Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Starcraft 2: kontrola před startem

  0:02
Po čase jsme se opět podívali na zoubek očekávanému strategickému hitu a sesumírovali pro vás všechny zajímavosti do podrobného článku.

Starcraft 2

Starcraft 2Když došlo v roce 2007 k odhalení druhého dílu strategického Starcraftu, vypadal už velmi pokročile. Spekulovalo se, že by mohl vyjít ještě ten samý rok. Nestalo se. V roce 2008 jsme si ho dokonce na vlastní kůži vyzkoušeli na Games Convention. A vypadal hotově. Zase ale nevyšel.

Blizzard dostává své pověsti a Starcraft 2 rozhodně nemíní vydat ani o píď dříve, než bude zcela hotov a celý tým si bude jist jeho kvalitami. Letošní vydání by ale klapnout mohlo. Ostatně, tvrdí to i tvůrci a hra už vypadá skutečně tip ťop. Navíc se mluví o brzkém betatestu a vývojáři už pro jistotu přispěchali i s nepopulárním prohlášením, že hra neobsáhne podporu LAN, tedy místní sítě.

S tím se musíme smířit. Blizzard je firma jako každá jiná a pirátství se snaží zabránit všemi prostředky,Starcraft 2 i když to občas postihne férové platící zákazníky. Ačkoliv jsou reakce rozhořčené, domníváme se, že na pokračování pravděpodobně nejlepší realtime strategie všech dob kvůli tomu nikdo nezanevře.

Už první Starcraft žil a tyl z naprosté odlišnosti mezi třemi rasami. Rozdíly Blizzard v pokračování ještě prohloubil. Například Terrani jsou tak nyní založeni ještě defenzivněji. Pakliže budete hrát za ně, připravte se na počátku partie na mohutné opevňování základny a výstavbu bunkrů.

Opravdu šikovné jsou pro tento účel takzvané „depoty“, které neslouží jen pro zvyšování jednotkového limitu, ale také jako svého druhu hráze, jež se mohou snížit až na úroveň země a nechat projít vlastní jednotky. Ty nepřítelovy pochopitelně nikoliv.

Starcraft 2Do bunkrů se vejdou čtyři mariňáci, po upgradu dokonce šest. Ti pak z opevnění střílí jak po pozemních, tak leteckých jednotkách. Mohutní Marauder vojáci, kteří snadno likvidují vozidla pomocí granátů, se do bunkrů vejdou pouze dva, respektive tři.

Nesmí chybět tradiční obléhací tanky a raketové věže, které se dají také upgradovat. Zcela nové jsou senzorové věže, jež na mapě ukáží nepřítele v širokém okruhu, a to i v případě, že je ještě zakryt „válečnou mlhou“.

Bunkry, stejně jako nejrůznější věže, se dají nově prodat. Tím pádem dostanete vydané náklady zpět. Díky tomu se dá obranná linie zase rychle rozložit, což podtrhuje druhou silnou stránku Terranů. Jejich flexibilitu. Nejdůležitější budovy mohou vzlétnout a přemístit se.

Starcraft 2Kasárna, fabriky i přístavy pro vesmírné lodě se navíc i nadále upravují přístavkami podle hráčovy strategie. Například reaktory jim dodají možnost produkovat na druhém výrobním pásu. V takovém případě se dají konstruovat dvě jednotky zároveň.

Alternativně se dá na konstrukční budovy přidělat laboratoř, která pro změnu zpřístupní pokročilejší jednotky a zajímavé upgrady pro ně. V zásadě je tak třeba se rozhodnout, zda vybudujete rychle levnou a nepříliš kvalitní armádu, nebo vsadíte na výzkum, počkáte si a spolehnete se na méně špičkových jednotek.

V terranské výbavě nesmí chybět ani obří bitevní křižníky. Také ty se dají upravit pro určitou strategii. Volba mezi třemi speciálními zbraněmi pro každý jeden kus je ale nezvratná. Na výběr je buď Yamato kanón, jehož koncentrovaný výstřel zlikviduje jednu jednotku, nebo raketomety mířící na více nepřátelských poletuch. Případně je tu ochranný energetický štít.

Starcraft 2Posledním důležitým rozhodnutím, které si u Terranů ukážeme, je rozvoj hlavního stanu. Z něj se v průběhu hry může stát buď satelitní centrála, jež dokáže mimo jiné odstranit válečnou mlhu či odhalit neviditelné nepřátele, nebo planetární pevnost, mířící svými kanóny na pozemní cíle v blízkosti a umožňující vojákům, aby ji využili jako obří bunkr.

Pomalí, drazí a smrtící – to byli a jsou Protossové. Ještě předtím, než si postavíte smysluplnou armádu, je zapotřebí získat opravdu hodně surovin. Herně sází tato vyspělá rasa na kontrolu terénu. Sondy Disruptor například vytváří energetické bariéry, které jednotkám znemožňují průchod. Nepřátelé se tak dají bariérami obklíčit a jednoduše rozstřílet, třeba plasma paprsky kráčejících robotů Colossus, nebo psionickými bouřemi templářů.

Starcraft 2Podobně strategicky využitelná je schopnost Vortex mateřské lodi. Ta sice nepřátelské jednotky přímo nepoškodí, ale vyvolá obří vír, jenž je na nějakou dobu vezme ze hry. To protivníka staví před nelehkou volbu: bude se snažit obstát s polovinou armády proti vašim jednotkám, nebo se raději stáhne a počká až vír skončí? Třetí variantou je poslat i zbylé jednotky do víru, počkat až opadne a bojovat s koncentrovanou armádou nanovo.

Také Zergové ze svých původních strategií nikterak neslevili. Sázejí na masu jednotek a značnou rychlost. Na začátku partie se dají nepřátelé opět snadno obtěžovat hordou Zerglingů. Pro tyto „rushe“ se hodí také nové jednotky, takzvaní Roaches, jejichž životy se velmi rychle regenerují. Dají se tak zlikvidovat jen koncentrovanou palbou několika jednotek.

Starcraft 2To je, zejména v počátcích, hodně nepříjemné. Když už se Zergům nepodaří uštědřit opravdu těžké škody, většinou aspoň pobijí pracanty a oslabí tak hospodářství. Na druhou stranu, bez těchto brzkých útoků by Zergové v pozdějších fázích měli jen málo šancí. V počátcích pomáhá také nová jednotka Zergů – královna. Ta produkuje nové larvy a umožňuje tak ještě rychlejší rozvoj než dříve.

V dalším průběhu hry se Zergové orientují zejména na záškodnictví. Tak například nováček Brutlord střílí na pozemní jednotky nejen dosti silné výbušné projektily, ale také vajíčka, z nichž se líhnou malí Zergové, kteří vydrží sice jen pár vteřin, ale lákají na sebe nepřátelskou palbu.

Starcraft 2Jednotka Corruptor pro změnu přeměňuje zlikvidované vzdušné jednotky v obranné věže. Plíživý Investor pro změnu dokáže vytvořit pět nakažených Terranů, případně libovolnou nepřátelskou jednotku „přemluvit“ k desetisekundové spolupráci. Tehdy se obrátí proti svým, kteří ji pravděpodobně rychle zlikvidují. Tím přijdou o svou jednotku a navíc to vyvolá chaos v jejich řadách.

Létající Overseer má možnost „porodit“ špeha. S ním se dají skvěle vypozorovat slabiny v nepřátelských liniích. Pakliže s ním totiž kliknete třeba na terranského mariňáka, protosského Berserkera či Zerglinga (v případě bojů stejných ras proti sobě), promění se fyzicky právě v tuto jednotku. Nemůže v této podobě sice bojovat, ale dokáže pro vás leccos zjistit.

Starcraft 2Starcraft 2 ale přichází i se změnami, které se týkají všech tří ras. Například herní tempo: to se oproti předchůdci ještě zvýšilo. Tato skutečnost je dána schopností Zergů a Terranů rychleji vybudovat početné armády. Nové transportní prostředky navíc výrazně urychlují přesun jednotek po mapě. Protossové mají své warpové brány, Zergové zase síť nydusových tunelů, jež se dají různě spojovat a přemisťovat jimi bojovníky.

Značnou důležitost bude hrát také terén. Mnohé jednotky se nyní mohou překonávat i vyvýšeniny, a to tak, že je přeletí. Obranné věže postavené na pahorcích tak už nejsou natolik bezpečné.

Spousta taktických a strategických možností s sebou každopádně přináší ještě větší důraz na mikromanagement, tedy hráčovu schopnost to vše zvládat pokud možno simultánně. Je docela škoda, Starcraft 2že ve fabrikách se dá do řady zadat pouze pět vyráběných jednotek. Budete na ně zkrátka muset klikat častěji. Zapotřebí je starat se i o levné jednotky, jako jsou zmiňovaní Roaches. Ti se mohou zahrabat, aby na ně už nikdo neútočil a mohli se uzdravit. Tento příkaz jim ale musíte zadat. A samozřejmě – pak je musíte ještě vykopat a poslat opět do útoku.

Blizzard nyní tvrdí, že multiplayer pro všechny tři rasy je hotov. Teď se čeká právě na širší betatest, kterého se budou moct zúčastnit i vybraní hráči, aby vyváženost jednotlivých jednotek ověřil. Co nebude tak docela fungovat, se upraví a možná, že i něco vypadne či naopak přibude.

Snad nikdo nepochybuje o tom, že Starcraft 2 bude velký strategický hit. Při překonávání svého předchůdce to ale stejně nebude mít jednoduché. Zda se mu první Starcraft povede plnohodnotně nahradit, je stále otázkou. I po vydání bude těžké soudit, jestli se bude hrát po deseti letech v takové míře jako jednička. Blizzard ale jistě udělá vše proto, aby se tak stalo.

Autor:
  • Nejčtenější

Herní vývojáři museli změnit podobu ikony. Lidem z ní bylo nevolno

Jednoduchá ikonka nově přidaného povolání do hry Final Fantasy XIV přinesla vývojářům nečekané komplikace. Přibližně...

Zveřejnil tajné vojenské dokumenty, aby dokázal, že je ve hře chyba

Nadšenec do vojenské simulace War Thunder zašel během internetové debaty o hře až příliš daleko. Aby vývojářům ukázal,...

RECENZE Chernobylite: návštěva zamořené zóny nebyla nikdy děsivější

Co byste udělali, abyste zachránili milovanou osobu? Někteří by pro to zpřetrhali samotný čas a prostor. A právě to se...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu

V srpnu budeme rozvíjet vlastní civilizaci, vypravíme se na ostrov plný magie, uvázneme v časové smyčce či se utkáme v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blizzardem otřásá skandál. Zaměstnankyně popsaly sexuální obtěžování

Americký úřad pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení podal žalobu na herní vydavatelství Activision-Blizzard, které prý...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Lidé přispěli 50 milionů korun na porno hru, výsledek se docela povedl

Na Steamu se v předběžném přístupu objevila erotická hra Subverse. Na rozdíl od ostatních zástupců tohoto okrajového...

Horor House of Ashes bude poctou osmdesátkovým krvákům

Ani třetí díl série The Dark Pictures nehodlá přinést do oblíbeného žánru interaktivních hororů žádnou zásadní novinku....

Forza Horizon 5 v Mexiku. Grafika je místy k nerozeznání od skutečnosti

Jedním z lákadel show Microsoftu byla i nová festivalová Forza Horizon 5, v níž se budeme ve stovkách různých vozů...

Český simulátor Rail Route je až příliš návykový balzám na duši

Navzdory tomu, že český simulátor vlakového dispečera Rail Route tvoří pouze dva lidé a že je teprve v předběžném...

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...