Indiana Jones and the Threat of Yo-Kung

  12:00aktualizováno  27. března 11:44
Tak dlouho zkoušely tisíce fanoušků legendární série Indiana Jones štěstí, až se jim to povedlo. Nepovedené páté pokračování Indyho s podtitulem Infernal Machine bylo LucasArťáckým ""šlápnutím vedle"" a jeho vývojáři již chystají šestý díl, přičemž tentokrát se bude jednat o čistou adventuru.
Indiana Jones and the Threat of Yo-Kung

"Adventuristé celého světa - vzbuřte se!" Asi takhle by se dala charakterizovat situace krátce po tom, co Lucas Arts v listopadu loňského roku vydali pátý díl Indiana Jonese s názvem Infernal Machine. Všichni ti, co hráli jednu z nejlepších adventur všech dob - Indiana Jones and the Fate of Atlantis - byli novou tombraiderovkou s Indiana Jonesem v hlavní roli zhnuseni a po celém světě zazníval názor, že to tentokráte Lucas Arts tak trochu přehnali. Ovšem co je nejdůležitější - spousta fanoušků Fate of Atlantis si svoji zlobu nenechala pro sebe a pěkně od plic Lucas Artům sdělila svůj názor na jejich novou "komerční slátaninu". No, a vidíte to. Výsledek této zloby se nakonec zcela překvapivě dostavil, a to už nyní - pět měsíců po vydání Infernal Machine. V lednu tohoto roku Lucas Arts rozjeli nový projekt s Indiana Jonesem v hlavní roli a podle všech indicií to vypadá na nečekaný návrat ke starým dobrým adventurním hodnotám. Že by v Lucas Arts konečně dostali rozum? No, vypadá to tak. Oficiální název nového Indyho dobrodružství zní "Indiana Jones and the Threat of Yo-Kung" (dále jen TOYK).

Jak už jsem uvedl, za to, že je nová Indyho adventura ve vývoji, můžeme vděčit hlavně zatvrzelým fanouškům adventur. Ostatně přiznal to i samotný Hal Barwood - tvůrce Fate of Atlantis i Infernal Machine. "V žádném případě nechci tvrdit, že by Infernal Machine mezi hráči neměl úspěch. To ani náhodou," uvedl Barwood. "Nicméně jsme dostali taktéž obrovské množství dopisů a e-mailů plných zklamání a mnohdy i "tvrdších" slov. Rozhodli jsme proto učinit tento riskantní krok zpět a udělat z nového Indyho hru, která bude mít daleko více společného s klasickými adventurami než s akcí. I když několika akčním vložkám se samozřejmě vyhnout nehodláme," informoval veřejnost Barwood. Pokud jsou tedy jeho slova pravdivá a projekt se postupem času nezvrhne pod nátlakem distributora nebo kohokoliv jiného opět v pouho-pouhou akční hru, čeká nás po dlouhé době další fantastické dobrodružství, u kterého strávíme mnoho dlouhých a bezesných nocí. Přestože je projekt ještě "v plenkách", podařilo se nám získat několik prvních informací, které ale již poměrně jasně ukazují cestu, jíž by se měl TOYK ubírat.

Za prvé je to příběh. Ten byl vždycky silnou stránkou Indyho filmů i her a jak to tak vypadá, TOYK rozhodně nebude výjimkou. Jeho kořeny sahají až do daleké Číny, konkrétně tedy do skalnaté oblasti v dnešní provincii Gansu. V roce 366 našeho letopočtu zde mniši z nedalekého kláštera Dunhuang vytvořili obrovský jeskynní komplex ve skalnatém útesu nad řekou Da. Quianfodong, jak se komplex jeskyní jmenoval, sloužil jednak jako útočiště pro poutníky a jednak jako místo konání mnoha náboženských obřadů. V roce 1004 byl celý komplex zavalen kvůli nebezpečným nájezdům Tibeťanů a upadl do věčného zapomnění...

Píše se rok 1938 a zatímco Hitler započal v Evropě krvavou válku, k městečku Dunhuang se vydává malá archeologická výprava vedená doktorem Taem. Po několika týdnech mravenčí práce se Taovi podařilo odhalit vchod do starého jeskynního komplexu plného temných chodeb a místností. Během důkladného průzkumu narazil na nádhernou místnost vyzdobenou freskami znázorňující příběhy ze života Budhy. Dominantou celého sálu však byl velký kamenný oltář a hlavně předmět, který se na něm povaloval - oslňující zlatý ornament s červeným drahokamem uprostřed a třemi otvory na okrajích, přičemž v jednom z nich byl zasunutý zdobený zlatý váleček. Indiana Jones and the Threat of Yo-Kung Doktor Tao, překvapený svým nečekaným nálezem, si sbalil svých pět švestek a spěchal do muzea v Pekingu, kde si nechal záhadný předmět prozkoumat těmi nejlepšími odborníky. Ti zjistili, že se jedná o Yo-Kung - okultní ornament, který používali v dobách dávno minulých čínští císaři jako ďábelský válečný nástroj. Sám doktor Tao se ale o pravém významu ornamentu už nedozvěděl - ještě téže noci byl brutálně zavražděn neznámými muži. Ornament však brzy nalezl svého nového pána, jímž se stala vůdčí postava čínské komunistické vlády - Lao-Che, který chtěl využít neopakovatelné příležitosti a za pomocí Yo-Kungu ovládnout celý svět. K uskutečnění svého plánu ale potřeboval všechny tři zlaté válečky. Jeden by byl, ale kde hledat ty ostatní?

Náš svět je plný špehů a pochopitelně i v Číně se jich několik potuluje. Tajemství Yo-Kungu se pod pokličkou dlouho neudrželo a o jeho existenci se brzy dozvěděly další dvě světové mocnosti - Spojené státy americké a fašistické Německo. Hitler, známý svou zálibou v okultních vědách, viděl v Yo-Kungu nástroj svého válečného vítězství a ovládnutí celého světa a už vůbec si nedokázal připustit to, že by vládcem světa nebyl on, ale nějací šikmoocí Číňané. Do vzniklého špionážního konfliktu mezi Čínou a Německem se samozřejmě vložily i Spojené státy s cílem získat když ne celý Yo-Kung, tak alespoň jeden z válečků, čímž by zamezily oběma mocnostem provést jejich nekalé plány. Celá situace se zpočátku jevila poměrně růžově, jelikož se Američanům po kratším pátrání podařilo zjistit, že váleček podobný tomu z Yo-Kungu je součástí dispozice Coloradského muzea. Jakmile však do muzea dorazili, zjistili, že byl váleček právě odcizen a že se na něj podezřele vyptával jeden muž v černém plášti s německým přízvukem. Situace tedy nabyla neobvyklé vážnosti. Čína měla jeden váleček, Německo druhý a Američani měli velký kulový... Nezbývalo jim tedy nic jiného než nalézt poslední ze tří válečků. A kdo by se pro tuto práci hodil lépe než člověk na slovo vzatý, nejslavnější archeolog světa - doktor Henry Jones junior. Honba za třetím válečkem tedy začíná a nebude věru jednoduché dostat se k němu dříve než agenti Německa nebo Číny.

Jak už bývá v Indyho filmech či hrách tradicí, i zde budeme hodně cestovat po celé Zeměkouli. V Číně navštívíme kromě jeskynního komplexu Quainfodong taktéž hlavní město Peking, dále se podíváme do německého Berlína, amerického Colorada a v neposlední řadě i mezi zříceniny již zapomenutého Mayského města Copán. Většina herních lokací odpovídá skutečným lokalitám (včetně jeskyní Quainfodong), což jistě umocní již tak zajímavou a napínavou atmosféru hry.

Na rozdíl od Infernal Machine bude v Threat of Yo-Kung kladen velký důraz na konverzaci s herními postavami. Ať už to bude čínský generál Zong, nácek Kruger nebo třeba pohledná agentka Stockerová, vždy s nimi budete dlouze rozprávět na různá témata. Tato skutečnost jednoznačně potvrzuje to, že se bude TOYK svým konceptem podobat spíše starší Fate of Atlantis než Infernal Machine a všichni milovníci klasických adventur si tedy konečně přijdou na své. I přesto se zde setkáme s několika různorodými akčními mezihrami. Tak především na nás čeká několik menších přestřelek, kdy se se svým věrným šestiranným revolverem pokusíte zneškodnit útočící nepřátele. Několikrát za hru si "zaboxujete" (což může vypadat zajímavě především pohledem z vlastních očí) a dočkáte se dokonce i jedné nebezpečné šermovačky s velkou mačetou. Kromě toho si také jednou zapilotujete německé letadlo, stanete se řidičem starého náklaďáku a nevyhnete se ani divoké jízdě na koni.

Indiana Jones and the Threat of Yo-Kung

Celá hra by měla běžet v přepracovaném enginu z Infernal Machine, přičemž byste měli mít možnost vybrat si z "first person" nebo "third person" pohledu. Ovládání bude vyřešeno taktéž velmi zajímavě. Indyho chůzi budete ovládat na klávesnici šipkami, přitom s kurzorem budete pohybovat klasicky myší. Kameru při "third person" pohledu si nastavíte buďto automatickou (a-lá Tomb Raider), nebo jí taktéž můžete pohybovat manuálně myší (a-lá Gabriel Knight 3). Interface se vrátí ke starému "point-and-click" systému, kdy najedete na aktivní předmět na obrazovce a po kliknutí s ním Indy udělá co uzná za vhodné. To znamená, že se zde nesetkáme s žádnými ikonkami, jako tomu bylo například v GK3.

Podobně jako ve všech předchozích dílech, ani zde nebudou chybět oblíbené IQ (Indy Quocient) body, kterými budete odměňováni za všechny vaše aktivity. Možného maxima (1000 bodů) ale dosáhnou pouze ti opravdu nejchytřejší z vás. Spoustu úkolů totiž budete moci řešit několika možnými způsoby a čím rafinovaněji daného cíle dosáhnete, tím více bodíků za to dostanete.

To ale ještě není zdaleka vše. Ve zlomovém okamžiku (někde v první čtvrtině hry) se totiž budete moci rozhodnout mezi dvěma partnerkami, které vám budou v dalším pátrání pomáhat. Buď vezmete za vděk čínské (slečna Yang-Shi) nebo německé spojce (blonďatá Helga Stocker). Od této chvíle budete mít před sebou dvě různé hry, kdy navštívíte jiné lokality, poznáte jiné osobnosti a vůbec celý příběh se bude odvíjet značně odlišnými cestami. S oběma dámami potom můžete dojít ke dvěma různým koncům, z nichž jeden zakončíte happyendem a druhý - přestože bude v podstatě úspěšný - vám, podle slov Hala Barwooda, "vžene do očí slzy".

Jak sami jistě vidíte, z nového Indyho se pomalu ale jistě klube hardcore adventura ze staré školy, avšak v moderním 3D kabátě a se spoustou doplňujících meziher. Osobně se na tuto hru velmi těším, dokonce snad více než na čtvrtého Monkey Islanda. Předpokládané datum vydání nám zatím pan Barwood neprozradil, nicméně téměř se stoprocentní jistotou mohu říct, že letos to určitě nebude. Kdo si ale počká, ten se dočká. Jo, málem bych zapomněl na ještě jednu zajímavou informaci. Lucas Arts prý jednají o dabingu Indyho se samotným Harrisonem Fordem a prý to tentokráte vypadá docela nadějně. No, nechejme se překvapit.

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Life is Strange 2 ukázal nové hlavní hrdiny, ale jinak zůstává stejný

Life is Strange 2

Vývojáři z Dontnod na Gamescomu konečně ukázali první záběry z chystaného pokračování vynikajícího seriálu Life is...

Nejlepší v sérii? Kritizovaná Call of Duty: Black Ops 4 v betě překvapila

Call of Duty: Black Ops 4

Na letošní díl Call of Duty se od jejího oznámení hrne celkem oprávněná kritika. Vydavatelství nadále dojí ty...

Red Dead Online Beta začíná úchvatně, ale zatím nedosáhne daleko

Red Dead Online

Hráči s dostatkem času už mají jeden z nejlepších příběhů v herní historii za sebou a teď hledají důvody, proč na...

Najdete na iDNES.cz