Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Zpět do zamořené Zóny ve Stalker: Clear Sky

Návrat do okolí Černobylu proběhne ve velkém stylu. Dočkáme se odpovědí na četné otázky a zabojujeme si o území.

Stalker: Clear Sky

StalkerBlesky čas od času ozáří noční oblohu. Pak je zase na chvíli tma. Spouští se déšť. V dálce jsou vidět dvě světla. Stále se přibližují. Starý ruský náklaďák si to na nekvalitní silnici hasí pekelným tempem. Stěrače pracují na nejvyšší obrázky.

A přestože nevíme, kdo je řidičem, můžeme si domyslet, že před něčím utíká. Cítíme jeho strach. Potom jeden z blesků trefí auto, které se okamžitě dostane do plamenů a vylétne ze silnici.

"Autoři se poučili z výtek směřovaných na adresu předchůdce a výrazně zjednodušili systém cestování."

Něco nám říká, že to nebyla náhoda. Že by do náklaďáku blesk narazil cíleně? Že vám to připadá povědomé? Není divu, to jsou scény z intra ke Stalkerovi. Spousta hráčů si stěžovala, že se vlastně nedozvěděla, jaký mělo smysl. Kdo byl ten řidič na útěku? Autoři si vůbec s vysvětlováním řady otázek hlavu nelámali. Buď na to zapomněli, nebo od začátku počítali s pokračováním.

Trailer - ukázka prostředí

StalkerClear Sky totiž skutečně vysvětlovat bude. Kéž by do sebe vše zapadlo jako puzzle. V pokračování se opět budeme pohybovat v zamořené Zóně kolem černobylského reaktoru. Ovšem v roli muže jménem Scar si užijeme události, které předcházely originálu, tedy Shadow of Chernobyl.

Původně měl být hlavním hrdinou obyčejný voják. Autoři se nakonec rozhodli jinak a Scar je proto dalším stalkerem, dobrodruhem a samozřejmě také lovcem. Jako většina chlapů v Zóně, také on sbírá cenné předměty, často s mysteriózními a nebezpečnými silami, prodává je a zajišťuje si tak své nadprůměrné živobytí.

Jednoho dne dostane Scar dobře zaplacený úkol. Musí zavést skupinku vědců hluboko do ozářené části Zóny. Když se muži prodírají a probojovávají hustou džunglí, najednou se nebeStalker: Clear Sky nepřirozeně ozáří do ruda, náhle mizí prostředí ve strašlivé záři. Vědci jsou na místě mrtví. Zatímco Scar se probouzí na spartánské posteli. V táboře frakce Clear Sky.

Pokud jste Stalkera hráli a došli jste až k reaktoru, dobře víte, co se stalo. Nastal takzvaný „blowout“, který se rozhostil po velké části Zóny. Jedná se o mohutnou erupci ozáření, která zabije vše, co se nachází nechráněno pod širou oblohou. Zdá se však, že Scar je na tom více než dobře. To se dosud nestalo.

Gameplay video - první minuty hraní

Pánové z Clear Sky si vepsali do znaku, že zamořenou Zónu dokonale prohledají, přijdou na její nejhlubší tajemství a jednou snad opět promění v krásný lán země. Ovšem „blowouty“ jim práci notně stěžují. Ohrožují je na životě a nebezpečí vystavují také pečlivě sesbíraná data. Za vše evidentně může stalker jménem Strelok, který tím, jak se přibližuje k reaktoru, Stalker: Clear Skyspouští jednu erupci za druhou. Jelikož je Scar do jisté míry imunní, frakce Clear Sky ho zaúkoluje, aby Streloka našel a zlikvidoval.

V novém Stalkerovi se tak opět vydáme po stopách Streloka, tentokrát ale ve zcela jiných podmínkách. Zóna doznala značných změn.

Navštívit můžeme pět zcela nových areálů, a celou řadu známých, ale výrazně přepracovaných oblastí. Hned na začátku je třeba prozkoumat rozlehlé bažiny, v nichž straší mutanti, lidští nepřátelé v podobě členů konkurenčních frakcí a samozřejmě místí, ozářená zvířena.

Autoři se poučili z výtek směřovaných na adresu předchůdce a výrazně zjednodušili systém cestování. Už není nutné přebíhat rozsáhlé části, abyste se dostali do jiných. V každém lidském sídle najdete průvodce, kteří vás skrze nahrávací obrazovku zavedou přesně tam, kam chcete. To je rozhodně příjemné, i když ještě více bychom si přáli pospolitý svět bez nutnosti trávit čas v loadingu.

Stalker: Clear SkyBlowouty přicházejí poměrně pravidelně a vždy jsou chvíli dopředu oznámeny. Tehdy byste měli vyhledat nějaké to přístřeší. Změny doznaly artefakty. Jednak se stanou mnohem mocnějšími a použitelnějšími, jednak je budete muset sami hledat.

Už by se neměly povalovat všude možně, ale třeba jen uprostřed nebezpečných anomálií. Abyste je našli, budete potřebovat speciální přístroje.

Ochranné obleky a výzbroj jsou jako obvykle dostupné u nejrůznějších obchodníků, kterým je třeba zaplatit. Čas od času najdete pěknou věcičku i u pokořených nepřátel. V případě, že si k nějaké zbrani vytvoříte silný vztah a nechce se vám dávat z ruky, jistě oceníte pomoc mechaniků. Ti vám oblíbený kvér nejen opraví, ale navíc i vylepší. Například dodají zásobníky s větším počtem střel či zvýší průraznost.

StalkerKromě Clear Sky budou ve hře ještě další čtyři frakce, k nimž se můžete přidat. Každá z nich přitom řeší jiné problémy. Například právě Clear Sky se potýká s neustálými přepady banditů. Proto vás s několika parťáky pošlou na dobyvatelskou jízdu.

Jakmile se vám podaří zajmout nějakou vesničku banditů, dostanete okamžitě posily, které získané území začnou ochraňovat.

S tím se pojí další novinka, kterou je boj o území. Čím větší plochy ta která frakce kontroluje, tím je silnější a tím lepší nabídky vám dají její mechanici a obchodníci. Síly se pochopitelně neustále přelévají. O aktuálním stavu budete informováni prostřednictvím svého PDA.

Stalker: Clear SkyZ obrázků je jasně patrné, že technická stránka grafiky žádný velký skok kupředu neudělala. Více si užijí pouze majitelé DirectX 10 karet.

Ovšem prostředí má být celkově mnohem živější, zalidněnější, atmosféričtější a vůbec uvěřitelnější. Ke všemu se značných vylepšení dočká umělá inteligence, která by měla být částečně skriptovaná a částečně autonomní.

Dohromady je Stalker: Clear Sky jednoznačně slibným titulem. Nebojíme se nastavované kaše, naopak se těšíme, že v atmosférou přetékající Zóně strávíme další adrenalinové desítky hodin.

Autor:
Témata: Reaktor
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

PREVIEW: Zahráli jsme si českou legionářskou hru The Last Train Home

Česká historická hra The Last Train Home, ve které sledujeme osudy fiktivních československých legionářů, budí...

Tekken 8 je extrémně rychlý a agresivní. První dojmy

Připravovaná bojovka Tekken 8 není nic pro opatrné a vyčkávací typy. Naopak, nejnovější díl působí na základě dojmů z...

Mortal Kombat 1 se víc soustředí na boj a méně na pozlátko. První dojmy

Dvě věci v životě neodmítnu: jídlo zdarma a šanci zúčastnit se „zátěžového testu“ v případě hry Mortal Kombat 1. Byl...

V polském Inkvizitorovi vás čeká brutální návštěva alternativního středověku

Chystá se další herní adaptace polské knižní série. Mordimer Madderdin sice v tuto chvíli nemá mezinárodní proslulost...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...