Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

PREVIEW: Total War: Rome 2 nabídne válčení i politikaření. A vypadá skvěle

Série Total War jen tak neskončí, což je pro milovníky strategií jedině dobře. Rome 2 totiž opět vypadá fantasticky.
Total War: Rome 2

Total War: Rome 2

V podobě Total War: Rome 2 pracují autoři ze studia Creative Assembly na dosud největším a nejpestřejším dílu série. To by ještě tento rok mělo vyústit ve skutečnost, že pro stratégy povedou všechny cesty do Říma.

Hra by měla být mnohem věrnější realitě. Například v tom, že barbarské národy nebude spojovat do velkých celků, jako jsou Galové, Britové či Germáni. Na jejich území bude v Rome 2 žít celá řada kmenů.

Total War: Rome 2 - armáda Římanů

Za každou kulturu bude však hratelný pouze jeden z kmenů. Za Germány to budou Suébové a za Brity Icenové. Tyto kmeny stojí na začátku před nelehkým úkolem: sjednotit svůj národ, a to buď po dobrém, nebo po zlém. Pouze tak mají šanci proti sousedům.

Národ jako základ

Proti svým bratřím nemusíte jen bojovat. Jejich respekt si získáte také vedením bitev proti Římanům a dalším agresorům. Pak je snáze přemluvíte ke konfederaci. Vybudování jednotného národa je nutností. Jakmile se vám to povede, už zase nebudete hrát za Iceny, ale za Brity, a nikoliv za Suéby, nýbrž za Germány.

Total War: Rome 2

Rome 2 nabídne celkem osm hratelných frakcí, z nichž každá bude mít v kampani vlastní cíle. Klasickým podmínkám vítězství typu "získej tolik a tolik provincií" se tvůrci chtějí tentokrát pokud možno vyhnout. Bude tak spíše potřeba například získat určité město.

K tomuto cíli už se stěží doberete jinak než válčením. V jeho jádru na vás čeká přepracovaný systém armád. Ty už nemají být jen spolkem anonymních bojovníků, ale měly by fungovat jako jasné individuality.

Toho chtějí v Creative Assembly dosáhnout tím, že každému vojsku dají název a tradici. Posledně jmenovaná se postupně rozvíjí a pamatuje si dosavadní akce armády. Z nich pak vyvozuje patřičné talenty. Armáda, která často obléhá města, v tom tedy po řadě pokusů bude vynikat.

Tuto tradici si jednotka udrží i tehdy, je-li zcela rozprášena. Bude možné ji totiž vybudovat znovu. Bude to tak trochu jako u amerických mariňáků: ti mají také pověst sami o sobě.

Total War: Rome 2

Stejně jako v předešlých dílech povedou armády generálové s určitými talenty, které jejich svěřence posílí. Nebo naopak oslabí. Schopnost "rychle panikaří" jistě není možné považovat za přednost, ale i s takovou charakteristikou se hráči budou muset srovnat, je-li daný generál výjimečný v jiných ohledech.

Vladaři a generálové

Nebude už možné postavit armádu bez generála. Pryč jsou tak časy, kdy budou jednotky samy pochodovat po mapě, aby posílily legie na frontě.

Najít schopné a zároveň loajální generály nebude nic jednoduchého. Obzvlášť na straně Římanů. Na začátku si vyberete mezi třemi rodinami: Juliány, Corneliány a Juniány. Každý z klanů se pyšní určitými přednostmi.

Rodiny už nevelí vlastním frakcím, nýbrž celé říši. To však neznamená, že budete zbaveni politických a rodinných machinací. Senát se neustále dohaduje a každá z rodin se snaží prosadit maximum svých požadavků.

Vliv konkurenčního klanu můžete omezit tím, že jeho příslušníky vytáhnete ze Senátu a jmenujete generály. Výhodou je, že zmizí z Říma a přestanou komplikovat politický provoz. Nevýhodou pak to, že si na bojišti mohou získat slávu a čest a následně přijít na myšlenku, že by sami mohli usednout na císařský stolec.

V opačném případě můžete pozice generálů svěřit svým rodinným příslušníkům, tím však v Senátu oslabíte sebe. Ovšem nakonec lze nepohodlné senátory odpravit i dobře provedeným atentátem.

Také jako vůdce zbylých národů se budete muset starat o politiku a dobře si promyslet, koho jmenujete generálem a koho necháte doma. Barbarské kultury nemají sice Senát, ale královskou institucí, případně radou starších rozhodně disponují.

To, že bude Total War: Rome 2 precizní v tom, v čem série vyniká už léta, tedy ve strategickém vedení války a taktických bitvách, není třeba pochybovat. Hra však získává stále zajímavější nadstavbu, která ji přibližuje ke snu všech stratégů.

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

Máte poslední šanci koupit si hru Avengers, než navždy zmizí z obchodů

Po pouhých třech letech od vydání bude nepovedená hra Marvel’s Avengers nadobro vyřazena z katalogů herních obchodů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Disco Elysium už je i česky. Ukousli jsme si velké sousto, říká překladatel

Disco Elysium, jedna z nejupovídanějších her, jaké kdy vznikly, se po čtyřech letech od vydání dočkala fanouškovské...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Hlavní hvězdou akční strategie Pikmin 4 je pejsek Oatchi. První dojmy

Kapitán Olimar již tradičně ztroskotá na „neznámé“ planetě. Jenže vzápětí se zřítí i loď se záchranáři z Rescue Corps....

PREVIEW: Spider-Man 2 je na novinky skoupý, hraje se ale zase parádně

Zajeli jsme si do Londýna, abychom si mohli v předstihu zahrát očekávaný playstationový blockbuster Spider-Man 2. O...

O takových Star Wars jsme dlouho snili. Outlaws vypadá famózně

Hry s tematikou Star Wars jsou zase v módě. Tahounem v příštím roce bude dílo Outlaws od studia Ubisoft Massive, které...

Zahráli jsme si na lovce duchů v Banishers: Ghosts of New Eden

Studia Don’t Nod po nějaké době vyměnilo žánr konverzačních adventur za něco o poznání akčnějšího. Chystanou novinku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...