Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Warhammer Online - MMORPG jako řemen

  12:00
RPG ze světa Warhammeru by mělo patřit k těm nejlepším. Nejen kvůli temnému prostředí, založenému na oblíbené stolní hře, ale i díky zajímavému skill systému, originálním principům magie a propracované interakci s hráči i NPC.

Warhammer OnlinePokud alespoň částečně patříte mezi příznivce fantasy žánru, pak vám slovo Warhammer asi bude znít povědomě. Jedná se totiž o stolní strategickou hru, zasazenou do originálního prostředí, která se ve světě dočkala takových úspěchů, že její tvůrci z firmy Games Workshop již prodali autorská práva několika knižním vydavatelstvím (a výsledkem jsou například romány z pera Williama Kinga s trpasličím trolobijcem Gotrekem a jeho souputníkem Felixem v hlavní roli, z nichž některé již vyšly i u nás) i herním vývojářům (mnozí z vás si jistě vzpomenou na postarší strategické tituly). Tvůrci z Games Workshopu mají na svědomí i stolní RPG Warhammer Fantasy Role-Play, navíc vznikla také sci-fi mutace tohoto úspěšného námětu - Warhammer 40.000.

Jaké je tedy to originální prostředí, z něhož oblíbený Warhammer čerpá? Vlastně bychom jej mohli označit za klasický fantasy svět, kdyby... Kdyby se zde například kromě meče a magie nevyužívaly i všelijaké vynálezy, jako jsou vzducholodě, muškety či kanóny. Kdyby se v podzemních říších neskrývalo obrovské množství krysích Skavenů, využívajících v bojích s lidmi i mezi sebou kouzla, techniku i odporné mutanty. A hlavně, kdyby nad lidstvem neustále nevisela každým Warhammer Onlineokamžikem sílící hrozba Chaosu, který má své útočiště nejen v rozrůstajících se Pustinách, ale také v různých kultech a odpadlících, kteří se skrývají snad v každém městě Říše. Warhammer je zkrátka všechno možné, jen ne tuctový – zjednodušeně by ho asi bylo možné popsat jako temný fantasy svět s prvky renesance a hororovou příchutí.

Takový svět si samozřejmě přímo říká o zpracování formou RPG a vývojáři z Climaxu toto volání vyslyšeli do puntíku, a ač měli původně v úmyslu vytěžit ze spolupráce s Games Worshopem hru typu online battle game (čili jakousi online obdobu stolní strategie), nakonec se pustili do práce na MMORPG Warhammer Online, na které si dnes trochu posvítíme. Prostředí bude samozřejmě odpovídat původní předloze a pokud patříte mezi warhammerovské fanoušky, jistě vás potěší, že bude možno navštívit mnohá známá místa – Marineburg, Nuln, hlavní město Altdorf, Šedé vrchy a další. I terén by měl odpovídat mapám z originálních her Games Workshopu, vývojáři navíc slibují značnou rozmanitost – od rovin a polností přes lesy, hvozdy a močály až po kopce, hory a zasněžené pláně; samozřejmostí budou i různé podzemní prostory, kobky, jeskyně a podobné "dungeonovské" lokace. Warhammer OnlineTvůrci hry mají navíc v plánu rozšiřovat herní území podle toho, jakého úspěchu se Warhammer Online dočká.

Narozdíl od některých jiných MMORPG (ve kterých, podle slov autorů, slouží obydlená místa jen jako obchodní centra) bychom se ve Warhammeru měli dočkat skutečně fungujících měst, ve kterých si kromě obchodu budete moci i různě vydělat, například jako krysař či žebrák. Takový způsob obživy sice nemusí být tak zajímavý jako dobrodružné cesty v otevřeném světě, na druhou stranu daleko méně riskujete, že vás podřízne nějaký ork, mutant, bandita, přívrženec Chaosu či jiný zlosyn. Když už jsme u těch nepřátel, bylo by asi vhodné zmínit i přátele, respektive rasy, za které budete moci hrát. Vývojáři zatím počítají s lidmi, elfy, trpaslíky, hobity a ogry, pokud vše půjde dobře, měly by k nim časem přibýt i různé další varianty, například Bretonci, lesní elfové a podobně.

Vývoj postavy by měl být založen zejména na dovednostech. Na začátku si zvolíte rasu, čímž předurčíte hodnoty základních atributů (síla, inteligence a podobně), které si můžete dále upravit. Pak už si jen vyberete startovní lokaci a budete vrženi do hry. Warhammer OnlineV té chvíli by vaše postava měla ovládat jen několik základních dovedností (běhání, plavání...) a bude záležet jen na vás, jakou cestou vývoje se vydáte – můžete se totiž pokusit vstoupit do učení k některému mistrovi, který vás může leccos naučit, ovšem musíte mít na paměti, že třeba do gildy vrahů se nedostane jen tak někdo. Kromě skillů by postavy měly získávat i levely, které zde ovšem budou sloužit spíše jako ukazatel proslulosti, přičemž pokud například zabijete obra jen tak v přírodě, nevynese vám to zdaleka tolik slávy jako zabití srovnatelného obra, který terorizuje vesnici.

Obrovský důraz je ve všech MMORPG samozřejmě kladen na sociální interakci a nejinak tomu bude ve Warhammeru. Kromě kontaktů s ostatními hráči se setkáte i s mnoha inteligentními NPC, přičemž některé počítačem řízené postavy se k vám mohou na nějaký čas přidat. Co se týče konfliktů mezi hráči, systém Player vs. Player by měl být značně omezen a, i když autoři nejsou v tomto směru zatím příliš konkrétní, je jasné, že limity budou souviset zejména s kariérou hráčů – například od lovce čarodějnic se bude přímo vyžadovat, aby zabil nekromanta, ale jen těžko si bude moci dovolit útok na městskou stráž. Velmi příjemné je, že postavy si budou moci koupit různá zvířata, a to nejen pro radost, ale i pro užitek; Warhammer Onlinenapříklad pes může být pomocníkem v boji, na koni se budete pohybovat mnohem rychleji než pěšky atd.

Zhusta samozřejmě dojde i na boj, ať už proti jinému hráči, nebo proti NPC postavě / nestvůře. V bitkách bude samozřejmě záležet zejména na dovednostech všech zúčastněných, velkým kladem by pak měla být propracovaná týmová inteligence všech NPC tvorů (vlci se budou pohybovat ve smečkách, napadenému goblinovi přispěchají na pomoc jeho druhové, budou-li nablízku, a podobně). Smrt hráčovy postavy samozřejmě nebude znamenat konec hry, ale po zabití se objeví na nějakém "oživovacím místě", přičemž ovšem musí počítat s nějakou ztrátou zkušeností a vybavení.

Důležitou součástí fantasy žánru je také magie, a ve světě Warhammeru to platí dvojnásob. Magická energie zde souvisí s Chaosem a kouzelníci využívají k sesílání zaklínadel Větry magie, které proudí po celém světě; někde je tato magie silnější, jinde slabší – a tak by to mělo být i ve hře. Zajímavé je, že i slabý čaroděj se může pokusit o silné kouzlo, ovšem načerpání potřebné energie z okolí mu bude trvat velice dlouho a je dost pravděpodobné, že tento pokus nepřežije. Warhammer OnlinePodle dosavadních informací to vypadá, že na magii a kouzlení se autoři skutečně vyřádili, takže bude například možno spojit síly s jinými čaroději a provádět různé rituály. Při provozování mystických umění je ovšem třeba mít na paměti, že v některých částech Říše nejsou čarodějové příliš populární a mohou být snadno zlynčováni či dokonce upáleni...

Ač většina hráčů v českých podmínkách přistupuje k onlinovým hrám s despektem, je nutno říci, že Warhammer Online zatím vypadá velice dobře, a to nejen co se technického zpracování týče (viz přiložené screenshoty), ale zejména díky temnému prostředí a spoustě slibovaných vychytávek. Je otázka, kolik lidí se začátkem roku 2004, kdy by měl tento titul vyjít, rozhodne k jeho koupi, ale pokud máte dobré připojení, pak bych vám vřele doporučil, abyste si nenechali ujít veřejný betatest, který by měl být spuštěn v létě příštího roku. A pokud se vám nechce tak dlouho čekat a svět Warhammeru vás přesto láká, kupte si alespoň nějaký knižní román či hru z tohoto prostředí – určitě nebudete litovat.

Autor:
Témata: bitka, napadení
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet her, na které nejraději vzpomínám

Pokračuje oblíbený seriál, který vám představí další třicítku her, které provázely životem naše...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Budování zábavního parku Planet Coaster 2 láká na vodní atrakce

Populární strategie Planet Coaster, v níž si hráči navrhují a provozují vlastní zábavní park, se...

Na New York opět útočí mutanti, zastavit je musí Želvy Ninja

Na loňský animák Želvy Ninja: Mutantí chaos naváže letos v říjnu mlátička Teenage Mutant Ninja...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...