Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rayman 3 - arkáda roku na obzoru!

  12:00aktualizováno  16. března 8:02
Arkády představují vysoce nedostatkové zboží a tak jistě potěší, že se již brzy jedné takové dočkáme. Navíc se zatraceně vysokými ambicemi. Král hopsaček přichází a my si jej proklepli v betaverzi...

Rayman 3: Hoodlum Havoc
Výrobce: Ubi Soft
Vydavatel: Ubi Soft
Datum vydání: duben 2003
homepage
Rayman 3 Sérii Rayman lze s úspěchem považovat za jeden z nejlepších příkladů, že lze respektovat moderní technologie, ovšem ne za cenu ztráty hratelnosti. První díl sklidil zasloužený úspěch – z dnešního hlediska se jednalo o žánr vpravdě zapomenutý, tedy klasickou 2D arkádu. Hráč se zhostil ovládání nad panáčkem, kterému volně plandaly ruce, nohy, coby zbraň používal vystřelovací pěst... a slušně se bavil. Druhý díl přinesl třetí rozměr, aby následovala kratší odmlka. Po několika měsících se nezrodil očekávaný třetí díl, ale jakási odbočka nasměrovaná k závodům – titul nesl tajuplný název Rayman M. Ačkoli Rayman M nabízel zábavu primárně ve 3D, zdárně nabízel i esenci "zastaralého" 2D, poněvadž obě zobrazení, respektive styl hraní, se ve hře prolínala. Konečně však přišel čas k tomu, aby se objevilo klasicky 3D třetí pokračování, z nějž vám přinášíme nejnovější info.

Rayman 3 V úvodu by měl zaznít jeden nesporný fakt – třetí díl se vytváří primárně na konzole a řekněme si rovnou, že z ovládání je to znát. V herním menu lze zaznamenat klasická tlačítka z ovládání na PS2, po definici vlastních kláves ani památky (což se ale v plné verzi pravděpodobně změní). Na druhou stranu se můžeme těšit na nenáročný styl ovládání a musím poznamenat, že ačkoli se jedná o konverzi, není to vůbec poznat. Nemyslím si, že bych byl už úplně zkažený moderními 3D akcelerátory a jejich vražednými výkony, ale na první pohled mě zaujala grafika. Ano, senzační grafika s užasnou nadílkou pozlátka, že by se člověku z toho zamotala hlava. Nejen že prostředí, ve své většině, vypadá pohledně, ale nedílnou součástí herního světa jsou i všemožné estrádní výbuchy bonusů. Jejich všudypřítomnost v prvních minutách hry ohromí, aby je hráč postupně přejal za celkem normální a "pouze" hezké.

Rayman 3 Z hlediska koncepce autoři vsadili na osvědčený systém uzavřených lokalit. Hra sice zdánlivě nabízí jeden ucelený svět a dobrodružství, jenže během hry zjistíme, že jsme prakticky uzavřeni v aktuální úrovni. Nemůžeme se vrátit zpět – ani k tomu není důvod – a cesta kupředu se otevře teprve po splnění nějakého toho drobného logického či akčního úkolu. Touto cestou se vydal i nedávno recenzovaný Frogger, bohužel pro něj teprve Rayman 3 ukazuje, jak to mělo vypadat v praxi. Prozraďme si něco o ději hry: Místo zvané Křižovatka snů všichni pokládali za ideální lokalitu pro klidný a blažený život, kde už snad navždy bude vládnout radost. Jenže – někteří z obyvatel začali náhle pociťovat, že hodiny a dny míjejí stále pomaleji. Potom, jednoho dne, červený lumík přeměněný do podoby malého černého hašteřivého chomáče, říkejme mu André, se rozhodl, že dobude svět. Zprvu přeměnil i ostatní do této nehezké černé podoby, aby ukradli ostatním obyvatelům jejich vlasy a oblečení. A tak se zrodila armáda černých lumíků v kapucích, která netrpělivě čeká na to, až svoji škodolibost a hloupost Rayman 3 roznese po celé Křižovatce snů. Existuje jen jeden hrdina... který nejprve musí najít svoje ruce (doslova), posléze zachraňuje mého oblíbeného Globoxe. V bizarním světe se svými pravidly a zákonitostmi, nad nimiž člověk nestačí zírat.

Díky 3D prostředí se rozšiřuje i řada dovedností. Rayman samozřejmě běhá, skáče, používá režim helikoptéra pro zdolání delších pasáží a pěstmi patřičně usměrňuje nepřátele (případně mačká tlačítka). Mezi dalšími dovednostmi však nalezneme ručkování, či schopnost zachytávání se v úzkých průvalech. K tomu připočítejme všemožné mechanismy k manipulaci, skokánky, pohyblivé plošinky, speciální akční mezihry a vychází nám koktejl všech chutí a barev. Jako první přichází požadavek na bravurní zvládnutí skokánků a používání vrtule. Následují první logické úkoly – příklad: potřebujete rozbít sud, ale jakmile se k němu přiblížíte, poodskočí kousek vedle. Po chvilce marné snahy lze vypozorovat, že sud skáče stále po stejné trajektorii. Hráč brzy narazí i na zdánlivě zbytečné tlačítko, Rayman 3 které však na chvilku nechá vyjet ze země zátaras. A rodí se řešení – nalákat sud k zatím skrytému zátarasu, zmáčknout tlačítko, čímž se sudu zablokuje cesta k útěku a je vymalováno. Sud rozbijeme a hádejte koho v něm objevíme – ustrašeného Globoxe. Styl akčních hádanek vychází třeba z klasického střel na jedno místo, střel na druhé místo, co nejrychleji to střídej a tím zvedáš plošinku na které stojíš. Samozřejmě nechybí ani mini hry, třeba jízda na skateboardu budoucnosti a je možné, že právě díky těmto vkusným přídavkům si třetí díl oblíbíte.

A první dojem? Paráda. Úplně na začátku mohu hovořit a vysokém nadšení, které sice pomalu upadalo, nicméně stále se drželo na vysoké pozici. Uvidíme, zda-li autoři do plné verze připraví stále nové a neopakující se nápady – ambice na arkádu roku Rayman 3 bez debat má. Mimochodem, vyšlo též hratelné demo.

Autor:
Témata: koktejl
  • Nejčtenější

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Loňské Call of Duty je od středy v předplatném Game Pass

Loňská válečná střelnice Call of Duty: Modern Warfare III, v níž jednotka Task Force 141 pátrá po...

Do Fortnite přibyly cybertrucky, hráči na jejich majitele pořádají hony

V rámci nejnovějšího updatu, přibyly do populární střílečky Fortnite náklaďáky Cybertruck od...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...