Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Preview The Elder Scrolls Online: uspět mohou, ale bude to obtížné

Období rozmachu on-line her na hrdiny je definitivně u konce. Titul The Elder Scrolls Online vyjde na přesyceném trhu, v době, kdy žánr působí značně vyčerpaně a z hráčů přímo sálá skepse. Do karet mu hraje popularita série, proti ní se však staví nevýrazné odhalení hry.

V titulu The Elder Scrolls Online se o vládu nad herním světem utkají tři frakce. | foto: elderscrollsonline.com

Titul se odehrává tisíc let před událostmi Skyrimu a hráči v něm mají prozkoumávat známé i neznámé části světa The Elder Scrolls. Minimálně v úvodních oblastech však hra neposkytuje takovou volnost, na jakou jsou fanoušci série zvyklí. Herní zóny jsou totiž určeny pro postavy na určité úrovni, a při větším cestování tak lehce můžete narazit na příliš silné protivníky.

Návrh prostředí navíc diktují hlavní úkoly a oblasti mohou při volném prozkoumávání působit poněkud bez života. V tomto ohledu tedy hra zatím působí spíše jako načančaná matějská pouť než jako hra se skutečně otevřeným světem.

Panorama je navíc v úvodních zónách rozdrobené rozličnými kopci i skalními masivy, a chybí tak pohled na vzdálené monumenty, které by lákaly k prozkoumání.

The Elder Scrolls Online

Souboje

Nezvyklý je přístup vývojářů k uživatelskému prostředí. On-line hry na hrdiny mnohdy i při výchozím nastavení připomínají letecký kokpit. Obrazovka je často přeplněná různými informačními prvky, což odlákává pozornost od samotného herního světa.

Výchozím stavem v The Elder Scrolls Online je oproti tomu zcela prázdná obrazovka, na které se dodatečné informace a ovládací prvky objevují jen v případě potřeby. Například klávesové zkratky pro využívání bojových dovedností tedy lze spatřit teprve v boji.

Souboje se soustředí na rychlou bezprostřední akci a panel s dovednostmi nabízí jen pět schopností. Hra však využívá akční princip soubojů, u kterých je třeba se ve správnou chvíli bránit a útoky dobře mířit. A přerušovat lze i nepřátelské kouzlení. Boj vychází z pojetí známého například z titulů Skyrim a Oblivion.

The Elder Scrolls Online

Fascinující inteligence nepřátel

Akčnost boje působí sympaticky. Při hře uskakujete útokům a omračujete nepřátele, okolo kterých běháte v opatrných kruzích. Samotné pojetí soubojů však opět vede k vytvoření určitých rotací, při kterých čekáte na dobití konkrétní dovednosti.

Nezvykle propracovaná je umělá inteligence nepřátel. Ti totiž mají přehled o aktuální situaci a dokážou v boji spolupracovat. Lidští protivníci na sebe pokřikují, léčí se či spoluprací vytvářejí silnější útoky.

Zlodějský dareba vám například může pod nohy nalít olej, který mág promění v ohnivé peklo. Skupinka nekromancerů může pro změnu temným rituálem obětovat jednoho ze svých řad, a přivolat tak mocnou posilu.

Jednotlivé synergie vždy záleží na konkrétním prostředí a sestavě protivníků. Hráč však při průchodu hrou může narazit na postavy, které se stanou jeho společníky, podobně jako třeba v titulech Mass Effect či Star Wars: The Old Republic.

The Elder Scrolls Online

Vývoj postavy

Ačkoliv v The Elder Scrolls Online volíte povolání, konkrétní výběr pro hru není až tak zásadní. Většina schopností totiž spadá do obecných kategorií a hráč může postavu značně přizpůsobit svému hernímu stylu. Volba povolání odemyká jen některé specifické dovednostní linie.

Další schopnosti lze získat například zvyšováním hráčské úrovně, speciálními úkoly, soubojem hráčů s hráči nebo přítomností u speciálních událostí ve světě. Vliv má třeba i zbraň, kterou postava právě využívá.

Postup zde není jasně vymezený. Pokud jste například mág, můžete získané body investovat třeba i do nošení těžkého brnění nebo zlepšení boje nablízko.

Schopnosti se dělí na aktivní a pasivní. A ačkoliv se nové "kousky" odemykají na základě hráčské úrovně, aktivní dovednosti se zlepšují využíváním. A pokud s nimi dosáhnete páté úrovně, promění se v lepší specializovanou schopnost podle vašeho výběru.

The Elder Scrolls Online

Vyrábění vlastních předmětů

Je zde k dispozici pět profesí, se kterými lze vyrábět vlastní předměty. Jmenovitě je to alchymie, okouzlování předmětů, kovářství, vaření a zásobitelství. V tom tedy hra nijak zásadně nevybočuje. Výsledné statistiky předmětů však půjde ovlivnit konkrétními surovinami a objevit ty nejlepší kombinace bude na hráčích samotných.

Vývojáři věří, že díky tomuto principu vzejdou nejmocnější předměty právě z hráčských řad. Ve většině on-line her oproti tomu bývají odměnou za nekonečné hodiny strávené soubojem se speciálními nepřáteli.

Veškeré zbraně i brnění navíc půjde vyrábět ve vizuálním stylu všech devíti ras. Hráč sice bude startovat pouze se znalostí předmětů vlastní rasy, bude však možné naučit se i výrobu zbylých osmi typů.

The Elder Scrolls Online

Závěrem

Hra bude motivovat k opakovanému průchodu hrou, bude totiž obsahovat oblasti pro tři frakce. Po dosažení maximální úrovně (50) bude možné změnit frakční příslušnost a hrát těžší verzi obsahu pro danou stranu konfliktu. To samé pak půjde učinit i pro třetí frakci a každá změna umožní získávání lepších předmětů.

Nakolik má hra šanci na úspěch, je v současné době brzy soudit. Pokud však bude dostatečně věrná odkazu série, mohla by uspět. Zatím však nad ní poletuje oblak pochybností a nabízí se otázka, zda to nebude "jen další onlajnovka", pouze v kulisách světa The Elder Scrolls.

Hra je v současné době ve fázi betatestu, do kterého vývojáři v průběhu roku budou pouštět více a více hráčů. Pokud máte o účast zájem, zaregistrovat se můžete na oficiálních stránkách.

Titul by měl vyjít ještě letos, ale zatím ještě není znám jeho obchodní model.

Autor:
  • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Zapomenuté poklady, tyto skvělé hry si dnes nemůžeme legálně koupit

Katalogy digitálních obchodů s hrami mají prakticky neomezenou nabídku a vedle novinek obsahují i lety prověřené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Politici ve hrách jsou často zlí a zkorumpovaní. Kolik jich poznáte?

Stejně jako ve skutečnosti jsou i politici v počítačových hrách zpravidla zdrojem starostí. Schválně na kolik z těch...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Atomic Heart ukáže alternativní Sovětský svaz. Hrát budeme za agenta KGB

Slibná střílečka Atomic Heart bude zasazena do alternativní verze Sovětského svazu padesátých let minulého století.

OBRAZEM: Riders Republic je nečekané překvapení, hraje se skvěle

Na kole, na lyžích, na snowboardu nebo oblečený ve wingsuitu budete plnit jednu výzvu za druhou a porovnávat se s...

Pět prvních dojmů, proč je nový Kirby and the Forgotten Land paráda

Zahráli jsme si očekávanou 3D hopsačku Kirby and the Forgotten Land a nyní vám můžeme něco říct o úrovních v prvním...

Budování vlastní univerzity v Two Point Campus je až nebezpečně zábavné

Zahráli jsme si připravovanou strategii Two Point Campus, v níž budujeme a provozujeme tematicky různé univerzity....

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...