Super Mario Maker 2 je mocný nástroj k vytváření hopsaček s Mariem

  15:00aktualizováno  15:00
Nástroj k snadnému vytváření vlastních 2D úrovní s Mariem je díky komunitním funkcím prakticky nekonečnou zásobárnou obsahu. Dvojka přidává další tematické světy, nové předměty i zábavný příběhový režim.

Super Mario Maker vyšel v roce 2015 na Wii U, o rok později zavítal v okleštěné podobě i na handheld 3DS, na němž však chyběly online funkce. Přesto šlo zejména na Wii U o fantastický počin, který umožnil i naprostým začátečníkům vytvářet vlastní úrovně s Mariem a sdílet je v rámci hry s ostatními.

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2 kráčí ve šlépějích Wii U verze. Tentokrát to ovšem není deluxe varianta, jak Nintendo označuje upravené verze her z Wii U, ale regulérní druhý díl, který stojí na třech hlavních pilířích.

Pilíř první – návrh vlastních úrovní

Vytváření vlastních úrovní probíhá stylem drag & drop. Ovládání je intuitivní a uživatelská přívětivost maximální. Jednodušeji už to vážně nejde. Na obrazovce okamžitě vidíte výsledek a v kterékoliv fázi máte možnost si úroveň vyzkoušet, například když potřebujete zjistit, zda vámi vytvořená část funguje tak, jak jste si představovali.

V levé části pracovní plochy jsou nástroje, například volba světů, časovač či volba auto-scrollu. V horní vidíme používané nástroje, přičemž ty oblíbené si lze uzamknout. 

Důležitá je lupa v pravém horním rohu, skrze ní si vyhledáte dostupné objekty, jakou jsou terén, nepřátelé, přepínač a podobně. Nabídka je nově řešena přes kruhová menu, kdy tlačítka L a R slouží pro pohyb v rámci kategorie a ZL a ZR mezi kategoriemi. Je to rychlé a elegantní řešení.

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Jednoduchou úroveň, v níž terénem propojíte start a cíl, přidáte pár nepřátel, mincí a plošinek, spíchnete za chvilku. Pokud máte geniální nápad, ty opravdu povedené úrovně, které plně využívají všech herních mechanismů, zaberou o poznání více času. Hodit se budou i podrobné tutoriály, které odhalí různé fígle. Vytváře úrovně lze i v kooperaci ve dvou. Přiznám se, že to mě vůbec neláká.

Pilíř druhý – příběhový režim

V příběhovém režimu pomáháme s obnovou hradu, který celkem vtipně… zmizel. Funguje to tak, že plníme různé úkoly, tedy úrovně, za což získáváme mince. A právě ty investujeme do budování jednotlivých částí hradu. V podstatě nejde o nic jiného než ukázku toho, co lze v Super Mario Maker 2 vybudovat, jen pospojovanou dohromady pomocí budovatelské nadstavby.

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

A nejsou to vůbec špatné kousky. V jedné z úrovní cesta dál končila dvojicí dveří. V těch prvních bylo vidět tlačítko schované za nerozbitnými bloky. Ve druhých na mě na konci čekal dinosauřík Yoshi. Naskočil jsem mu tedy na záda, proskákal zpět a za prvními dveřmi jeho jazykem tlačítko aktivoval. Následně se zpřístupnila cesta dál. 

Takže zatímco tutorial ukazuje cestu, příběhový režim poslouží pro inspiraci. A pokud by se vám snad nedařilo některou úroveň dokončit, přispěchá s nabídkou pomocné ruky Luigi. 

Pilíř třetí – komunitní funkce

Poslední důležitou součástí jsou online funkce. Vámi vytvořené úrovně lze sdílet a zároveň si můžete stahovat ty od ostatních hráčů. Nejlepší se k vám dostanou prostřednictvím hodnocení, více pak napoví štítky typu „speedrun“ či „puzzle-solving“. 

K vidění je i procentuálně vyjádřený počet dokončení úrovně, nejlepší čas či komentáře ostatních uživatelů. Vzhledem k tomu, že máme k dispozici testovací servery, v době startu hry začínají všichni na stejné startovní čáře. Mimochodem, vámi vytvořenou úroveň musíte nejprve dohrát, teprve pak ji hra schválí. A už na testovacích serverech je k zahrání řada kvalitních kousků, a to hru hraje jen omezený okruh lidí. Sdílet lze přímo i ID vaší úrovně pro snadné dohledání. Máme se tak opět na co těšit. 

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Recenzi vám přineseme koncem měsíce.

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Nejčtenější

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

KVÍZ: Git gut, n00bs sux! Rozumíte mluvě dnešních hráčů?

Grand Theft Auto 5

Stejně jako každá jiná komunita mají i hráči počítačových her svůj vlastní slovník, pro neznalé často nepochopitelný....

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

Stahujte zdarma šest her s Batmanem v hodnotě dva a půl tisíce korun

Batman Arkham Asylum

Nepopulární digitální obchod s hrami Epic Store se opravdu vytáhl. Namísto jedné či dvou her jich tentokrát nabízí...

Progamer chtěl uspět ve dvou hrách najednou, teď je pro smích

Linh "Seiko" Nguyen

Německý hráč východoasijského původu Linh „Seiko“ Nguyen překvapivě prohrál v kvalifikaci na prestižní turnaje v...

Další z rubriky

Vrací se značka Stronghold. Ale trochu v jiné podobě než si fanoušci přáli

Stronghold: Warlords

Série Stronghold se příští rok rozroste o nové pokračování. Namísto klasického budování středověkých hradů se v něm...

V Zombie Army 4 příliš mířit nemusíte, nepřátel jsou nekonečné davy

Zombie Army 4

Zahráli jsme si půl hodiny z chystaného pokračování oblíbené zombie střílečky. Sice nás neohromila originalitou ani...

Tvůrci World of Tanks dělají moderní střílečku, hraje se skvěle

Caliber

Nová střílečka od vydavatelství Wargaming by si chtěla ukousnout podíl z přesyceného trhu pseudorealistických válečných...

10 důvodů, proč bude Cyberpunk 2077 nejlepší hrou roku 2020

Cyberpunk 2077

Je to možná troufalé, ale klidně bychom se už teď vsadili, že Cyberpunk 2077 bude na konci příštího roku sbírat výroční...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz