Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?
80

Ace Combat 7: Skies Unknown

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Namco Bandai

 • Výborná arkádová hratelnost
 • Dobré ovládání
 • Počasí ovlivňuje pilotování
 • Parádní grafika
 • Pocit z hraní ve VR je vtahující
 • Jalový příběh
 • Nic moc multiplayer
 • Málo misí pro VR

Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár nedostatků zábavnou leteckou arkádou. Při hraní vás budou navíc přepadat příjemné nostalgické pocity.

Herní karta

Ace Combat patřil už od dob první konzole PlayStation, na kterou vyšly hned tři díly, k těm nejlepším leteckým videohrám. Síla, oblíbenost i kvalita série se však s přibývajícími roky a díly začaly vytrácet. Ostatně je tomu už téměř pět let, co vyšel předposlední díl. Ace Combat Infinity pro PlayStation 3 byl navíc pouze free-to-play záležitostí. Předposlední řadový díl Ace Combat 6: Fires of Liberation pro Xbox 360 spatřil světlo světa na konci roku 2007, a to už je hezká řádka let. Teď je tu konečně sedmička, která nepřilétá s kdovíjakými výmysly a nesmysly, ale přistává pevně na zemi s parádní arkádovou hratelnosti. A právě na ní stavěla série především.

Zmatené válečná drama o ničem

Po vzoru posledních dílů má Ace Combat 7: Skies Unknown obsáhlý a klasicky japonsky pošahaný příběh. Hlavním tématem je válka mezi Oseanskou federací a královstvím Erusea. Většinu story vypráví mechanička Avril Mead z rodiny letců, tajemstvím zahalený Dr. Schroeder, ale objeví se v něm i další postavy. 

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ale aby bylo jasno, která bije, hlavním hrdinou hry je někdo úplně jiný. Jde o bezejmenného pilota, kterého všichni oslovují jen jeho volačkou Trigger. Dění je nesmírně zmatené. Hlavním důvodem je to, že jsou ve hře dvě dějové linky, které se odehrávají tak nějak simultánně. Jedna na zemi a druhá v oblacích při hraní. Příběh hraje hlavně na notu vlastenectví a hrdinství.

Pokud ho budete ignorovat, vůbec nic se podle nás nestane. Dobrý ani zajímavý moc není a utápí se ve své plytkosti. Ale i bez něj si hru užijete naplno. Arkádová hratelnost je totiž parádní a ihned, jak vás dostane do hledáčku, její zábavnost jen tak ze sebe nesetřesete. 

Na výběr jsou hned dvě možnosti ovládání. Standardní je pro začátečníky a naklánění levou páčkou znamená změnu směru letu do stran. Expertní je pro ostřílené virtuální piloty, kteří pamatují původní díly. Naklonění páčky se rovná otočení letadla. Pokud budete chtít změnit směr letu, budete taká muset manévrovat i s čumákem letadla. Tuto metodu jako pamětníci preferujeme. Je skvělá a taktéž realističtější, i když zrovna o realističnost ve hře nejde, že.

Životnost je lepší standard

Hlavním hnacím motorem hry je kampaň, v níž na vás kromě haněného příběhu čeká celých 20 misí. V minulosti toto číslo bývalo vyšší, ale na druhu stranu to stále není málo. Na normální obtížnost vám zabere kampaň klidně až 10 až 12 hodin, což je lepší standard. 

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Náplň misí je vcelku klasická. Většinou jde o to zničit všechny cíle, ať už se pohybují po zemi, na vodě nebo ve vzduchu. Někdy jde o snadnou záležitost, jindy se pořádně zapotíte. Obtížnost je i na zmiňovaný normál spíše vyšší. Potrápí vás také záchytné body, které nejsou vždy tam, kde byste si je přáli mít. Plnit budete ale i jiné mise, v nichž máte za úkol naopak někoho ochránit, nebo se potají infiltrovat na nepřátelské území.

Zajímavá předobjednávka

Pokud jste si sedmý Ace Combat předobjednali na PlayStation 4 nebo Xbox One, čekala vás odměna v podobě digitální kopie jednoho z předchozích dílů. Pokud jste zvolili PS4 verzi, jde o pětku Ace Combat: Squadron Leader. Jde o emulovanou verzi PlayStation 2 originálu. Navíc získáte do konzole tematické dynamické pozadí. V případě, že jste si hru předobjednali pro Xbox One, těšit se můžete z Xbox 360 verze Ace Combat 6: Fires of Liberation, která běží pomocí zpětné kompatibility konzole. Hráči na PC mají smůlu, žádnou hru nedostanou, muehehe (škodolibý smích konzolisty). Předobjednávky pro všechny verze obsahovaly stíhačku F-4E a tři skiny pro další letadla.

Velký důraz je tentokrát kladen na povětrnostní podmínky a počasí celkově. Někdy je vítr tak silný, že nehavarovat dá hodně zabrat. Při průletu bouří vám navíc hrozí, že do vás uhodí blesk. A bez elektriky to ve vzduchu není vůbec nic lehkého. Dostat se skrze pouštní bouři je kvůli špatné viditelnosti a ztíženému ovládání hotové peklo. Jindy vám zase naopak počasí může nahrát do karet. Mraky, do nichž můžete zaletět, slouží jako skvělý úkryt, když chcete někoho setřást z ocasu. Tuto taktiku použijete při hraní mnohokrát. Kromě nepřátelských pilotů se vám postaví v oblacích i drony, které mají ve hře velkou roli. Dobře udělané jsou i letecké duely se zkušenými piloty, které zastávají bez nadsázky role bossů.

Reálné i vymyšlené stíhačky

Fandy série potěší i to, že je tu vzlétání z ranveje, přistávání i tankování do nádrže během letu. V kampani zavítáte mezi misemi do vizuálně přehledně znázorněného stromu, v němž budete za získané kredity odemykat nová letadla, jejich vylepšení a zbraně, kterými je pak vybavíte. Jde o příjemný a naprosto srozumitelný prvek. 

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Hratelných i nehratelných letadel je ve hře přes čtyřicet. Jde o směsici skutečných strojů jako MiG nebo Gripen a naprosto fiktivních a futuristicky vypadajících strojů. Multiplayer je tu také, ale že by šlo o něco jo propracovaného, se tedy říci nedá.

Online hra je určena pouze osmi virtuálním letcům. To není kdovíjaké číslo. Mnohem chudší je nabídka režimů. Jsou zde přítomny jenom dva a to je katastroficky málo. Jedním z módů je týmový deathmatch, jehož pravidla zajisté není potřeba vysvětlovat. 

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Tím druhým je battle royal bez e na konci. Jenže než se všichni příznivci Fortnite, PlayerUnknown’s Battlegrounds a Call of Duty: Black Ops 4 začnou radovat, musíme jim připravit studenou sprchu. Nejde totiž o leteckou verzi moderního režimu battle royale. Zde je tak pouze pojmenován klasický deathmatch aneb free-for-all. Hraním můžete získat 21 hodností a vytahovat se před kamarády, ale k hraní na síti toho sedmý Ace Combat nabízí vážně málo.

Podpora virtuální reality, ze které možná vrhnete

PlayStation 4 verze hry má významnou exkluzivitu. Nejde o nic menšího než podporu virtuální reality PlayStation VR. Takže pokud máte doma zmiňovaný headset s nesmyslným počtem kabelů, zbystřete. Hrát celou hru s ním nemůžete, což je veliká škoda. Připraven je však pro něj speciální obsah. 

Jde o volný let, prohlídku letadlové lodě a pidikampaň, která čítá pouze a jen tři mise. Ty sfouknete za něco málo přes hodinu. Špatné však nejsou, i když byla úroveň obtížnosti viditelně snížena. Na druhou stranu můžete s PSVR pilotovat stíhačky pouze s expertním ovládáním. Grafika samozřejmě není tak pěkná jako při hraní na UHDTV, ale zhoršení je snesitelné.

Ace Combat 7: Skies Unknown - režim PS VR
Ace Combat 7: Skies Unknown - režim PS VR

Ace Combat 7: Skies Unknown - režim PS VR

Když se poprvé rozhlédnete v kokpitu svého stroje, jde o silný zážitek. Míra vtažení do hry je neskutečná. Pak vzlétnete a udělá se vám okamžitě špatně. Vážně doporučujeme mít po ruce kyblík nebo alespoň pytlík. Mysleli jsme si, že jsme si na hraní ve virtuální realitě už maximálně zvykli a nic nám žaludek jen tak nerozhází. Ace Combat 7: Skies Unknown nás vyvedl z omylu. 

Retro okénko

Toto je původní trilogie pro PlayStation 1. Všimněte si, že se první díl jmenoval v Evropě Air Combat. Třetí díl Ace Combat 3: Electrosphere měl zase českou lokalizace v podobě manuálu a obalu.

Trilogie Ace Combat

Trilogie Ace Combat

Při letu v oblacích nás přepadla silná nauzea a rozhodně jsme nebyli jediní hráči, kteří pociťovali tento neklid v žaludku. Ve skutečnosti jsme si museli dát po každé z misí pauzu, protože by se pokračování v hraní rovnalo vymalování podlahy vlastními zvratky. Pokud si ale na hraní v PSVR zvyknete, čeká vás silný zážitek.

Grafika je pěkná

Rozhlížení v kokpitu má své nezaměnitelné kouzlo. Lépe se také orientujete v tom, kde kdo je, protože hlavou otočíte rychleji než čumákem letadla. Jen to chce trénovat žaludek a smířit se s tím, že toho hra pro PSVR zas tolik nenabízí. 

Fotogalerie

Co se grafické stránky hry týče, je při klasickém hraní na UHDTV vážně krásná. Na sedmý Ace Combat můžete hledět z kabiny pilota, z čumáků letadla nebo z kamery umístěné za stíhačkou. Lokace, ve kterých budete létat, jsou velmi krásné. Ať to bude nad lesy, pouštěmi nebo skalami, vždy je na co koukat. Efekty jako déšť na skle také oku lahodí. Krásné jsou i replaye, v nichž uvidíte akci ze zase jiného pohledu. V sérii poprvé použitý Unreal Engine 4 ovládání parádní práci. Jen občas v dáli doskočí nějaký ten strom.

Ace Combat 7: Skies Unknown není dokonalou videohrou. Má své mouchy rozplácnuté na skle kokpitu. Jde však po dlouhé době o příjemnou arkádovou akci v oblacích, která v nás navíc vyvolala příjemný nostalgický pocit. Pokud máte sérii rádi nebo pokud si chcete fajnově zalétat a zastřílet v oblacích, tato novinka vás uspokojí. Sice je škoda, že obsahu pro PSVR není více a multiplayer je ošizen, ale i tak jde o zábavu. A to je u videoher přece to nejdůležitější.

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 148 čtenářů

 • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...