Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Painkiller: Battle out of Hell

  12:00
Netradiční akce Painkiller slaví úspěchy u nás i v zahraničí. Navíc chtějí polští autoři ukázat další kvality v připravovaném datadisku, o kterém jsme si na letošním Invexu povídali se zástupcem firmy Dreamcatcher.

Painkiller: Battle out of HellKdyž počátkem roku vystrčil své růžky zběsilý Painkiller, nebylo pochyb, že jde o titul třímající prvenství hned v několika směrech. Jednak dokázal předstihnout zprofanovaný Doom III nejen v datu vydání, ale také zaujal místo v srdcích mnoha hráčů tím, že se nepokoušel o všeliké příběhové kreace a atmosferický pres na nervovou soustavu člověka, ale zpátečnicky se držel toliko myšlenky run & shoot. A to bylo jeho výhrou. Stejně tak byl výhrou pro Dreamcatcher Games, jinak čistě adventurního vydavatele, nákup práv od polského týmu People Can Fly. Že je nyní Painkiller stěžejním titulem celé nadnárodní společnosti potvrdil také Stéphane Grynszpan, ředitel vývoje Dreamcatcheru, se kterým jsme si na letošním Invexu popovídali o připravovaném rozšíření Battle out of Hell.

Battle out of Hell nemá být pouze splácaninou několika nových misí, ale bude tvořit rozšíření ve velkém stylu.

Ačkoliv byl Painkiller prvním komerčně úspěšným počinem People Can Fly, jejich přístup a zápal pro věc by jim mohl závidět nejeden ostřílený tým. Battle out of Hell tak nemá být pouze splácaninou několika nových misí, měl by naopak tvořit rozšíření ve velkém stylu, tak jak je známe například z dílen Blizzardu či někdejšíchPainkiller: Battle out of Hell Black Isle Studios (Starcraft: Brood War, Warcraft III: Frozen Thorne či přídavky k sérii Baldurs Gate vždy patřily k tomu nejlepšímu v této oblasti). Samozřejmě se dočkáme také vychytání chyb, i když by se dalo hovořit spíše o vyladění, neboť ve svém oboru byl Painkiller téměř bezchybný. A svému oboru také zůstane věrný, takže nás opět čeká ryze účelový příběh, jenž je naroubován na kmen, který tak okatě připravila závěrečná animace původní hry. Opět oblékneme kožený (a touto dobou již nejspíše notně zapáchající) kabát Daniela Garnera v boji proti pekelným zbytkům rotících se pod velením Alastora, jenž přežil řádění ve věži v prvním dílu.

Battle out of Hell je dle slov tvůrců nabitější akcí a ještě frenetičtější než minule, což jej staví někam na příčku rozzuřené fretky, které někdo strčil ohon do větráku počítače. Stéphane nám k věci navíc poskytl i několik důležitých čísel. Předně je pro hráče připraveno 10 zbrusu nových úrovní, jež si svým námětem a zpracováním v ničem nezadají s kousky v původní hře. Ani vPainkiller: Battle out of Hell nejmenším nemá jít o recykláty něčeho již použitého. Ono také není takřka co recyklovat, když veškeré původní mise byly jistým unikátem s vlastním a neopakovatelným designem. Tak by tomu mělo zůstat i nyní a každá z deseti úrovní si tak na hráče nabrousí zuby v podobě zbrusu nového prostředí, nových nepřátel a řady zpestřujících drobnůstek. Nemá cenu očekávat rozmáchlejší herní výpravu s úrovněmi, které na sebe navazují. Není také proč, když právě různorodost a samostatnost misí byla hlavním tažným prvkem původní hry odpoutávající titul od stereotypu.

Hráči se dostane přibližně stejné hrací doby jako v původní hře.

Jelikož mají být úrovně herní plochou o něco rozsáhlejší než minule (a že už tehdy to nebyla zrovna díla minimalisty), dostane se hráči přibližně stejné hrací doby jako v originálu. Rozlohu map může zdokumentovat na veřejnosti předvedený Leningrad, ve kterém kromě Daniela měří síly padlí Ruští a Němečtí vojáci. A že nejde o srdcervoucí výjevyPainkiller: Battle out of Hell známé z hollywoodských spektáklů, ale o krvavou, pekelnou akci! Tedy srdce se rvát budou, ale právě zombiím soldátů, jež ve výhni planoucího Leningradu prožívají svá pekelná muka. Herní zážitek dokreslují všudypřítomné výbuchy, padající stavby a dočkáme se i příjezdu tankových divizí, které vizáži města příliš nepomohou. Ovšem Leningrad, ač nesmírně rozlehlý, tvoří pouhou desetinu celého rozšíření. Zbývajících devět úrovní má nabídnout minimálně stejnou porci zábavy, což rozhodně stojí za pozornost. Zavítáme do sirotčince (zdravíme Thief III), zábavního parku, opuštěného velkoměsta nebo neméně zvrhle stylizovaných laboratoří.

Noví protivnicí budou o něco náročnější na odstřel.

K novému prostředí patří noví protivníci, přesněji kolem dvaceti (!) zbrusu nových typů. Stalingrad tak vedle zpráchnivělých nacistů okupují především obtloustlí komunisté pancéřovaní svazky dynamitu a pokud je hráč neodstřelí včas, Gagarin již nebude prvním ruským astronautem. Jelikož se předpokládá, že hráči Battle out of Hell budou mít zkušenost sPainkiller: Battle out of Hell původní hrou, mají být noví protivnicí o něco náročnější na odstřel. Mnozí z nich tak dostanou do vínku alternativní útok, kdy například němečtí vojáci jen trapně neheilují, ale daleko více máchají pravicí při hodu odjištěným granátem. Painkiller byl ostře okořeněn souboji s bossy enormních rozměrů, nejinak tomu bude i zde. Strážci úrovní však zůstávají zahaleni rouškou tajemství a jediné, co zatím zpestřilo ulice viděného Stalingradu byla šedivá zeleň tanků. Ovšem obrnění pásovci se mají čile k světu a přitom rozhodně nemají být jediným zpestřením celé hry.

Zmíněná stavba úrovní půjde ruku v ruce s grafikou, o které Stéphane Grynszpan s nadšením a vehementně prohlašoval, že bude mnohem lepší a propracovanější, než minule. Inu, i když je nutné brát tato slova s jistou rezervou, již rané obrázky ze hry odhalují bohatší prostředí, kupu nových textur a kupříkladu také propracovanější ztvárnění ohně. Doladění se dočká rovněž licencovaný fyzikální engine Havok ve své druhé verzi, čímž by si hráč měl užít ještě více destrukcePainkiller: Battle out of Hell okolí. Velmi slibně zní hudba, jež bude poplatná aktuálnímu hernímu prostředí a v propagovaném Leningradu tak bude sestávat ze zvučných ruských chorálů.

Autoři jsou si vědomi, že hra více hráčů byla minule jen do počtu.

Poměrně malý počet zajímavých zbraní bude v Battle out of Hell doplněn hned dvěma kousky, které další dva módy střelby násobí na slušnou čtyřku. Samopal kombinovaný s plamenometem bude jistě dobrým pomocníkem a mimo singleplayeru jej budeme moci vyzkoušet hned ve dvou zbrusu nových multiplayerových módech, což byla další Stéphanova zastávka. Autoři jsou si sami vědomi, že hra více hráčů byla v Painkiller jen do počtu a právě to se pokusí v rozšíření změnit. Pozornost bude věnována zejména týmové hře, o čemž svědčí i jeden z nových módů, jenž by měl připomínat Capture the Flag. Nastřelit kolík do zadnice oponentů budeme moci v šesti nových mapách a své střelecké umění si lze dokonce nahrát na záznam pro pozdější použití. Klasickou výbavou hry pak budou všechny doposud vydané patche, kutily pak osloví editor a kompletní SDK k předělání hry k obrazu svému.

Battle out of Hell prozatím vypadá na jeden z mála přídavků, kterým se autoři nesnaží jen vytřískat další peníze z kapes hráčů. Rozloha blížící se délce původní hry, sada originálních úrovní, nepřátel a zbraní, to vše již zanedlouho výměnou za 30 dolarů či jejich tuzemský ekvivalent.

Index očekávání: 85%

Autor:
Témata: Starcraft, Warcraft
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Umyjte se, prosí dabérka slavné herní postavy před setkáním s fanoušky

Populární japonská herečka a zpěvačka Rie Takahašiová, známá hráčům počítačových her díky své roli v populárním Genshin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Upadající češtiny ve hrách by mohla zachránit umělá inteligence

Oficiální české lokalizace her jsou dnes vzácností a hráči, kteří neumí žádný světový jazyk, jsou odkázáni na...

Star Citizen udělal významný krok k dokončení, i tak ale budeme čekat roky

Vývoj ambiciozní vesmírného simulátoru Star Citizen už spolkl více než 12 miliard korun, vydání je však stále v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůrci The Last of Us si neumí představit pokračování bez Belly Ramseyové

První sezona aktuálního seriálového hitu The Last of Us je za námi a nejen znalci herní předlohy jsou zvědavi, jak...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Videoherní adaptace Avatara by mohla prolomit prokletí žánru

Avatar: Frontiers of Pandora slibuje výlet do míst, která jsme ve kinech neviděli a neuvidíme. A nezní to vůbec špatně.

Vyhřezlá střeva, useknuté hlavy. Dead Island 2 je hodně drsný masakr zombíků

Dead Island 2 je protipól všem těm hrám s oduševnělými příběhy, náročnými dialogy a laskavou poetikou. Je to až...

PREVIEW: Flintlock je fantasy mlátička okořeněná palnými zbraněmi

Exkluzivně Oznámení akčního RPG Flintlock počátkem roku žádné velké vlny nevyvolalo. Nakonec to ale ještě může dobře dopadnout,...

Zombie akce Dead Island 2 se vyhrabala z hrobu a slibuje krvavý masakr

Před lety oznámená zombie akce Dead Island 2 se probrala z kómatu. Podle prvních ukázek a ohlasů se zdá, že se mají...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...