Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

The Movies - natočte si vlastní film

  12:00
Peter Molyneux a jeho studio Lionhead pracují na originální a parádně vypadající strategické gamesce. Ve hře The Movies se budeme starat o malou nahrávací společnost, najímat herce a samozřejmě točit ty nejlepší filmy. Wow.

THE MOVIES
Výrobce: Lionhead
Vydavatel: N/A
Datum vydání: ?/2003
homepage
The Movies Herní bůh se vrátil! Ne, nebojte/netěšte se, Andrej Anastasov se nevrátil do pro něj málo lukrativního herního byznysu, to "jen" Peter Molyneux oznámil hru pro PC. A jak je jeho zvykem, dal si záležet na tom, aby to nebyla jen bezduchá kopie něčeho již dříve vymyšleného, ale originální a designově výjimečná hra, která způsobí ve světě interaktivní zábavy pořádný rozruch.

V jednom z rozhovorů Peter Molyneux řekl: "Probudil jsem se a v hlavě mi utkvěla jediná myšlenka – filmy jako základní koncept. Ptal jsem se sám sebe, proč už vlastně někdo neudělal hru o točení filmů, řízení filmového studia a jeho vývoji od dvacátých let do současnoti." A bylo to. Geniálně jednoduché se zdá přijít na zcela nový koncept, když ho tak posloucháme…

Jak již bylo řečeno, stanete se v The Movies ředitelem malého filmového studia. Jeho správa se tak trochu podobá budovatelským tycoon strategiím (a proč ne, když jejich koncept funguje výtečně? :o) – stavíte budovy a kanceláře pro jednotlivé pracovníky a nakupujete různorodé kulisy. Těch by mělo být velké množství, rozdělených do sedmi tématických bloků (jako například western nebo futuristické kulisy). The Movies Nemusíte nakupovat specifické kulisy pro každý film, ale můžete některé z nich využít i ve více snímcích (takový univerzální saloon s barem, stolky, židlemi a pornografickými obrázky na zdi se dá použít v nejednom westernu) – na druhou stranu, točit stále to samé není dobré, protože diváci vám to pochopitelně omlátí o hlavu.

Tycoon schéma dosti značně nabourává možnost, či spíše nutnost, nejen nakupovat kulisy, zaměstnávat lidi a stavět budovy, ale také točit samotné filmy (kdo by to bylk řekl, že? :o). Než s tím ale začnete, je potřeba najmout herce. V tuto chvíli už musíte být rozhoduti, zda bude váš film spíše akční či spíše romanticky laděný. Podle toho si pak vyberete buď "ostré hochy" a la Arnold Schwarzeneger, či klidnější typy a la Woody Allen. Pak musíte sehnat nějaké ty kameramany, osvětlovače, producenty a všechny ty osoby, které v titulcích přehlížíte, a o kterých teprve poznáte, jak jsou pro vznik filmu důležité. V tomto směru bude The Movies plnit i edukativní úlohu: kdo z vás ví, jaká je přesně role kupříkladu takového producenta?

Když máte tu nejlepší kvalitu pod střechou, můžete rozjet natáčení. Nemusíte se starat otrocky o každou scénu, to by vás ostatně brzy přestalo bavit, The Movies ale necháte je probíhat a ovlivňujete je třemi posuvníky. Jejich posouváním k jednomu či druhému konci určujete míru násilí, sexu a realismu. Musíte počítat s dobou, v jaké se nacházíte – divák 80. a 90. let snese mnohem větší míru násilí a sexu než divák v letech 30., proto i dobrý erotický či akční film nemusí ve špatné době dobře dopadnout. Výsledkem natáčení je krátká upoutávka, kterou si můžete pustit nebo uložit a poslat třeba kamarádovi (tím je chytře vyřešeno nutné zkrácení doby výroby i následného zhlédnutí filmu).

Výsledný úspěch ovlivňuje řada faktorů: herci, ostatní pracovníci, kteří se na filmu podíleli, vkusné namixování zmiňovaných tří faktorů v kontextu doby, váš marketing a reklama, kterou snímku poskytnete. Čím větší úspěch film zaznamená, tím více peněz poplyne do vaší kasičky a tím nákladnější budou moci být přípravy snímku následujícího, který bude obsahovat lepší herce, dražší kulisy a celkově bude mnohem propracovanější (alespoň tak by to mělo v dobrém studiu být…).

Možnosti, které budete mít, budou obrovské. Budete si moci například vytvořit vlastního herce kombinací různých tvarů a barev různých částí těla. The Movies Postupem času budou přicházet nové techniky a vymoženosti – zprvu černobílý a němý film se změní na film ozvučený a posléze i barevný, s čímž musíte vždy počítat a chytit se nových trendů, dokud není pozdě, aby vaše malé studio neskončilo v propadlišti dějin. Čas se dotýká i herců, takže skvělého akčního hrdinu nebudete moci využívat šedesát let ve stále stejně náročných rolích – i když Sean Connery vydržel pěkně dlouho. Hra bude simulovat i dění jaksi "okolo" – neúspěšný herec může propadnout depresím a pokusit se o sebevraždu, začít pít alkohol nebo brát drogy, někdo zase nabere příliš velké sebevědomí a řekne si o nehoráznou částku peněz… jako v životě.

Zatím to zní až příliš úžasně na to, aby to mohla být pravda. Teď ovšem trochu změním tón, v jakém vám novou Molyneuxovu hru popisuji, a zaměřím na ni skeptičtější pohled skrzevá černé brýle. Co se může pokazit? Může se stát, že i přes proklamovanou variabilitu hry si budete brzy připadat limitováni počtem kulis, prostředí a hlavně témat. Přeci jen, zjednodušené natáčení neumožňuje bůhvíjak si pohrát se zápletkou a kdo ví, zda nakonec nebude prostě jen nudné. Kritéria, podle kterých bude hra posuzovat kvalitu filmu, bude velice těžké vybalancovat tak, aby hráče nefrustrovala. Ono co si budeme povídat – hodnocení filmu je obrovsky subjektivní, na jednotlivé snímky se názory mohou různit a najednou nám tu hra vnucuje objektivní a definitivní štempl: tento film je DOBRÝ. The Movies Vydělá tolik a tolik peněz. Zatím nepadlo ani slovo o nějakém editoru, který by případně fanouškům umožnil vytvořit si kulisy vlastní. Jestli se Lionhead vydá cestou The Sims a nekonečného počtu add-onů, pak Bůh s námi (a ne ten herní).

To byly černé brýle, nyní se ale raději vraťme k pozitivnímu tónu. Přeci jen, kdo jiný už by se měl s nástrahami a záludnostmi designu The Movies, které jsme popsali v předchozím odstavci, vypořádat lépe, než právě Peter Molyneux, který od dob založení Bullfrogu dělá jednu originální hru za druhou? Myslím, že vzhledem k jeho portfoliu lze bez nějakého ostýchání předpokládat, že se dočkáme vynikající a novátorské strategie, která nabídne mnoho a mnoho hodin zábavy hráčům všech věkových i jiných kategorií.

Autor:
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Třicet her, na které nejraději vzpomínám

Pokračuje oblíbený seriál, který vám představí další třicítku her, které provázely životem naše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Budování zábavního parku Planet Coaster 2 láká na vodní atrakce

Populární strategie Planet Coaster, v níž si hráči navrhují a provozují vlastní zábavní park, se...

Na New York opět útočí mutanti, zastavit je musí Želvy Ninja

Na loňský animák Želvy Ninja: Mutantí chaos naváže letos v říjnu mlátička Teenage Mutant Ninja...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...