Přestože se podle prvního popisku zdá dnešní recenzovaná hra trochu stupidní, není to až tak moc pravda. Ape Escape už má za sebou slušnou historii, neboť dnešní díl má pořadové číslo tři. První díl vyrobila Sony ještě pro PSone, druhého dílu, který byl již vytvářen pro PS2, se ujala francouzská firma Ubisoft. Třetí díl, který by měl u nás vyjít 7. dubna, má přinést řadu vylepšení, distributorem je však opět SCEE. Proč? To nevíme. Všechny předchozí díly Ape Escape byly hodnoceny vcelku slušně, avšak pořád stejně. Takže co pro nás připravili tvůrci ve trojce? Aby se recenze nezvrtla pouze na popis novinek, pojďme se na Ape Escape podívat okem nezasvěceného hráče.
Úchylných japonských her z dílny SCEE už jsme si užili dosytosti. Posledním takovým počinem byl počeštěný společenský Buzz: The Music Quiz. Opice, které hrají hlavní roli v Ape Escape, vypadají tak trochu podobně jako užvaněný komentátor v kvizu. Představte si, že vezmete Buzze, upravíte ho do opičí podoby, trochu ho zmenšíte a bzučák, kterým jste kvizovou hru ovládali, mu hodíte na hlavu. Zní to trochu nelogicky, ale opice v Ape Escape vypadají přesně takto, přičemž existuje několik druhů a každá opice trochu jinak vypadá a trochu jinak se chová. Hlavním principem hry je chytání těchto opic do síťky, která tak trochu připomíná nástroj na lakros. Samotné chycení opice je pojato velmi efektně: okolí zmizí, kamera se začne otáčet kolem postavičky, čas se zpomalí a opičí likvidátor zakončí lapnutí náležitě honosným světelným efektem.Dobrá. Základní princip známe. Nachytat určité množství opic v daném levelu. Jak to ale všechno obalit zábavou, aby se hra nezvrtla v repetitivní lov opic?
Když se vám podaří naplnit ukazatel, můžete se transformovat v „superhrdinu“.
Opice v záběruJaponský styl je na hře vidět hned od začátku. Sony opět použilo klasické zvuky v menu, které používá permanentně snad v každé hře. Stejně tak hudba, která je mixem popu, diska a tématických prvků, které respektují design levelu. Až na výjimky je muzika nezajímavá, ale moc neruší. Jen vás párkrát šokuje remixem některé známé skladby. Trochu jsme se podivili, když se z repráků v jedné úrovni začala linout popová verze valčíku ze starého českého filmu Noční motýl.
Pořád kroužíme kolem principů a nedostali jsme se k samotnému příběhu. Trochu se toho bojíme a oddalujeme to, ale asi se tomu nevyhneme. Pokud chápeme správně myšlení Japonců, opice, které jsme pochytali v předchozím dílu utekly a je za to odpovědný Mr. Specter, jakýsi mladičký padouch s patkou, který si libuje v televizních přenosech. Takže celá hra se bude točit kolem televize, filmů a jejich natáčení. Cíl je vcelku jasný: projít 28 levely a pochytat všechny opice. O typech opic jsme se již zmiňovali, jen jsme ještě nenapsali, že jich je celkem 430 druhů a každá má svou funkci, sílu útoku, rychlost, míru agresivity, samozřejmě jiný vzhled, případně drží zbraň. Postrach opic jste právě vy: teenager Satoru nebo kočanda Sayaka. Výběr je na vás. Hrou provází o něco starší slečna, která vám dává rady, co a jak, případně poskytne nějakou užitečnou zbraň, nástroj nebo nápovědu do hry.
Hra začíná v televizním studiu, kde jsou kolem dokola různé stroje na vstup do miniher, můžete si zde dokoupit různé bonusy za nasbírané peníze z jednotlivých úrovní. Můžete si koupit životy, fotky jednotlivých druhů opic, zahrát si získané minihry, pustit si dokoupenou muziku, různá videa atd. Bonusů je dostatek a fungují jako jakýsi doplněk k singleplayeru. Bohužel, žádný multiplayer se nekoná, stejně jako slibovaná on-line podpora, což je celkem škoda.
Když zničíme bosse, vždy vypadne nějaká ta zmatená opice, kterou pak stačí chytit do síťky.
Do jednotlivých levelů vstupujete přímo ze studia přes jakousi časovou bránu, která principiálně připomíná tu z TimeSplitters. A protože jsme se zmínili o televizi a filmech, je jasné, že jednotlivé úrovně budou vždy koncipované do scén ze známých filmů, kde však místo herců alternují opice. Čištění opic začíná v levelu „Poslední svatba“, který jako by z pera vypadl Quentinu Tarantinovi a jeho Kill Billovi. Následují výjevy z Pátku třináctého, divokého západu, Červené Karkulky atd. Je celkem zábavné sledovat opice převlečené za zlého vlka nebo Jasona s hokejovou maskou z Pátku třináctého, jak před kamerou se zaujetím hrají své party.Princip hry je jednoduchý. Vychytat určitý počet opic, který vám na začátku zadá ona pohledná slečna s velkýma očima. Před vstupem do levelu se můžete na trenažéru naučit správně ovládat zvolenou postavičku, případně novou zbraň/vybavení, kterou jste do levelu dostali.
Postavička má zajímavé ovládání, kde využijete všechny analogové páčky. Levou analogovou páčkou se pohybujete, pravou udáváte směr, kterým chcete švihnout zvolenou zbraní. Ke standardnímu vybavení vašeho hrdiny patří síťka na chytání opic. Postupně ale získáte pendrek na bušení do nepřátel, speciální síťku na chytání opic ve vodě, katapult na střílení do vzdálených cílů, nedostupných spínačů atd., obruč hula-hula, scanner na zaměření ukrytých opic atd. Předmětů je tu dost a hra se tak stává dostatečně variabilní.
Celkový vzhled hry kazí manga styl, který někomu sedí, někomu ne.
Chytáme opiceDostáváme se k samotnému chytání opic, které principiálně není těžké. Stačí prchající opici dohonit a švihnout síťkou správným směrem. Zde se však dostáváme k vylepšením z minulého dílu. Opice se už nenechají chytit jen tak lehce. Některé druhy jsou agresivnější, uskakují před vaší síťkou nebo přímo útočí. AI opic se tedy od minulých dílů dost vylepšila a to je dobře. O to lepší pocit máte, když se vám tuto uskakující opici podaří chytit. Někdy je zapotřebí před chycením opici pěkně praštit pendrekem, aby byla povolnější, ale některé opice to akorát naštve a útočí o to agresivněji. Často se tak stává, že vám opice vyrazí zbraň z ruky a vy si pro ni musíte doběhnout (v lepším případě) nebo vám zbraň vytrhnou z ruky a obrátí ji proti vám (v případě horším). Pak máte ale co dělat, abyste opici domluvili nějakou jinou zbraní. Když jde do tuhého, může se vaše postavička plížit nebo dělat mrtvého, což na chvíli opice uklidní, aspoň do té doby, dokud nezjistí, že jste je sprostě oblafli. Takže rychle s opicí do síťky!
Opice a nejen ty
Aby nedošlo k nedorozumění, po úrovních se nepoflakují jen opice. Jsou zde i různí roboti, kovbojové a další havěť, která se nedá
lapnout. Na tyto potvůrky platí hrubá síla, která je však následně oceněna vypadnuvšími předměty: zlatými mincemi, za které si můžete v TV studiu dokoupit cokoli chcete, koláčky doplňující životní energii nebo magickou manou. U poslední zmíněné se na chvíli zastavíme. Kromě životní energie si plníte i energii magickou, a sice sbíráním zelených krystalů. Když se vám podaří naplnit ukazatel, můžete se transformovat v „superhrdinu“, kterého jste dostali na začátku úrovně. Tito superhrdinové jsou mnohem silnější než vaše postavička v civilu a pomůže vám v zapeklitých situacích. Během proměny ukazatel opět klesá a po vypršení se přeměníte zpět. Stav nadhrdiny lze však udržet sbíráním krystalů ve stavu proměny, prodlužuje to dobu, po kterou jste v superhrdinu proměněni. Superhrdinové zapadají do stylu úrovně, takže se můžete například na divokém západu proměnit v kovboje, jinde zase v rytíře, bojovníka kung-fu atd., přičemž každý superhrdina má své superúdery a superpohyby. Zelených
krystalů se po levelech povaluje dost, takže šetřit se superhrdiny nemusíte. A když už žádné nenajdete, stačí rozbít pár beden poházených kolem.
|
Tímto ale možnosti hry nekončí. Čas od času se na cestě objeví nějaké vozidlo, do kterého můžete naskočit. Setkali jsme se takto s různými chodícími roboty, závodními auty, tanky, motorovými čluny atd. Jejich ovládání se liší, ale není problém se s nimi naučit zacházet v trenažéru před začátkem úrovně. Což doporučujeme, neboť znalosti se hodí při zdolávání bossů, na které narazíte. Většinou se jedná o různé potvory/roboty, které jsou ovládány jak jinak než opicemi. Když zničíme bosse, vždy vypadne nějaká ta zmatená opice, kterou pak stačí chytit do síťky a je to.
Při procházení úrovněmi často narazíme na televizní kameru, pomocí které můžeme natočit opice při nějaké známé scéně z filmu. Klip lze pak uložit na paměťovou kartu a pustit si ho v opičím kině. Když už jsme u těch bonusů, během hry můžete odemknout i různé minihry. K těmto patří variace na MGS, což je jakási hra ve hře. Dále tu máme Monkey Throw Stadium, dálkově ovládaná autíčka atd. Je toho opravdu mnoho a než všechno zpřístupníte, bude to chvíli trvat.
Pár opičáren na závěr
|
Ape Escape 3 | ||||||
| ||||||
| ||||||
| ||||||
|