Kdo si snad někdy myslel, že se Warren Spector chystá do zaslouženého důchodu, šeredně se mýlil. Jen co se rozvířily vody kolem Deus Ex 2: Invisible War, už na nás rukuje s pokračováním stealth akce, která samotná dala vzniknout tomuto žánru, a v kuloárech se pomalu začíná probírat i System Shock 3. Naneštěstí hry netvoří fanoušci na diskusních fórech, ale tvrdě pracující vývojáři, a tak zkrátka musíme vzít zavděk i očekávanému Thiefu 3. To, že hlavní postavou bude opět mistr svého řemesla, zloděj Garrett, je již obecně známo, nyní však na povrch vyplouvají první střípky příběhu. Thief 3 se opět odehrává v anonymním středověkém Městě, jehož základy otřásají tři hlavní frakce. Tou první jsou Hammerité, známí již z předchozích dílů, hrdá náboženská skupina uctívající řád a technologický pokrok. Druhou skupinu tvoří sdružení pod názvem The Keepers neboli Správci. Ti jsou jakousi šedou eminencí, tahající za ty nejcitlivější nitky Města a právě oni požádají Garetta o pomoc v nadcházející době temna. Každým dnem totiž sílí vliv poslední skupiny, The Pagans, čili Pohanů, jež jsou fanatickými uctívači starověkého boha Trickstera snažící se vrátit svět do slavných časů magie a kouzel za pomoci pradávného zla.
Jelikož ION Storm vedle Thiefu 3 pracuje simultánně i na Deus Ex 2, budou obě hry obsahovat mnoho společných prvků. Jedním z nich je Spectorův svérázný přístup k naskriptovaným scénám, které i zde potkáme v daleko menší míře, než například v na nich založeném druhém dílu Half Life. Hlavní nedostatek skriptů Spektor vidí v malé interakci s hráčem, s čím nelze než souhlasit, a tak se na jejich úkor dočkáme skvěle designovaných úrovní, kdy k dalšímu postupu vždy vede hned několik cest, stejně jako v případě Deus Ex 2. Není se však potřeba bát, že by se díky pracem na zmíněné hře Thief posunul až příliš od charakteristického kradení a plížení se ve stínech. Na pokračování pracuje samostatný tzv. Thief tým, který má na svědomí dva předchozí díly. Navíc Spector nedávno prohlásil: “Deus Ex je švýcarský armádní nůž, ale Thief je skalpel“.
S čím si autoři ušetřili nejvíc úsilí, které tak mohou vložit do balancování samotné hry, je engine kompletně převzatý od bratra Deus Ex 2. Až nyní se konečně ukazuje hlavní síla dynamického osvětlení a zejména pak s ním spojených dynamických stínů, jež jsou Garrettovou nejsilnější zbraní. Ne ovšem ultimátní zbraní, jak tomu bylo doposud. Žádný stín již není statický a neskýtá trvalou ochranu. Před stráží třímající pochodeň není bezpečný ani nejtemnější kout, avšak kde je světlo, je také stín. Tak se nabízí taktika lákání stráží do tvarově členitých místností, kde se ve vzniklém příšeří například za sloupy lze schovat lépe než v trezoru. Dynamické osvětlení sice vypadá v pouhém textu hezky, ale až praktickou ukázkou nabývá nových rozměrů. Předváděná ukázka, ve které se dlouhou chodbou s oknem na konci procházela stráž, jejíž stín se dloužil v závislosti na vzdálenosti od okna, je něčím, co se musí vidět na vlastní oči.
Z dalších propriet enginu jmenujme zejména synchronizaci rtů postav dovedenou téměř k dokonalosti, normal mapping, zajišťující nerovnost povrchu objektů, fyzikalní Havok 2 engine nebo propracovaný systém trojrozměrného ozvučení. A to jak ve formě zvuku linoucího se z reproduktorů, tak v podobě využívané umělou inteligencí. Že stráže reagují na zvukové podněty je obvyklé. Aby se však intenzita zvuku počítala v závislosti na materiálech, kterými prochází, a vzdálenostech od svého cíle (uší hlídače), je něčím ojedinělým. Umělá inteligence byla u obou Thiefů již tak na vysoké úrovni, nyní však bude brát v potaz detaily jakými je krev na podlaze (kterou bude moci Garrett po proměně v uklízečku utřít) a louč uhašená vodním šípem spolu s jakoukoliv změnou světla či stínu obecně již nebude strážím připadat vůbec tak samozřejmá jako dříve. Kromě vodních šípů budou Garrettovými pomocníky například rukavice, s jejichž pomocí je možné zdolat i tu nejpříkřejší zeď, a také široká škála nových pohybů, jako zachycení se o římsu a následné přitažení se. Novinkou jsou Garrettovy ruce a nohy, které jsou podobně jako v reálu vidět při lezení po zdech nebo nahýbání se za rohy.
Thief 3 je společně s PC verzí vyvíjen pro Xbox; obě verze sdílí stejný kód, nemusíme se tedy obávat, že by některá z nich byla o cokoliv ošizena. Kvůli Xboxu museli vývojáři přistoupit na několik kompromisů z hlediska ovládání, které bylo zjednodušeno, ovšem nic jiného než ukazatel intenzity osvětlení zkušený zloděj i tak nepotřebuje. Speciálně pro Xbox bylo navrženo páčení zámků, které je jakousi samostatnou minihrou. Jak ale vypadá obdoba pro PC ochuzené o podporu force feedbacku autoři dosud neodkryli, stejně jako datum vydání. Thief 3 je však ve vývoji již přes dva roky, doufejme tedy, že na příští E3 již všichni budeme o další epizodu Garrettovy zlodějské kariéry bohatší.