Online hry v České republice mnoho lidí nehraje. A když už, tak většinou neplacené verze Ultimy online. Další oblíbenou možností, která nabízí něco novějšího a zajímavého, je účast ve veřejném testování moderních online her. MU Online je ve stádiu veřejného "západního" betatestu, a proto je nejvyšší čas se jí trochu věnovat. Ostatně, už to dělá přibližně dvacet lidí dennodenně na druhém serverovém Clusteru. Ale začínat od konce se nesluší. MU Online je hra vyvíjená v Koreji, která je svým způsobem Mekkou online her. Korejská verze už je v plném komerčním provozu a jako každá další korejská online hra má více hráčů, než si vůbec dovedeme představit. Popularita hry je taková, že když došlo ke spuštění americko-evropsko-australské verze (prostě v angličtině bez klikyháků), museli autoři hry zakázat přístupy z asijských zemí, a i tam museli brzy rozšířit počet serverů, aby uspokojili zájem hráčů. Ten se sice dá omezit pouze na chuť zadarmo si užít, nikoliv vyloženě testovat, ale open beta se hodí i jako marketingový nástroj. Na druhou stranu i akční RPG obsahuje poměrně značné množství textů, které se během otevřeného betatestu podaří spíše vyladit než s několika málo testery, kteří se anglicky naučili jen ve škole.
Kolik z legendy o tajemném kontinentu MU potkáte ve hře je otázkou, ale příběh ve hře typu MU není tím nejdůležitějším. Pro pořádek tedy shrňme, že kontinent MU trpí po tisíciletí neustálými boji mezi feudálními pány o nadvládu nad celým územím. Jeden z feudálů byl ve své touze po nadvládě nad kontinentem MU sveden zlým čarodějem Lemuliem, který chtěl skrze jeho zkaženou duši a oběť jeho dcery přilákat na svět temného démona Kunduna. Když ale feudál uviděl démona, jak požírá jeho dceru, litoval svého rozhodnutí. Nakonec byl stejně zabit zlým čarodějem. A svět ovládl démon Kundun. A země MU má jen jednu naději – objevení osmi pečetících kamenů, které jsou roztroušeny a ukryty po celém kontinentu. Jen ten, kdo objeví všech osm kamenů, může přinutit Kunduna k opuštění světa MU a zapečetit cestu zpět. Kdo to asi bude?
Démoni jsou sice běžnou součástí asijských mýtů a pohádek, ale neoriginální příběh je asi nejmenším problémem, který může potkat akční hru. A MU Online nic než akce není. Označení RPG je spíše pozlátkem, které má snad dodat zdání jakési honosnosti a hloubky. Jediným prvkem vývoje postavy je možnost přidělení bodů do fyzických vlastností jako je síla, obratnost a výdrž při získání vyšší úrovně. Počet bodů ve vlastnostech určuje, jakou výbavu mohou postavy používat. A to je, co se týká vývoje postavy, skutečně vše. Volba povolání samozřejmě existuje, v betě jsou dostupní elfové (lučištníci), temní rytíři a temní mágové. V plné verzi má být nabídka ještě o něco bohatší, ale magie, ranger a klasický válečník jsou v podstatě všechny možnosti, které v akční fantasy hře potřebujete. Využití jedné velikosti postav navíc umožňuje modelování pouze jedné verze brnění a dalších předmětů ve hře, protože je mohou používat všechny postavy nezávisle na rase, věku a pohlaví. Tento nedostatek, díky kterému je MU akcí v hávu fantasy, však hra vynahrazuje jinými způsoby. Ostatně, Diablo taky nijak nevynikalo originalitou, ale oslovilo miliony hráčů. Tou náhradou za absenci RPG elementů je velké množství různých předmětů a opravdu jednoduché ovládání a interakce s okolím, která ve svém důsledku ústí v brutální řežbu, ve které nezáleží na tom, kolik máte času, jak dobře umíte anglicky nebo nedej bože, kolik knih od Tokiena jste četli.
Ve hře se můžete pohybovat po celkem šesti mapách – jedné pro Dark Knighty a Wizardy, jedné pro elfy, jedné společné pro hráče na vyšších úrovních a potom třímapovém dungeonu, který je rozdělen branami, kterými projdou jen hráči na příslušných levelech. Ve světě čeká na betatestery několik desítek různých monster, ze kterých vypadávají různé předměty a peníze. Základní vybavení je k dispozici ve městech, ale to lepší lze získat jen zabitím nepřítele či obchodem. Předmětů je ve hře opravdu hodně, i když číslo 100 000 kombinací zbrojí, zbraní a štítů je velice zavádějící – kombinatorika je věda o velkých číslech - i s desítkou různých předmětů vytvoříte kombinací více než dost. Honba za lepším až nejlepším vybavením je hlavním hnacím motorem hráčů, což u akční hry není nikterak divné.
Grafické provedení MU Online vaše oko také zrovna neurazí, i když s nedávno popisovanou Lineage II se dá srovnávat jen těžko. Grafika sice využívá 3D modely, ale zobrazení je isometrické bez možnosti změny pohledu kamery. Pro požitek ze hry je nutné rozlišení nejméně 1024x768, ale i to vypadá ve srovnání s 1280x1024 dost nepřehledně a chudě. Manga grafika jistě potěší fanoušky žánru, ostatní jen těžko urazí. Zvuky nejsou ani příliš četné, ani kvalitní a samostatně dodávaný soundtrack sice přidá na atmosféře, ale neohromí. Když vše sečteme, dojdeme k závěru, že zadarmo to vůbec není špatné. Je ale otázka, kolik českých hráčů v MU Online zůstane i po zavedení měsíčních plateb.