Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Weird War 1943 - první dojmy

  12:00
Weird War 1943 je RPG odehrávající se během druhé světové války - tvůrci hry se však rozhodli pojmout toto vážné téma s humorem a nadhledem. Jaké jsou naše první dojmy z neveřejné ukázkové verze?

Humorné válečné RRP podruhé?
Weird War 1943 Ačkoliv to nemusí být z názvu patrné, jedná se o volné pokračování hry Another War – tu můžeme charakterizovat jako RPG odehrávající se nevšedně za druhé světové války. Tu se autoři rozhodli pojmout trochu volně, s nadhledem a především humorem. První díl sklidil rozličná hodnocení – od propadáku po nadprůměrnou záležitost, kterou kazí několik chybek (jako třeba ne zcela ideálně vyřešené real-time souboje). Druhý díl se nese ve stejném duchu, čili i nadále platí, že se dočkáme RPG z druhé světové války, které bude okořeněno o všudypřítomný humor a parodii. Zapracovali však tvůrci na připomínkách odvíjejících se od komentářů recenzentů a hráčů prvního dílu?

Ironie a parodie na každém kroku
Parodickým nádechem a ironií je hra prošpikována téměř na každé obrazovce – prvního překvapení se dočkáme již při generování herní postavy. Herní charakteristiky čítající sílu, obratnost, rychlost, štěstí a další obvyklé atributy jsou OK, nicméně při pohledu na povolání zjistíme, že cosi není v pořádku. Místo obvyklých Weird War 1943 dovedností totiž nalezneme sedm poměrně netradičních charakteristik jako cyklista, alkoholik a podobně (více o jednotlivých povoláních se dozvíte z tabulky u článku). Na obranu tvůrců však musíme říci, že i neobvyklá povolání plní zcela stejný účel jako klasické profese. Příběh začíná na německé ponorce, kam se náš hlavní hrdina dostal po tom, co byla torpédem zničena jeho loď. Ponorka však brzy dostane tajný úkol a její další putování směřuje až k břehům Afriky. Ocitáme se v přístavním arabském tržišti, ovládání přebírá hráč... Během pár okamžiků jsme svědky prvních slovních vtipů ("Co to bylo za lehké turbulence?", "Myslíte tu arabskou rybářskou loď?"), jejichž kvalitativní posouzení nechejme individuálně na každém z nás. Jeden arabský obchodník se například jmenuje – kdo hádal něco ve smyslu Laden Osamabin, hádal správně. Oficírská čapka zase zvyšuje inteligenci o jeden bod.

PŘEHLED POVOLÁNÍ

Kouzelník – Nedokáže, bohužel, vyčarovat žádné kouzlo a dokonce i k zapálení ohně používá sirky. Když cestuje ve tmě, nosí s sebou olejovou lampu. Na druhou stranu je velmi rychlý a schopný. Po mnoho let cestoval jako kouzelník v cirkuse, umí předvádět rozličné grimasy.

Kovář – Těžká váha. Po mnoho let bušil do kovadliny, což se příznivě projevilo na svalové hmotě a tudíž síle, zatímco intelekt se pomalu vytrácel.

Kuchař – Vařil na mnoho sporácích. Léta ohánění s naběračkou se příznivě projevila na dobré kondici. Každé ráno dělá dvacet míchaných vajec.

Žaludečník – Navzdory tomu, že se jedná o velmi vlídnou a užitečnou osobu se mu lidé spíše vyhýbají. Mít jej v týmu je – dříve nebo později – prokletím. Jeho společnost přináší nezapomenutelné zážitky, zejména jsou-li k večeři pečené fazole.

Filozof – Myšlení je jeho koníčkem. Klidně dokáže po celý dlouhý den ležet pod stromem ve stínu a snít. Je docela pomalý, ale pečlivý.

Cyklista – Umí řídit kolo. Tato dovednost jej činí celkem odolným, přičemž dlouhými výlety na kole si rozšiřuje svoje obzory. Dokáže vyměnit řetěz na kole, rozumí si s přírodou a má rád života. Rád se také napije, stejně jako kdokoliv jiný...

Alkoholik - … a také zloděj, protože každý alkoholik je zloděj. Už podle jména rád pije a při krádežích nemá žádné zábrany. Je celkem inteligentní, dá-li se to vůbec říci, nicméně díky alkoholu jej opustila fyzická síla. Na druhou stranu je více imunní proti otravám a v zimě nemůže umrznout.

Co umíme?
Weird War 1943 Po několika rozhovorech a přijatých úkolech náš hlavní hrdina, spolu se svým bratrem (režimy chování pro více postav, včetně formací, nechybí), který jej automatiky doprovází, stoupne o úroveň. Nabízí se dvě možnosti – buď si zvýšíme některou ze základních charakteristik, jako třeba sílu, obratnost a podobně, nebo si vybereme / navýšíme nějakou zajímavou dovednost (těch by mělo být v plné verzi kolem padesáti). Na začátku se možná vyplatí investovat bodík do základních charakteristik, poněvadž některé zbraně a předměty vyžadují určitou úroveň (třeba k použití střelné zbraně středního kalibru potřeboval panák inteligenci sedm a vyšší). V dovednostech objevíme klasiku jako ruční boj, nože, zbraně, nebo sbírání hub, díky čemuž si postava zvýší schopnost odolávat jedům. Většinu těchto dovedností obohacuje srandovní či rádoby srandovní komentář, čili v záplavě neznámých termínů se hráč neztratí.

Zpracování a boje?
Co se týče zpracování, vsadili tvůrci na izometrické zobrazení, kterému se, na můj vkus, nevyhnula určitá strnulost. Srovnávám-li s prvním dílem, musím přiznat, že z něj jsem měl – samozřejmě ve své době – o něco Weird War 1943 lepší dojem. Animace vypadají, s jistou rezervou, slušně. Tím se pomalu dostáváme k soubojové části, kterážto tvoří podstatnou část hry. Pokud jste hráli první díl, věřte, že se toho příliš nezměnilo – bitvy se odehrávají v reálném čase. Hravé jedince určitě potěší široká škála nabídky zbraní (počet druhů přesahuje číslo padesát), které hráč použije proti proradným nacistům. Samotné boje probíhají vlastně automaticky – střetneme se s nepřítelem, zúčastnění vytasí svoje zbraně a střílejí. Vlastní charakteristiky pak ovlivňují přesnost střelby, prodlevu mezi výstřelem, odolnost při zasažení... Při hromadnějších bitvách se hodí funkce pauzy, během které lze pracovat s inventářem a rozkazy, čímž se bitva částečně zpřehlední.

První dojmy
První dojem ze hry není úplně špatný, přesto je patrné, že tvůrci hry mají v určitých oblastech jisté rezervy. Na předčasné soudy je však brzy – uvidíme, jak si tvůrci poradí s nelineárním stylem hry a přislíbenými zajímavými lokalitami (některé z dostupných materiálů vypadají poutavě). Jisté však je, že mezi konkurencí to nebude mít Weird War 1943 vůbec lehké, poněvadž se zatím příliš nezdá, že by se autoři poučili z výtek k prvnímu dílu.

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Take-Two v únoru řekli, že nebudou propouštět. Teď propouští 5 % zaměstnanců

Společnost Take-Two je dalším gigantem videoherního průmyslu, který se odhodlal k masivnímu...

Vyzkoušejte si zdarma první dvě hodiny Assassin’s Creed Mirage

Loňský díl Assassin’s Creed Mirage se v mnohém vrátil ke kořenům série. Hráči se ujali role asasína...

Ze strojů krev neteče. Roboti jsou oblíbenými nepřáteli i z důvodu ratingu

Zatímco zabíjení nepřátel z masa a kostí ve videohrách vzbuzuje ve společnosti kontroverze a debaty...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...