Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

1944: Battle of Bulge CZ

  12:03
Stratégové a znalci 2. světové války jásejte, je tu další dílko pro vás (v češtině Bitva v Ardenách). Již třetí díl série WWII Battle Colection spatřil světlo světa a vy si nyní můžete přečíst, jak se zdařil.
72

1944: Battle of the Bulge

Platforma: PC
Výrobce: Monte Cristo

Herní karta

1944: Bitva v Ardenách Hra 1944: Bitva v Ardenách je takticko-strategická hra, jejíž námět vychází ze skutečných událostí 2. světové války, které se odehrály v letech 1944-1945 a do dějin se zapsaly jako Bitva v Ardenách. Zdají se vám okolní obrázky povědomé? Možná proto, že se jedná již o třetí pokračování série WWII Battle Colection. První díl, pojmenovaný Desert Rats vs. Afrika Korps a druhý D-Day sklidily velký úspěch, ač se nejedná o žádné velko-rozpočtové projekty. Své milovníky si ale získaly pěkným zpracováním, přesnými daty a akcemi a v neposlední řadě i cenou. Hra využívá RTS enginu vývojářské společnosti Digital Reality a přejímá veškeré herní mechanismy z předchozích titulů. Navíc je zde i celá řada novinek, které by měly hráči usnadnit orientaci a ovládání ve válečné vřavě. Samozřejmostí jsou pak nové jednotky a zbraně.

1944: Bitva v Ardenách 1944: Bitva v Ardenách 1944: Bitva v Ardenách

Nyní se ale pojďme podívat na díl poslední, o kterém dnes bude řeč. 1944: Bitva v Ardenách Hned v úvodu si můžete vybrat, zda se vrhnete rovnou na kampaně, nebo jen do scénářů. Osobně doporučuji začít nejprve první kampaní, a postupovat dále v pořadí, jaké hra nabízí. Naučíte se tak lépe ovládat jednotky a manipulovat s hrou jako takovou. Pro ty kteří nehrály předchozí díly série, je zde samozřejmě také možnost výukových misí. Kampaně ve hře najdeme celkem tři, které jsou rozděleny do 20 misí pro jednoho hráče. Každá z kampaní se odehrává na jiném místě, první dává hráči příležitost bojovat proti Brandenburgskému regimentu poté, co přistane za nepřátelskými liniemi před bitvou v Ardenách, v lesích Huertgen v Normandii. Odsud se hra přesouvá k řece Meuse a k Bastogne, kde Američané podniknou protiútok s využitím své letecké převahy, to je obsahem druhé kampaně. Poslední kampaň vás zavede k tzv. Operaci Northwind, poslední německé ofenzívě. Stanete u útoku Spojenců u Rýna, a skončíte bitvou u Remagenu. Ve scénáři si pak můžete vybrat libovolnou misi, kterou jste již uhráli a tím si ji v tomto menu zpřístupnili.

Bitvu budete hrát za obě strany, tedy Osu nebo Spojence, bohužel si nemůžete vybrat kdy, počítač to udělá za vás.

Samotná hra mile překvapí jak hratelností, tak grafikou, tedy pokud jste ještě nehráli předchozí díly série, v takovém případě nic co neznáte, nečekejte. 1944: Bitva v Ardenách Po grafické stránce Bitva v Ardenách sice není žádný zázrak, přeci jen se jedná o dosti starý engine, ale detailní textury panáčku a vozidel vypadají hezky. Na první pohled poznáte s jakou jednotkou máte tu čest a pro ty, kteří by to nepoznali podle vzhledu jsou zde ještě ikony, které oznamují, jaké povolání postavička má. U vozidel tento ukazatel není, ale vzhledem k počtu to není tak nutné (přeci jen tank Sherman je od Jeepu či tanku Churchill MK snadněji k rozpoznání, než třeba takový pěšák od důstojníka). Většina misí se odehrává v okolí Arden v zimě roku 1944, tudíž se setkáte především se sněhem a zase sněhem. V několika prvních misích ale ještě narazíte na slunečné dny a travnatý porost bez jakéhokoli náznaku brzkého příchodu zimy. Na své pouti za rozdrcením jednotek OSY navštívíte několik vesnic, měst, zničíte desítky budov a budete bránit nebo dobývat mosty případně hory nebo lesy. Každá mise začíná pěkným retro-filmečkem, kde se dozvíte její skutečné historické pozadí. Bitvu budete hrát za obě strany, tedy Osu nebo Spojence, bohužel si nemůžete vybrat kdy, počítač to udělá za vás. Jednotlivé mise nemají bohužel návaznost, pouze se vždy odehrávají na stejném území.

Další zajímavostí je obsazování budov pokud jsou nepřátelé uvnitř, v takovém případě se jednotky střetnou tváří v tvář a začíná bitva na ostří bajonetů.

Každá jednotka má své unikátní vlastnosti, které využijete pokud jednotku necháte nastoupit do některého z vozidel. Každé vozidlo má totiž určitou kapacitu, kterou lze využít na „upgrade“ tím, že do vozidla pošlete pěší jednotku. 1944: Bitva v Ardenách Když necháte nastoupit například do tanku průzkumníka, zvedne se dohled a pokud přidáte ještě důstojníka a kulometčíka, stává se z něj pravá ocelová pevnost schopná zdecimovat nepřátelské řady. Přibyla také jednotka plamenometčík, která se velice osvědčila proti zabarikádovaným pěšákům v budovách, případně proti nepřátelským jednotkám v porostu. Další zajímavostí je obsazování budov pokud jsou nepřátelé uvnitř, v takovém případě se jednotky střetnou tváří v tvář a začíná bitva na ostří bajonetů. Souboje jsou v takovém případě zobrazeny ikonou, kde vidíte aktuální stav. Na obsazování je nejlepší použít jednotku kulometčíka a důstojníka. Inteligence jednotek zůstala od minule nedotčená, tudíž jednotky po dosažení cíle v klidu natočí své tělo/hlaveň od nepřítele a správnou pozici zaujmou až po prvním zásahu, případně projíždějí minovým polem, i když je označené atd. Nepřátelské jednotky také nevyužívají možnost obsazovat vozidla, která se poflakuji po mapě, a ani jsem si nevšimla, že by využili možnost opravit poškozené vozidla nebo léčit raněné vojáky. Jak je již z předchozích dílů zvykem, můžete si bitvu kdykoliv zastavit a rozdělit jednotkám úkoly. Jako v každé správné strategii zde neschází encyklopedie všech jednotek včetně detailního popisu, na co se která jednotka hodí nejlépe.

Pěší jednotky

Pěšák
Základní, ničím zvláštní pěší jednotka, přesto však nejdůležitější člen týmu. Jeho jedinou zbraní je puška.
Důstojník
Tito elitní vojáci jsou vůdci obyčejných pěšáků. Snesou těžší zranění a jsou odolnější vůči zásahům. Důstojníci ve vozidlech zlepšují jejich přesnost a zvyšují rychlost.
Kulometčík
Voják vybavený samopalem, který je schopen vážně zranit ostatní pěšáky. Jeho zbraň zraňuje několik jednotek zároveň (jsou-li dostatečně blízko u sebe) a v režimu boje tváří v tvář je nepřekonatelný. Pokud použijete kulometčíka ve vozidle vybaveným pevným kulometem, bude jeho útok výrazně zvýhodněn. Je také dobrým náhradníkem, pokud potřebujete zlikvidovat posádku vozidla a nemáte po ruce ostřelovače.
Průzkumník
Tento voják má ze všech v jednotce největší dohled a zároveň je sám velmi těžko odhalitelný ostatními jednotkami – proto průzkumníci neustále blikají. Je vybaven pouze obyčejnou puškou, proto se používá zejména na zjišťování pohybu nepřítele a špinavou práci za něj odvádějí další, především těžké zbraně. Pokud je ve vozidle přítomen, výrazně se zvýší dohled vozidla.
Ženista
Miny mohou odhalovat všechny pěchotní jednotky, ale odstraňovat je dokáže právě jen ženista. Tak jak jej může odstraňovat jen on, při pokládání min je to stejné. Jeden ženista zvládne položit maximálně 5 min. Miny můžete rozmisťovat nejenom v přírodě, ale například i v budovách a pod mosty.
Lékař
Je jedinou jednotkou ve hře, která dokáže uzdravovat raněné vojáky. Může je léčit i automaticky, pokud mu nastavíte volný pohyb, pak vyhledává zraněné vojáky sám. Pokud je ovšem zasažen, nemůže po určitou chvíli léčit ostatní.
Plamenometčík
Jak už název napovídá, jedná se o vojáka vybaveného plamenometem. Ve hře ho mockrát nevyužijete, ale občas se opravdu hodí. Jeho palebná síla proti pěším jednotkám je vskutku velká.
Odstřelovač
Voják vybaven speciální odstřelovací puškou Springfield MI903A4. Vhodný na odstraňování vojáků z věží, ale také z vozidel.
Bazukář
Disponuje zbraní vhodnou proti obrněným cílům a budovám.

1944: Bitva v Ardenách Hratelnost Bitvy v Ardenách je ucházející, v každé misi máte vždy za úkol něco jiného, i když ve výsledku se vždy jedná o eliminaci nepřátelských jednotek, ale to se od strategie očekává. Jednou musíte bránit vesnici do uplynuti časového limitu, jindy zase musíte v určitém čase vesnici dobýt, vyčistit celou mapu od nepřátel případně obsadit určité kvóty. Každou misi ještě zpestřují nepovinné sub-mise, například rozestavění jednotek v určených místech mapy atd. Na každou mapu máte přidělen určitý počet jednotek, občas do bojů dorazí posily, vesměs však po skončení sub úkolu. Vyváženost protistran se ale autorům moc nepovedla, možná to je jen můj subjektivní názor, ale jednotky spojenců jsou výrazně odolnější oproti německým, zejména co se vozidel týče. U vojáků nejsou takovéhle rozdíly patrné.

Multiplayer
Je jasné, že u takovéhle hry je multiplayer nutností. Toho si byli vědomi i autoři, takže o něj nebudete ochuzeni. Hrát můžete jak po lokální síti, kde je maximální počet hráčů stanoven na 8, tak přes internet. V každém herním režimu je možné využít libovolnou mapu.

Deathmatch – klasický režim, kde vyhrává ten hráč nebo tým, který zlikviduje své nepřátele.

Dobytí – Na mapách jsou v režimu dobývání rozmístěny na strategických pozicích vlajky. Obě soupeřící strany začínají na své chráněné základně. Cílem tohoto režimu je obsadit místa s vlajkami a udržet si jej. Podmínky pro vítězství se liší podle nastavených voleb. Buď je nezbytné obsadit všechny vlajky na mapě, držet jich většinu nebo obsadit stanovený počet vlajek v časovém omezení.

Boj o vlajku – Hráč, nebo tým se musí dostat k vlajce protivníka, zmocnit se jí a dopravit ji na svou základnu.

1944: Bitva v Ardenách 1944: Bitva v Ardenách 1944: Bitva v Ardenách

Hardwarové nároky nejsou nijak zvláštní, na zprovoznění Bitvy u Arden vám bude stačit procesor 1GHz + 512 RAM a grafická karta s 32 MB paměti. Pokud si ale budete chtít hru vychutnat na plné detaily, tak si připravte stroj lepší. Pro ty jedince, kteří angličtině nevládnou je určitě nespornou výhodou, že hra je lokalizována a to nejen manuál, ale veškerý psaný text, na který narazíte do našeho rodného jazyka. Při hraní jsem nenarazila na žádnou chybu co se překladu týká, a to ani při popisu jednotek. Dalším velkým plusem pro většinu milovníků strategií tohoto typu je jistě i cena, Bitva v Ardenách se prodává za hezkých 299,-.

Klady a zápory

Plus Přesná historická fakta
Plus Lokalizace
Plus Cena (299 Kč)

Mínus Chybí skirmish mód
Mínus Žádné velké změny oproti předchozím dílům

Verdikt
Pokud jste skalní stratégové a znalci druhé světové války, hra se vám určitě bude líbit. Bohužel jsme se nedočkali téměř žádných znatelných změn oproti předchozím dílům, což je velká škoda, ale pro zkrácení volného času, než vyjde nějaká pořádná strategie, Bitva v Ardenách poslouží dobře. Velkým plusem je již zmíněná povedená lokalizace a příjemná cena. Takže pokud nečekáte žádné zázraky, koupením tohoto titulu nešlápnete vedle.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Hodnocení hry

Redakce

72 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 161 čtenářů

  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Hráč Crusader Kings nakazil postavu všemi nemocemi. Výsledek je děsivý

Pomocí jednoduchého triku vytvořil hráč komplexní strategie Crusader Kings ze svého avatara neduživou trosku. Dal mu...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trailer na novinku od Ubisoftu má větší rozpočet než mnohá nezávislá hra

Výroba dnešních her je finančně velmi náročná, další spoustu peněz je pak potřeba ještě investovat do marketingu. Nyní...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...