Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

BioShock 2 je vynikajícím návratem pod vodní hladinu

  0:01aktualizováno  0:01
BioShock byl špičkou ve svém žánru a druhý díl rozhodně nekazí svému předchůdci pověst. Právě naopak.
90

BioShock 2

Platforma: PC
Výrobce: 2K Marin

 • Povedené prostředí
 • Zajímavý příběh
 • Promyšlená herní náplň
 • Multiplayer
 • Technické zpracování
 • Zbytečné podvodní sekvence

Atmosféricky stále jedinečný produkt, který však trpí stigmatem druhého dílu. Nepřináší nic moc nového, vypadá stejně a navíc ztratil kouzlo nově objevovaného. Přesto je to výrazně nadprůměrný počin, především díky své variabilní hratelnosti.

Herní karta

Psal se rok 2007, kdy jsme si mohli užít úžasnou atmosférickou střílečku BioShock, která nás pozvala do fiktivního podmořského města Rapture. A hráči si užívali každou minutu této vypilované zábavy, která snad neměla žádnou výraznější chybku. Drobné výtky většinou směřovaly k příběhu, který možná nebyl dokonalý, ale to byla snad jediná vada na kráse, kterou BioShock měl.

Bioshock 2Příběh druhého dílu nás přivádí zpátky do Rapture, ale o deset let později (1970). Tentokráte bude hlavním hrdinou jedna z bytostí zvaná Big Daddy (přeložme jako Velký Taťka). Vaším úkolem je nejen zajistit, aby přežil, ale jelikož se probouzí, aniž by  vlastně věděl, co se děje, tak vám nezbude, než vypátrat pravdu.

Zničené Rapture je pod nadvládou Sofie Lamb, která neustále hlásá, že město je rájem, ale stačí se porozhlédnout kolem a bude vám hned jasné, že se děvče trošku mýlí nebo jí praskly brýle. Což ona nehodlá přiznat, a jelikož váš Big Daddy pro ni představuje problém, rozhodne se ho zbavit s pomocí své armády Big Sisters (Velké Sestry).

Extrakt z krve není vůbec jednoduché získat.

Jako prototyp Velkého Tatíka zvaný Delta (u něhož se poprvé podařilo vytvořit pouto s Malou Sestrou) máte několik výhod oproti ostatním Big Daddies, které potkáte. Jste rychlejší, inteligentnější a hlavně máte svobodnou vůli.

Bioshock 2Na začátku hry máte k dispozici pouze vrták, který je samozřejmě zbraní vhodnou pro boj zblízka. Ale není to tak snadné, i vrták něco potřebuje a to je benzín. Bez něj nefunguje a vy s ním můžete jen mávat a mlátit s ním nepřátele po hlavě. To platí pro většinu kousků ve vašem arzenálu, pokud vám dojdou náboje, můžete je použít k boji na blízko. Není tak účinný, ale když vám nic jiného nezbude, budete se na něj muset spolehnout

Postupem času najdete slušné množství zbraní, jako například brokovnici, kulomet, vrhač oštěpů nebo třeba granátomet. Všechny zbraně lze vylepšit a navíc jsou do nich různé druhy střeliva. Pro příklad granátomet dokáže vrhat jak granáty, tak třeba i tepelně naváděné rakety. Většinou má zbraň tři druhy střeliva.

Bioshock 2Nábojů bude víceméně neustále nedostatek. I když se povalují po Rapture a neustále budete narážet na automaty, v nichž je můžete nakupovat, jejich spotřeba je opravdu vysoká. Protivníci jsou totiž vcelku odolní a než se jich zbavíte, bude vás to stát nejen hodně pobíhání a uhýbání před jejich útoky, ale také slušné množství střeliva.

Bez nábojů se můžete spolehnout nejen na údery pažbou nebo vrtákem, ale i na Plasmidy, které vám dávají speciální schopnosti. Těch je slušné množství a zahrnují například telekinezi, zmrazení nepřátel, vrhání ohně nebo přivolání roje hmyzu, který protivníky nejen zmate, ale i zraní.

Na počátku hry budete plazmidy využívat i k tomu, abyste mohli postoupit dále (např. důležitý předmět se skrývá pod ledem, který je nutno rozmrazit), ale časem je tato možnost zanedbávána a budou sloužit hlavně k boji.

Tentokráte můžete použít zbraň i plazmid současně. A je to více než vhodné, dalo by se říct nutné. Vaše levá ruka slouží plazmidům, v pravé třímáte zbraň. Bioshock 2Užijete si obojího, protože bez speciálních schopností byste se hodně zapotili.

Kulomet nebo brokovnice sice dovedu nepřátele pěkně podráždit, ale ani na nižší obtížnost vám často nestačí dvě nebo tři rány, aby se hroutili k zemi. Musíte prostě kombinovat plazmidy se střelbou. Například zmrazení a poté střelba jsou hodně roztomilou kombinací.

Speciální talenty lze také vylepšovat stejně jako zbraně u speciálních automatů (je jich několik druhů). Ale na rozdíl od nábojů, které stojí běžné dolary, upgradování plazmidů si žádá komoditu zvanou ADAM.

Celé Rapture je účelně deprimující.

Jenže tento extrakt z krve není vůbec jednoduché získat (jen párkrát ho jen tak naleznete povalovat se na zemi). Hlavním zdrojem jsou Little Sisters, které ho dovedou čerpat z krve mrtvých. Takže vám nezbývá, než hledat roztomilé malé holčičky, které se skrývají po úrovních. Ony jsou sice ochotné se k vám přidat, Bioshock 2jelikož jsou spojeny s Bid Daddies a vy jste jeden z nich, jenže je tu další problém. Malé Sestry nejsou nikdy samy, vždy mají poblíž Velkého Taťku, který je hlídá.

Ten na vás sám nezaútočí, ale také vás nenechá, abyste mu jeho svěřenkyni ukradli. Souboji se tedy nevyhnete. Pak máte několik možností, buďto surovinu ADAM z Malé Sestry vytěžit (což má pro ni nehezké následky) nebo ji adoptovat a nechat ji, aby pro vás ADAM hledala. Druhá možnost přinese méně extraktu, ale zase mučit malé holčičky? Little Sisters můžete zachránit u ventilačních šachet, kam se schovají. Pokud to uděláte, tak dostanete další ADAM a ještě vám vděčné dívky sem tam nechají dárek v podobě medvídka, který skrývá zajímavé odměny.

Ovšem ani záchrana Malých Sester se neobejde bez problémů, čas od času to přiláká Velkou Sestru, která je stejně odolná jako Big Daddy, ale je rychlejší a mrštnější, takže dá hodně práce se jí zbavit.

Ale za ADAM toto riziko stojí. Nejen, že za něj můžete vylepšit a nakoupit Bioshock 2plazmidy, navýšit ukazatel zdraví nebo EVE (energie pro používání plazmidů), ale ještě nakoupit toniky. Pro ty máte k dispozici další sloty a jde obvykle o pasivní vlastnosti jako větší odolnost, rychlost, menší spotřeba EVE při používání plazmidů nebo usnadnění hackování.

O tom ještě řeč nebyla, ale jelikož jde o výraznou část hry, nemůžeme ho opomenout. Hackovat můžete spoustu věcí. Ovšem nejdříve si ujasněme jak. Hackování jako takové je totiž minihrou, která sází na váš postřeh. V určitou chvíli se objeví oblouček, kde jsou obvykle zóny tří barev. Po oblouku běhá šipka tam a zpět. Vaším úkolem je trefit se do zelených nebo ještě lépe modrých oblastí (modré jsou bonusové). Vyhnout se musíte červeným, protože pokud se trefíte do nich, ozve se poplach a objeví se vznášející se útoční droidi.

Hackování slouží k tomu, aby se otevřely dveře, můžete s ním ovládnout droidy, kulometné věže a také, když hacknete automat, snížit ceny zboží, což se hodí. S postupujícím časem je to samozřejmě těžší a těžší a myslíme si, že alarm uslyšíte docela často. Vyplatí se ale riskovat, protože odměny za úspěšné Bioshock 2hackování jsou nemalé a budou se hodit.

Další cestou jak získat nějaký ten bonus je kamera. I tu budete mít k dispozici a za natáčení a focení nepřátel budete získávat nejen informace, co na ně platí, ale také různá vylepšení schopností a toniky. A i když by to člověk neřekl, je to docela zábava.

BioShock 2 je jednou z oněch her, u které se vyplatí nejít jen kupředu, ale pořádně procházet jednotlivé úrovně, protože se v nich povalují a skrývají důležité předměty. Peníze, střelivo, lékárničky, kazetové přehrávače, které odhalují příběh atd. Nechceme poučovat, ale mířit jen vpřed není nejmoudřejší taktika. Navíc, jak už jste se dozvěděli, tak stojí za to hledat Malé Sestry.

Speciální edice
Jak bývá v poslední době zvykem u mnoha titulů, i BioShock 2 je k dostání ve speciální limitované edici, respektive ve dvou verzích. Ta malá, BioShock 2 Rapture Edition, obsahuje knihu s uměleckými kresbami ze hry. S větší speciální edicí se vám dostane do ruky samozřejmě hra, tři plakáty, soundtrack ze hry na CD, soundtrack z prvního dílu na vinylové desce, 164 stránková vázanou kniha s kresbami a to vše ve speciální krabičce ozdobené originálními kresbami.

Bioshock 2Pokud se vám ale nechce jen tak courat po levelech, tak se stačí podívat na mapu, která je nejen přehledná, ale ještě jsou na ni vyznačena místa s Little Sisters, automaty, ventilace, prostě vše co potřebujete.

A jestli je vaším cílem dostat se co nejrychleji k závěrečným titulkům nebo nejste fanoušky mnohaminutového bloudění po chodbách a místnostech Rapture, pak si můžete zapnout šipku, která vás navádí směrem, kde se skrývají vaše primární úkoly. Není přítomna vždy, ale většinu času ano. A i když ji budete mít zobrazenou, určitě se herní doba vyšplhá na více než 12 hodin.

Ale je nutné poznamenat, že BioShock 2 není přehnaně frenetickou akcí a není neobvyklé, že se na vás pár minut nikdo nevrhne a vy jen tak putujete z místa na místo. Speciálně to platí pro podvodní mise, ve kterých se dostanete přímo do moře a procházíte se po dně, ale jediné, co tu můžete dělat je, že pomalu (potápěčský oblek je dost těžký) procházíte z bodu A do bodu B a maximálně seberete pár předmětů nebo se na moment zastavíte a prohlédnete striktně omezené okolí, které ale většinou není nijak zajímavé.

Bioshock 2Tyto sekvence nám, mimochodem, přišly trošku do počtu a jejich účel je nakonec veškerý žádný, rozhodně to není virtuální verze potápění se u korálových útesů.

BioShock 2 nabízí i multiplayer, který je zasazen do roku 1959, tedy rok před události v prvním BioShocku. Hráči se dostávají do doby, kdy probíhala občanská válka. K dispozici je šest postav (od šamana až po ženu v domácnosti), respektive osm, pokud jste si hru přeobjednali u vybraných prodejců.

K dispozici jsou módy, které jste už většinou okusili v různých variacích u konkurence. Standardní všichni proti všem, týmy proti týmům, Capture the Flag (až na to, že "Flag" je Malá Sestra), dohromady jich je pět, přičemž některé mají několik forem.

Pokud se dostaneme k technické stránce hry, tak musíme hlavně chválit. Nejprve trkne do oka retro zpracování, kdy jsou různé animace, které vám sdělují, jak co používat, zpracované jako staré animované filmečky s notným Bioshock 2nádechem humoru. Hudba je taktéž sympaticky dobová. A ani na dabing nelze žehrat, protože je povedený a například téměř neustálé proslovy Sofie Lamb, které se ozývají po celém městě, dokonale dotváří atmosféru.

Ta je sama o sobě skvělá, někdy skoro hraničí se survivor hororem. Chvíle, kdy procházíte zdánlivě prázdnými polorozpadlými chodbami a čekáte, kdy se na vás někdo vyřítí (i když obvykle se to nestane), zvládají vyvolat slušné mravenčení v zádech. Celé Rapture je účelně deprimující a o to lépe fungují momenty, kdy se ocitnete na místě, které naznačuje, že kdysi bylo plné veselí a radosti a nyní už je jen smutným odkazem minulosti.

První díl BioShocku nastavil laťku hodně vysoko a patří mu místo jedné z nejunikátnějších stříleček poslední doby. Druhý díl se může pochlubit tím, že velká očekávání nezklamal. Můžeme namítnout, že v Rapture už jsme jednou byli, takže nás už tolik nepřekvapí, ale proč se nevrátit na místo, které toho může ještě dost nabídnout, navíc z jiné perspektivy. Samozřejmě, prvotní okouzlení zničeným městem už není tak silné, ale pořád jde o prostředí, které nenudí.

Jediné, co nás trošku zklamalo, jsou podvodní sekvence, které postrádají hlubší myšlenku a účel, ale jsou krátké a dají se přežít bez úhony. Jinak se vám s BioShockem 2 dostává do rukou atmosférická promyšlená střílečka, oplývající kvalitami, které by měly oslovit každého fanouška žánru.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 254 čtenářů

 • Nejčtenější

Na Steamu vyšel simulátor masturbace

Ve hře Wanking Simulator se stanete chorobným onanistou, který nedokáže svoji vášeň udržet na uzdě. Hraje se jako...

Na nejtěžší obtížnost proběhl Doomem bez smrti, zabil ho poslední boss

Elitní hráč s přezdívkou MoonMoon mohl být jedním z prvních hráčů na světě, kdo dohraje posledního Dooma na tu nejtěžší...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v dubnu

V dubnu se těšíme na návštěvu zombiemi zamořeného Raccoon City v remaku Resident Evil 3. Pokud by to na vás bylo moc,...

Návrat slavného monstra v Predator: Hunting Grounds smrdí průšvihem

Zajímavě vypadající multiplayerovou akci Predator: Hunting Grounds se slavným mimozemským lovcem bylo možné o uplynulém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte nejslavnější postapokalyptické hry?

Značku Fallout zná snad každý, ale her, které se odehrávají v katastrofou postižených světech, je nespočet. Poznáte...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

 • Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Najdete na iDNES.cz