
Je tomu už hezkou řádku let, co jsem se výtečně bavil u prvních Wormsů yorkshirských Team 17, kteří si tehdy odbyli svou premiéru na dnes již mrtvé Amize. Díky chytlavé a odzbrojující hratelnosti, jednoduchému systému, svéráznému humoru, na svou dobu pěkné barevné grafice a také díky možnosti hrát ve více lidech u jednoho počítače se u nás pravidelně scházeli známí a kamarádi a společně s celou mužskou částí rodiny seděli přilepení před monitorem. Vzduchem pak při urputných bitvách nelétaly jen granáty a tříštivé bomby ale i hojně peprných nadávek, které čas od času doplnil nějaký ten políček od rozčilené hlavy rodiny. Červíci dosáhli celosvětového renomé, a když se rodil druhý díl, autoři dokonce koketovali s možností 3D zpracování. Nakonec ale po Worms 2 přišli ještě Worms: Armageddon, Reinforcements, Worms World Party a originální Worms Blast a třetí dimenze stále nikde. Čas prý dozrál až nyní, doufejme že snad ne jen kvůli tomu, aby si po téměř osmi miliónech prodaných kusů autoři znovu napěchovali pomalu hubnoucí prasátka.

A co autoři slibují? Překvapivě kromě změny zpracování téměř nic nového, především se dušují, že rozhodně hratelnost zůstane pořád stejná jako u starých dobrých Worms. A to je vlastně to, oč běží v celé sérii, protože již původní hra byla téměř dokonalá a kromě vylepšení grafiky a přidávání nových zbraní, pozadí a herních módů, žádné výraznější změny systému hry nedoznala. Ovšem ono „pouhé“ převedení hry do trojrozměrné podoby s sebou přináší o poznání více komplikací, než by se na první pohled mohlo zdát. Tvrdým oříškem bude jistě ovládání, které se ze standardního plazení a skoků značně zkomplikuje, pokud se ocitnete na laně, na němž se musíte houpat nejen dopředu a dozadu, ale i do stran, a navíc lano v pravý okamžik přitáhnout, nebo povolit. Další problém pak představuje kamera; tu se autoři rozhodli nechat při chůzi volně vlát za červíkem s možností libovolné rotace, eventuálně změny vzdálenosti při míření, které bude díky prostorovému pojetí pravděpodobně také o poznání náročnější.
Samostatnou kapitolu, která vyvolává nespočet otazníků, je terén. Zatímco v předchozích dílech představoval, stejně jako objekty na něm umístěné, vždy jen nějakou konturu, nyní by měl být mnohem realističtěji zpracován, včetně rozličných objektů, především domků, do kterých se půjde dokonce schovat. Terén by měl být plně deformovatelný a zničitelný, takže se zde přímo vybízí další otázka: Co se stane s jednotlivými odstřelenými kusy terénu? Podle autorů by měly zůstat viset ve vzduchu, přesně jako ve 2D předchůdcích, což sice na jednu stranu zvýší nepřehlednost a zhorší orientaci, na druhou stranu se dají visící či překážející kusy - na rozdíl od původních Worms - obejít ze strany. Konečně se také můžeme těšit na různě odolné materiály, které se budou i odlišně chovat, rozdílná bude například skákavost granátů, nebo kluzkost, navíc ovlivněná počasím (déšť, sníh).
Zatím není úplně dořešeno ani zpracování větru (ten bude asi jen ve 2D), stejně tak provedení leteckých útoků, které budou spíše než jako jedna linie bomb zpracovány plošně coby malý kobercový nálet. Jak budou vyřešeny vodní plochy není taktéž jisté, pravděpodobně kvůli omezením enginu nenajdeme vodu na pevnině a ani nyní červíci určitě nebudou umět plavat, nebo se potápět. Ohledně zbraní autoři zatím mlčí, lze ale předpokládat, že kromě evergreenů v podobě bazuky, granátů, brokovnice či dynamitu, nepřijdeme ani o oblíbené svaté handgranáty čí explozivní ovce. Uvažuje se též o lehké úpravě hratelnosti a časovém omezení některých zbraní, takže by měli smůlu ti, kteří se zašijí hluboko pod zem a s nasysleným „airstrikem“ čekají, až přijde náhlá smrt.
Jednotlivé levely budou buď náhodně generovány, jak již bývá zvykem, nebo si je budete moci dokonce sami vytvořit v přiloženém externím editoru, stejně jako si nahrát jednotlivá zvuková schémata. Detailní modely červíků by pak měly dokonce zvládnout synchronizovat pohyb rtů i s jinými zvuky, než s těmi defaultně dodávanými! Zvuky pak samozřejmě budou ovlivněny nejen vzdáleností kamery od zdroje, ale například i Dopplerovým efektem. Ochuzeni tentokráte budeme o renderované videosekvence, které si podle autorů hráč stejně pustí jen jednou či dvakrát a zbytečně zabírají jak místo na disku, tak i čas a potenciál grafiků. Vypadá to, že Team 17 mají opravdu plné ruce práce.
To vše se snad v plné kráse objeví koncem letošního roku, a to na většině herních platforem (kromě počítačů Macintosh a Game Boy Advance). Pokud se autorům podaří skloubit smrtící hratelnost Worms s novým prostorovým zpracováním při současném zachování přehlednosti a ovládání, k jehož zvládnutí nebude zapotřebí větší počet rukou než dvě, máme se na co těšit. Ať ale dopadne jakkoliv, půjde každopádně o zlomový titul v sérii Worms a uvidíme, zdali jí vrátí již téměř zašlou slávu, či zda bude tou poslední kapkou, která pošle červíky do horoucích pekel herního braku.