Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

The Watchmaker – první dojmy

  12:00
Již pouze několik týdnů zbývá do vydání napínavé detektivní adventury The Watchmaker od italské společnosti Trecision. Proto vám nabízíme první dojmy ze hry, která nás v pátrání po podivném velkém kyvadle zavede na záhadný středověký hrad plný paranormálních jevů, jejichž pozadí nebude věru jednoduchým úkolem k odhalení.

The Watchmaker WM. Takhle stroze zněl pracovní název detektivní adventury vyvíjené italskou společností Trecision, kterou by mohli příznivci žánru znát především prostřednictvím hry Nightlong (říjen 1998). Z tajuplného projektu s ještě tajuplnějším názvem se postupem času vyklubala hra s titulem The Watchmaker, která jako by z oka vypadla famóznímu Gabriel Knightovi 3. A právě díky tomu jsme se o Watchmakera začali zajímat mnohem intenzivněji, výsledkem čehož je tento článek obsahující první dojmy z hraní nedávno dokončené betaverze hry.

Příběh Watchmakera začíná v ložnici jednoho londýnského bytu přesně ve 2:40 v noci. Zvonění telefonu však nevyruší z nočních rejdů mladou dvojici milenců, jak si jistě řada z vás ve skrytu duše představovala, ale „pouze“ osamoceného a unaveného soukromého vyšetřovatele Darrela Boona, specializujícího se na paranormální jevy. Po telefonickém rozhovoru je Darrel odvezen do kanceláří jisté detektivní agentury, kde je mu nabídnuta zajímavá a neodkladná prácička. Věc se má následovně – tajná sekta šílenců se zmocnila tajemného předmětu ve tvaru velkého kyvadla, jež do sebe dokáže akumulovat energii z takzvaných „leylines“. Leylines jsou vědci objevené neviditelné kanály, které nějakou The Watchmaker nevysvětlitelnou silou spojují určité mystické lokace na Zemi (stará pohanská sídla, prehistorické monumenty, kostely, zaniklá pohřebiště…). Podrobnými a před veřejností striktně utajovanými výzkumy bylo zjištěno, že energie proudící těmito kanály vykazuje v poslední době nebývalou aktivitu, která pokud by byla nashromážděna do onoho kyvadlového předmětu, mohla by způsobit obrovskou explozi a tím i zánik celého světa. Dle přesných výpočtů by se tak mohlo stát již o dnešní půlnoci, takže je nezbytné odcizený předmět zavčasu lokalizovat a tím hrozící katastrofě zabránit. Stopy po lupičích dle všeho směřují k jistému středověkému hradu v Rakousku, který je nyní v majetku společnost Multinational, zabývající se vývojem léčiv proti nově se objevujícím chorobám. A právě sem je Darrel vyslán v doprovodu zaměstnankyně detektivní kanceláře Victorií Conroy, s níž se nuceně pokusí vytvoří ideální pátrací pár.

Jako každá správná detektivka, i Watchmaker začíná podrobným průzkumem hradu a vyslýcháním přítomných obyvatel, které je nutno bez výjimky považovat za podezřelé. Pokud se kyvadlový předmět skutečně nachází v hradních prostorách, musí s tím mít někdo ze zde přítomných co do činění. Že by to byl šéf Multinationalu? Nebo snad jeho znuděná The Watchmaker manželka? Mohl by to být také kuchař-alkoholik a nikoho by jistě nepřekvapilo, kdyby byl „vrahem“, jako obvykle, zahradník. Máme zde celkem sedm podezřelých – jediných sedm obyvatel zámku a pravděpodobně také jediných sedm postav, s nimiž se ve hře setkáme. To skutečně není mnoho a zdánlivě byste mohli nabýt dojmu, že jejich vyslýchání nebude zase až tak časově náročné. To by byl ale velký omyl. Rozhovory jsou totiž řešeny velmi komplexním způsobem – k dispozici máte několik tématických okruhů, jejichž obsah se neustále rozrůstá a vy se musíte na každičký detail zeptat všech přítomných obyvatel, aby vám neunikla nějaká nenápadná, ale pro průběh hry podstatná informace. Rozhovory se tak stávají stěžejní částí hry, a to na úkor používání předmětů, kterých, soudě dle mých raných pozorování, neposbíráte ve hře příliš mnoho.

Jak již bylo zmíněno v úvodním odstavci, Watchmaker se nápadně podobá Gabriel Knightovi 3 (dále GK3), a to v mnoha ohledech. Jedním z nich je rozdělení děje na velké množství na sebe navazujících časových úseků, jež mají proměnlivou délku (od pěti až po třicet minut). Na přechody mezi jednotlivými úseky ale nejste přímo upozorňováni – hra si prostě plyne stále dál a že se posunul herní čas, to se dozvíte pouze The Watchmaker pohledem do levého dolního rohu obrazovky. Další podobnost s GK3 je v možnosti ovládat obě hlavní postavy, mezi kterými se můžete dle libosti přepínat, přivolávat jednoho k druhému nebo mezi nimi prohazovat inventářní předměty. Zamrzí jen jediné – jeden s druhým si nemohou poklábosit. Velmi důležitá je ve hře spolupráce mezi oběma hrdiny, kdy kupříkladu jeden odláká pozornost přihlížejících a druhý v ten okamžik sebere dříve nedostupný předmět.

Co však činí Watchmakera zajímavým, je jeho trojrozměrné zpracování. Prozatím jedinou kvalitní vážnou adventurou zpracovanou kompletně ve 3D byl právě GK3 a Watchmaker se evidentně pokusí na jeho úspěch navázat. Hlavní polygonová postavička, pohybující se v rozmanitém polygonovém světě, je snímána staticky umístěnými kamerami, které se za pochodujícím hrdinou otáčejí. Kromě toho je zde možnost přepnout se do pohledu z vlastních očí, nicméně v tomto módu se můžete kolem sebe pouze rozhlížet, nikoliv pohybovat. Ovládání je rozprostřeno jak na klávesnici, tak i na myšce. Pohybovat se můžete buď pomocí šipek na klávesnici, nebo jednoduchým kliknutím kurzoru myši. Pohybem myší pak můžete kamerami omezeně otáčet do stran a rozhlížet se tak po okolí. The Watchmaker Všechny interaktivní předměty se hlásí pod kurzorem svým jménem a stačí na ně jednoduše kliknout (pravé myšítko = používání, levé myšítko = prozkoumávání). Sebrané předměty se uskladňují do inventáře, ukrytým pod klávesou TAB. S nádherně vymodelovanými předměty můžete libovolně otáčet a samozřejmě je mezi sebou kombinovat.

Bezpochyby velmi diskutabilní je vliv třetího rozměru na obtížnost hry. Komplikované 3D prostředí je doslova přeplněno interaktivními předměty, z nichž mnohé jsou ke všemu miniaturní. Jejich odhalení tedy není bezproblémové a často budete využívat možnosti přepnout se do 1st person pohledu, protože ze standardních vzdálených kamer jsou některé z předmětů doslova neviditelné. Navíc zde hraje svou roli faktor přepínání se mezi dvěma hlavními hrdiny a nutnost mít v některých případech oba dva ve stejné místnosti, což dává dohromady místy až nehratelnou obtížnost. Tohle v Trecisionu, zdá se, nedomysleli.

Stejně tak rozporuplné názory můžeme mít ohledně technického zpracování. 3D grafika sice určitě nevypadá špatně, ale zvláště v exteriérech je znát jednoduchost, či snad možná zastaralost grafického enginu, který je navíc zatraceně pomalý. Hra vám nabízí možnost The Watchmaker volby rozlišení mezi 640x480 až 1024x768 + částečnou redukci detailů, avšak ani v nejnižším rozlišení hra neběží na mé milované mašince (Celeron 450) zrovna plynule. Vcelku vydařeně jsou vymodelovány herní postavy, které jsou během rozhovorů detailně zabírány hned několika kamerami, takže výsledný efekt působí téměř filmovým dojmem. Celkově ale musím konstatovat, že po vizuální stránce je Watchmaker o krůček pozadu za GK3 a o dva kroky za současnými vrcholnými 3D hrami. Taktéž z audio hlediska můžeme hovořit maximálně o průměrné kvalitě – zvukových efektů není mnoho a hudba, ač sestává z vcelku vydařených kompozic a je ve formátu MP3, připomíná spíše MIDI puštěné přes wave syntézu.

Přesto ale Watchmaker jako celek nevypadá vůbec špatně a mohl by se stát po skvělém Gabriel Knightovi 3 další vydařenou 3D adventurou. Hra je v současnosti již hotová a italská verze by se měla právě v těchto okamžicích dostávat do obchodů. Na anglickou verzi si ale s největší pravděpodobností ještě pár týdnů, možná i měsíců počkáme. Prozatím se tedy můžeme jen modlit, aby sebevražedná obtížnost neměla na hratelnost až přehnaně negativní vliv.

Autor:
Témata: Interaktivní
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hra se stala obětí review bombingu, její vývojář přitom ani neví proč

Psaní zavádějících recenzí s cílem srazit výslednou hodnotu na agregátorech hodnocení, je v herním světě bohužel celkem...

Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře

Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka setřela hulváta, který na videoherním turnaji urazil jejího syna

Třiadvacetiletý profesionální hráč Enrique „Maister“ Hernández sice v turnaji v bojové hře Super Smash Bros. Ultimate...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Zombie akce Dead Island 2 se vyhrabala z hrobu a slibuje krvavý masakr

Před lety oznámená zombie akce Dead Island 2 se probrala z kómatu. Podle prvních ukázek a ohlasů se zdá, že se mají...

Vyhřezlá střeva, useknuté hlavy. Dead Island 2 je hodně drsný masakr zombíků

Dead Island 2 je protipól všem těm hrám s oduševnělými příběhy, náročnými dialogy a laskavou poetikou. Je to až...

Videoherní adaptace Avatara by mohla prolomit prokletí žánru

Avatar: Frontiers of Pandora slibuje výlet do míst, která jsme ve kinech neviděli a neuvidíme. A nezní to vůbec špatně.

Další průšvih na obzoru? Demo Forspoken je spíš varování než reklama

Konečně jsme dostali možnost zahrát si několikrát odloženou hru Forspoken, příliš radosti nám to ale neudělalo. Její...

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...