Splinter Cell: Double Agent

  • 6
Sam Fischer se vrací! Ale je úplně jiný, než kdy dříve. Vydává se na dráhu dvojitého agenta, v jehož roli si užijete četného morálního rozhodování a ozkoušíte novou hratelnost. Pojďme se společně podívat na všechny zajímavé detaily!

Splinter Cell: Double Agent Co se dá očekávat již od čtvrtého dílu jedné z nejúspěšnějších sérií poslední doby? Pokud bychom měli čerpat ze zkušeností, odpověď by šla zřejmě po smyslu nastavované kaše. A než se objevily první informace o Double Agent, měli jsme jisté pochybnosti i o novém pokračování Splinter Cellu. Přeci jen, první tři díly vyčerpaly problematiku plížení, špiónství a ponuré stínohry do morku kostí. Sice se vždy hrály výborně, ale všeho moc škodí, zvláště pokud to přichází tak rychle po sobě. Ovšem naše obavy byly zcela zbytečné, protože UbiSoft vytáhl z rukávu nečekané eso, které nám hodlá předhodit již v poměrně brzké době. V rámci série by se dalo klidně mluvit o revoluci!

Po krátké pauze se tak znovu vrací do služeb NSA, avšak tentokrát se k němu oficiálně nikdo nepřizná.

Hrdina zůstane stejný a přesto ne beze změny. Na rozdíl od někdejšího neohroženého agenta, který chladnokrevně plnil jeden úkol za druhým, najdeme Sama Fischera na počátku příběhu Double Agent na úplném dně. Důvodem je smrt jeho dcery Sarah. Sam dokázal několikrát zachránit svět, ovšem vlastní krev neochránil před opilým řidičem. Ani nemohl. Ale i tak si to vyčítá. Dá se říci, že už je muSplinter Cell: Double Agent všechno jedno, což je ideální předpoklad pro práci utajeného, chcete-li dvojitého, agenta. Po krátké pauze se tak znovu vrací do služeb NSA, avšak tentokrát se k němu oficiálně nikdo nepřizná. Bude operovat na vlastní pěst a když se něco nepovede, dají od něj všichni ruce pryč.

Jeho úkol je relativně jasný: musí se infiltrovat do teroristické skupiny zvané John Browns Army (JBA), získat si tam dobrou reputaci a zevnitř ji pomoci zlikvidovat. Jenže teroristé mezi sebe nepřijmou jen tak někoho nad osmnáct let, je potřeba si získat jejich loajalitu, což bude Samovou první ostrou zkouškou v nové práci. Je poslán do vězení, kde rozpoutá vzpouru vězňů a pomůže jednomu ze členů JBA utéci. Ten ho na své základně doporučí, čímž se roztáčí nepříliš jednoduchá zápletka s hodně nelineárním průběhem, jež nás zavede na exotická místa jako je Šanghaj, Antarktida, Island Mexiko či Kinshasa. Na atraktivitě misí si UbiSoft dal vždycky záležet a tentokrát tomu bude nejinak. Ač by hra neměla být nijak extraSplinter Cell: Double Agent dlouhá, okusíte jedinečnou atmosféru mnoha lokalit.

Největším rozdílem od předchozích dílů rozhodně bude nutnost pracovat pro dvě znepřátelené frakce najednou. Na mise se budete vydávat buď jako fingovaný terorista a tím pádem i škodit nebo coby agent pátrající po informacích na základně padouchů. Rozhodnutí, jak se ve vyhrocených situacích zachováte, je na vás a v mnoha případech výrazně ovlivní další vývoj hry. Někdy bude zapotřebí se rozhodnout, zda nechat žít nevinného civilistu, jak si to přeje NSA či ho na příkaz teroristů zlikvidovat. Rozhodnete-li se pro druhou možnost, získáte za odměnu větší volnost v infrastruktuře JBA.

Vzhledem k faktu, že Sam ztratil status elitního agenta, se budeme muset rozloučit s valnou částí jeho dobře známých technologických serepetiček

A morální rozhodnutí vám autoři ani v nejmenším neulehčí. Když máte zabít pilota, jehož jedinou chybou je, že se v nepravý čas ocitl na nesprávném místě, bude vám to skutečně proti srsti. Nebožák brečí, svíjí se, prosí o život a je jen na hráči, zdaSplinter Cell: Double Agent mu ho ponechá nebo ne. O podobně vypjaté momenty by vůbec neměla být nouze, a to jak ve hře, tak v četných filmových sekvencích. UbiSoft najal odborníka na vytváření věrohodných emocí, jehož jméno je Hugues Martel. Právě on má za úkol hře dodat lidský rozměr a vyvolat v nás neustálé pochybnosti o správnosti našeho jednání, které ani v nejmenším nebude černobílé. Pozitivem budiž, že aktuální odstín bude mít hráč vždy ve svých rukách.

Vzhledem k faktu, že Sam ztratil status elitního agenta, se budeme muset rozloučit s valnou částí jeho dobře známých technologických serepetiček, jež přijdou na řadu opravdu jen zřídka. Nicméně, tvůrci se tento ústupek rozhodli kompenzovat novými zkušenostmi. Rozšíří se tak Fischerův akrobatický repertoár a vyzkoušíte si třeba, jaké to je skákat z letadla (se vším všudy) nebo se budete potápět hluboko pod mořskou hladinou.

Splinter Cell: Double Agent Oblíbený multiplayerový koncept představený v Pandora Tomorrow zůstane zachován, samozřejmě k němu ale přibude kopa vylepšení. Tím zřejmě největším je rozšíření počtů hráčů na šest, přičemž opět půjde o potyčky mezi dobře známými skvěle vyzbrojenými vojáky a klasickými agenty, jakým byl i Sam v minulých dílech.

Double Agent je primárně vyvíjen pro XBOX 360 a to je grafickým výkonem skutečně výkonná mašina a dá se předpokládat, že PC verze bude na lepších strojích vypadat v podstatě stejně, tudíž skvěle. Hra sice běží na enginu z Chaos Theory, ale ten je jednak na špici ještě nyní a druhak do něj byly ještě implementovány nové prvky. Samozřejmostí bude dokonalá mimika i animace obličejů, na nichž poznáte každičkou vrásku. Dále se můžeme těšit i na mnohem větší a vzdušnější levely, ve kterých půjde úkol splnit hned několika způsoby.

Ve čtvrtém dílu se dozvíme spoustu o Samově minulosti

Splinter Cell: Double Agent je tak zřejmě nejočekávanější stealth akcí současnosti. A můžeme být jedině rádi, že UbiSoft sérii nenechává spát, když má pořád spousty dobrých nápadů. Ve čtvrtém dílu se dozvíme mnohé o Samově minulosti, staneme se součástí nadmíru interesantního příběhu, který bude interaktivně reagovat na naše činy. Hry bychom se měli dočkat v září a český distributor Playman navíc přislíbil českou lokalizaci, čímž pádem si nových dobrodružství užijí opravdu všichni.

Index očekávání: 90%