Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Army Men: Air Attack - vojenské manévry

  12:00aktualizováno  15. února 2003 10:29
Pokračování ságy o boji mezi zelenými a žlutohnědými plastovými vojáčky přináší akční hra Army Men: Air Attack, známá především z konzolí. A ačkoliv se tento titul na první pohled jeví jako tuctová a nenápaditá záležitost, s postupem hraní začínáte pomalu objevovat její originální nápady...

Army Men: Air Attack

Army Men: Air Attack je PC konverzí PSX titulu známé série Army Men, mezi jejíž další členy patří např. World War, Green Rogue, Sarge's Heroes a další. Současně s Air Attackem na PC se již objevuje konzolový Air Attack 2, pokračování se stejnými postavami a navazujícím dějem; na PC se z této série objevily již Air Tactics, World War či Toys in Space. Celá série Army Men je o soubojích mezi plastovými vojáčky, konkrétně jde o zelené a žlutohnědé armády. To zní možná trochu zvláštně, ale skutečnost je taková, že při hraní si ani neuvědomíte případnou neživost postav, a kromě toho to s ní není zase až tak jednoznačné. Jak se brzy ve hře ukáže, hranice mezi alespoň jakousi realitou a naprostou fantazií zde není příliš pevná. Začátek vypadá přibližně následovně: sledujeme historické válečné zpravodajství na černobílém a autentickými kazy starých filmů posetém plátně, okolnosti boje dvou armád, vše je záměrně realistické až naturalistické - stroje, záběry na tažení armády, vojenské akce. Po nějaké chvíli se ovšem film náhle rozjasní a zabarví, čímž je najednou zřetelnější, že se jedná pouze o plastové, a nikoliv skutečné vojáky, bojová helikoptéra se rázem mění ve skoro hračku, prohánějící se vedle hmyzu kdesi na zahradě s piknikem, atakující za dortem se schovávajícího oranžového vojáčka. Naznačený děj se bude točit mimo jiné okolo nového tajného letounu.

Army Men: Air Attack

Ve hře hráč ovládá helikoptéru, kterých jsou celkem 4 typy, a s narůstajícími misemi postupně přibývá možnost jejich výběru. Ta disponuje dvěma zbraňovými systémy - standardním kulometem s neomezeným množstvím střeliva a další pozicí, kde je možné přepínat mezi všemi dostupnými zbraněmi. Mezi ně patří např. rakety - naváděné, nenaváděné i vícečetné, plamenomet, jakýsi laserový paprsek (funkcí i podobou velmi podobný jisté ničivé zbrani v C&C) či možnost přivolání sebevražedných sabotérů, kteří se vrhnou na nejbližší nepřátelské pozice. Prostředí se sice tváří jako 3D, ale ovládání spočívá pouze v pohybech vpřed, vzad, do stran a otáčení, není možné měnit výšku. Propracovanost zbraní je celkem zajímavá, vše se neustále pohybuje a je třeba s velkou rezervou odhadovat pozici pro zasažení cíle, všechny zbraně v sobě zahrnují určitou dávku nepřesnosti a nevyzpytatelnosti, spočívající hlavně v tom, že nepřátelé bývají i ve více výškách, zatímco vlastní helikoptéra ji má pevně fixovanou a neměnnou, pozice pro úspěšné zasažení protivníka bývají proto různé i vzhledem k jeho vertikální poloze. Samotná náplň hry spočívá kromě střílení i v manipulaci s rozličnými předměty. Ta probíhá pomocí funkce vyzvedávání - spustí se lano, které poté zachytí jakýkoliv předmět, stejně tak lze cokoliv položit. Terén je posetý náboji do různých zbraní, ty je nutné také vyzvednout, podobně předměty na doplnění života či dočasnou nesmrtelnost. Army Men: Air Attack Životy jsou celkem dva, pokud dojdou nebo je zmařen některý z úkolů mise, hra končí. Případný úspěch či neúspěch je vždy komentován formou nadpisu novinového článku (pokaždé s mírně bulvárním nádechem). Ukládat pozici lze vždy po skončení mise.

Army Men: Air Attack se může na první pohled jevit jako celkem průměrná střílečka, co nenabízí nic pozoruhodného. Při hraní se však brzy začnou ukazovat mnohé klady a originální prvky, které rozhodně stojí za povšimnutí. Zvláštností je, že hra se neodehrává vždy jen na obvyklých bojových pláních a v terénu, ale místy i například na zahradě, po zemi se válejí různé předměty, sušenky, ovoce, tužky, kameny, deka na trávě apod. Kromě nepřátel tu najdeme i různé přirozené obyvatele prostředí, brouky, létavý hmyz a jiné, více či méně agresivní tvory. Mise a jejich struktura jsou tím, co hru oživuje a dělá ji nejzajímavější. Vedle klasických úkolů jako něco rozstřílet, někoho pozabíjet nebo naopak ochránit (vlak, uprchlé zajatce), tu najdeme i takové, nad kterými zůstává rozum stát, či spíše které odpovídají celkovému humoru a výstřednosti hry. Některé mise probíhají například takto: sušenky a různé kousky jídla lákají pozornost místních mravenců, kteří se potom pouštějí i do základny, proto je nutné ji zachránit tím, že se lákavé kousky jídla dopraví pryč (k nepříteli). Jindy je potřeba hmyzí existenci řešit radikálněji, třeba donesením bomb do mravenišť. Nepřítel pochopitelně nespí a jeho konání se mimo jiné vyznačuje i zvrhlými experimenty, a tak zde máme také misi, kde je třeba osvobodit zmutovaný hmyz nacházející se Army Men: Air Attack v klecích na cizí základně, vytvořený nepřítelem, a potom už jen sledovat, jak spokojení brouci decimují překvapeného protivníka.

Variabilita misí je opravdu velká, stále překvapující něčím novým, najdeme tu mimo jiné i takové věci za cíl jako: osvobodit UFO - to poté v další misi samo pomáhá; tak tomu je s většinou ukořistěných "zbraní". Hráč si také vždy volí své spoluletce, kteří jsou ke konci na výběr čtyři. Jindy cíl spočívá ve zničení záhadného stroje, který přemalovává vaše zelené (hodné) vojáčky na oranžové (nepřítelovy). Toho se dosáhne, kupodivu, naházením zelených pastelek do stroje. Fantazie a nadhled autorů jsou skutečně velké, zajímavá je třeba mise, kde řekou táhne nepřátelské letadlo Teddy Beara, úkol spočívá v nutnosti osvobodit ho - poté začne plavat v opačném směru po proudu - a ochránit, jelikož protivník ho chce radši zabít, než aby padnul netknutý do vašich rukou. On takový pohled na bezbranného plyšového medvídka plovoucího řekou, do něhož nepřátelské letouny a tanky střílejí salvy střel a raket, je pro hry podobného ražení skutečně docela neobvyklý. Nicméně vše je relativní, medvídek, jak se ukáže, zase tak bezbranný není, ve skutečnosti je to superzbraň, což poznáte v další misi, kdy vám již pomáhá a drtí vše co mu přijde do cesty, ať už je to nepřátelská budova nebo náhodně se objevivší včela.

Obtížnost misí je tak akorát a je variabilní, tj. neplatí, že by každá další byla vždy těžší než předchozí, po tuhých najdeme většinou oddechovější. Mezi obtížnější patří ty, kde je někoho třeba ochránit, například tři bezbranné osoby najednou postupující terénem plným Army Men: Air Attack nepřátelských věží a letounů, kdy neustále některá z nich volá o pomoc a je pod palbou. Také finální boj proti zvrhlému mechanickému generálovi se vyznačuje extrémní tuhostí a autoři jistě věděli, proč se vždy po neúspěchu v této misi ozývá agresivní, silně výsměšný protivníkův smích; který po xtém zabití opravdu přivolává na nervovou soustavu hráče onen kýžený efekt, jež autoři jistě předpokládali. Počet misí však není zrovna vysoký, celkově je jich 16, hra proto bohužel na moc dlouho nevydrží. Přesto ale lze pochválit obtížnost, která je dobře vybalancovaná a nikdy ne natolik přehnaná, že by bylo téměř nemožné postoupit dál. Stejně tak struktura misí i rozvržení terénu jsou výborně a pečlivě promyšlené, za vším je vidět podrobná práce, přestože hra jinak působí jednoduchým dojmem, na těchto propracovaných detailech je znát zaujetí autorů; a díky tomu je pochopitelně také samotné hraní podstatně zajímavější. Army Men: Air Attack také podporuje multiplayer mód, v němž je možné hrát buď proti sobě, systémem zajímání protivníkovy vlajky, nebo spolu, plněním misí kooperativním způsobem. Jak ale asi ani nepřekvapí, multiplayer existuje pouze v rámci jednoho počítače, rozdělením obrazovky, žádná možnost propojení více počítačů se nekoná, což je trochu škoda, ale vzhledem k tomu, že se jedná o PC konverzi ne zcela nové PSX hry, nelze to autorům vyčítat. Grafika hry je poměrně pěkná (v rámci svého duchu jednoduchosti), hardwarově nenáročná a plynulá ve všech situacích, zvukové efekty běžné, hudba příjemně podbarvuje hraní stylovými melodiemi.

Army Men: Air Attack

Army Men: Air Attack není špatnou hrou, na první pohled se ale může jevit spíše jako průměrná či jen mírně nadprůměrná akční arkáda, která dnešního PC hráče už těžko něčím výrazněji zaujme. Na druhou stranu kromě pozitiv, kterými jsou svérázný humor, nadhled, velká pestrost a kvalitní struktura misí, hratelnost a jednoduché ovládání, jež by ale přesto při srovnání s podobou některých dnešních PC her podobného zaměření už nemusely tak docela obstát, mluví ve prospěch hry i další nepřehlédnutelná okolnost: Hra sama je jen jedním dílem z již známé a dostatečně populární série Army Men na PSX a jiných konzolích (pár dílů již i na PC), proto například krátká hrací doba nabývá v tomto kontextu trochu jiných souvislostí, stejně tak zdánlivá jednoduchost nebo konvenčnost. Jedná se zkrátka o jeden z členů oblíbené a populární série o bojích zelených a žlutohnědých plastových armád, na PSX téměř o klasiku, a Air Attack pro PC je umožněním další exkurze do této série i uživatelům této platformy, a to dostatečně kvalitním, nic víc od této hry ale ani nelze očekávat.

Army Men: Air Attack
Výrobce: 3DO
Distributor: 3DO
Distributor v ČR: zatím není rozhodnuto
Minimální konfigurace: PII 350, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: PII 350, 64 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Zábavná a jednoduchá akční hra, plná nadhledu a osobitého humoru, se snadným ovládáním a poměrně krátkou herní dobou.
Hodnocení 69%
Autor:
Témata: hračky, Humor, Raketa, UFO, Včela, Vlak
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Umyjte se, prosí dabérka slavné herní postavy před setkáním s fanoušky

Populární japonská herečka a zpěvačka Rie Takahašiová, známá hráčům počítačových her díky své roli v populárním Genshin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Upadající češtiny ve hrách by mohla zachránit umělá inteligence

Oficiální české lokalizace her jsou dnes vzácností a hráči, kteří neumí žádný světový jazyk, jsou odkázáni na...

Star Citizen udělal významný krok k dokončení, i tak ale budeme čekat roky

Vývoj ambiciozní vesmírného simulátoru Star Citizen už spolkl více než 12 miliard korun, vydání je však stále v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůrci The Last of Us si neumí představit pokračování bez Belly Ramseyové

První sezona aktuálního seriálového hitu The Last of Us je za námi a nejen znalci herní předlohy jsou zvědavi, jak...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...