Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Battlefield 1942 Secret Weapons of WW II

  12:00
Oblíbenost multiplayerové akce Battlefield 1942 neustává ani po roce od jejího vydání. Olej do ohně v podobě nových map a mnoha vylepšení navíc přilévá již druhý datadisk, který po nepříliš povedeném Road to Rome přináší to pravé.

Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War IIDruhá světová válka je bez debat jedním z největších omylů dvacátého století. I to největší zlo se však dá zužitkovat ve prospěch peněženky (nejen) herních vývojářů, ale zejména ve prospěch zábavy tisíců hráčů, což dokazuje vydání již druhého rozšíření populární multiplayerové akce Battlefield 1942. Je tomu rok, kdy se hráči světa rozeběhli po nejslavnějších bojištích zeměkoule, aby za účelem dobrých vztahů pozdravili protinožce přesnou ranou mezi oči. Za úspěchem Battlefieldu stojí především simulace války v rámci zábavnosti, čímž se do hry dostaly prvky typu „opilé“ trajektorie tankových střel a nově také unikátní válečné stroje, jež bychom před šedesáti lety hledali na reálných frontách jen stěží. Snad proto se ihned po vydání Secret Weapons of World War II (dále jen sebevražednou zkratkou SWoWWII) objevily ohlasy o špatném vlivu novinek na realistickou atmosféru hry. O realitě však Battlefield nikdy nebyl a hned zkraje lze říci, že SWoWWII přinášejí, na rozdíl od předchozího datadisku Road to Rome, čerstvý vzduch do pomalu zatuchající kolekce obehraných misí.

A co nového vlastně SWoWWII přináší? Narozdíl od Road to Rome byli autoři tentokrát o něco méně spořiví s počtem nových map, kterých se nyní nabízí rovnou osm. Italskou frontu, která voněla spíše špagetami než střelným prachem, vystřídalo o něco drsnější severněji položené prostředí,Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War II ve kterém se prezentuje například dobývání Essenu, nedobytná pevnost Orlí hnízdo či dokonce české letiště ve Kbelech. Přínosem zejména při hře více hráčů je fakt, že většina misí má "dobývací" charakter. Ten ve spolupráci s dobře nadesignovanými mapami přidává hře notně na atmosféře a osvěžuje tak neustálé běhání od jednoho respawn pointu k druhému. Jak již názvy misí napovídají, bránit se bude především německá strana a to například při bitvě o essenskou zbrojovku nebo o zmiňované Orlí hnízdo skryté vysoko v zasněžených kopcích.

Orientaci datadisku na multiplayer potvrzuje opětovná nepřítomnost kampaně pro jednoho hráče, kterou se snaží vyvážit nový mód nazvaný Objective. Ten se, podobně jako jeho obdoba v Enemy Territory, dá přirovnat k Assault módu z Unreal Tournamentu – před jeden tým je postaven specifický úkol, kdežto druhá frakce má jeho vykonání zabránit. Z nových map podporuje Objective rovnou šest kousků a například v Mimoyeques bude cílem jedné skupiny odpálit tajný vědecký komplex ukrývající prototyp ničivé střely V3,

Battlefield - Galactic Conquest
Kdo nechce utrácet za oficiální datadisk nemalou sumu a přesto ho již omrzely mapy původní hry, má možnost vedle Desert Combatu, staršího modu určeného pro Battlefield, sáhnout po nadějném rozšíření z dílen fanoušků. Jak již název napovídá, Galactic Conquest je inspirován nesmrtelným světem Hvězdných válek. Objevuje se zde široká základna známých strojů zahrnujících notoricky známé AT-ST, correliánské křižníky nebo povinné X-Wingy po boku TIE Fighterů. Bojovat lze klasicky na straně rebelů či impéria a to jak ve válce klonů, tak v galaktické občanské válce. Velké vnadidlo pro fanoušky Star Wars bezesporu představují známá prostředí lesnatého Endoru, pouštní planety Tatooine nebo zamrzlého Hothu. A co je k hraní zapotřebí? Jednak patch na verzi 1.45 a samozřejmě Galactic Conquest, který je k ve své alfaverzi k dispozici na oficiálních stránkách.
zatímco opozitní strana musí ubránit strategické ventilační šachty před vhozením trhaviny. Otázkou je, jak se Objective v budoucnosti ujme. I přes svou nepochybnou kvalitu jeho četnost na herních serverech zdaleka nedosahuje popularity oblíbeného Conquestu.

Nepoměrně větším příslibem se nicméně honosily vynálezy, jež se ve válečné krizi rodily v chorých mozcích šílených konstruktérů jak na běžícím pásu. Očekávaný jetpack se sice omezil na palivem omezené popoletování ve stylu Giants, které je na druhou stranu podbarveno perfektním přizpůsobením map. V mrazivém Hellendoornu tak raketové trysky nejen zahřejí vojákovu zadnici (pro delší dolet se doporučuje požití plechovky fazolí před letem), ale také výrazně zkrátí cestu olbřímími skoky přes řeky a stržené mosty. Rychlé sidekáry vhodné k bleskovému projíždění obležených linií, obojživelný transportér LVT-2 a luxusní Schwimmwagen jsou jen předzvěstí pravé zábavy, která přichází s těžkotonážní technikou doplňující šestnáctku nových strojů. Flakpanzer vznikl skloubením podvozku řadového Tiger tanku s čtyřhlavňovým protiletadlovým dělem ráže 37 mm, podobně jako Sherman s namontovaným T34 Calliope odpalovačem raket, jenž tank posunuje téměř do roviny Mechwarriorů. Objeví-li se na bojišti ocelová krabice s trčící 380-i milimetrovou rourou, je na čase vyklidit pole, neboť topinkovači Shermanů, Flakpanzeru, se není Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War II radno stavět do cesty. Tento kolos s námořním dělem na podvozku Tigera je schopen v epesním výbuchu při dobře mířené střele slupnout i několik tanků najednou, což částečně vyvažuje nemotornost způsobená nemožností horizontálního natočení hlavně a striktní omezení munice na pouhých patnáct projektilů. Kontrovat této bestii dokáže snad jen spojenecký T95/T28 Super Heavy Tank, který je na tom s pohyblivostí o něco lépe a navíc přidává bezkonkurenční obrnění. Arzenál osobních zbraní se rovněž rozrostl a to hned o šest kousků. Vrhací nože poslouží při dobré mušce k zabití jedinou ranou, stejně jako brilantní poloautomatické odstřelovací pušky německé provenience. Škoda jen velmi omezené munice. Svéráznou zbraní je pak Mauser K98 a konečně očekávaná brokovnice na straně spojenců.

Stejně jako v originálním Battlefieldu tvoří samostatnou kapitolu letouny. Na rovinu, komu dělal potíže omezený letecký prostor v původní hře, má opět smůlu. Prototypy tryskových letounů jsou zkrátka příliš rychlé na to, aby let napříč mapou trval déle než několik sekund. Avšak ti, kterým v žilách koluje virtuální letecký benzín, si jistě přijdou na své Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War IIve skvěle ovladatelném minitryskáči McDonell F-85 Goblin nebo v raketami vybavených Natter Rocket Pane či Horton Ho 229. Ba co víc, objevuje se zde i mohutný praděd bombardéru B2, Armstrong Withworth AW-52, pod jehož křídly se zem mění v peklo. Zajímavým zpestřením je nákladní letadlo C-47 s mobilním respawn pointem na palubě využívaným hned v několika mapách, jako například ve zmiňovaném Essenu, kde krouží nad zbrojovkou a plynule kropí prostor čerstvými výsadkáři.

Použití strojů vůbec je úzce spjato s designem map. Obojživelné stroje tak jsou vždy v blízkosti vodních zkratek a letadla v několika případech představují jedinou schůdnou možnost, jak dosáhnout nepřátelské báze a ukořistit tak alespoň jediný respawn point, jenž další postup výrazně usnadní. Navíc jsou mapy vybaveny velkým množstvím statických zbraní na těch správných místech, ke slovu se tedy dostává taktika více něž kdy jindy. Nakousnutý výčet map pak vedle nočních Kbelů a podobně do tmy laděné výzkumné báze v Telemarku doplňuje velmi rozlehlá Gothic Line a Peenemünde.

Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War II Ačkoliv je singleplayer viditelně pouze doplňkovou částí, příjemným překvapením se stala viditelně dopilovaná inteligence botů zprostředkovaná přítomností patche verze 1.45. Již se nestává, aby voják na sedadle spolujezdce džípu po odstřelení řidiče tupě čekal na místě na návštěvu kousku olova. Naopak si bryskně přesedá a jme se namotat vnitřnosti hráče na osy svého vozu. Grafické zpracování pak jen lehce vybrušuje rok starý engine, který je nyní bohatší o několik kouřových efektů při explozích. Celý fyzikální model působí stabilnějším dojmem, i když porážení stromů a prorážení chatrných dřevěných ohrad mnohatunovými kolosy se bohužel opět nekoná.

Ve výsledku tvoří SWoWWII vzhledem k původní hře daleko větší přidanou hodnotu než Road to Rome a to nejen díky dvěma misím navíc, ale zejména zásluhou poctivé práce level designérů a množstvím unikátní válečné techniky. Pro mluví rovněž cena, která se sice v západních zemích vyšplhala na 30 dolarů, což je o třetinu více než za Road to Rome, ovšem například na Gamestore je SWoWWII k dostání dokonce o něco levněji než předchozí rozšíření.

Battlefield 1942 Secret Weapons of World War II
Minimum: P-500, 128 MB RAM
Optimum: P-800, 256 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: screenshoty / demo / video
Výrobce/distributor: Digital Illusions / EA Games
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Mnohem více novinek než v Road to Rome za rozumnou cenu.
Hodnocení: 80%
Autor:
  • Nejčtenější

Amouranth se po skandálu vrátila na Twitch, místo svlékání zase hraje hry

Jedna z nejpopulárnějších streamerek světa v říjnu šokovala své fanoušky, když oznámila rozchod se svým manželem, který...

Nastává velký herní svátek, vycházejí rovnou tři netrpělivě očekávané hry

Předvánoční herní smršť se pomalu chýlí ke konci, ale dnešní den patří k těm vůbec nejvýživnějším z celého roku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější hry, které vycházejí v prosinci

V prosinci se budeme snažit přežít ve věznici, v níž se trestanci mění v monstra, potkáme řadu hrdinů od Marvelu,...

Rusové se chlubí zabitím teroristů, ale nejspíš šlo jen o fanoušky Stalkera

Ruská Federální služba bezpečnosti na svých oficiálních stránkách informovala o zlikvidování domácí teroristické buňky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší hry roku 2022? Nominujte své favority, hrát se bude o PlayStation 5

Závěr roku již tradičně patří čtenářské anketě Hra roku na Bonuswebu. Hlasování v hlavní anketě je tentokrát spojené se...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...