Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Ascension to the Throne

  12:07
Další podivuhodný počin až z Ruska. Hra, která kombinuje prvký velkých RPG typu Oblivion s tahovými strategiemi ve střihu Heroes of Might and Magic. Jak tento netradiční mix dopadl, prozrazujeme v recenzi.
60

Ascension to the Throne

Platforma: PC
Výrobce: DVS

Herní karta

Ascension to the Throne Z bývalého Sovětského svazu, především pak ze samotného Ruska, k nám přicházejí hry naprosto rozdílných kvalit i žánrů. Jako by i na tomto poli probíhal pomyslný souboj s Amerikou, který by po kvantitativní stránce klidně mohl dopadnout lépe pro největší zemi světa. V Rusku se to má ale tak, že sice každý den vyjde hned několik her, ale jedná se o takové braky, že se je žádný distributor netroufne převézt přes hranice. Na tamní poměry jen hrstka (i to je ale více než dost) titulů se dostane až k nám. Bohužel na opravdové pecky je hodně těžké si vzpomenout – v poslední době dokázal široké publikum zaujmout jen Stalker, ale ten je z Ukrajiny.

Příběh je uveden strašidelným intrem, po jehož shlédnutí jsme sotva doklopýtali do menu, div že jsme hrůzou hru rovnou neodinstalovali.

O stavu ruské vývojářské scény to podává dobrý obrázek, a není tedy divu, že před její produkcí většina herních žurnalistů prchá. Není to však způsobeno tím, že by šlo o hry natolik špatné, to ne – mnohdy dokonce obsahují zajímavé myšlenky, ale jsou obvykle nad únosnou míru překombinované a ke všemu nevábně vypadající. Ascension to the Throne dokonale splňuje jen druhou polovinu mustru, vypadá opravdu ošklivě, ale přes počáteční komplikace je to vlastně docela chytlavá hra.

VIDEO

Ascension to the Throne Příběh je uveden strašidelným intrem, po jehož shlédnutí jsme sotva doklopýtali do menu, div že jsme hrůzou hru rovnou neodinstalovali. Nenechte se ale odradit, už sám obsah děje totiž není vůbec špatný. Vžijete se do kůže vandráka, který kdysi býval králem rozsáhlé země, ale byl zrazen svými nejbližšími. Zlolajný mág namísto něj usedl na trůn a hrdinu škodolibě ponížil na úroveň toho nejposlednějšího poddaného, který ještě předtím než se chopíte jeho kroků musí čelit lítému bičování z řad surových hradních stráží. Pak je teleportován na neznámé místo, nikdo mu nevěří jeho vznešený původ, a na vás samozřejmě je, abyste mu ztracené panství vrátili a především zamezili krutostem v celém kraji, jež se po nástupu nového panovníka rychle rozmohly.

Z kdysi idylické země je teď území plné nepřátel – a vy do toho začínáte jako ta nejméně popsaná tabule. Ani pořádné oblečení nemáte, natožpak zbraň, jíž byste se mohli ohánět v soubojích, jež přijdou už pár minut po začátku hry. Všeho se však v náležitou dobu dočkáte. Ascension to the Throne je hrou poněkud rozvláčnou, především zpočátku si tohoto neduhu budete všímat, ale příběh vypráví Ascension to the Throne prostřednictvím dialogů velice poutavě. Osudy jednotlivých obyvatel země pomalu kompletují mozaiku, jíž si o herním prostředí vytvoříte. Na to, že hra pochází z Ruska, jsou napsány lehkým perem a pěknou angličtinou – o to více však zamrzí naprosto absentující dabing. Pravda, textů je opravdu hodně, ale hra, ve které neslyšíte vůbec žádný hlas, působí prostě divně. S trochu velkorysejším rozpočtem mohla být atmosféra úplně někde jinde. Na druhou stranu, je to budgetovka za patnáct euro, a taková pochybení jí nezbývá než odpustit.

Hardcore hráči ale jistě ocení, že se s nimi nikdo nemazlí a na vše si musí přijít hezky sami.

Probouzíte se tedy do světa, o němž zjistíte, že je poměrně rozsáhlý, poté co spatříte kompletní mapu. V tuto chvíli byste hru nejspíše tipnuli na východní klon Gothicu 3 či Oblivionu, ale skutečnost není tak jednoduchá. Po rozsáhlých krajích (velikosti dvou zmíněných titulů však nedosahují) si můžete pochodovat zcela libovolně, navštěvovat vesničky či města (oboje hodně minimalisticky navržené, o čilém životě na těchto místech si lze nechat jen zdát), klábosit s jejich obyvateli o jejich příbězích a nabízet do placu ten svůj. Horší to je s interakcí a živostí světa – Ascension to the Throne jakoby nic se tu neděje, vše je prapodivně unylé, a pokud někoho neoslovíte z vlastní iniciativy (lidé jsou vždy na těch samých místech), nic se zkrátka nestane.

Rozhovory krom více či méně cenných informací obsahují i pobídky k plnění questů. Je jich věru dost a bohužel je na vás spousta z nich navalena hned v prvních minutách hry. Jelikož tu zoufale chybí tutorial, nezoufejte, když se nějakou dobu nebudete cítit jistí v kramflecích. Nám se to stalo také. Hardcore hráči ale jistě ocení, že se s nimi nikdo nemazlí a na vše si musí přijít hezky sami. Questy se vám sice vyznačují do mapy, ovšem ne vždy je i přes popis jasné, co se po vás chce. Základní informace sice dostanete vždy (většinou je potřeba někoho zabít nebo něco přinést), ale podrobnosti o tom, jakým způsobem to provést mnohdy chybí. Bohužel tak občas zabřednete do nepříjemného bloudění, ale takový už je osud ruských her a především hráčů, kteří se do nich pouští.

Ascension to the Throne Pokud by hra obsahovala jen tento aspekt, poslali bychom jí zase hodně rychle domů a snad vás s ní ani na tomto místě neotravovali. Množina RPG prvků je totiž doplněna naprosto elementárním stylem. Se zbraněmi a výzbrojí se tu nikdo moc nepáral, většinou budete rádi za to, že nějakou máte, stejně jako vzácný amulet apod. Vylepšování postavy je pak natolik primitivní, že snad ani nemá cenu se o něm zmiňovat. Tak co nás tedy přesvědčilo o nehodnosti zatracení tohoto titulu? Byly to především souboje. Ty totiž ani omylem neprobíhají tak, že potkáte nepřítele a v reálném čase si to s ním rozdáte. Naopak, po světě jsou rozmístěny četné, zlatým kruhem označené zóny, v nichž bivakují protivníci. Překročíte-li dané území (hra se vás na to pro jistotu ještě optá a abyste se mohli lépe orientovat, uvede i stavy nepřátel), dostáváte se na samostatnou mapu, z níž už nemůžete utéct a jste vystaveni naprosto klasické tahové bitvě. Té se vedle vás a nejrůznější havěti, mágů, vojáků apod. účastní i vaši parťáci. Ti se mohou rekrutovat buď z tábora nájemných žoldnéřů (stojí pochopitelně peníze), ale časem to budou především pomocníci, s nimiž si padnete do oka v průběhu dobrodružství. Obvykle se k vám přidají potom, co jim nějakým způsobem pomůžete. Ale zpět k bitvě. V ní máte znázorněno hexové pole, takže víte, kam až můžete táhnout, což je pro taktiku navýsost důležité. Pak už stačí jen uvážlivě posunovat paňďuláky a snažit se nepříteli uštědřit co největší úder, aniž byste utrpěli větší ztráty. Trochu to připomíná Heroes of Might and Magic, ale důležitých schopností je v Ascension of the Throne nepoměrně méně.

Ascension to the Throne tedy zaujme především nápadem skloubit velké RPG se slušnou porcí prvků tahové strategie, ovšem pokulhává v realizaci.

Klady a zápory

Plus Dobře vyprávěný a místy vtipný příběh
Plus Tahová složka je na několik hodin zábavná

Mínus Svět je příliš chudý
Mínus Skloubení RPG a tahové strategie pokulhává

Cena 299 Kč
EN Anglicky (český manuál)

Jak už bylo řečeno, grafika vypadá hodně archaicky, místy až odpudivě, ale časem si na ní zvyknete. V tomto světle jsou ale nepochopitelné celkem vysoké HW nároky, především se zapnutými přídavnými efekty, jež tvůrci evidentně neuměli správně implementovat. Ascension to the Throne tedy zaujme především nápadem skloubit velké RPG se slušnou porcí prvků tahové strategie, ovšem pokulhává v realizaci. Ať už to je příliš prázdný svět, repetitivní questy nebo násilné propojení obou hlavních složek. Máte-li trpělivost, je tu šance, že se vcelku dobře pobavíte, pro všechny ostatní tu jsou spousty přístupnějších a lépe zpracovaných titulů.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 134 čtenářů

Témata: dabing
  • Nejčtenější

Youtuberka zjistila, kolik brambor umí Starfield zobrazit, než hra spadne

Počítačová hra Starfield nepřestává hráče fascinovat svojí propracovanou simulací fyziky, když v obrovském otevřeném...

Vývojářský svět v šoku, změna poplatků enginu Unity mění pravidla hry

Nová cenová politika společnosti Unity, která provozuje stejnojmenný engine na výrobu počítačových her, rozladila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střílečka s kouzelníky neuspěla, studio propustilo polovinu zaměstnanců

Herní byznys je tvrdý. Přesvědčilo se o tom i nezávislé studio Ascendant, které se svojí fantasy střílečkou Immortals...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Dead Island 2 chce zaujmout hlavně brutalitou. A ono to funguje

Víte, kdo přežije zombie apokalypsu? Zejména kutilové, kteří si dokážou vyrábět kreativní zbraně a pasti. Dead Island 2...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...