Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Ape Escape 3 - a zase ty opice

  12:00
Opice. Všude samé opice. Zní to trochu úchylně a to jsme se ještě nezmínili o zmatku, které tyto opice mohou způsobit. Když to všechno obalíme dětskou manga grafikou, přestane většina hráčů číst.

Ape Escape 3 Přestože se podle prvního popisku zdá dnešní recenzovaná hra trochu stupidní, není to až tak moc pravda. Ape Escape už má za sebou slušnou historii, neboť dnešní díl má pořadové číslo tři. První díl vyrobila Sony ještě pro PSone, druhého dílu, který byl již vytvářen pro PS2, se ujala francouzská firma Ubisoft. Třetí díl, který by měl u nás vyjít 7. dubna, má přinést řadu vylepšení, distributorem je však opět SCEE. Proč? To nevíme. Všechny předchozí díly Ape Escape byly hodnoceny vcelku slušně, avšak pořád stejně. Takže co pro nás připravili tvůrci ve trojce? Aby se recenze nezvrtla pouze na popis novinek, pojďme se na Ape Escape podívat okem nezasvěceného hráče.

Úchylných japonských her z dílny SCEE už jsme si užili dosytosti. Posledním takovým počinem byl počeštěný společenský Buzz: The Music Quiz. Opice, které hrají hlavní roli v Ape Escape, vypadají tak trochu podobně jako užvaněný komentátor v kvizu. Představte si, že vezmete Buzze, upravíte ho do opičí podoby, trochu ho zmenšíte a bzučák, kterým jste kvizovou hru ovládali, mu hodíte na hlavu. Zní to trochu nelogicky, ale opice v Ape Escape vypadají přesně takto, přičemž existuje několik druhů a každá opice trochu jinak vypadá a trochu jinak se chová. Ape Escape 3 Hlavním principem hry je chytání těchto opic do síťky, která tak trochu připomíná nástroj na lakros. Samotné chycení opice je pojato velmi efektně: okolí zmizí, kamera se začne otáčet kolem postavičky, čas se zpomalí a opičí likvidátor zakončí lapnutí náležitě honosným světelným efektem.Dobrá. Základní princip známe. Nachytat určité množství opic v daném levelu. Jak to ale všechno obalit zábavou, aby se hra nezvrtla v repetitivní lov opic?

Když se vám podaří naplnit ukazatel, můžete se transformovat v „superhrdinu“.

Opice v záběru
Japonský styl je na hře vidět hned od začátku. Sony opět použilo klasické zvuky v menu, které používá permanentně snad v každé hře. Stejně tak hudba, která je mixem popu, diska a tématických prvků, které respektují design levelu. Až na výjimky je muzika nezajímavá, ale moc neruší. Jen vás párkrát šokuje remixem některé známé skladby. Trochu jsme se podivili, když se z repráků v jedné úrovni začala linout popová verze valčíku ze starého českého filmu Noční motýl.

Ape Escape 3 Pořád kroužíme kolem principů a nedostali jsme se k samotnému příběhu. Trochu se toho bojíme a oddalujeme to, ale asi se tomu nevyhneme. Pokud chápeme správně myšlení Japonců, opice, které jsme pochytali v předchozím dílu utekly a je za to odpovědný Mr. Specter, jakýsi mladičký padouch s patkou, který si libuje v televizních přenosech. Takže celá hra se bude točit kolem televize, filmů a jejich natáčení. Cíl je vcelku jasný: projít 28 levely a pochytat všechny opice. O typech opic jsme se již zmiňovali, jen jsme ještě nenapsali, že jich je celkem 430 druhů a každá má svou funkci, sílu útoku, rychlost, míru agresivity, samozřejmě jiný vzhled, případně drží zbraň. Postrach opic jste právě vy: teenager Satoru nebo kočanda Sayaka. Výběr je na vás. Hrou provází o něco starší slečna, která vám dává rady, co a jak, případně poskytne nějakou užitečnou zbraň, nástroj nebo nápovědu do hry.

Hra začíná v televizním studiu, kde jsou kolem dokola různé stroje na vstup do miniher, můžete si zde dokoupit různé bonusy za Ape Escape 3 nasbírané peníze z jednotlivých úrovní. Můžete si koupit životy, fotky jednotlivých druhů opic, zahrát si získané minihry, pustit si dokoupenou muziku, různá videa atd. Bonusů je dostatek a fungují jako jakýsi doplněk k singleplayeru. Bohužel, žádný multiplayer se nekoná, stejně jako slibovaná on-line podpora, což je celkem škoda.

Když zničíme bosse, vždy vypadne nějaká ta zmatená opice, kterou pak stačí chytit do síťky.

Do jednotlivých levelů vstupujete přímo ze studia přes jakousi časovou bránu, která principiálně připomíná tu z  TimeSplitters. A protože jsme se zmínili o televizi a filmech, je jasné, že jednotlivé úrovně budou vždy koncipované do scén ze známých filmů, kde však místo herců alternují opice. Čištění opic začíná v levelu „Poslední svatba“, který jako by z pera vypadl Quentinu Tarantinovi a jeho Kill Billovi. Následují výjevy z Pátku třináctého, divokého západu, Červené Karkulky atd. Je celkem zábavné sledovat opice převlečené za zlého vlka nebo Jasona s hokejovou maskou z Pátku třináctého, jak před kamerou se zaujetím hrají své party.

Ape Escape 3 Princip hry je jednoduchý. Vychytat určitý počet opic, který vám na začátku zadá ona pohledná slečna s velkýma očima. Před vstupem do levelu se můžete na trenažéru naučit správně ovládat zvolenou postavičku, případně novou zbraň/vybavení, kterou jste do levelu dostali.

Postavička má zajímavé ovládání, kde využijete všechny analogové páčky. Levou analogovou páčkou se pohybujete, pravou udáváte směr, kterým chcete švihnout zvolenou zbraní. Ke standardnímu vybavení vašeho hrdiny patří síťka na chytání opic. Postupně ale získáte pendrek na bušení do nepřátel, speciální síťku na chytání opic ve vodě, katapult na střílení do vzdálených cílů, nedostupných spínačů atd., obruč hula-hula, scanner na zaměření ukrytých opic atd. Předmětů je tu dost a hra se tak stává dostatečně variabilní.

Celkový vzhled hry kazí manga styl, který někomu sedí, někomu ne.

Ape Escape 3 Chytáme opice
Dostáváme se k samotnému chytání opic, které principiálně není těžké. Stačí prchající opici dohonit a švihnout síťkou správným směrem. Zde se však dostáváme k vylepšením z minulého dílu. Opice se už nenechají chytit jen tak lehce. Některé druhy jsou agresivnější, uskakují před vaší síťkou nebo přímo útočí. AI opic se tedy od minulých dílů dost vylepšila a to je dobře. O to lepší pocit máte, když se vám tuto uskakující opici podaří chytit. Někdy je zapotřebí před chycením opici pěkně praštit pendrekem, aby byla povolnější, ale některé opice to akorát naštve a útočí o to agresivněji. Často se tak stává, že vám opice vyrazí zbraň z ruky a vy si pro ni musíte doběhnout (v lepším případě) nebo vám zbraň vytrhnou z ruky a obrátí ji proti vám (v případě horším). Pak máte ale co dělat, abyste opici domluvili nějakou jinou zbraní. Když jde do tuhého, může se vaše postavička plížit nebo dělat mrtvého, což na chvíli opice uklidní, aspoň do té doby, dokud nezjistí, že jste je sprostě oblafli. Takže rychle s opicí do síťky!

Opice a nejen ty
Aby nedošlo k nedorozumění, po úrovních se nepoflakují jen opice. Jsou zde i různí roboti, kovbojové a další havěť, která se nedá Ape Escape 3 lapnout. Na tyto potvůrky platí hrubá síla, která je však následně oceněna vypadnuvšími předměty: zlatými mincemi, za které si můžete v TV studiu dokoupit cokoli chcete, koláčky doplňující životní energii nebo magickou manou. U poslední zmíněné se na chvíli zastavíme. Kromě životní energie si plníte i energii magickou, a sice sbíráním zelených krystalů. Když se vám podaří naplnit ukazatel, můžete se transformovat v „superhrdinu“, kterého jste dostali na začátku úrovně. Tito superhrdinové jsou mnohem silnější než vaše postavička v civilu a pomůže vám v zapeklitých situacích. Během proměny ukazatel opět klesá a po vypršení se přeměníte zpět. Stav nadhrdiny lze však udržet sbíráním krystalů ve stavu proměny, prodlužuje to dobu, po kterou jste v superhrdinu proměněni. Superhrdinové zapadají do stylu úrovně, takže se můžete například na divokém západu proměnit v kovboje, jinde zase v rytíře, bojovníka kung-fu atd., přičemž každý superhrdina má své superúdery a superpohyby. Zelených krystalů se po levelech povaluje dost, takže šetřit se superhrdiny nemusíte. A když už žádné nenajdete, stačí rozbít pár beden poházených kolem.

NÁKUPNÍ CENTRUM

V této části můžete nakupovat, co hrdlo a vaše peněženka ráčí.

Book Shop - Zde dokupujete knihy do galerie.
Hobby Shop - Tady koupíte mini hry a další předměty do galerie.
Music Shop - Zde kupujete skladby a videa, která lze přehrát v domácím kině.
Simian Cinema - Tady nic nekoupíte, zato si tu můžete pustit záběry z kamer, které jste natočili v jednotlivých úrovních.
Convenience Store - Zde seženete užitečné předměty jako extra životy, zdraví atd. Doporučujeme nakupovat větší množství Morph Stock (zelené krystaly), výrazně si ulehčíte hraní.

Ape Escape 3 Jeden proti opicím
Tímto ale možnosti hry nekončí. Čas od času se na cestě objeví nějaké vozidlo, do kterého můžete naskočit. Setkali jsme se takto s různými chodícími roboty, závodními auty, tanky, motorovými čluny atd. Jejich ovládání se liší, ale není problém se s nimi naučit zacházet v trenažéru před začátkem úrovně. Což doporučujeme, neboť znalosti se hodí při zdolávání bossů, na které narazíte. Většinou se jedná o různé potvory/roboty, které jsou ovládány jak jinak než opicemi. Když zničíme bosse, vždy vypadne nějaká ta zmatená opice, kterou pak stačí chytit do síťky a je to.

Při procházení úrovněmi často narazíme na televizní kameru, pomocí které můžeme natočit opice při nějaké známé scéně z filmu. Klip lze pak uložit na paměťovou kartu a pustit si ho v opičím kině. Když už jsme u těch bonusů, během hry můžete odemknout i různé minihry. K těmto patří variace na MGS, což je jakási hra ve hře. Dále tu máme Monkey Throw Stadium, dálkově ovládaná autíčka atd. Je toho opravdu mnoho a než všechno zpřístupníte, bude to chvíli trvat.

Pár opičáren na závěr

Klady a zápory

Plus Chytání opic nás pobavilo
Plus Tuny bonusů a miniher

Mínus Brzy omrzí
Mínus Průměrné zpracování

Shrnout celou hru do několika vět by nemělo být těžké. Principiálně jde o chození po levelech, řešení jednoduchých puzzlů a chytání opic. Nic víc. Tuny bonusů a minihry navíc sice prodlužují zábavu, nicméně nejedná se o průlom v konzolové zábavě. Celkový vzhled hry kazí manga styl, který někomu sedí, někomu ne. Mě ne. Navíc je hra svým vzhledem určená spíš pro mladší hráče, na druhou stranu zvýšená obtížnost a složitější chytání opic než v předchozích dílech ukazuje, že Ape Escape 3 vlastně ani pro děti není. Jsme z toho rozpačití a dáváme sedmdesátku.

Ape Escape 3
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 118 kB
Verdikt: Chytání opic chvíli zabaví, stejně jako mnoho bonusů navíc. Hra je však zpracováním určena menším hráčům, kteří ji asi nebudou vzhledem k vyšší obtížnosti zvládat.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:
Témata: Robot, Sony, Ubisoft
  • Nejčtenější

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...