Rise of Legends - steampunková strategie

  12:01
Vzpomínáte si na Rise of Nations? Ano? Tak na něj raději zase hodně rychle zapomeňte, jelikož jeho pokračování zrovna moc nejde ve vyšlapaných stopách. Půjde o příběhovou RTS z velice atraktivního prostředí steampunku. A co dál? Přečtěte si náš článek!

Rise of Nations: Rise of Legends

cdprojekt 10.5.2006 PC

iDNES.cz

74%
Herní karta

Rise of Legends Většina stratégů si ještě s chutí vzpomene na několik let starou, přesto pořád hratelnou RTS s mnoha možnostmi – Rise of Nations. Tenkrát se Brianu Raynoldsovi a jeho týmu Big Huge Games podařil dobrý tah – ačkoliv jeho hra neoplývala 3D grafickým zpracováním, ale držela se tradičního izometrického pohledu, dokázala pokořit Rickem Goodmanem vyvíjený Empire Earth, hru v podstatě stejného ražení. Rise of Nations se mohlo těšit z jednoho povedeného datadisku, přičemž bylo docela jasné, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. A v tom jsme se nemýlili. Jenže: zatímco původní titul zpracovával vývoj lidských dějin od prvopočátků až do blízké budoucnosti a dával hráčům možnost tuto evoluci svými kroky ovlivnit, staví následovník Rise of Legends na kompletně odlišných základech.

Giacomo, tedy hlavní hrdina hry, by vlastně nejradši seděl ve své výzkumné laboratoři a vynalézal tu použitelné, tu naprosto zbytečné stroje a hračky. Takový osud mu však sudičky do vínku nedaly.

Když jsem poprvé zahlédl ukázky herního prostředí, domníval jsem se, že došlo k nějakým nedopatřením k prohození názvu s jinou hrou, avšak po přečtení okolních informací mi to jakžtakž docvaklo. Brian Raynolds dobře zanalyzoval trh, čímžRise of Legends pádem mu bylo jasné, že po vydání Empires a Empire Earth 2 jsou hráči podobnými strategiemi přesycení, takže se uchýlil k tvorbě zcela vlastního a originálního světa, který mohutnými doušky čerpá ze steampunku, jenž dosud mnoho her nepředstavilo, čestnou výjimkou budiž kvalitní RPG Arcanum od dnes již neexistujících Troika Games. A v čem že spočívají specifika tohoto světa? Inu, především v kombinaci technologie a magie, čímž pádem se staneme svědky mnoha netradičních, možná až obskurních obrazů. Ale rovněž je třeba přiznat, že steampunk oplývá v dobře vyvedených případech atmosférou hodnou krájení.

Giacomo, tedy hlavní hrdina hry, by vlastně nejradši seděl ve své výzkumné laboratoři a vynalézal tu použitelné, tu naprosto zbytečné stroje a hračky. Takový osud mu však sudičky do vínku nedaly. I jeho bratr si jistě představoval něco jiného než krutou smrt. Po této nešťastné události si Giacoma národ vybral coby královského následníka, což roztáčí kolesa poměrně propracovaného příběhu. Jak seRise of Legends z nastíněné látky dá vytvořit prvotřídní zážitek nám vysvětloval Tim Train, který zastává funkci šéfa vývoje. Setkat bychom se měli s mnoha rasami, avšak jen čtyři z nich budou hratelné. Dvě z nich si zakládají na technologické bázi a další dvě pak spoléhají výhradně na magii. O tom, že jsou ve sporu, nemůže být pochyb. „Když jsme začali přemýšlet o tvorbě světa, okamžitě jsme udělali velký oblouk kolem všech profláklých fantasy klišé v čele s klasickými tolkienovskými rasami v čele s elfy a trpaslíky“, vysvětluje Tim. A vysvětluje dále: „Tyto se proháněly už v tolika dalších hrách, že se našim designérům Brianu Reynoldsovi a Dougu Kaufmanovi od začátku jevila jako uzavřená. Kluci se spíše zamýšleli nad orientálnějším prostředím čerpajícím z pohádek Tisíce a jedné noci. Výsledkem produktem tohoto brainstormingu se stal první z magických národů jménem Alim. Jako vzor Giacomovu království Vinci zase sloužila renesanční osobnost Leonardo da Vinci, ale také také filmy japonského režiséra Hayaoa Miyzakiho a kreslené snímky jako například Steamboy“.

Rise of Legends Jedním z nejvíce kritizovaných bodů Rise of Nations jistě bylo rychlé vyústění v rutinní práce, které nebyly opravdicky zábavné, ale spíše jen zdržovaly. To se v Rise of Legends zlepší díky mnohem lepšímu a kompaktnějšímu designu. Nechme zase promluvit našeho kamaráda Tima: „na našich singleplayerových kampaních pracuje třikrát více lidí, než tomu bylo u globálního modu v předchůdci“. Nejenže s Giacomem objasníte smrt svého bratra, to bude jen začátek, ale odhalíte i rozsáhlé spiknutí neohrožující pouze jeho národ, nýbrž rovnou celé svět. Vaše dlouhá cesta se rozprostře do čtyř nelineárních kampaní, v nichž pochopí, že jedině kombinace techniky a magie může odvrátit hrozící zkázu. Mluvili jsme sice o nelinearitě, avšak milovníci předchozího dílu se budou muset smířit s mnohem větší svázaností, přeci jenom nebudeme moci dělat, co nás napadne. Hra se má mnohem více podobat klasickým RTS jako je třeba Warcraft 3.

Pořádně záživné boje budou v Rise of Legends elementární součástí hratelnosti.

Už po prvních několika okamžicích strávených se hrou vám zdánlivě podivný svět Rise of Legendsbude připadat přeplněný atmosférou, matnými i jásavými barvami a životem. To všechno v neuvěřitelně detailní grafice. Na rohu každého netradičně vybudovaného Vinci městečka se něco pohybuje, ať už jsou to jen kolečka ne nepodobná hodinovým, nebo podivné bytosti obsluhující ještě podivnější stroje. Na samotné prostředí se vydržíte dívat dlouho, předlouho, to mi věřte. Avšak neměli byste zapomínat na výstavbu měst, která zde zastává do jisté míry klíčovou roli. Přistavováním nových částí získáváte různé bonusy. Takže pokud si například dopřejete militantní čtvrť, můžete se těšit na vyztuženější obranu a větší přírůstek obyvatelstva. Gildovní čtvrť zase zlepší všechno kolem obchodování a umožní nám sbírat více surovin. Podobné zaměření má i obchodní oblast, jež do města přiláká více karavan a rovněž rozšiřuje knihovní záležitosti. Vystavíte-li paláce, budete mít další tvorbu infrastruktury výrazně zlevněnou. Jinak těžba by měla zažít hodně účinnou odtučňovací kůru – místo šesti komodit budeme tentokrát obstarávat pouze dvě – zlato a timonium. Počkat! Není náhodou Timonium město ve státe Maryland, kde Big Huge Games sídlí? „Máte pravdu“, šklebí se Tim, „je Rise of Legendsto současně název naší suroviny i sídla firmy“. Timonium si obstaráte z dolů rozmístěných po celé mapě, a čím více jich máte pod kontrolou vy, tím spokojenější můžete být. V případě, že jsou vám zničeny některé stavby, neznamená to ztrátu dosaženého vývojového stupně.

Pořádně záživné boje budou v Rise of Legends elementární součástí hratelnosti. Zažili jsme útok na naše Vinci město. Nepřátelé se dostavili v hojném počtu, s kanóny i poletuchami a ukázali nám, jak moc je naše město interaktivní. Budovy se hroutily jako by to byly krabičky od sirek a zničen byl i náš most, který propojoval město s protivníkovou artilerií. Museli jsme tak rovněž vytasit podivné létající stroje a začít se bránit, což se nám po delší bitvě skutečně podařilo. Technicky založené kmeny se mohou pyšnit mnoha designově originálními tanky, mechy, pavoučími roboty a k mnoha rozdílným účelům určenými vojáky. Velice interesantní budovou je jakási dílna, jež se na požádání může proměnit hned v několik dalšíchRise of Legends institucí. Tak kupříkladu na teleskop, který nejenže rozšiřuje obzory, ale po upgradu může zasáhnout i do vzdušné bitvy. To ale funguje jen jednou za celou hru. Mystičtí Alimové nemají s technikou vůbec nic společného a většinu z jejich jednotek tvoří pouštní zvířata jako vypěstění obří škorpión. Samozřejmě nesmí chybět ani duchové a mágové. Ti mohou vyvolávat různé pomocníky, například Gina, jenž je natolik mocný, že se úspěšně postaví i armádě Vinciovských robotů.

Podobně jako v Rome: Total War nabízí i Rise of Legends světovou mapu, na níž sice nebudeme trávit tak dlouhou dobu jako ve zmíněném titulu, avšak budeme se zde rozhodovat, do jakých oblastí provedeme další výpad. Mise si totiž mohou hráči vybírat libovolně a podle chuti. Vyplatí se i trochu taktizovat a budovat si strategicky výhodné území. Ale pojďme si popsat jednu z misí trochu blíže: několika rychlými kliky si jí vybíráme na mapě, přičemž následující obrazovka společně s krátkým intrem osvětlují, že bude třeba dobýt Alimovské město, nad nimž hlídkuje Rise of Legendshned několik dobře rostlých draků. Naše pozemní armáda se vydává na cestu, avšak je zastavena třemi obřími Giny, každý se dvěma páry rukou, jež v našich řadách napáchaly slušnou paseku. Ale my jsme ještě nevytáhli všechny trumfy: na scéně se objevuje náš obří Leviathan tank v podobě ocelového pavouka. Ten zvládá pálit rakety jak na město, tak na draky. Alimové na něj vysílají dva ledové draky mající za úkol našeho miláčka zmrazit a následně zničit. To se jim sice podaří, ovšem až za několik dlouhých okamžiků. Ty se ukázaly být pro město, samozřejmě s podporou zbytku armády, smrtící. Skvělá bitva! Tvůrci sice ještě nemají pevnou představu o tom, jaký bude limit pro najednou vyobrazené jednotky na monitoru, avšak nebojíme se, že by to byla nízká čísla.

Podobně jako v Rome: Total War nabízí i Rise of Legends světovou mapu, na níž sice nebudeme trávit tak dlouhou dobu jako ve zmíněném titulu, avšak budeme se zde rozhodovat, do jakých oblastí provedeme další výpad.

Rise of Legends bere z úst munici všem pochybovačům nad skutečným přínosem sérií o několika pokračováních. Big Huge Games se s tím zrovna nepářou a ačkoliv je Rise of Nations vlastně úplně jiná hra, nebojí se na ní navázat. Pořád si užijeme dostatek volnosti, i když už ne tolik, jako minule, což zase napraví silněji vyprávěný příběh z atraktivního prostředí steampunku. Už jen pro originalitu, kterou RoL do strategického žánru vnese, se na ní těšíme.

Index očekávání: 85%

Autor:

iDNES.cz

74%

Čtenáři

89% Ohodnoťte hru

Pro ohodnocení se musíte přihlásit

%

Nejčtenější

Nejvíce sexy hra loňského roku míří na PC. Co z ní asi udělají tvůrci modů?

Skvělá akční hra Stellar Blade už příští měsíc přijde o svoji playstationovou exkluzivitu a potěší i majitelé PC. Tvůrci modifikací už se nemohou dočkat až už beztak jen spoře oděnou hlavní hrdinku...

Víte, kolik let už se pracuje na nejočekávanější hře současnosti?

Ačkoliv je vydání městské akce Grand Theft Auto 6 vzdálené ještě víc než rok, studio alespoň jako útěchu zveřejnilo druhý trailer. Ten okomentoval i bývalý vývojář Rockstaru David O’Reilly a...

Co natáčíš? Populární streamerku vulgárně napadli během vysílání

Populární korejská streamerka Yoo Yoon-jin, známá celému světu pod přezdívkou Jinnytty, nebude na svou nedávnou návštěvu jižní Francie vzpomínat v dobrém. Přímo během živého natáčení ji totiž...

Postapokalyptický seriál Fallout by mohl běžet víc než dekádu

Seriálový Fallout na Amazon Prime Video se stal senzací loňského roku a pokud si udrží zájem fanoušků, mohl by běžet více než dekádu, věří herec Aaron Moten, který ztvárnil jednu z hlavních rolí....

Vše, co víme o konzoli Switch 2: cena, dostupnost, hry, nové funkce

Společnost Nintendo uvede v červnu novou konzoli Switch 2, nástupce populárního Switche. Co umí, kolik bude stát a na jaké hry láká? Nahlédněte do našeho přehledu.

Největší svět, natřásání zadků. Dvacet zajímavostí o nejočekávanější hře

Městská akce Grand Theft Auto 6 je nejočekávanější hra současnosti. Ačkoliv vychází až za rok, venku už je spousta zajímavostí. Pojďme se na dvacet z nich podívat.

17. května 2025 5

Těchto 11 her od Nintenda se dočká bezplatného vylepšení na Switch 2

Nintendo zveřejnilo seznam jedenácti her na původní Switch, které se dočkají bezplatného vylepšení, a na Switchi 2 tak budou fungovat lépe.

16. května 2025  14:45 0

Necrophosis

vydáno 16. května 2025,  aktualizováno  12:46

Stáhněte si zdarma hned dvě luxusní hry. Ale pospěšte si

Obchod Epic Store opět rozdává dvě PC hry zdarma, ale tentokrát to stojí za to. Na své si přijdou fanoušci zombie akcí a stylových her od českého studia Amanita.

16. května 2025  9:51 8

Hvězdu chystaného hitu dopředu připravují na střet s nenávistnými „fanoušky“

Oznámení hry Intergalactic: The Heretic Prophet od cenami ověnčeného studia Naughty Dog vloni nevyvolalo jen nadšení, ale i vlnu kritiky. Její hlavní představitelkou je totiž plešatá černoška, která...

16. května 2025 35

Hardwarové specifikace konzole Switch 2 potvrzeny, nová funkce má dopad

Očekávaná konzole Switch 2 vychází za méně než měsíc a my se konečně víme, jaký hardware se ukrývá uvnitř. Ukazuje se, že většina leaků byla pravdivá.

15. května 2025  11:19 1

Vše, co víme o konzoli Switch 2: cena, dostupnost, hry, nové funkce

Společnost Nintendo uvede v červnu novou konzoli Switch 2, nástupce populárního Switche. Co umí, kolik bude stát a na jaké hry láká? Nahlédněte do našeho přehledu.

12. dubna 2025,  aktualizováno  15.5 10:51 2

Ubisoft šetří, remake Prince vydá do roka a hitům dopřeje více péče

Ubisoft zveřejnil hospodářské výsledky za fiskální rok 2025. I nadále se chystá šetřit, zatímco svým nejdůležitějších značkám dopřeje více času na vývoj. Pochvaluje si také březnový Assassin’s Creed...

15. května 2025  10:05 0

Doom a ti další. Zběsilý masakr monster desetkrát jinak

Novinka z legendární série stříleček Doom opět nabídne zběsilou akci, ale není zdaleka jediná. Pokud chcete ještě před hraním dát šanci některé z alternativ, máte rozhodně z čeho vybírat.

15. května 2025 0

Nejvíce sexy hra loňského roku míří na PC. Co z ní asi udělají tvůrci modů?

Skvělá akční hra Stellar Blade už příští měsíc přijde o svoji playstationovou exkluzivitu a potěší i majitelé PC. Tvůrci modifikací už se nemohou dočkat až už beztak jen spoře oděnou hlavní hrdinku...

14. května 2025  13:17 7

Trestají mě za to, že jsem údajně nácek, stěžuje si šéf herního studia

Herní firma Moon Studios prosí lidi, aby přestali bombardovat jejich nejnovější hru negativními recenzemi. Šéf studia nejprve tvrdil, že je firma ve finančním ohrožení, následně to vzal zpět a začal...

14. května 2025 7

Co natáčíš? Populární streamerku vulgárně napadli během vysílání

Populární korejská streamerka Yoo Yoon-jin, známá celému světu pod přezdívkou Jinnytty, nebude na svou nedávnou návštěvu jižní Francie vzpomínat v dobrém. Přímo během živého natáčení ji totiž...

14. května 2025 66
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.