Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Nový Spiderman nabídne originálního padoucha i rozchod s Mary Jane

  0:01
Nová hra s pavoučím mužem v hlavní roli představuje jeden z největších taháků letošní nabídky titulů určených exkluzivně pro platformu PlayStation 4. Aktuální vydání časopisu Game Informer uveřejnilo spoustu novinek ohledně připravovaného hitu, který si budeme moci pod dlouhém čekání letos v září konečně vychutnat.

Po loňském nášupu šťavnatých exkluzivit to nevypadá, že by rozjetá Sony ztrácela dech. Hry jako Shadow of the Colossus, God of War, Yakuza 6, Yakuza Kiwami 2, Detroit: Become Human a Dreams by letošní poptávku pohodlně uspokojily, marvelovský Spiderman od zkušeného studia Insomniac Games však vzhledem k popularitě superhrdinovských filmů představuje možná vůbec ten nejtěžší kalibr. Stojí přitom za připomínku, že pavoučí muž má na konzolích Sony Playstation na co navazovat. Spiderman z roku 2000 od Neversoftu a jeho pokračování z dílny studia Treyarch patří k dobovým klasikám, na kterou nedají nostalgičtí fanoušci dopustit.

Ani vývojáři z Insomniac Games nejsou druhořadým studiovým béčkem, který po nocích kutí DLC k megahitům typu Goat Simulator. Insomniaci se do povědomí hráčů zapsali především díky animákové sérii Ratchet & Clank a svou reputaci potvrdili povedenou sci-fi trilogií Resistance a bláznivou městskou akcí v otevřeném světě s názvem Sunset Overdrive

Ani Spiderman nebude žádnou kolejnicovou akční jízdou, ale pravým open worldem zasazeným do virtuálního New Yorku. Na rozdíl od Sunset Overdrive má být ale aktuální titul se Spidermanem mnohem rozlehlejší, ambicióznější hrou, s níž by se Insomniac rád vyhoupl mezi ta nejrespektovanější vývojářská studia vůbec.

Marvel’s Spiderman
Marvel’s Spiderman

Osm let praxe. Spiderman během hry často vtipkuje, ale teenager to už dávno není.

V kůži pavoučího veterána

Úplní nováčci mohou být každopádně v klidu. Ačkoliv hra bude plná všemožných easter eggů a narážek na marvelovské universum a pod něj spadající „spiderverse“, žádnou přímou návaznost na filmy nebo hry tady nehledejte. 

Nebude to ani příběh o začátcích hlavního hrdiny, kde by se Peter Parker svoje superhrdinovské schopnosti teprve učil ovládat. Není to žádný mladý hošík ze střední školy jako v aktuálních filmech s Tomem Hollandem. Právě naopak - ve hře se ujímáte kontroly nad hrdinou praktikujícím své pavoučí řemeslo rovných osm let.

Nemusíte se tedy bát opětovného prožívání otravné scény se zabitým strýčkem Benem. Neznamená to ale, že by tvůrci na další důležité postavy Peterova života zapomněli – potvrzen byl jeho kamarád Miles Morales, teta May nebo Parkerova životní láska Mary Jane. Poslední zmíněná bude pro hráče obzvláště zajímavá i tím, že jí budete moci v určitých momentech hry ovládat. Nevíme sice, jak přesně budou dané pasáže vypadat, redaktoři Game Informeru ale přišli se zajímavou teorií.

Marvel’s Spiderman

Mary Jane a Peter Parker sice ve hře tvoří tým, už spolu ale nechodí. Na jak dlouho?

Mary Jane je totiž ve hře s Peterovou skrytou identitou dobře obeznámena a s hlavním hrdinou na jednotlivých případech spolupracuje v roli novinářky. Nabízí se tedy teorie, že v situacích, kdy se ujmete role Mary Jane, budete řešit detektivní mise ne nepodobné pasážím z arkhamovských her s Batmanem v hlavní roli. Ať to dopadne jakkoliv, určitě stojí za zmínku i zajímavá informace, že obě hlavní postavy spolu již nějaký čas nerandí. Tipnete si, jestli se k sobě v dojemné scéně na konci hry náhodou nevrátí?

Zajímavé je i to, že ve hře budete moci hrát za Petera Parkera v jeho civilním životě. Game Informer píše, že zmíněné pasáže se trochu podobají klidnějším momentům z Uncharted 4, během nichž jste se bavili interakcí s ostatními postavami a detailně zpracovaným prostředím hry. Jelikož se Peter živí jako vědec, jsem velmi zvědavý, jak zajímavé tyto scény ve výsledku vlastně budou.

Marvel’s Spiderman

Ve hře si zahrajeme za Petera i v jeho civilním životě. Teta May samozřejmě nechybí.

Akrobat jak má být

Ve hrách se Spidermanem v hlavní roli je přirozeně jednou z nejdůležitějších věcí navigace a charakteristicky akrobatický pohyb hlavního hrdiny. Určitě vás tedy potěší to, že právě z této složky hry, byli redaktoři Game Informeru unešení asi nejvíce. Autorům se podle všeho podařilo přijít se systémem, který je jednoduchý i komplexní zároveň a ještě k tomu výborně vypadá. 

Fotogalerie

Ovládání není řešeno tak, že byste po celou dobu drželi jedno tlačítko a analogovou páčkou určovali směr. Takový základ tvoří tlačítko R2, které používáte pro parkur na zemi a houpání se ve vzduchu, dále se stiskem X přitáhnete pomocí vystřelené pavučiny požadovaným směrem, což vám dodá i potřebný „boost“. 

Autoři nechtěli hráčům klást do cesty jakékoliv překážky a vy tak budete moci plynule z houpání přecházet do běhu po vertikálních stěnách. Systém přitom neustále bere v potaz vaší rychlost a aktuální pozici, čemuž přizpůsobuje i jednotlivé animace. Jedním ze způsobů, jak nabrat rychlost, je stisknutím tlačítka L3, po čemž Spiderman přejde do volného pádu, z něhož zase pomocí vystřelené pavučiny dokáže plynule přejít ke klasickému přitahování a pohupování mezi mrakodrapy. Podobných vychytávek je ale ještě mnohem víc a výsledek stojí za to. Posuďte sami v přiloženém videu.


Velkým plusem je i to, jak plynule má všechno působit. Po prvním zveřejněném demu se mnozí hráči báli příliš velkého důrazu na quick time eventy, dosavadní dojmy ze hry však podobné obavy rozptýlily. Chválena je i grafická stránka hry a množství detailů, kterých není vzhledem k rozloze hry vůbec málo. Město působí živým dojmem. Na rozdíl od her s Batmanem tak bez problémů narazíte v ulicích na civilisty a obyčejná vozidla. Hra má běžet v 30 snímcích za sekundu na PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro.

Spiderman samozřejmě civilisty nemlátí, zato se s nimi fotí a všemožně laškuje. Nebude chybět ani populární Photo Mode, díky kterému budete moci  ze hry pořizovat zajímavé momentky. Vtipně působí i systém rychlého cestování, kdy si pavoučí muž ušetří namáhavou práci jízdou v metru, během kterého civí v narvaném vagónu do mobilu.

Marvel’s Spiderman

Mr. Negative je zatím prezentován jako hlavní zloduch hry. Autoři ale pravděpodobně něco tají.

Pozor na stereotyp

Tvůrci se rozhodně snaží neprozrazovat toho o příběhu hry příliš a s tím souvisí i nejasnosti týkající se hlavních záporáků. Hra začíná dopadením Kingpina alias Parkerova arcinepřítele Wilsona Fiska. Potvrzen byl Mr. Negative, který je v civilním životě filantropickým majitelem humanitární organizace, pro níž pracuje Peterova teta May. Mr. Negative je poměrně neokoukaný zloduch, který je zajímavý právě tím, jak se v něm mísí dobro se zlem. Jeho eventuální dopadení by tak pro město nemělo jednoznačný dopad. Bude ale Mr. Negative skutečně tím hlavním záporákem hry?

Víme totiž, že padoušský Osborn alias Green Goblin ve hře kandiduje na starostu města. Přístup Insomniacu, který se snaží nevyzrazovat toho o příběhu příliš, je každopádně hodně sympatický. Obzvlášť v době, kdy filmový průmysl trpí přesně opačným problémem. Nejistá je i přítomnost ostatních superhrdinů z marvelovské stáje. Ve hře narazíte například na věž s logem Avengers a ambasádu Wakandy, jejíž přítomnost ocení fanoušci Black Panthera. Hra se ale pravděpodobně bude koncentrovat především na „spiderverse“, než že by se snažila toho z Marvelu obsáhnout co nejvíc.

Marvel’s Spiderman
Marvel’s Spiderman

Ani Spiderman zloduchy nezabíjí, ale ciferník jim pavučinou zalepit neváhá

Velcí fanoušci Spidermana jistě ocení i to, že si ve hře budete moci vybírat různé kostýmy, které vám sice propůjčí speciální dovednosti, ty však po odemknutí nebudou na nové kostýmy vázané. Potvrzen byl i systém vylepšování vašich schopností a starý dobrý crafting. Spiderman je sice známý především bojem nablízko, ale autoři do hry zapracovali i další gadgety, kterými půjde nic netušící protivníky zneškodnit. Stylová komba vám dovolí nepřátele obalovat pavučinou ve výskoku, nebo je nejdříve roztočit jako kladiva, a pak je vrhnout na ostatní padouchy. Podobně jako navigace vynikají bitky svojí rychlostí a plynulostí. Kromě pěstí a kopanců využijete všemožné pavučinové gadgety, interaktivní prvky okolního prostředí a efektní dorážecí údery.

Marvel’s Spiderman

V Insomiacu podali rychlé cestování vskutku svérázným způsobem.

Asi nepřekvapí, že ve hře nebude nouze o vedlejší mise, sběratelské předměty i náhodné kriminální aktivity. Tvůrci potvrdili, že mise budou mít nepovinné úkoly nebo challenge, za jejichž splnění získáte více surovin pro výrobu různých zlepšováků. O kvalitě vedlejší misí toho ale však příliš mnoho nevíme. Nezbývá tak než doufat, že tyto  aktivity budou dostatečně pestré, zábavné a snad i výpravné. Hry tohoto typu totiž často vyhoří právě na tom, jak moc se podobné mise opakují a jak málo nápadité ve výsledku mohou být. Otázkou je také celková délka hry. Autoři už oznámili, že chystají rozšíření City Never Sleeps, což ale v dnešní době určitě nikoho nepřekvapí. Rozhodně ale potěší, že ve hře nenajdete žádné mikrotransakce.

Spiderman zatím vypadá rozhodně slibně. Snad vývojáři z Insomniacu napodobí kolegy z Rockteady, kterým se v minulých letech povedlo udělat z Batmana nejen ždímačku atraktivní licence, ale také prvotřídní videohru. Jak to nakonec dopadne, se dozvíme 7. září, kdy hra vychází exkluzivně na PlayStation 4.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

Témata: Playstation 4
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Steam rozdává Surviving Mars a Ubisoft Far Cry 3, času je ale málo

Nepropásněte dvě časově velmi omezené akce obchodů Steam a Ubistore. Pokud si pospíšíte, můžete si zcela zdarma přidat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Stalker 2: Heart of Chernobyl vypadá přesně tak, jak si fanoušci vysnili

Po dlouhé odmlce se příští rok vrátí legendární postapokalyptická střílečka S.T.A.L.K.E.R. Strhující trailer...

PREVIEW: Z Sherlocka Holmese je namyšlený hezoun, hra je však vynikající

Zahráli jsme si první dvě hodiny z chystané hry Sherlock Holmes: Chapter One a nemůžeme se dočkat, až dostaneme zbytek....

Elden Ring má ambice stát se největší fantasy událostí posledních let

Nová fantasy legenda? V případě hry od tvůrců Dark Souls a autora předlohy ke Hře o trůny se zkrátka a jednoduše nic...

Atomic Heart ukáže alternativní Sovětský svaz. Hrát budeme za agenta KGB

Slibná střílečka Atomic Heart bude zasazena do alternativní verze Sovětského svazu padesátých let minulého století.

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...