomu jsou to zdatní letci.

Tito silnější soupeři zahánějí stereotyp, který se sice jednou za čas dostaví, ale každá trochu jiná mise ho celkem slušně boří. Také se připravte na hodně pomalé tempo hry a nemožnost ukládat uprostřed misí, takže hru nehrajte, když budete mít omezený čas. Je možné, že pak budete naštvaně vypínat hru uprostřed dobře se vyvíjejícího souboje.

Grafika je pěkná, kouzla vypadají na posledním stupni vylepšení opravdu vražedně. Na rozdíl od prvního dílu se daří na první pokus. Pokud vy, nebo váš protivník použije speciální útok, sílu z rány ucítíte i za monitorem. Za zmínku stojí i dabing a hudba. Obojí se povedlo, nejvíc asi namluvení vaší družiny, která hláškuje jako o život.

Dobrý zážitek s pár masařkami

Blackguards II některé věci zjednodušuje, aby byl přístupnější masám, ale na obtížnosti mu to příliš neubírá. Druhý díl si tedy užijí milovníci pomalých strategií, kteří mají habaděj času a jsou obdařeni trpělivostí. Stačí se prokousat přes příběhově zajímavý, ale herně trochu kostrbatý úvod, protože pravá zábava a herní potenciál se ukáže, až když dojde na první velké střety s rozmanitými nepřáteli. Přesto se stereotypu neubráníte a jednou za čas si zanadáváte na nedotažené uživatelské rozhraní, menší bugy a pathfinding.

Blackguards II vám potrápí mozek, při rozhovorech s družinou od srdce pobaví a donutí vás udělat rozhodnutí, za která byste ve skutečnosti navěky trčeli v očistci. Naštěstí to je jen hra, dobře namíchaný mix, který vás bude bavit i trápit, pokud si zvyknete.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 27 čtenářů

  • Nejčtenější

Herní vývojáři museli změnit podobu ikony. Lidem z ní bylo nevolno

Jednoduchá ikonka nově přidaného povolání do hry Final Fantasy XIV přinesla vývojářům nečekané komplikace. Přibližně...

Zveřejnil tajné vojenské dokumenty, aby dokázal, že je ve hře chyba

Nadšenec do vojenské simulace War Thunder zašel během internetové debaty o hře až příliš daleko. Aby vývojářům ukázal,...

RECENZE Chernobylite: návštěva zamořené zóny nebyla nikdy děsivější

Co byste udělali, abyste zachránili milovanou osobu? Někteří by pro to zpřetrhali samotný čas a prostor. A právě to se...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu

V srpnu budeme rozvíjet vlastní civilizaci, vypravíme se na ostrov plný magie, uvázneme v časové smyčce či se utkáme v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blizzardem otřásá skandál. Zaměstnankyně popsaly sexuální obtěžování

Americký úřad pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení podal žalobu na herní vydavatelství Activision-Blizzard, které prý...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...