Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lost Planet 2 - ze Sibiře do tropů

  0:01
Do nitra planety EDN III podruhé. S hrdinou beze jména, světem beze sněhu, piráty beze strachu a akcí nikoliv bez nápadu.

Lost Planet 2

Lost Planet 2Jsou to už bezmála tři roky, co se japonské studio Capcom zavázalo k šťastnému partnerství s firmou Microsoft a svlažilo tehdy ještě sotva dospívající Xbox 360 sprškou nezapomenutelných exkluzivních titulů. Hry jako Dead Rising či Lost Planet držely prst na tepu doby a třebaže trpěly svými nedostatky, třebaže našly časem celou řadu přemožitelů, z hlavy hráčů se ani po letech nevykouřily. Není proto divu, že se Capcom o rozvoj těchto dnes už zažitých značek jak se patří stará a na příští rok přichystal svižná pokračování.

A zatímco druhý Dead Rising je stále objektem spíše pro věšteckou kouli, Lost Planet 2 se rýsuje v konturách stále jasnějších. Letošní E3 nabídla přítomným novinářům solidní hratelnou porci, hra je malý krůček od dokončení a, jak se nedávno vyjádřil její producent Jun Takeuchi, v „blízké době“ můžeme očekávat dokonce i hratelnou demoverzi pro širokou veřejnost.

Lost Planet 2Planeta EDN III se během deseti let změnila k nepoznání.

Úvodem je třeba podotknout, že první Lost Planet byl – vzhledem k obvyklé japonské produkci – tak trochu zjevení. Tradiční východní fascinaci v přerostlých broucích z vesmíru ve spojení s japonsky překombinovanou zápletkou suplovala nesmlouvavá pěší i mechanizovaná akce západního střihu a bezprecedentní důraz na kvalitní multiplayer s rozsáhlou komunitní podporou.

Lost Planet 2Výsledkem byla hra, která by mohla, nebýt dílčích nedostatků, směle konkurovat i špičce žánru v čele s Gears of War. Druhý díl má v první řadě odrážet nově nabyté zkušenosti vývojářů na tomto poli akční zábavy, jinak řečeno – osekat nepotřebné a expandovat to, co bylo na první dílu skvělé.

Za oběť těmto úpravám padla osoba hlavního hrdiny Wayna, stejně tak jako jakákoliv osobní motivace k boji. Hráči se nově ujmou role hned několika bojovníků, kteří se budou na obrazovce poctivě střídat tak, jak jim to diktuje rozvolněný proud hlavní zápletky. Styl vyprávění se tak zřetelně inspiroval v sérii Call of Duty a měl by spojit šest zdánlivě nesouvisejících herních linií v jedno velké, vše vysvětlující finále. Spojovacím motivem tak zůstává pouze vzácná planetární surovina, tzv. Termální energie, která se pro svou nepostradatelnost stala ohniskem všeho sváru.

Planeta EDN III se během deseti let, jež od sebe ve vyprávění dělí první a druhý díl, Lost Planet 2změnila k nepoznání. Sníh roztál a ustoupil bujným říčním deltám, džunglím , hustým lesům a futuristickým městským aglomeracím, které by měly poskytnout vítanou změnu fádní šedi sněžných plání a pustých jeskyní prvního dílu. Těžko si představit lepší kulisy pro válečný střet několika frakcí. Vrátí se (kdysi sněžní) piráti, šanci na reparát dostane samozřejmě i rasa přerostlých sarančat Akridů a nově se představí jednotky mocné těžařské korporace NEVEC.

Je-li řeč o Akridech, je nutné zdůraznit jeden základní fakt. Vyrostli. Už v prvním dílu si Capcom nebral v zápolení s ohromnými hmyzími bossy servítky a Lost Planet 2 má v tomto směru postoupit ještě o krok dál. Bossové,kteří tradičně uzavírají závěry jednotlivých epizod, se nafouknou do velikostí srovnatelných snad i s playstationovou legendou Shadow of Colossus a nabídnou mimo jiné i několik jedinečných způsobů vlastní anihilace. Jak milé.

Lost Planet 2Podle slov Juna Takeuchiho bude každý boss zranitelný jinak, zničitelný různými způsoby nebo rovnou jejich kombinací. Obzvlášť sexy se jeví nová možnost přitáhnout se vystřelovacím hákem na záda bossů či rovnou do jejich smrdutých útrob. Vskutku, nešálí vás zrak. Hráči vejdou ústy, na cestě tlustým střevem vystřílí pár zásobníků, zanechají nějakou tu hřejivou výbušninu pro lepší trávení a pak už jen hurá za světlem vetřeleckého řitního otvoru, kde celá podivuhodná cesta bossem končí.

Zmiňme ještě jeden trumf v kapse Capcomu – bohaté možnosti úpravy vzhledu vašich vojáků.

A vůbec. S bitkami s bossy souvisí další důležitý, neřkuli klíčový prvek druhého Lost Planet; a sice kooperativní multiplayer až pro čtyři hráče. Po celou singleplayerovou kampaň doprovází totiž hlavního hrdinu vždy trojice kolegů ve zbrani, o jejichž Lost Planet 2ovládání se stará počítač. Kdykoliv však bude možné nahradit umělou inteligenci trojící kamarádů a celou kampaň si projít hezky ve čtyřech.

V takovém případě přibude k ukazateli života také ukazatel týmové energie. Je-li plný, mohou hráči po úmrtí respawnovat na místě podle svého výběru a pokračovat v boji, čímž přirozeně uberou něco z nastřádané energie. Jakmile se ale ukazatel vybije, mrtvý hráč je zkrátka mrtvý hráč a v boji dál pokračovat nemůže.

Ukazatel bude možné nabíjet ekvilibristickými kousky a plněním speciálních úkolů – například právě v boji s bossy. Právě v konfrontaci s těmito obry ponejvíc vyvstanou široké možnosti kooperace, kdy si každý ze skupiny může svého Gargantuu podat jinak. Jeden hráč řádí jako kovboj na zádech příšery, druhý ji zasypává sprškou raket z nedalekého skalního převisu, třetí prodělává voňavou proceduru cesty tračníkem a čtvrtý poskytuje palebné krytí z Vital Suit – bojového robota.

Lost Planet 2Ani bojová technika se tu totiž neztratí. Mechové hlásí návrat a spolu s ním i celou řadu vylepšení (mimo jiné i několikamístné stroje, které uvezou více hráčů najednou), objeví se také přenosné energetické štíty jako zajímavý strategický element v boji zblízka (jeden hráč střílí, druhý poskytuje krytí) a celkově až třikrát více zbraní a bojové techniky, než v prvním díle.

A protože veškerá technika na planetě EDN III je živa z termální energie, opět bude její získávání klíčovou náplní práce. Nebude už sice třeba k samotnému přežití jako dřív (chválíme, tohle nám v jedničce trhalo žíly), svou roli však sehraje v udržování funkčnosti mechů, zbraní a jiných strategických zařízení.Drobné změny doznalo také ovládání – vedle výrazně svižnějšího pohybu se objeví tlačítko pro sprint, které v prvním dílu tolik chybělo.

Závěrem pak zmiňme ještě jeden trumf v kapse Capcomu – bohaté možnosti úpravy vzhledu vašich vojáků. K obrazu svému bude možné přizpůsobit pohlaví, gesta, Lost Planet 2obličej, váhovou kategorii, oblečení od pokrývky hlavy až po barvu kalhot, zbraně a jejich přídavné moduly a bojovou výbavu vůbec.S postupem po levelovacím žebříčku se navíc odemknou nové a nové možnosti, takže svůj vzhled a bojovou třídu si snad vybere opravdu každý. Vždyť na E3 se vedle sebe proháněla anorektická děvčata v bikinách a stokiloví hromotluci v růžovém neoprénu.

Co se multiplayeru až pro 16 hráčů týče, vrátí se všechny herní módy z první Lost Planet i přídavku Lost Colonies. Počet nových map by měl více méně odpovídat porci z prvního dílu. Naneštěstí – limitem vývojářů není samo nebe, nýbrž prachsprostě přízemní kapacita disku DVD.

Nedávno se rovněž podařilo rozklíčovat otázku, na jakých systémech se nakonec Lost Planet 2 objeví. Oficiální představení hry se letos v únoru odehrálo exkluzivně na konzoli Xbox 360 a veškerá slova vývojářů dávala tušit, že se vývoj soustředí skutečně pouze na PC a konzoli firmy Microsoft. Na E3 se však druhá Lost Planet objevila i v line-upu Sony, a tak se snad epického střetnutí s brouky dočkáme na všech herních systémech – jestli současně, to zůstává otázkou i nadále. Chytřejší snad budeme letos v zimě.

Autor:
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet her, na které nejraději vzpomínám

Pokračuje oblíbený seriál, který vám představí další třicítku her, které provázely životem naše...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Budování zábavního parku Planet Coaster 2 láká na vodní atrakce

Populární strategie Planet Coaster, v níž si hráči navrhují a provozují vlastní zábavní park, se...

Na New York opět útočí mutanti, zastavit je musí Želvy Ninja

Na loňský animák Želvy Ninja: Mutantí chaos naváže letos v říjnu mlátička Teenage Mutant Ninja...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...