Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Vietcong - byli jsme na návštěvě

  12:00aktualizováno  15. března 4:53
Studio Pterodon vypouští očekávanou válečnou akci Vietcong a naši lidé byli ve správný čas na správném místě, aby si popovídali s vývojáři o skrytých detailech a efektních možnostech jejich domácího enginu.

Vietcong
Výrobce hry: Pterodon
Vydavatel: Illusion Softworks
Datum vydání: Q1 2003
homepage

Vietcong - skicy z www.vietcong-game.com V uplynulých měsících kolem sebe Vietcong vytvořil zasloužené mediální haló, a to především díky tématice, která mezi akčními hrami zůstávala spíše tabuizovaná. Americké fiasko v roce 1974 vytvořilo v americké armádě strach před porážkou a v Američanech dlouho, vlastně dodnes, doznívá uražená hrdost nejmocnějšího národa na planetě. Otázka směřovaná tímto směrem zazněla jako první při naší návštěvě brněnského studia Pterodon, kde sedí dvacítka návrhářů a testerů, kteří zkoušejí vyváženost síťového hraní a samotných misí pro jednoho hráče. "Vietnamská válka není častým herním prostředím, právě proto jsme si ji vybrali. Ke skutečným událostem jsme přistupovali citlivě. Hráči budou rádi, že se konečně taková hra objevila," říká Jarek Kolář, šéf celého studia. Komerčním důvodem vývoje Vietcongu je obliba válečných her v Čechách a na celém světě - z našich zeměpisných souřadnic už hráči viděli Flashpoint - ten byl dokonce oceněn členy Americké armády jako hodnotná hra. Vietcong popisuje osud amerického vojáka během šestiměsíčního hlídkování ve vietnamském regionu. "Mise jsou úplně vymyšlené, přestože se odehrávají během historického konfliktu," komentuje dopředu Kolář možný střet historiků a hráčů. Není totiž dost dobře možné vytvořit hru se školní dokumentární hodnotou a zároveň přitom nepotlačit hratelnost, přesto Vietcong disponuje digitálním fotorealismem, který přibližuje tropické prostředí takřka na vzdálenost ruky.

Vietcong Vietcong Vietcong

Návrháři Pterodonu na začátku vývoje podnikli do Vietnamu inspekční čtrnáctidenní cestu a vrátili se s patnácti sty vysoce kvalitními fotkami zpracovanými na klasických filmech. Kapradí, bambusy a kameny nebo zdi domů mají v mnoha případech texturu objektu existujícího kdesi ve Vietnamu, a to není nejdůležitější, mnohem skutečněji působí realistická architektura a hodnověrné reálie. "Na cestování ale nezbývalo moc času, kluci pořád jezdili s průvodci a fotili," směje se Kolář na otázku, zda jsou na skladě nějaké dobrodružné historky. Zpracování grafických dat do enginu a vystavění levelů trvalo pár měsíců, během kterých se přizpůsoboval také programový kód. "Ptero engine jsme převzali z naší předešlé hry Flying Heroes. U Vietcongu jde o druhou generaci a neustále ho vyvíjíme pro další hry. Když programátor začne pracovat na jednom enginovém kódu, obvykle ho dál upravuje, ale nepřestavuje od základů," tvrdí Kolář, ale na otázku, jakéže hry to příště budou se jen záhadně usmívá a opět ožívá až ve chvíli, kdy spustí Vietcong. Na výběr jsou dvě herní strany, jak ta americká tak vietnamská domobrana. Tvrdá realita pobíhání a střílení je dopracována až do nechutných podrobností, voják například neunese víc jak jednu zbraň a navíc neexistuje nacházení zbraní "na vysekaném plácku uprostřed pralesa," ale pušky leží třeba ve skladu nebo vypadávají z nepřátel. Odstřelovač proto začíná se sniperovkou a voják s M-16, zatímco kulometčík s lehkým zakusovačem M-60 (RPD Dektarev za Vietcong). Náboje docházejí rychle, nepřítel střílí poměrně přesně a drtivě a navíc je ve svém prostředí jako doma. Zatracení Charlieové, jak by řekl plukovník Kilgore.

Vietcong Vietcong Vietcong

Každá zbraň nabízí dvě funkce střelby, a to klasické širokorozptylné staccato, a pak přesnější zaměřovací mód, při kterém si voják nahodí pušku k oku, muška se zvětší a on může vybírat místo zásahu. Nevýhodou je čas nadhození a spuštění zbraně, který se sice počítá na zlomek sekundy, ale může být při nedostatečném krytí fatální. Jarek Kolář spouští funkční síťovou hru a připojujeme se na testovací server se třemi betatestery. Sedí pár metrů od nás a během chvíle slyším v jejich bedničkách řev svého umírajícího vojáka. Proti někomu, kdo si již tři měsíce brousí klávesnici střílením kamarádů zkrátka nováček neuspěje. Při zásahu do těla se ozve dunivější tlukot srdce, mnohdy nejen toho virtuálního a po smrti několikasekundový countdown uklidňuje rozhárané nervy. Síla hry se samozřejmě projevuje až v síťovém hraní, na které hráčská společnost klade velký důraz a vyžaduje vyváženou architekturu levelů s pestrým výběrem zbraní. Decentní řešení Vietcongu vychází z jednoduchého ovládání a koncentrace především na akční stránku hry. Kromě zmíněného zaměřování dokáže postava podřepnout a při zaměřování se mírně narovnat (zkuste si ten pohyb v pokoji a pochopíte). "Při skrčení se voják dostane přibližně na metrovou výšku a při zaměřování je o pár centimetrů vyšší. Například v úrovních pro taktický deathmatch je proto dostatek metrových zdí, překážek a úkrytů," popisuje Kolář a skutečně v mapě s rozbořenou základnou náhle nacházím dostatek příležitostí pro číhání a odstřelování nebo vyklánění za roh. Ideální se zdá neustále se vlnící křoví, do kterého voják v maskáčích zaleze a jen těžko je odhalen, jenže ani on sám skrz lístečky nevidí. Kontinuální komíhání stromů a keřů je skutečně působivé... Mezi návrháři oblíbený mód "Rambo" je ve skutečnosti Last man standing (název mluví sám za sebe) a možností je mnohem víc, včetně kultovní taškařice Capture the Flag. Konfrontace Vietnamců s Američany pak nabízí další varianty, jako je transport pilota vrtulníku zpět k jeho stroji.

Vietcong Vietcong Vietcong

Síťový protokol pro posílání dat mezi serverem a hráči poskytla známá firma Gamespy, která nabízí kompletní programový balík známý z mnoha jiných her. V rámci síťové hry lze komunikovat jak textově, tak v angličtině dabovanými povely, ty se kombinují z několika základních množin, například povel "I need..." následuje nabídka "...covering fire," a "...airstrike," a "...grenades," plus další, ale Pterodonům zřetelně leží interakce mezi hráči na srdci. Vzdálenost mezi hráči se započítává do slyšitelnosti hlasů: "Na minimální vzdálenost stačí šeptat, ale na dvacet metrů už musíte křičet, aby ten druhý něco zaslechl." Nalezení protivníka podle hlasu má být započítatelným bonusem. Zvukový doprovod nevybočuje ze standardu, okolí je slyšet jako džungle v létě a výstřely se zbraň od zbraně výrazně liší; vše je samozřejmě nazvučeno se surroundovou podporou. Hudbu tvoří z části licencované dobové melodie, které nám přibližují retro styl sedmdesátých let v enginu nového tisíciletí a z části uslyšíme kapelu dvorního muzikanta Vietcongu, Petra Morese.

Vietcong Vietcong Vietcong

Samotná hra pro jednoho hráče samozřejmě obsahuje mnohem víc, než multiplayer orientovaný na čistou akci. Hráč vstoupí do hry se šesticí specialistů, mezi které patří doktor, odstřelovač, voják, kulometčík a dva další, ovšem není možné se mezi vojáky přepínat - hlavní hrdina, vy, jim udílí rozkazy a postupuje s celou jednotkou kupředu. Komandování by mělo probíhat dostatečně intuitivně, avšak zatím nebylo tisku odhaleno. "Není to logická ani strategická hra, jde o akci, ale rozhodně ne o tu běžnou akční hru," poznamenává obecně Jarek a dodává, že se dočkáme jak misí s jedním člověkem, tak kooperativního postupu šesti hráčů v rolích vojáků. V jeho kanceláři pak listujeme skrz hromadu grafických skic určených pro "deníček z boje" od Libora Baláka, grafika a kreslíře komiksů z ABC a bývalého žáka Zdeňka Buriana. "Vietcong v současné době dokončujeme, všechna grafika je hotova a jen dolaďujeme hratelnost a obtížnost," uzavírá Jarek Kolář a slibuje, že se plné hry dočkáme již velmi brzy.

Autor:
  • Nejčtenější

Bude zarach stačit? Syn vývojáře GTA vypustil na internet tajné záběry

Těsně před vydáním prvního oficiálního traileru na chystané GTA VI se na internetu objevily záběry...

První pořádné video z televizního Falloutu ukončují jaderné výbuchy

Po sérii oficiálních fotografií se konečně můžeme všichni podívat i na první pořádné záběry z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omyl, nebo budoucnost? Vydavatelství přerušilo hraní Assassin’s Creed reklamou

Vydavatelství Ubisoft se omluvilo hráčům posledních dílů populární série Assassin’s Creed, kterým...

Těchto dvacet her si PC hráči přejí nejvíce. Najdete i svého favorita?

Aby vám neuniklo vydání sledované hry, můžete si ji na Steamu, nejpopulárnějším digitálním obchodě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Bude zarach stačit? Syn vývojáře GTA vypustil na internet tajné záběry

Těsně před vydáním prvního oficiálního traileru na chystané GTA VI se na internetu objevily záběry...

První pořádné video z televizního Falloutu ukončují jaderné výbuchy

Po sérii oficiálních fotografií se konečně můžeme všichni podívat i na první pořádné záběry z...

Omyl, nebo budoucnost? Vydavatelství přerušilo hraní Assassin’s Creed reklamou

Vydavatelství Ubisoft se omluvilo hráčům posledních dílů populární série Assassin’s Creed, kterým...

Těchto dvacet her si PC hráči přejí nejvíce. Najdete i svého favorita?

Aby vám neuniklo vydání sledované hry, můžete si ji na Steamu, nejpopulárnějším digitálním obchodě,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...