Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Baldur's Gate II: Throne of Bhaal

  12:00aktualizováno  2. září 2002 5:54
Irenicus se smaží v pekle a elfí město je zachráněno. V jižních zemích se však schyluje k další pohromě. Na scéně se objevuje několik Bhaalových dětí a jejich konflikt může zničit celou říši. Královna Ellesime proto zavede hrdiny na starobylé místo zasvěcené elfím bohům. Zde snad naleznou odpověď na to, jak katastrofě zabránit…

BonusWeb HIT Badur´s Gate II: Throne of Bhaal Firma Black Isle, produkující hry pro distribučního giganta Interplay, je jednou z mála společností, která poměrně přesně dodržuje předem avizované termíny vydání svých her. Nejinak je tomu i v případě netrpělivě očekávaného kousku Throne of Bhaal, ohlášeného na konec školního roku.

Jak asi všichni dobře víte, hra Throne of Bhaal (dále jen ToB) je datadiskem k rozsáhlému a oblíbenému RPG příběhu Baldur´s Gate II: Shadows of Amn (dále jen SoA). Děj ToB začíná přesně v okamžiku, kdy končí hra základní. Nejedná se tedy jen o nové lokace v rámci vedlejšího questu na původní mapě, jak tomu bylo v případě Tales of the Sword Coast (datadisk k Baldur´s Gate I), ale o kompletně nový příběh.

Poté, co zbavíte svět zloducha Irenica, se v nedaleké říši Tethyr rozhoří válka, v níž mají hlavní slovo Bhaalovi potomci. Jedním z nich je samozřejmě i váš hlavní hrdina, takže chtě nechtě se do konfliktu zapojíte a dovršíte tak svůj pohnutý osud…

Badur´s Gate II: Throne of Bhaal Hned na začátku musím všechny čtenáře upozornit na to, že datadisk ToB není stand-alone, takže k jeho hraní budete potřebovat i základní hru SoA (ale pokud máte SoA jako full install, neměli byste již CDčka potřebovat). Děj ToB se odehrává na nové hlavní mapě situované do míst jižně od Amnské říše a jakmile začnete datadisk hrát, nebudete mít přístup zpět do lokací ze SoA. ToB můžete začít hrát s úplně novou vytvořenou postavou nebo lze naimportovat vaší celou družinu (včetně předmětů) z libovolné uložené pozice SoA, nejlépe pochopitelně z pozice Final Save. Rovněž můžete nainstalovat ToB a rozjet od začátku celou hru (začít tedy SoA a po poražení Irenicuse plynule přejít do děje ToB), přičemž již v základním ději můžete využívat některých novinek z datadisku včetně nové lokace Watcher´s Keep.

Nemožnost vracet se do lokací SoA mě osobně docela zarmoutila, jelikož jsem se těšil na rozšíření stávajícího světa do většího celku. Je však pravda, že záplatka je stavěna tak, abyste se snažili (přesněji řečeno vaše postavy) pospíchat a nezdržovali se velkým množstvím nepovinných lokací. Výjimkou je již zmíněný komplex Watcher´s Keep, což je Badur´s Gate II: Throne of Bhaal poměrně tuhý a dost rozsáhlý dungeon. Přestože se nemůžete vracet do míst známých ze základní hry, poměrně brzy získáte schopnost přivolat si postavy, které jste dříve potkali a nyní byste je chtěli nabrat do party. Ve stejné době se také setkáte s jediným novým NPC. Je to dost nečekané setkání – jedná se o osobu, kterou znáte již z BG I a na tomto místě vám sice její totožnost neprozradím, ale pokud si pozorně prohlédnete speciální sadu přiložených screenshotů, tak ji odhalíte sami.

Děj datadisku ToB je celkem vychytaný a i když je hlavní zápletka dost lineární, nudit se rozhodně nebudete. Na rozdíl třeba od datadisku Heart of Winter ke hře Icewind Dale se rozhodně nejedná o oddychovou zábavu na dvě odpoledne, ale o dost tuhou pařbu, která si v obtížnosti nezadá s hlavním dějem SoA. Nebudu vám samozřejmě prozrazovat, o co přesně ve hře jde, abych vás nepřipravil o dobrodružný zážitek, ale nemusíte se bát zákysu, protože co nevidět na BonusWebu vyjde kompletní návod. „Mozková“ náročnost ústředního děje ToB je na standardní úrovni, trochu tužší je lokace Watcher´s Keep. Autoři ji přirovnávají k dungeonu Durlag´s Tower z Tales of the Sword Coast a mě nezbývá, než s nimi souhlasit. Nástrahy Watcher´s Keep jsou poměrně Badur´s Gate II: Throne of Bhaal vydařené, i když občas částečně převzaté právě z Durlag´s Tower. Náročnost bojů je v ToB asi na stejné úrovni jako v SoA, pokud máte opravdu dobře vycvičené postavy ze základního dobrodružství, tak možná o drobínek lehčí. Nutno poznamenat, že v ToB rovněž pokračují vztahy mezi jednotlivými členy družiny, a to jak románek hlavního hrdiny s Aerie, tak třeba bojovnická úcta mezi Keldornem a Minscem a další.

Nový děj je pro datadisk k RPGčku samozřejmostí, ale co nového nám ještě autoři připravili? Musím říci, že hojností novinek jsem velmi příjemně překvapen. Začnu od vašich postav – nové obličejíky na výběr sice nejsou, ale svým postavám můžete přidělit nové skripty (tedy modely chování). V ToB nenalezneme žádné úplně nové povolání, ale objevila se jedna nová specializace, a to ne ledajaká. Jedná se o divokého mága a hráči AD&D vlastnící příručku Tome of Magic již jistě tuší, že jinak vcelku seriózní sága Baldur´s Gate získává lehce úchylný element. Divoká magie jako taková je totiž dost nevypočitatelná a při jejím provozování leckdy dojde k zajímavým doprovodným efektům (tzv. Wild Surge). Je vcelku logické, že díky této nové specializaci přibyla v ToB i některá kouzla, Badur´s Gate II: Throne of Bhaal konkrétně Reckless Dweomer, Chaos Shield a další formule divoké magie. Vaši importovanou postavu, i kdyby to byl mág, bohužel novému stylu magie naučit nelze, ale můžete začít s divokým mágem novou hru. Pokud není vaše postava divokým mágem, nezoufejte, i tak si divoké magie užijete, jelikož například v jednom z podlaží Watcher´s Keep se nacházejí magické místnosti, ve kterých se při každém zakouzlení (vašem či soupeřově) objeví i Wild Surge. Když už jsem se rozepsal o magii, nutno podotknout, že kromě několika divokých a high-level (viz dále) kouzel jsem zaregistroval jen několik nových kousků, jsou to však lahůdky typu Wish nebo variace Bigbyho ruky. Kouzelníci ve vaší družině se mohou učit a sesílat kouzla devátého levelu, což bylo v SoA proveditelné jen přímo ze svitků.

Další novinkou v ToB jsou speciální high-level dovednosti a schopnosti, které můžete postavám přidělovat při přestupech na vyšší levely. Jedná se jak o dovednosti fyzické (například speciální údery, chvilková odolnost proti kouzlům, hraničářské stopování, dočasné zvýšení počtu útoků a další), tak o dovednosti psychické, či lépe řečeno magické. Mezi ty patří mocná čarodějnická kouzla, questová kouzla kleriků nebo třeba schopnost druida Badur´s Gate II: Throne of Bhaal změnit se v elementála. Každé povolání má na výběr jen z některých dovedností, výhodu mají multi-classy s přístupem do obou svých skupin. Vzhledem k tomu, že v ToB je zkušenostní limit 8 miliónů (což se rovná asi 40. levelu), tak se každá postava naučí postupem času těchto dovedností hned několik.

Nebyl by to pořádný datatdisk, kdyby nám autoři nenadělili nové předměty. V ToB je jich skutečně úctyhodné množství. Z nemagických předmětů jistě potěší nové „zásobníky“ na drobné předměty, konkrétně brašnička na flakónky (známe z Heart of Winter) a nábojový pás na šípy, šipky a další munici. Podobného ražení jsou vlastně i magické toulce s nevyčerpatelnou zásobou munice, například Quiver of Plenty a podobně. Opravdovou lahůdkou jsou nové magické předměty, kromě silných zbraní, zbrojí, prstenů a podobných cetek všeho druhu občas narazíte i na vychytávky typu Deck of Many Things (karty s nevypočitatelným efektem) a další. Navíc potěší, že poměrně brzy naleznete/koupíte několikery boty rychlosti, což umožní rychlý pohyb celé družiny bez čekání na „nenaspeedovance“. Kromě běžných magických předmětů je po různých lokacích ToB rozstrkáno několik vícedílných artefaktů, podobně jako v SoA. Roli Badur´s Gate II: Throne of Bhaal šikovného kováře stmelující tyto části převezme ukecaný imp, který vám kromě klasického skládání z několika dílů také může upgradovat některé již hotové předměty pomocí magických svitků, peněz a dalších ingrediencí. Možná se ptáte, kde tohoto impa najdete a jak ho přimějete ke spolupráci. Velmi jednoduše – imp se totiž stane vaším služebníkem ihned poté, co získáte své nové sídlo (což se stane v podstatě na začátku hry). Nebudu vám prozrazovat, jak přesně toto sídlo vypadá a kde se nachází, ale rozhodně se nejedná o obyčejnou tvrz na vysokém kopci. Ne ne, toto sídlo je mnohem zajímavější a logicky souvisí s celým dějem hry.

Aby byl výčet novinek kompletní, je nutno zmínit nestvůry. Nových příšer je poměrně dost, vesměs se samozřejmě jedná o dost tuhé týpky, často jsou to variace již použitých potvoráků. S těmito novými tvory nebudete vždy jen bojovat, ale v rámci high-level schopností se můžete naučit i kouzla, které vám na pomoc přivolají třeba Devu, Elementálního prince či Planetara.

Badur´s Gate II: Throne of Bhaal Asi nejmenších změn doznalo zpracování hry. Není se čemu divit, nový engine by kvůli datadisku dělal jen málokdo. Přeci jen však můžeme ve zpracování vypozorovat drobné změny – engine mi připadá o něco rychlejší a zkvalitnila se také 3D podpora, alespoň tedy do té míry, že hru nezpomaluje jako ve většině případů v SoA. Menu Config se o něco rozšířilo, takže si můžete o trochu lépe vyladit nastavení hry. Stejně jako v SoA jsou oficiálně podporovány jen módy 640x480 a 800x600, teoreticky však můžete hru hrát až v rozlišení 2048x1536. Mnoho z vás však k této volbě asi nesáhne, že. Co mne trochu štve, je skutečnost, že stejně jako v SoA se trochu trhá kurzor v inventáři. Není to sice nijak nepřekonatelná závada, ale přeci jen s tím ostrované mohli něco udělat.

Mno, doufám, že jsem vám nastínil vše, co můžete od tohoto datadisku očekávat. Pokud shrneme všechny novinky včetně úchvatného děje, snad se shodneme na tom, že ToB je jedinečná záležitost. Sám jsem od tohoto datadisku zdaleka tolik neočekával a trochu jsem se bál, že by hra mohla upadnout do stereotypu. Lidé z Black Isle mne však přesvědčili o opaku a znovu tak potvrdili svojí pozici na předních příčkách současných RPGček. Chca nechca musím pár procent strhnout za trhání kurzoru v inventáři a za nemožnost propojení lokací SoA a ToB, ale i tak zůstává celkové hodnocení ve vysokém nadprůměru.

Badur´s Gate II: Throne of Bhaal
Výrobce: Black Isle Studios
Vydavatel: Interplay
Distribuce v ČR: Bohemia Interactive, český manuál
Oficiální homepage: www.interplay.com/bg2throne
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Super pokračování ságy Baldur´s Gate. Spíše než o datadisk se jedná o plnohodnotnou hru s vlastním příběhem a spoustou nových lokací, předmětů, kouzel…
Hodnocení 93%

Autor:
Témata: Manuál
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...