Weird War 1943 - první dojmy

  12:00
Weird War 1943 je RPG odehrávající se během druhé světové války - tvůrci hry se však rozhodli pojmout toto vážné téma s humorem a nadhledem. Jaké jsou naše první dojmy z neveřejné ukázkové verze?

Humorné válečné RRP podruhé?
Weird War 1943 Ačkoliv to nemusí být z názvu patrné, jedná se o volné pokračování hry Another War – tu můžeme charakterizovat jako RPG odehrávající se nevšedně za druhé světové války. Tu se autoři rozhodli pojmout trochu volně, s nadhledem a především humorem. První díl sklidil rozličná hodnocení – od propadáku po nadprůměrnou záležitost, kterou kazí několik chybek (jako třeba ne zcela ideálně vyřešené real-time souboje). Druhý díl se nese ve stejném duchu, čili i nadále platí, že se dočkáme RPG z druhé světové války, které bude okořeněno o všudypřítomný humor a parodii. Zapracovali však tvůrci na připomínkách odvíjejících se od komentářů recenzentů a hráčů prvního dílu?

Ironie a parodie na každém kroku
Parodickým nádechem a ironií je hra prošpikována téměř na každé obrazovce – prvního překvapení se dočkáme již při generování herní postavy. Herní charakteristiky čítající sílu, obratnost, rychlost, štěstí a další obvyklé atributy jsou OK, nicméně při pohledu na povolání zjistíme, že cosi není v pořádku. Místo obvyklých Weird War 1943 dovedností totiž nalezneme sedm poměrně netradičních charakteristik jako cyklista, alkoholik a podobně (více o jednotlivých povoláních se dozvíte z tabulky u článku). Na obranu tvůrců však musíme říci, že i neobvyklá povolání plní zcela stejný účel jako klasické profese. Příběh začíná na německé ponorce, kam se náš hlavní hrdina dostal po tom, co byla torpédem zničena jeho loď. Ponorka však brzy dostane tajný úkol a její další putování směřuje až k břehům Afriky. Ocitáme se v přístavním arabském tržišti, ovládání přebírá hráč... Během pár okamžiků jsme svědky prvních slovních vtipů ("Co to bylo za lehké turbulence?", "Myslíte tu arabskou rybářskou loď?"), jejichž kvalitativní posouzení nechejme individuálně na každém z nás. Jeden arabský obchodník se například jmenuje – kdo hádal něco ve smyslu Laden Osamabin, hádal správně. Oficírská čapka zase zvyšuje inteligenci o jeden bod.

PŘEHLED POVOLÁNÍ

Kouzelník – Nedokáže, bohužel, vyčarovat žádné kouzlo a dokonce i k zapálení ohně používá sirky. Když cestuje ve tmě, nosí s sebou olejovou lampu. Na druhou stranu je velmi rychlý a schopný. Po mnoho let cestoval jako kouzelník v cirkuse, umí předvádět rozličné grimasy.

Kovář – Těžká váha. Po mnoho let bušil do kovadliny, což se příznivě projevilo na svalové hmotě a tudíž síle, zatímco intelekt se pomalu vytrácel.

Kuchař – Vařil na mnoho sporácích. Léta ohánění s naběračkou se příznivě projevila na dobré kondici. Každé ráno dělá dvacet míchaných vajec.

Žaludečník – Navzdory tomu, že se jedná o velmi vlídnou a užitečnou osobu se mu lidé spíše vyhýbají. Mít jej v týmu je – dříve nebo později – prokletím. Jeho společnost přináší nezapomenutelné zážitky, zejména jsou-li k večeři pečené fazole.

Filozof – Myšlení je jeho koníčkem. Klidně dokáže po celý dlouhý den ležet pod stromem ve stínu a snít. Je docela pomalý, ale pečlivý.

Cyklista – Umí řídit kolo. Tato dovednost jej činí celkem odolným, přičemž dlouhými výlety na kole si rozšiřuje svoje obzory. Dokáže vyměnit řetěz na kole, rozumí si s přírodou a má rád života. Rád se také napije, stejně jako kdokoliv jiný...

Alkoholik - … a také zloděj, protože každý alkoholik je zloděj. Už podle jména rád pije a při krádežích nemá žádné zábrany. Je celkem inteligentní, dá-li se to vůbec říci, nicméně díky alkoholu jej opustila fyzická síla. Na druhou stranu je více imunní proti otravám a v zimě nemůže umrznout.

Co umíme?
Weird War 1943 Po několika rozhovorech a přijatých úkolech náš hlavní hrdina, spolu se svým bratrem (režimy chování pro více postav, včetně formací, nechybí), který jej automatiky doprovází, stoupne o úroveň. Nabízí se dvě možnosti – buď si zvýšíme některou ze základních charakteristik, jako třeba sílu, obratnost a podobně, nebo si vybereme / navýšíme nějakou zajímavou dovednost (těch by mělo být v plné verzi kolem padesáti). Na začátku se možná vyplatí investovat bodík do základních charakteristik, poněvadž některé zbraně a předměty vyžadují určitou úroveň (třeba k použití střelné zbraně středního kalibru potřeboval panák inteligenci sedm a vyšší). V dovednostech objevíme klasiku jako ruční boj, nože, zbraně, nebo sbírání hub, díky čemuž si postava zvýší schopnost odolávat jedům. Většinu těchto dovedností obohacuje srandovní či rádoby srandovní komentář, čili v záplavě neznámých termínů se hráč neztratí.

Zpracování a boje?
Co se týče zpracování, vsadili tvůrci na izometrické zobrazení, kterému se, na můj vkus, nevyhnula určitá strnulost. Srovnávám-li s prvním dílem, musím přiznat, že z něj jsem měl – samozřejmě ve své době – o něco Weird War 1943 lepší dojem. Animace vypadají, s jistou rezervou, slušně. Tím se pomalu dostáváme k soubojové části, kterážto tvoří podstatnou část hry. Pokud jste hráli první díl, věřte, že se toho příliš nezměnilo – bitvy se odehrávají v reálném čase. Hravé jedince určitě potěší široká škála nabídky zbraní (počet druhů přesahuje číslo padesát), které hráč použije proti proradným nacistům. Samotné boje probíhají vlastně automaticky – střetneme se s nepřítelem, zúčastnění vytasí svoje zbraně a střílejí. Vlastní charakteristiky pak ovlivňují přesnost střelby, prodlevu mezi výstřelem, odolnost při zasažení... Při hromadnějších bitvách se hodí funkce pauzy, během které lze pracovat s inventářem a rozkazy, čímž se bitva částečně zpřehlední.

První dojmy
První dojem ze hry není úplně špatný, přesto je patrné, že tvůrci hry mají v určitých oblastech jisté rezervy. Na předčasné soudy je však brzy – uvidíme, jak si tvůrci poradí s nelineárním stylem hry a přislíbenými zajímavými lokalitami (některé z dostupných materiálů vypadají poutavě). Jisté však je, že mezi konkurencí to nebude mít Weird War 1943 vůbec lehké, poněvadž se zatím příliš nezdá, že by se autoři poučili z výtek k prvnímu dílu.

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé svlékají videoherní hrdinky, prakticky žádná tomu neunikne

Prakticky každá hra, která vyjde na PC, dříve nebo později dostane erotickou modifikaci. Spíše tedy...

Vymyslel Minecraft a pohádkově na něm zbohatl. Teď vyrábí novou hru

Jeho Minecraft je herním hitem už dlouhá léta, s vývojem her ovšem není Švéd Markus Persson stále u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Falloutu 4 vzniká remake ikonické dvojky, podívejte se na porovnání

Project Arroyo je modifikace Falloutu 4, která si neklade za cíl nic menšího, než vytvořit remake...

Sedm her Fallout se prodává v akci za zhruba 650 korun

Uvedení postapokalyptického televizního seriálu Fallout, který vzniká na motivy stejnojmenné herní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

VIDEO: Chystá se Slay the Spire 2, pokračování nebezpečně návykové karetky

Pokračování návykové roguelike karetní hry Slay the Spire se odehrává po tisíci letech. Na hráče...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Stáhněte se zdarma zběsilou kyberpunkovou akci Ghostrunner

Digitální obchod s hrami Epic Store nabízí tento týden zdarma povedenou akční hru Ghostrunner z...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...