Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Black Buccaneer

  12:07
Pirátských her už je v této době možná až příliš. Důvod? Třetí díl Pirátů z Karibiku útočí i na česká kina! Virtuální dobrodružství mužů se zkříženými hnátami ve znaku je tak atraktivnější než kdy jindy. Platí to ale i pro Black Buccaneer?
45

Black Buccaneer

Platforma: PC
Výrobce: WideScreen Games

Herní karta

Black Buccaneer S pirátskými hrami to začíná být jako se strategiemi z 2. světové války. Stále jich sice není tolik, ale vzhledem k malému rozsahu tohoto tématu v poměru k největšímu masakru v dějinách lidstva je jich až moc. Naštěstí jde ale s největší pravděpodobností pouze o několikasezónní vlnu, jíž spustil megaúspěch Pirátů z Karibiku. Dočkali jsme se tak podivného paradoxu: zatímco oficiální hry koketující s reáliemi filmové trilogie nemají potřebnou kvalitu ani na to, aby se vyšplhaly nad bahno průměry, ty neoficiální – podpořené pouze módní vlnou zájmu – obvykle musí předvést aspoň nějakou kvalitu, aby s s nimi hráč vůbec začal. Nakonec takové Age of Pirates: Caribbean Tales nebylo špatné, Tortuga: The Two Treasures už sice o něco horší, ale stále se jednalo o nadprůměrný počin. Sestupnou tendenci z výsluní bohužel potvrzuje Black Buccaneer – hra v Evropě se objevující takřka přesně s premiérou třetích Pirátů z Karibiku, tedy poslední šance, kdy vlny ještě vyprázdní naplněné regály.

Čert tomu chtěl, že je na ostrově ukryt ten největší poklad, jaký lidské oko kdy spatřilo – a proradná valkýra toho náležitě využívá, šíří mezi námořníky zvěsti, a ti se jí vrhají přímo do spárů, bláhově doufajíc, že si odnesou zlatem a šperky přeplněné truhlice.

Ve hře se vžijete do hrdiny jménem Francis Drake, který je prezentován jako víceméně dobrosrdečný pirát, a to nejen učiteli dějepisu se sklony k patosu, ale i autory hry. Alternativní historie vyprávěná v Black Buccaneerovi ho zavádí na Black Buccaneer tajuplný ostrov, kterému krvavou rukou vládne démonická žena, obklopující se krvelačnými pohůnky. Čert tomu chtěl, že je na ostrově ukryt ten největší poklad, jaký lidské oko kdy spatřilo – a proradná valkýra toho náležitě využívá, šíří mezi námořníky zvěsti, a ti se jí vrhají přímo do spárů, bláhově doufajíc, že si odnesou zlatem a šperky přeplněné truhlice. Namísto toho ale jejich pouť s pravidelností přílivu a odlivu končí přinejmenším napíchnutím na kůl. Nebyl by to Francis Drake, kdyby se tajemný ostrov vydal prozkoumat svépomocí – a pokud možno konečně onen poklad získat. I on ale pozná, že legendy zase tak nelhaly, a na ostrově skutečně řádí zlo v čiré podobě. Začíná to rozmlácenou lodí na břehu, jež Francise odsuzuje buď k potupné smrti v pasti ostrova, nebo dobrodružné pouti s cílem nalézt potřebné součástky, poklad, vysekat neřády a ve velkolepém stylu odjet. Zřejmě stejně jako my zvolíte druhou cestu a vydáte se na zhruba sedmihodinovou cestu.

VIDEO

Na jejím konci budete děkovat autorům, že hru udělali krátkou, byť i tak jí vzhledem k minimu invence přehnaně protahovali. Black Buccaneer Čekáte-li další zjednodušený klon Pirates!, jakým byla jak Tortuga, tak Age of Pirates, budete možná překvapeni. Je pravdou, že takto koncepčně shodných her vyšlo možná až moc, jenže stále mají určité kouzlo v objevitelské, obchodní a námořně-bitevní části, což ovšem Black Buccaneerovi zoufale schází. Ten se totiž opírá pouze o Francisovu pouť na ostrově – a velmi brzy tak přestane jít o nějaké piráty, ale přijde na řadu prostý boj proti místním monstrům a pohůnkům hlavní zlodušsky. Ačkoliv na něm hra tak úplně nestojí, většinu času totiž strávíte zběsilým pobíháním a poskakováním po špatně navržených úrovních. Autoři se evidentně snažili těžit z dobrodružných výprav Lary Croft, jenže s tou se v žádném coulu nemohou rovnat, tedy pokud nechcete srovnávat aktuální Black Buccaneer s několika úvodními díly série Tomb Raider. Pravda, i ty mají větší kouzlo, ale technicky a koncepčně jim Black Buccaneer šlape na paty. Ne, to opravdu není pochvala.

Pokud někdo chce vytvořit kvalitní klon Tomb Raidera, jakým je například novodobá trilogie Prince of Persia, musí si především najmout zručné level designéry. Na nich totiž závisí, jak moc hra dokáže zaujmout. Black Buccaneer může sloužit jakoBlack Buccaneer odstrašující příklad, jak se do podobné práce nepouštět. Prostředí karibského ostrova připomíná omalovánky jako vystřižených z animovaného Shreka (jen v mnohem nižším detailu), což samo o sobě odpuzuje. Jenže způsob, jakým je Francis prováděn po úrovních – to je ještě mnohem silnější káva. Naprostá linearita a zjevnost, kudy budou směřovat další kroky, jsou do očí bijící. Každičké součástce hry nesmírně schází jakýkoliv nápad, který by zcela fádní cestu plochými úrovněmi trochu ozvláštnil.

Autoři se evidentně snažili těžit z dobrodružných výprav Lary Croft, jenže s tou se v žádném coulu nemohou rovnat, tedy pokud nechcete srovnávat aktuální Black Buccaneer s několika úvodními díly série Tomb Raider.

Ovládání jednodušší ani být nemohlo. Hrdinu ovládáte pomocí kurzorových kláves a myši, na níž jsou přiřazeny útoky. Mezerníkem se potom skáče, což je činnost, kterou budete provádět hodně často, bohužel v prostorách a v rámci takových „hádanek“, které si vás žádným způsobem nezískají. Tam, kde bylo v Tomb Raiderovi nutné prozkoumat prostory a rozvrhnout si postup skrz relativně náročné prostředí, tady přijdete k prvnímu objektu, který spatříte, vyskočíte na něj – a hle, vidíte další, tak na něj pro změnu přeskočíte, vaším obzorům se otevře Black Buccaneer další atd. Přemýšlet vážně netřeba. Vše je automatizované na nejvyšší možnou míru a i questy, jež se vám rádoby zajímavě zapisují do logu, se plní jaksi mimoděk. Rozhodně to není tak, že byste museli někam vyrazit na vlastní pěst – ono to totiž vzhledem k linearitě ani není možné.

Ani boje špatnou situaci hry kdovíjak nevytrhnou, byť jsou možná tím lepším, co vás v Black Buccaneerovi čeká. Ne však od počátku, kdy na zvířecká monstra narážíte sporadicky, po jednotlivcích a stačí pouze tasit meč – a už uvolňují cestu. Francis ještě může vytáhnout bambitku a kosit s ní nepřátele na větší dálku. Meč nám nicméně přišel o několik řádů účinnější. Komba, jež se postupně učíte a hra je postupně zapisuje, abyste si jejich soustavu vždy mohli obnovit, pak jsou v podstatě zbytečným zkomplikováním i tak snadného postupu hrou, připomínajícího pověstný nůž projíždějící máslem. Pro všechny případy se ovšem hrdina může transformovat do bájného černého bukanýra, jenž hře propůjčuje název. Tady se tvůrci možná inspirovali Spider-Manem a jeho temným egem, jenže zde nemá temné já spustitelné jen na několik okamžiků mnoho příležitostí k uplatnění se.

Klady a zápory

Plus Pokud je to vaše první akční adventura, pak na chvíli zabaví
Plus Za Francise Drakea si zahrajete málokdy

Mínus Špatný design úrovní
Mínus Technicky zastaralé

Cena 699 Kč
EN Anglicky (český manuál)

Komba, jež se postupně učíte a hra je postupně zapisuje, abyste si jejich soustavu vždy mohli obnovit, pak jsou v podstatě zbytečným zkomplikováním i tak snadného postupu hrou,

Na Black Buccaneer čekal málokdo – možná tak ti největší fandové do pirátských příběhů. Jenže ani je hra neuspokojí. Je totiž až příliš přízemní, zastaralá, levně působící, troškařích a tak bychom mohli nějakou dobu pokračovat. Pozitivních vlastností titul věru mnoho nemá. Stále tak čekáme na hru, která by se dokázala vyrovnat či snad dokonce překonat remake Meierových Pirates! Máte-li rádi tuto tématiku rádi, rozhodně se na něj vrhněte – díky komplexu rozličných možností je zábavný stále dokola. A nakonec ani ty hry od ruských pirátů z Akelly nejsou špatné…

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

45 %

Čtenáři

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 48 čtenářů

  • Nejčtenější

KVÍZ: Ukažte, že máte pro strach uděláno. Jak moc dobře znáte hororové hry?

I když se ve skutečném životě nechce bát nikdo, ve světě videoher je to něco jiného. Strach a...

Nové Grand Theft Auto pod lupou. Deset věcí, které o něm musíte vědět

Po dlouhých letech jsme se konečně dočkali první ukázky z šestého dílu Grand Theft Auto. Přinášíme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chystá se další hra ze světa Dungeons & Dragons. A opět bude kooperativní

Studio Starbreeze, nejlépe známé díky své zlodějské sérii Payday, oznámilo, že naplno pracuje na...

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fortnite vylepší závodní režim a svět postavený z lega

Nová kapitola vysoce populární hry Fortnite přinesla nejenom obvyklou obměnu herní mapy v hlavním...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

KVÍZ: Ukažte, že máte pro strach uděláno. Jak moc dobře znáte hororové hry?

I když se ve skutečném životě nechce bát nikdo, ve světě videoher je to něco jiného. Strach a...

Nové Grand Theft Auto pod lupou. Deset věcí, které o něm musíte vědět

Po dlouhých letech jsme se konečně dočkali první ukázky z šestého dílu Grand Theft Auto. Přinášíme...

Chystá se další hra ze světa Dungeons & Dragons. A opět bude kooperativní

Studio Starbreeze, nejlépe známé díky své zlodějské sérii Payday, oznámilo, že naplno pracuje na...

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Pronájem bytu 2+kk 45 m2
Pronájem bytu 2+kk 45 m2

Bubeníkova, Pardubice - Bílé Předměstí
13 000 Kč/měsíc

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...