Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

StarCraft 2: vše při starém, včetně skvělé hratelnosti

  0:02
Hráli jsme ho. StarCraft 2 není ničím jiným než remakem legendární dvanáct let staré strategie.

StarCraft II

Je to tady! Tedy ještě ne tak docela, ale přinejmenším plně hratelná betaverze strategického StarCraftu 2 byla vypuštěna na předělanou komunikační a komunitní síť Battle.net. Začal svátek většiny milovníků multiplayerových strategií odehrávajících se v reálném čase, a nadšení z něj by, v ideálním případě (pro Blizzard), mohlo trvat dalších dvanáct let.

Přesně tolik nás dělí od prvního dílu (předpokládáme, že plná verze dvojky už je na dohled). Když spustíte první partii, a je jedno kterou ze tří ras si zvolíte, zjistíte, že se změnilo opravdu málo. Ano, grafika je o něco hezčí a detailnější. Ano, jsou tu nové jednotky. Ano, ovládání je komfortnější. Ale hratelnost je stále stejná.

Starcraft 2 (PC)Starcraft 2 se za těch dvanáct let mohl stát odlišnou hrou a nikdo by se tomu nedivil. Spíše se lze divit tomu konzervativismu, jaký v Blizzardu předvedli. Nová rasa? Zbytečné! Nové herní prvky? Na co? Spektakulární grafika? To si pak nezahraje každý. Absence základny a těžby? Co vás nemá, tohle je prostě Starcraft, jako že fotbal je fotbal a hokej je hokej.

Právě ke sportu by se Starcraft dal přirovnat nejlépe. A v takovém sportu přeci pravidla zůstávají neměnná, jen hráči (jednotky) se střídají. Tak je třeba ke Starcraftu 2 přistupovat. Tato hra neprošla evolucí, prošla jen naprostým minimem změn, které mají aspoň trochu ospravedlnit nové vydání téhož.

Nemá cenu pitvat v tom, zda měl být Starcraft 2 odlišnější a případně jak. To by Starcraft 2 (PC)byla debata na hodně dlouho. Jisté je, že není očekávanější strategie a hráči dopředu věděli, že je nic moc nového nečeká. Takže Blizzard asi udělal dobře. Vrhněme se však už na zážitky z vlastního hraní, ty jsou nepochybně zajímavější.

Terran

Nejtradičnější rasou jsou opět Terrané, tedy trochu jinak pojmenovaní lidé. Oblíbí si je především defenzivně ladění hráči. Jejich zásobárny se hodí nejen ke zvyšování vojenské kapacity, ale i k opevňování základny, které podporují bunkry a obléhací tanky. Dobře opevněnou terranskou základnu je tak velmi těžké dobýt, a to i proto, že může být v podstatě hermeticky uzavřená. Zásobárny (depots) se dají na požádání stáhnout do země a poslouží tak de facto jako brány, jimiž projdou ven vlastní jednotky, nikoliv však nepřátelské dovnitř.

V lehké kontradikci k opevňování se, je značná flexibilita terranských základen. Většina budovStarcraft 2 (PC) má jedinečnou schopnost létat a bunkry, které ji nemají, můžete alespoň sešrotovat a dostat za ně vynaložené suroviny zpět.

Speciální pěchota je vybavena šikovnými jetpacky, které ji pomáhají překonávat na mapách velmi časté vyvýšeniny a navíc i granáty, jež používá proti budovám a jež jsou podstatně účinnější než klasické pistole. Ty naopak zabírají na nepřátelskou pěchotu.

Takzvaný "stimpack" upgrade, jenž zrychlí jednotky na úkor jejich zdraví, je k dispozici klasickým Space Marines a také jejich těžce opancéřovaným raketovým bratříčkům.

Nejsilnější terranskou jednotkou jsou létající bitevníky vybavené specialitkou, Yamato kanónem, který má opravdu velkou sílu. Dříve se počítalo s výběrem ze tří odlišných schopností pro tyto bitevníky. Blizzard si to rozmyslel, což je podle mě škoda.

Starcraft 2 (PC)Hodně silný je rovněž obří robot Thor, který už neslouží jen jako protivzdušná jednotka, což měla být jeho původní role, ale rozdává "damage" především na zemi. Tím pádem se jeho funkce poněkud kryje se slabšími, ale levnějšími obléhacími tanky.

Protoss

Služeb Protossů využívá v betaverzi zřejmě největší množství hráčů, což je poněkud paradoxní, protože jsou to právě tito zástupci starobylé a vyspělé rasy, kteří mohou být pro zvládnutí zejména začátečníky poměrně problematičtí.

S Protossy se každopádně dá vymyslet velké množství fines, ovšem stále platí, že se rozjíždějí poněkud pomaleji, a pakliže s nimi budete bez větších zkušeností hrát proti zručným "rusherům" (ofenzivní hráči snažící se vás zaskočit útokem hned zkraje hry), skončíte velmi brzy s nepořízenou.

Starcraft 2 (PC)Lze ale zvolit cesty, kterými rozvoj urychlíte. Hlavní budova Nexus má speciální funkci, kterou je možné popohnat produkci v libovolné stavbě. Chce se ale naučit této vlastnosti skutečně využívat.

Hodí se také výzkum Warpu. Kasárna se dají přeměnit na warpovou bránu a vyrobené jednotky pak posílat do okruhu jakéhokoliv z takzvaných Pylonů, které slouží i coby rozšiřovatelé vojenské kapacity. S trochou snahy jednotky můžete posílat rovnou na frontu.

Arzenál Protossů zůstal z významné části zachován. Nechybí templáři, jejich temná odrůda, která ve dvojici může zmutovat do Archona. Je tu také velká vesmírná loď Carrier, jež na palubě nosí a do boje vysílá malé stíhače.

Zřejmě nejsilnější jednotkou celé hry je však mateřská loď Protossů. Tu je možnéStarcraft 2 (PC) vyrobit v jediném exempláři, a kromě její přirozené síly a výdrže budete těžit z jejích schopností, které lze v bitvách jen stěží docenit.

Zerg

Zergové jsou jako minule nejrychlejší rasou. Nikdo nedokáže vyrobit tolik jednotek v tak krátké době, což Zergy předurčuje k "rushům".

V podstatě ihned lze vyrábět malé potvůrky Zerglingy, které jsou sice nejslabšími bojovými jednotkami ve hře, poměrně rychle jich však lze vytvořit velké množství. Kromě toho je také prakticky okamžitě k dispozici královna. Ta rozšiřuje zvláštní sliz, jenž je nutný pro stavbu budov. Kromě toho disponuje důležitou schopností transfuze, kdy jakékoliv jednotce či budově přidá 125 bodíků zdraví. To se mi osvědčilo především v obranných bojích.

Banelingové, jednotky podobné švábům ani transfuzi nepotřebují, léčí se totiž samy, a to i tehdy, zahrabou-li se podStarcraft 2 (PC) zem. To umí také takzvaní Corruptors, kteří disponují několika speciálními schopnostmi, třeba několikasekundovým ovládnutím nepřátelské jednotky.

Nejmocnější vzdušnou jednotkou Zergů jsou takzvaní Brood Lords. Tyto létající kolosy nestřílejí klasické projektily, nýbrž malé Zergy, kteří nejenže sami útočí, ale navíc odpoutávají pozornost od důležitějších jednotek.

K bleskovému přesunu po mapě slouží nydusová síť, jež probíhá pod zemí a které je třeba stavět akorát jednotlivé uzly, mezi nimiž se pak pohybuje nydusový červ a prakticky okamžitě přepravuje jednotky.

Jak už jsme zmínili, Starcraft 2 se hraje velmi podobně jako jeho předchůdce. Jsou tu sice nové budovy, jednotky a schopnosti, ale i z nich po čase vycítíte, že vycházejí ze základu položeného před dvanácti lety.

Starcraft 2 (PC)Pravdou je, že dvojka se hraje o něco svižněji, což je dáno především novými transportními možnostmi Protossů (warpové brány) a Zergů (nydusový červ). Jimi se dají jednotky přepravovat skutečně rychle.

Stále platí, že speciální schopnosti jednotlivých ras a jejich jednotek tu nejsou jen na okrasu, ale ve vyrovnaných partiích hrají naprosto zásadní roli. Velká část mikromanagementu spadá právě na bedra používání těchto schopností. Právě jejich nasazením a vtipnými kombinacemi lze nad protivníkem získat nečekaně velkou výhodu.

Ani při bojích se ale nemůžete vykašlat na základnu. Prakticky každá rasa si žádá, abyste se v ní aktivně zapojovali. Do fronty je tak možné zadat pouze pět jednotek a třeba u Protossů se hodí neustále využívat urychlovače výroby v jednotlivých budovách, který však musíte aktivovat manuálně.

Starcraft 2 (PC)Starcraft 2 by jistě mohl být uživatelsky přívětivější. Takové konstatování však vychází z omezeného náhledu na hru jako celek. Ta totiž míří především na multiplayerová kolbiště a do e-sportu, kde ultrakomfortní hry nemají co dělat. Právě ve schopnosti vypořádat se s určitými překážkami a mikromanagementem, je často rozdíl mezi dobrým a horším hráčem.

Graficky Starcraft 2 nevypadá špatně, na první pohled je ale patrné, že autoři nikdy nemínili bodovat spektakulárností. Grafika potřebám hry plně stačí, ale jakmile si ji přiblížíte na maximum, uvidíte ne zrovna přesvědčivé detaily jednotek a budov. Takhle ale hrát nebudete a naopak vás jistě potěší, že Starcraft 2 spustíte i na podprůměrných mašinách.

Starcraft 2 je první hrou, která naplno využívá funkce nového Battle.netu, který Blizzard s oblibou popisuje jako "herní Facebook". Logicky tak sází na socializační funkce, Starcraft 2 (PC)jako jsou seznamy kamarádů ze všech možných her. S nimi lze chatovat dokonce i tehdy, když hrají. Zatím to funguje pouze ve Starcraftu 2, jakmile se ale zapojí World of Warcraft a Diablo 3, bude možné debatovat s jeho hráči i v probíhající hře všemi tituly napříč.

O dost horší zprávou je ta, že pro aktivaci funkcí Battle.netu musíte propojit hru se svým uživatelským účtem, na který však podle podmínek nemáte žádná vlastnická práva. Je to jasný krok k zamezení prodeje konta a s ním svázaných her.

Takže jak dojmy z betaverze shrnout? Starcraft 2 se hraje jako remake legendárního originálu, akorát s novými jednotkami a schopnostmi. Menší množství inovací už je jen hodně těžko představitelné. Přesto nebo právě proto se Starcraft 2 už teď hraje výborně a podle všeho je opět precizně vyvážen. A pokud ještě něco hapruje, jistě to v dostatečně dlouhé testovací fázi, jíž se účastní tisíce nadšených hráčů, bude napraveno. Některé změny, například ve schopnostech mateřské lodě Protossů, už jsme ostatně v průběhu betaverze zaznamenali.

Z trojice odlišných a přesto rovnocenných ras si dnes už na zadek nesedneme. Faktem ale zůstává, že něco podobného zatím konkurence nenabídla. Proto je Starcraft stále jedinečný a je jedno, zda s číslovkou v názvu nebo bez.

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

V polském Inkvizitorovi vás čeká brutální návštěva alternativního středověku

Chystá se další herní adaptace polské knižní série. Mordimer Madderdin sice v tuto chvíli nemá mezinárodní proslulost...

PREVIEW: Zahráli jsme si Assassin’s Creed Mirage, je to návrat ke kořenům

Exkluzivně Po skoro tříletém čekání se již brzy dočkáme nového přírůstku do milionové série Assassin’s Creed. Oproti posledním...

Tekken 8 je extrémně rychlý a agresivní. První dojmy

Připravovaná bojovka Tekken 8 není nic pro opatrné a vyčkávací typy. Naopak, nejnovější díl působí na základě dojmů z...

Hlavní hvězdou akční strategie Pikmin 4 je pejsek Oatchi. První dojmy

Kapitán Olimar již tradičně ztroskotá na „neznámé“ planetě. Jenže vzápětí se zřítí i loď se záchranáři z Rescue Corps....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...