Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Aliens vs. Predator 2 - zemřít, či přežít?

  12:00
Na planetě LV 1201 se setkají vetřelci, predátor a skupina mariňáků. Dvě rasy musejí z kola ven a na vás je, které to budou... aneb Fox Interactive nám po dvou letech servíruje pokračování svého úspěšného projektu. My vám odpovíme, jestli jsme se dočkali plnohodnotné hry, nebo jen pouhého datadisku.

BonusWeb HIT Aliens versus Predator 2 Bojíte se tmy? Poleká vás, když jdete po chodníku a najednou na vás zpoza plotu začne štěkat pes? A co horory – naháněl vám strach první díl Vetřelce? Pokud ano a jste zároveň člověk nadmíru vnímavý vůči těmto situacím, neměl by se vám druhý díl hry Aliens versus Predator vůbec dostat pod ruce. Již ten první vzbudil zasloužené ovace, protože – ačkoli se jednalo o další 3D střílečku ve stylu Quake – přinesl několik velmi zajímavých novinek. Hráč se nemusel vžít pouze do role lovené kořisti, tedy bojem zoceleného mariňáka, ale mohl si vyzkoušet i pozici lovce a vetřelce. Zatímco mariňák se spoléhal pouze na svůj "úžasný" detektor pohybu a zbraňovou výbavu, vetřelec disponoval ostrými drápy a schopností lézt po stěnách. Třešničku na dortu představoval chladný, přesný, smrtící (prostě skvělý) Predátor, který zabíjel pěkně z povzdálí, navíc pouze na jednu ránu, takže si člověk (v multiplayeru) někdy ani nestihl všimnout, že zemřel (zase). Právě hra více hráčů si mě získala asi nejvíc, protože každá z ras se od sebe diametrálně lišila a tím se určovala i naprosto odlišná strategie. Zatímco v jiných hrách proti sobě stojí stejně vybavení hráči, v Aliens versus Predator hodně záleželo i na herních mapách. Třeba vetřelce rozhodně nijak netěšila otevřená prostranství, zatímco v úzkých a krátkých chodbičkách si liboval.

Aliens versus Predator 2 Co ale vylepšovat na hře, která se beztak zdála téměř bez chyby? Samotného mě překvapilo, s jakou invencí se tvůrci do druhého dílu pustili. Tou nepodstatnější novinkou je asi příběh, přesněji řečeno jeho mnohem výraznější pojetí, které aktivně zasahuje do jednotlivých misí. Vše začíná klasickým klišé; pozemská základna ztrácí kontakt s vědci, kteří prozkoumávají planetu LV 1201. Problém vyráží vyřešit elitní skupina mariňáků, jenže ti samozřejmě vůbec netuší, že přistáním na povrchu kráčejí takříkajíc do jámy lvové. Planetu již nějaký čas okupují jiné formy života a netváří se zrovna nějak vstřícně. Příběh se vlastně vzájemně prolíná, ovšem s každou postavou vždy sledujeme jeho jinou osu. Avšak hovořím-li o příběhu, mám tím spíš na mysli dokonalou atmosféru výborně designovaných misí, především pak mnoho předem připravených událostí, které jsem v prvním díle trochu postrádal. Například jsem se plížil kanalizací, když v tom se uvolnila trubka na stropě a hudba nabrala rázně na dramatičnosti. Nakonec se ukázalo, že mě tam žádný alien nečekal, ale opravdu se "pouze" uvolnila trubka na stropě. To ovšem vůbec nic neměnilo na situaci, že se mi právě málem přihodila zástava srdce. Raději už ani nemluvím o jedoucím džípu, jenž vám exploduje před očima, vetřelcích, kteří se k vám dobývají skrz zavřené dveře, aby je po pár vteřinách úspěšně prorazili atd. Člověk se pomalu stává paranoidním. Například míjím-li nějaký větrací otvor ve zdi, třeba i zabarikádovaný, pořád mi to nedá a alespoň jednou se ještě otočím nazpět. Nejednou se totiž stalo, že z těchto zdánlivě nedůležitých otvorů přiběhla početná Aliens versus Predator 2 armáda alienů. Fantastickou záležitostí je atmosférická hudba, jež pružně reaguje na dění ve hře. A můžete mi věřit, že takový stále se zesilující řev vetřelců na jistotě rozhodně nepřidá. S jistotou ale vím, že něco s tak děsivou atmosférou jsem opravdu už dlouho nehrál. Například můj kamarád hru vzdal po třetí misi, když nechtěl otevřít dveře, za nimiž ho čekala tlupa vetřelců. To ani nemluvím o jednom mě známém "případu", který hru odmítnul hrát vůbec... Ale abych nedělal machra – jelikož sám hraji po večerech, obvykle počítač vypínám s pěkně propoceným tričkem. Velmi bych doporučoval NEHRÁT hru s cheatem, protože kdo tak učiní, připraví se o všechny ty děsivé zážitky. Ono rozstřílet ve třetí misi vetřelce minigunem není žádné umění.

Ze tří možností výběru padla má volba - bez dlouhého váhání - na mariňáka. Právě za něj mi přijde hra nejvíce atmosférická, protože on se de facto ocitá na pozici lovené zvěře. Začněme výčtem jeho vybavení: mariňák používá pouze dva módy vidění – ten klasický a zesilovač světla. Bohužel, v tom nočním přijde o svoji malou výhodu, kterou představuje pulzní detektor pohybu. Proto jsem svůj osud svěřil světlicím a malé baterce. Světlice ovšem rychle dojdou a na rozdíl od prvního dílu prostory tolik neosvětlí. Baterka ujde, ale pojme pouze malou část pohledu a navíc spotřebovává energii. Ovšem stačí ji na pár vteřin vypnout a už zase funguje jako nová. Další vybaveníčko tvoří letlampa a hackovací zařízení. Jde o trochu alibistické divadlo, ale přispívá k mnohem lepší Aliens versus Predator 2 atmosféře, nehledě nato, že během hackování vás může kdokoli snadno odrovnat. Samozřejmě bych nemohl zapomenout na pulzní detektor pohybu, jenž dosáhne zhruba 30 metrů před vás (v úhlu 180°). Hodí se zejména v situacích, kdy máte někoho lokalizovaného a radar vám ukazuje pozici – v boji se samozřejmě také šikne, jenže asi ne tak, jak by si leckdo představoval. V prvním díle platilo, že pokud jdete chodbou a na radaru spatříte tečku 15 metrů před vámi, v druhé pulzní vlně již tečku nezaregistrujete – právě vás zabili. V druhém díle se situace příliš nezlepšila, ale jak říká jedno pořekadlo: lepší než drátem do oka. Další problém tkví v tom, že zaznamenává veškeré pohyby a nebere v úvahu rozdílné výškové hladiny. Takové houpající se kyvadlo jeřábu (ale i poletující ptáček!) dokáže někdy docela vystrašit. Mariňák by se měl také pořád hýbat; jakmile stojí, stane se ideálním terčem pro Predátora (aneb kdo vzpomíná na tři červené tečky predátorova zaměřovače?).

Zbraňový arzenál zaznamenal několik nových přírůstků, avšak staří známí parťáci do nepohody (smartgun, minigun) nás naštěstí neopustili. Pod číslem jedna se schovává armádní nůž, který dokumentuje pouze to, že i ve Fox Interactive mají smysl pro humor :o). Následující pistole mě taky zrovna neodvařila, ale když jsem potřeboval šetřit náboje, celkem se osvědčila. Brokovnice mi přijde velice účelná (dva módy), hlavně na začátku, protože vetřelce odrovná na jednu ránu. Pulzní Aliens versus Predator 2 puška s granáty je velice spolehlivá přítelkyně, někdy se hodí použít i následující granátomet s několika typy nábojů. Plamenomet mi přijde fajn, jenže chvilku trvá, než zasažený objekt uhoří a tak ještě chvilku může páchat škodu. Raketomet své využití taktéž najde. Se smartgunem přichází průlom ve vyvážení sil, protože jako jediný automaticky zaměřuje vetřelce – normálně zelený kurzor v okamžiku zčervená a porůznu poskakuje po obrazovce. Stačí jen stisknout spoušť. Lze ho označit za výborný detektor, ale i tak se mi zdá, že vetřelci jsou o něco rychlejší než dříve (tedy doufám, že nestárnu a neopouští mě postřeh, hmm). Můj oblíbený minigun, tedy těžký rotační kulomet, nadělá z nepřátel před sebou pořádnou kaši – pokud to ovšem stihnete. Jeho hlaveň se totiž nejdříve roztáčí a někdy mi připadá, že to trvá celou věčnost. Poslední místo v arzenálu zbylo na ostřelovací pušku, inu, konec konců, proč ne.

Ale ani zbývající dvě herní postavy nepřišly vniveč. Na jejich úplné otestování mi nezbylo tolik času, přesto bych řekl, že byly drobet oslabeni. Například vetřelec už nezabíjí napřaženým ocasem na jednu ránu, ale zato se mnohem vylepšilo ovládání. Protože leze po stěnách, někdy bývalo těžké se zorientovat, což nyní usnadňují modré šipky po stranách. Navíc si lze vybrat, jestli má lézt po stěnách permanentně a pustit se teprve stisknutím tlačítka nebo obráceně – přidržením tlačítka poleze po zdech. Kampaň za vetřelce nádherně sleduje jeho vývoj. Nejprve hledáte hostitele – ano, Aliens versus Predator 2 stanete se onou malou (a pro ostatní hutně nepříjemnou) potvůrkou, která se přisává na obličej svých obětí. Ale i na predátora došlo. Ten se mohl v prvním díle považovat za krále, ovšem nyní se stává zranitelnějším. Bez svého maskování (neviditelnost) by neměl příliš šanci, ovšem na druhou stranu, nyní si svoji energii (tu potřebuje úplně na všechno) dobíjí kdykoliv. Jeho několik módů mu dovoluje viditelně zachytit kohokoli až na jednu výjimku - androidy. Jeho zbraně ovšem stále hrají na tvrdou strunu, protože kopí v kombinaci ze zoomem přináší rychle smrt. Oproti prvnímu dílu vypadá nádherně i vrhání disku, jenž se od některých materiálů velmi efektně odráží. A abych nezapomněl – konečně je možné ukládat pozici kdykoli během mise.

Také bych rád upozornil, že oproti demoverzi, která se na některých sestavách nepříjemně trhala, došlo k viditelné optimalizaci. Aliens versus Predator 2 se docela solidně hýbe se slušnou grafickou kartou a procesorem tak na 500 MHz. Grafické zpracování napomáhá atmosféře, engine si skvěle rozumí se světélkujícími lampami a podobným vybavením. A nějaké chyby? Snad jediná – hra více hráčů je velice precizní, mapy perfektní, ale nějak mi zde chybí přítomnost botů. Údajně by se na nich už mělo pracovat... Ovšem i tak mě druhé pokračování velice příjemně překvapilo, ve Fox Interactive doladili všechno tak, jak si špičková hra žádá. Aliens versus Predator 2 rozhodně není pouhým datadiskem, jak se dříve spekulovalo.

Aliens versus Predator 2
Výrobce: Fox Interactive
Vydavatel: Sierra Studios
Distribuce v ČR: Cenega, český manuál
Hratelná demoverze: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: avp2.sierra.com
Minimální konfigurace: procesor 450 MHz, 128 MB RAM, 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 733 MHz, 256 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Naprosto atmosférická záležitost, aneb chcete se bát za mariňáka, vetřelce, nebo predátora?
Hodnocení 91%

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Představujeme desítku nejdůležitějších streamerek světa. Kolik jich znáte?

Pro mladé jsou dnes streamovací služby daleko důležitějším zdrojem zábavy než televizní kanály plné obstarožních...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...