
Hned na začátku vám položím jednu otázku: Co mají společného The Time Machine, The Odyssey, Casanova a The Tales of Chivalry? Ehm... Nepředpokládám, že na ni budou všichni z vás schopni odpovědět, takže to raději udělám sám. Jedná se o názvy čtyř počítačových her, respektive adventur s mírným nádechem akce, které vyjdou v letošním roce pod novou nálepkou francouzského Crya "Cryo Legends". Tím ale jejich spojitost zdaleka nekončí! Všechny tituly čerpají svůj námět buď z dávné mytologie nebo ze slavných románů a všechny poběží ve zbrusu novém enginu nazvaném CRYOGEN. A konečně to nejzajímavější na konec: Všechny čtyři hry si budeme moci zahrát s kompletními českými titulky a dabingem! Wow, tak jestli vás nezaujalo ani tohle, tak ve čtení tohoto článku zjevně vůbec nemusíte pokračovat, protože jeho hlavní náplní bude popis právě jedné konkrétní hry z tohoto magického čtyřlístku. Zatímco preview na The Time Machine jsme vám přinesli zhruba před měsícem, nyní je řada na The Odyssey: The Search for Ulysses.

Nutno připustit, že pro námět si tentokráte scénáristé Crya šáhli opravdu hodně vysoko. Dokonce bych řekl až úplně nejvýš, protože si vybrali světoznámé antické dílo z pátého století př.n.l. - Homérova Odyssea. Herní příběh se samozřejmě nedrží zuby nehty starého originálu - sice z něj čerpá spoustu důležitých věcí, ale v podstatě si prošlapává svou vlastní cestičku. Na jejím počátku stojí tři důležité postavy, tři kamarádi z dětství - Ulysseus, Penelopa a Heritias. Ulysseus, nejslavnější bojovník ze všech, se vypravil se svojí armádou (dá-li se to tak nazvat) dobýt nepřátelskou Tróju. Kýžené vítězství se nakonec dostavilo, ovšem po Ulysseovi jakoby se zem slehla. Penelopa, jeho věrná manželka, již čeká několik let na návrat svého chrabrého muže a popravdě řečeno, začíná být trochu nervózní. Rozhodne se tedy požádat o pomoc Heritia, který její žádosti vyhoví. A tím vlastně celá hra začíná.
Heritias se tedy vydává pochopitelně nejdříve do Tróje, kde byl Ulysseus naposledy spatřen. Odtud stopa směřuje přes ostrovy Egejského moře, vojenské osady či zřícené pevnosti až do samotného Pekla.
Všechna herní prostředí věrně korespondují s původním Homérovým dílem, což dokazuje i výskyt starých známých postav nebo příšer - Zeuse, Poseidona, Gorgona, jednookých Kyklopů a mnoha dalších. Heritias bude muset čelit mnoha nečistým manipulacím řeckých bohů stejně jako odolávat šarmu nebezpečně svůdných čarodějek. S vaší pomocí se mu to ale jistě podaří (i když... s těmi svůdnými čarodějkami bych si nebyl tak jistý :-)).
Už na počátku tohoto preview jsem se zmínil o tom, že The Odyssey bude adventura s příměsí akce. Úmyslně jsem neuvedl přízvisko "akční adventura", protože pod tímto pojmem si každý z nás představuje něco jiného. Podstatou bude zaplaťpánbůh adventura - tedy klasické prozkoumávání rozsáhlého prostředí, sbírání a používání předmětů a samozřejmě taktéž komunikace s ostatními postavami. I když, a to si musíme říci narovinu, s nějak extra velkým počtem dialogů, jakým jsme byli svědky například v aktuální The Longest Journey, v žádném případě nepočítejte. No a co se té akčnější složky hry týče, tak čas od času narazíte na nějakou tu nestvůru, které se budete muset za pomoci své síly zbavit. To by ale nemělo být nic obtížného.

Oproti starším adventurám od Crya se podstatně změní celé ovládání hry. To souvisí s novým enginem CRYOGEN, o němž jsem se ale již rozsáhle rozepisoval v preview na The Time Machine, takže to tentokráte vezmu jen velmi stručně. Na herní svět se již nebudeme dívat z vlastních očí, ale z pohledu staticky umístěných kamer. Ty sledují chodícího/běžícího hlavního hrdinu, efektně se za ním otáčejí a v případě potřeby se mezi sebou automaticky přepínají. Přestože na první pohled hra působí, jakoby byla kompletně 3D, není tomu tak. Programátoři a grafici z Crya nás opět dokázali ošálit, protože 3D jsou "pouze" všechny postavičky a interaktivní předměty, kdežto pozadí všech lokací je předrenderované (takže se opět můžeme těšit na nádhernou grafiku známou například z Atlantisu 2, kterou byste za pomocí otexturovaných polygonů nikdy neměli šanci vytvořit). Hráči adventur by zřejmě měli velmi rychle zapomenout na myš, protože The Odyssey je další hrou, kterou budete moci ovládat pouze na klávesnici. A to počínaje chůze (běhu), přes používání předmětů až po konverzaci a pochopitelně i boje.
Ano, chápu, že spousta z vás má z této změny strach, ale věřte mi - není se čeho obávat. Ostatně kdo hrál Grim Fandango (prosinec 1998, první klasická adventura ovládaná na klávesnici), ví o čem mluvím.
Bohužel nemám možnost vám říci zhola nic o hudebním doprovodu a o zvukových efektech, o to více však mohu pochválit grafiku. Ostatně, nač přilévat vodu do moře... Cryo známe všichni jako "grafické mágy" a jakkoli vizuálně průměrná hra by byla jejich absolutním neúspěchem. Měl jsem možnost vidět zhruba minutové video a na 200 screenshotů... a řeknu vám, ve světě The Odyssey bych chtěl alespoň pár dnů žít. Ale jedině na nějakém klidném pustém ostrově, kde by mě nenapadali šílení obři nebo rozzuření bohové. Je to prostě nádhera! Navíc otáčející se kamera spolu se skvěle rozanimovanými postavičkami (motion capturing je znát) tomu všemu dodává skvělý filmový efekt, na který nikdo hned tak nezapomene.
The Odyssey se bude rozprostírat na dvou CD už v červnu tohoto roku... tedy alespoň v zahraničí. Českou verzi nám Bohemia Interactive slibuje dodat do obchodů v červenci. No... kdo chce, ať tomu věří. Ale to tady teď nebudu rozebírat. Minimální konfigurací je P II 233 Mhz s 32 MB RAM,
doporučená pak P II 300 Mhz s 64 MB RAM. 3D akcelerátor je samozřejmě podporován, nikoli však vyžadován. Každopádně to tedy vypadá, že nám The Odyssey bude mít co nabídnout a že je na co se těšit.
VE ZKRATCE: