Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Battlefield 2 - nářezová akce

  12:03aktualizováno  3. listopadu 9:43
Moderní válka vypadá na monitorech počítačů zase o něco reálněji. Multiplayerový bůh se vrátil ve své třetí reinkarnaci. Co přináší nového a jak se hraje? Více v naší recenzi + VIDEA ze hry!
93

Battlefield 2

Platforma: PC
Výrobce: Digital Illusions

Herní karta

Battlefield 2Když Digital Illusion před třemi lety a pár měsíci oznámili válečnou akci Battlefield, většina hráčů jí nevěnovala pozornost. To se ovšem změnilo s příchodem multiplayerového dema. Úspěch Battlefieldu byl obrovský a některá média jej vynášela do nebes. Oproti ostatním hrám Battlefield nabízel skvělou multiplayerovou hru, ovšem zaostával po stránce singleplayeru (ten ani nebyl plánován). Následovaly dva datadisky a Battlefield Vietnam, který pokračoval v trendu nastoleném prvním Battlefieldem. Skvělá on-line hra, které ovšem chyběl propracovaný singleplayer - 20 map z multiplayeru, na které jsou nasazení ne moc inteligentní boti nikoho nepotěší. Stejně jak na serverech přibývalo hráčů, tak rostlo i očekávání nového dílu série a to Battlefield 2. Digital Illusion pomaličku vypouštěli informace a očekávání rostlo. A kdo viděl prezentaci na herním veletrhu E3, tak se nemohl dočkat dne, kdy se hra objeví na pultech obchodů.

Intro Battlefield 2

Video

>> Stahujte intro Battlefield 2 8,78 MB <<

Battlefield 2Herní koncept
Battlefield 2 konečně přichází na naše monitory. Na úvod se sluší říci, že neporušil tradici a stejně jako předchozí díly je zaměřen především na multiplayerové klání. Nicméně singleplayer se také dočkal zlepšení. Oproti předchozím dílům se Battlefield 2 odehrává v současnosti a to ve smyšleném konfliktu. Zatímco Battlefield 1942 a Vietnam se snažili o věrnost bojového prostředí, Battlefield 2 obsahuje celkem 12 map, které vycházejí z představ tvůrců. Podíváte se tak na například na rozestavěnou přehradu, chladící věže jaderné elektrárny atp. Celkově mapy tvoří slušnou směs a jsou dobře vyvážené.
U multiplayeru může dojít k jedné nemilé věci. To když se na velké mapě sejde málo hráčů nebo na malé tolik, že když se pohnete, tak vrážíte do spoluhráčů. Na tohle tvůrci mysleli a tak má každá herní mapa své dva klony. Jeden zmenšený a druhý zvětšený. Server poté podle počtu hráčů vybere optimální velikost mapy. Podle zvolené velikosti mapy se odvíjí také počet vozidel a dalších dopravních prostředků na mapě.
Z původních tří multiplayerových módů nám autoři ponechali pouze jeden – Conquest. Capture the Flag a Deadmatch byly ze hry úplně odstraněny. Tvůrci to zdůvodňují malým zájem o tyto módy a samozřejmě dodávají, že pozůstavší Conquest je mnohem lepší a zábavnější. A nutno říct, že mají pravdu.
Ošetřena byla také situace, kdy se na stanovišti najednou respawnovalo příliš hráčů. Pokud se protivník snažil zrovna stanoviště dobýt a vyměnit vlajku, jeho útok se změnil v mord, ze kterého v 99 procentech případů neodešel, ale byl protihráči poslán na nedobrovolný respawn.

Battlefield 2 - klady a zápory

Plus Multiplayerové mise
Plus Audiovizuální zpracování

Mínus Slabý singleplayer (což se čekalo)
Mínus Hardwarové nároky

Nový Battlefield se ještě více přiklání k týmovému hraní. Byl vylepšen systém povelů a také přibylo rozdělení na velitele a vojáky. Díky tomu lze vymýšlet strategii a lépe tak zaútočit na nepřítele. Osobně se mi tento systém velmi osvědčil a je mnohem lepší, než neorganizovaný útok „hrrr na ně“.
Ne na každém serveru ovšem najdete hráče, kteří jsou ochotni poslouchat někoho, kdo je velitel. Pokud se najde pár osamělých vlků, budiž, je to jejich volba a boj. Pokud se ovšem polovina týmu snaží hrát organizovaně a druhá útočí jak se jí zachce, většinou je tým protivníkem rozdrcen, obzvláště pokud je protivník dobře organizovaný.
Těmto situacím se snažili tvůrci zabránit a tak do hry začlenili bodový systém, který probereme dále.

Multiplayerový král se vrátil v plné síle a má ambice stát se nejhranější progamerskou hrou

Rambo, medik, inženýr
Stejně jako ve skutečné válce i zde je na výběr několik „povolání“. Ve hře se jich nachází sedm a nedá se říct, že by některé bylo nějak podřadné oproti ostatním. Stejně důležitý je v týmu Rambo, který čistí první linii i medik, který se většinou drží vzadu, ovšem když to Rambo „koupí“, tak je schopen dostat jej na nohy.
Medik má ještě jednu velmi užitečnou schopnost. Pokud vás zabijí a vy se na zemi svíjíte ve smrtelné křeči, ale nejste ještě úplně mrtví, tak vás medik dokáže postavit na nohy. Musí u vás být ovšem rychle.

Bojové zaměření v Battlefield 2

Special Forces - Speciální jednotka. Mají k dispozici přesnou zbraň se zaměřovačem a trhavinu schopnou zničit tank

Odsřelovač – Odsřelovač, přesná puška s optikou v záloze přijde vždy vhod.

Assault – Typický čistič prvních linií. K dispozici má útočnou pušku s možností přepínání mezi automatem a jednotlivými střelami. Po ruce nosí také granátomet

Support – Důležitý člověk, který nosí na zádech zásoby střeliva.


Engineer – Inženýr, umí opravovat bojová přibližovadla, mosty a klade miny


Medic – Doktor, doplňuje zdraví. Pokud vás sejme nepřítel a ležíte bezvládně na zemi, dokáže vás dát dohromady bez respawnu. Musí ale být blízko a jednat rychle.

Anti-tank – Tento člověk nemá rád tanky a dává to jasně znát. Má protitankové střely, které jsou částečně naváděné a nebojí se je použít.Pokud vám není jasný člověk s popiskem "support", tak vězte, že na něm záleží, zda budete střílet ostré nebo si budete někde místo nábojů ládovat pušku hřebíky. Z bojiště totiž zmizely bedny, ve kterých se v předchozích dílech válela munice. Tu nyní nosí na zádech člověk označovaný jako "support". Samozřejmě se může také zúčastnit bojů, ovšem není dobrý nápad, aby se tlačil do prvních řad, obzvláště pokud je v týmu jediný stejného povolání. Pokud jej totiž nepřítel sprovodí ze světa, tak si užijete docela velké nervy, pokud vám dojdou náboje a osůbka s náboji čeká na respawn.

Battlefield 2Velký bratr tě sleduje
Nebojte se, nebudeme se bavit o nové super show s ještě lepším, rádoby vtipným moderátorem. I když by se dalo říct, že základ je stejný.
Pokud budete hrát na tzv. Rank serverech, veškeré vaše počítání bude sledováno a následně ohodnoceno (se zmíněnou reality show podobnost čistě náhodná :o)). Pokud se tedy budete snažit a budete nepřítele kosit po desítkách či ještě lépe po stovkách, budete zabírat nepřátelské vlajky, tak vám na kontě poroste počet kladných bodů. Systém je opravdu promyšlený a tak dostáváte body i za asistenci. Pokud například řídíte auto a váš spolujezdec zastřelí nepřítele, tak dostanete taky nějaké ty desetinky bodů. Je to méně, než kdybyste nepřítele zabili sami, ale každá setina dobrá. Pokud budete naopak pálit do vlastních řad a vaše chování bude silně psychopatické, tak se s vámi hra nebude mazlit a pracně nasbírané body vám začne strhávat. A to nemluvím o nepublikovatelných výrazech, které se objeví ve sděleních od spoluhráčů. Od protihráčů vám přijde možná poděkování :-).
Odměnou za vaši snahu a nasbírané body vám bude vaše stoupající hvězda na celosvětovém žebříčku. A protože ne každému stačí sláva a prestiž mezi spolubojovníky, tak za určitý počet bodů dostáváte vylepšení do hry, například zbraně.

I zarytí progameři se shodují, že Battlefield 2 překonává Counter-Strike ve všech ohledech se zábavností na prvním místě

Battlefield 2Veliteli, jdou po nás
Jak jsem již výše nakousl, hra se zakládá na týmové spolupráci. Tým je nyní možné rozdělit na skupinky a jeden člověk z týmu má vždy pravomoce velitele. Mezi ně patří speciální funkce pro velení jednotlivým týmům, promlouvání k velitelům týmů a podobné vychytávky. Ze zbraní hromadnějšího kalibru má velitel k dispozici podpůrné letectvo, bombardéry a radar, který přesně určí polohu nepřítele na mapě. Pokud vám jej tedy nepřítel dříve neodpravil do křemíkového nebe.
Veškeré velitelské interface je zvládnuto na jedničku, vše je řešeno přehledně, účelně, nekomplikovaně pomocí mapy a myši. Stačí vyvolat mapu, párkrát kliknout myší a doufat, že jsem dobře zadal nepřátelskou polohu a vlastní bombardéry vám nezmasakrují váš tým.

Battlefield 2Singleplayer – povedená sranda pro rozcvičení
V porovnání s multiplayerem se singleplayer jeví jako lehčí odvar. Mapy jsou stejné, akorát vám na nich dělají společnost boti. Naštěstí jsou inteligentní a můžete se na ně spolehnout. Pokud jsem volal o pomoc, vždy nějaký přišel. Bot je ovšem nezapře a platí to i zde. Nezasekává se sice pravidelně o věci na mapě, ovšem občas se to stane. Na druhou stranu musím říct, že se umí perfektně krýt a komunikují mezi sebou. Jednu věc jim ovšem nedokážu odpustit. Pokud někde narazí na protivníka, třeba na třech různých místech, tak jejich komunikace připomíná práci spamera. Vylovit užitečnou informaci bylo občas těší než po ránu přečíst maily a vyhýbat se spamům.
Přestože se tvůrci hodně snažili, boti nejsou dokonalou náhradou za živé spoluhráče. I když je jejich chování logické, má své mouchy. Ovšem jako první trénink jsou dobří – připojit se na server a dostat hned výklep od zkušenějších spoluhráčů není příjemné.

In-game video Battlefield 2

Video

>> Stahujte In-game video Battlefield 2 48 MB <<

Battlefield 2Multiplayer – dobrá zábava na prázdniny. A nejen letní
Pokud jsem byl k singleplayeru kritický, na multiplayer si nemohu stěžovat. Síťový protokol byl opravdu optimalizovaný a na hře to jde znát. Pokud máte připojení přes kabel, wi-fi nebo ADSL, tak nebudete mít žádný problém s odezvou. Co se týče mobilních připojení – s GPRS je Battlefield 2 opravdu nehratelný (nečekaně), ping se většinou pohybuje kolem 800ms, což je opravdu hodně a hra vám hlásí, že máte problémy s připojením. S CDMA byla situace již lepší. Když jsem měl ping kolem 150ms, vše bylo bez problémů. Při 300ms byla hra pořád ještě hratelná. Nad tuto hodnotu to už jde ovšem těžko a musíte tak střílet metr před protihráče, abyste měli alespoň nějakou šanci na zásah.
Multiplayer je ovšem především skvělá, dynamická a silně návyková věc. Pokud jednou zkusíte, tak nebudete chtít dát ruce z klávesnice a už vůbec se nebudete chtít v září vydat směr škola / práce. Multiplayer Battlefieldu 2 je totiž tak propracovaný, že rok neustálého hraní je málo. A navíc podle některých ohlasů se Battlefield 2 stává u progamerů více oblíbený než Counter-Strike.

Battlefield 2HW žrout
Když mi z redakce hru posílali, napřed ji oťukli a Ondra varoval, že je to žrout HW. Odpověděl jsem mu, že jsem to čekal a že mám přece docela nadprůměrný stroj. Čelist mi ovšem spadla na druhý den, když jsem hru nainstaloval. Battlefield 2 je první hra, která mně donutila nastavit si rozlišení „pouze“ na 1024x768 a zapnout anti-aliasing 2x. A to mám sestavu AthlonXP 2600+, 2GB RAM a ATI Radeon X800.
Proto je nutné brát minimální a doporučenou konfiguraci s velkou rezervou.

Audio & video
Pokud ovšem skousnete krvavé hardwarové nároky a váš počítač zvládne hru rozhýbat i ve vyšším rozlišením s vysokou kvalitou textur a shaderů, tak vás první pohled opravdu ohromí. Krásná grafika, maximální využití efektů. Zvuky jsou opravdu realistické. Za zmínku stojí i povedené intro, které vám nabízíme ke stažení. Link najdete okolo v rámečku.

Verdikt: Multiplayerový bůh se vrátil. Přináší plno novinek a je silně návykový. Jedinou chybou je slabší singleplayer, ale kvůli němu si přece nebudete kupovat multiplayerovou hru. Na prázdniny jasná volba. Škoda jen vysokých HW nároků.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

93 %

Čtenáři

93 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1364 čtenářů

  • Nejčtenější

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...

Stahujte zdarma strategii Civilization VI na PC, máte na to opět týden

Epic pokračuje v nadělování AAA her zdarma. Zatímco minulý týden jsme získali městskou akci Grand Theft Auto 5,...

Připomínáme pozapomenuté herní žánry, které odnesla historie

Herní průmysl podléhá módním vlnám a po aktuálních hitech, které dnes každodenně hrají miliony hráčů, za pár let...

Čím dnes štvou herní společnosti hráče nejvíc

Videohry vzbuzují u lidí spousty emocí, i těch negativních. Pro náš článek jsme vybrali několik kontroverzních oblastí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavná herní babička si dá pauzu, unavují ji povýšení diváci

Youtuberka Shirley Curry, známá na internetu spíše pod přezdívkou Skyrim Grandma, svým divákům oznámila, že už je pro...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...