HyperCore

  10:07aktualizováno  30. ledna 2000 10:08
HyperCore
HyperCore
Uff... tady je ale chladno, to je ale Zima... Ale naštěstí se staré dobré časy vrací, i když už jsou jiné, jsou hardwerově náročné. Jsou však hlavně české.

Ptáte se o jakých starých časech tu ten blbec Leech kecá? Tak já vám to povím, jde mi o časy, tak o 4 roky zpět. V době, kdy ještě kraloval Excalibur a Score, v dobách, kdy jsem hltal doslova tuny textu od mého, tehdy milovaného Andrewa/Mamouliana, v dobách kdy všem herním žánrům kralovaly adventury a střílečky. Jojo, to byly časy. První zmiňované veličenstvo se nám už před nějakým časem rozhodlo udělat velký comeback, ale po jeho královně jako by se země slehla. Královna v té době porodila synka Dooma a dcerušku Heretica, a ti nám královnu odvlekli nevím kam. Ale nastává zlom, chrabrý rytíř v podobě firmy Zima Software nám královnu již brzo doveze, a to s pěkně velkým humbukem kolem. Nová královna se totiž bude jmenovat HyperCORE (dál již HC) a bude hned na 5, slovy pěti kompaktech. To je neuvěřitelná velikost na hru ve stylu božského a náramně těžkého Tubular Worldsu. Ano, teď všichni co jste doposavaď moje žvatlání jen tak trošičku vnímali zpozorněte, protože tato hra je opravdu jako TUBULAR WORLD, což je naprosto fantastické, protože projekt Stargunner mě nijak moc nenadchl. Když se, tak podivu nazpět, tak snad jediná dobrá střílečka z ranějšího období byl Tyrian od Epicu, ale ten taky nebyl zase to, na co jsme bývali zvyklí z Amigy, budiž jí země lehká. HyperCore Ano, HyperCore vypadá skutečně jako Tubular Worlds, Tyrian či Raptor, hry, u kterých jsem propařil několik nocí a co se týče Tubularu, i několik školních hodin (načerno samozřejmě) s kámošema v multiplayeru na jednom počítači. To by mělo být v plné verzi hry umožňěno také. V HyperCoru ale nelétáte s malým letadýlkem, jako v Tubularu, je to zde mnohem těžší, neboť ovládáte docela velkého robota. Nástrahy jsou však podobné, ne-li těžší, i zde se setkáte s elektrikou, bossy na konci každé mise...

Takže jak už jsem říkal, HC vyvíjí firma Zima Software, kterou náš hráč může znát díky projektům, jako byl ne zrovna moc povedený dungeon Prokletí Eridenu, dále vydali pofidérní strategii Mutarium, na nějž vám brzy přineseme recenzi v sekci klasika, prvním trochu lepším titulem byl až Signus, což byla velice zajímavá tahová strategie, která by se také měla v dohledné době objevit v klasice. Ale nejznámější hra od Zimy je báječná česká adventura Polda, která vyšla teprve nedávno a ihned se stala největším hitem mezi českým pařanstvem, neboť už čtyři měsíce trůní na pomyslném vrcholu pyramidy, která značí hry s největší prodejností. Je pravda, že posledně ji o kousíček předběhl Dreamland, jedná se však o novinku a navíc docela nedodělanou, minimálně co se týče dabingu, takže se dá očekávat jeho návrat. HyperCore Pokud se o Poldovi bude chtít dozvědět něco víc, tak si přečtěte recenzi od Big Petera. Jak vydíte z dosavadní tvorby firmy, jde vidět, že se firma nechce vázat na jediny žánr her, ale chce si ošahat všemožné tituly. Tak chápejme i první opravdu gigantický krok na poli českých her, HC, které podle všeho nebude žádná sračka, ale celosvětově srovnatelný titul, na který bude moct být české hráčstvo hrdé (stejně tak i na Hidden & Dangerous a Flashpoint). Co jsem ještě slyšel, tak na září se připravuje Polda 2. Ano, Polda 2 se skutečně připravuje a do konce budeme mít exkluzivní informace a obrázky o této hře, zveřejníme je dokonce dřív než renomované počítačové magazíny vycházející v České republice (alespoň podle slov majitele Zima software Martina Zimy, kterého tímto zdravím :-)))).

HC jsem zatím pařil pouze demo, omyl, jednalo se o novinářskou betawerzi, které obsahovalo všehovšudy dvě úrovně. Úrovně byly poměrně dlouhé a hlavně dosti obtížné, z čehož jsem měl hodně velkou radost, protože obtížnost je to, co nás bičuje se ke hře neustále vracet, zdolat ji a pořádně ji spráskat... a promiňte... to jsem se jen nechal unést. V první úrovní jste museli doletět za pás asteroidů a zničit bosse. Tady toto kolo bylo ještě poměrně jednoduché, asi na po 158 šlo proletět, ale v kole druhém, nějaký scifi přístav, tam to prostě bylo psycho. Mlátil jsem do klávesnice, proklínal autory, znesvětil jsem pentagram, jak to bylo nechutně těžké. HyperCore Jen doufám, že tady ty dvě kola nejsou jedny z prvních ve hře, protože to by bylo opravdu šílené. Pravděpodobně se jedná o první dvě kola, ale autoři hry slibují, že bude možné navolit si obtížnost a ve verzi, kterou jsme měli k dispozici, je standartně předvolená nejvyšší obtížnost, to proto, že autoři hry počítali s tím, že recenzenti her nejsou žádné sračky... a měli pravdu :-)))... i když vyjímka potvrzuje pravidlo... Ale abych řekl pravdu, tak jsem se nad mojí neschopností udělat toto kolo, velmi dobře bavil. Já taky, jenom jsem měl strach, že tu klávesnici skutečně rozflágáš. HC je velmi jednoduché i na ovládání, potřebujete všehovšudy 9 prstů, takže vám i jeden prst zbude na strčení do nosu či do... nebo pokud jste holka, tak do... Stejně, nepřijde vám 9 kláves na klasickou 2D střílečku trochu moc? Já vám to hned vysvětlím. Čtyřmi klávesami ovládáte pohyb robota (hra sama skrolluje doprava), dvěma klávesama střílíte (jednou dopředu a druhou dozadu), další klávesy fungují jako měniče zbraní a předmětu a jejich používání. Ovládání je navíc docela chytře rozvrženo, takže vás ani po delším hraní nebolí ruce. Nevím, zdali bude možné si v plné verzi hry změnit ovládací klávesy, budeme si muset počkat do května, kdy by měla hra vyjít.

HyperCore

HC je naprostou špičkou ve svém žánru. Používá několik paralaxních rovin, na pozadí se vám přehrávají 3D animace, v další vrstvě jsou různé nezničitelné objekty zpracované ve 2D, další slupka je takzvaná aktivní, v ní se totiž nachází váš robot a všichni nepřátelé, kteří ale mohou přiletět i z vrstvy nižší. No a konečně na vrstvě nejvyšší jsou různé efekty jako je mlha nebo dým. Veškerá grafika běží v rozlišení 640x480 v 65000 barvách, grafika je taktéž kompresovaná, což dokud jsem si v propagačních materiálech na hru nezjistil, tak jsem nevěděl. Autoři kladli i velký důraz na kvalitu animaci všech raketek. Nejlépe se ale vyvedly animace výbuchů nepřátelských letounů. Všechny tyto fínesy si vyžádaly velkou oběť na hardwaru počítače. Minimem na spuštění je Pentium 200, 32 MB RAM a 8xCD ROM, ale aby se hra dala dobře hrát i v lepších efektech, tak je potřeba vlastnit Pentium II 266, 64 MB RAM a 32xCD ROM. Samozřejmostí je, že HC je Windows only. HyperCore Co se týče betaverze hry, kterou jsme s Leechem testovali, musím říct, že jela naprosto bezchybě a přestože se jednalo o betu, nenašli jsme v ní ani jedinou chybičku... Na rozdíl od plné hry Superbike, která se nám kousala i na 400 megahertzových Celeronech se 64 MB RAM a Voodoo 2 kartou. A i přes to všechno si Zima software, který hru nejprve sliboval na březen, ponechal další dva měsíce na dopilování grafické a hratelnostní stránky, přestože je podle nás už teď hodně dobrá. Tohle mě u české firmy hodně překvapilo, už dlouho jsem se totiž nesetkal se společností, kde by platilo heslo: "Náš zákazník, náš pán" a "S poctivostí nejdál dojdeš". Co se týče herních firem, klidně vydají i nehotovou verzi hry s mnoha chybami a pak na ně vytvářejí třeba dvacetimegové patche, které si musíte stáhnout, abyste se vůbec někam dostali (např. SiN). Ne, zde Zima razí zcela jinou cestu a chce se nejprve přesvědčit, že zákazníkům dodá opravdu kvalitní hru, na niž nebude potřeba dělat žádný patch. Tohle je to, co se mi na Zima software opravdu líbí a za což si je cením.

HyperCore

No a proč vlastně bojujeme? Tak hlavně vy jste velitel těch správňáků, odbojové skupiny HyperCORE, která válčí s administrativou a nadvládní organizací. Nemůže tu chybět ani mafie a jejich praktiky. Špatňáky budete kopat do zadnic 30 úrovních po 10 prostředích. Jednoho ze svých třech robotu budete moci vybavit více než 10 zbraňemi, které mají ještě 4 vylepšení, takže tu bude na 40 modifikací. A budete mít něco kolem 10 doplňků k robotu, jako jsou různé boční střely a tak. Vaším úkolem pak bude zničit všechna strategická místa obsazená nepřáteli.

Co říct o HC víc? Můžeme si snad jen přát, aby dopadl tak dobře, jak naznačuje tady toto demo. Já jakož to odchovanec staré školy se na tuto pařbu už nesmírně těším. Myslím si, že HyperCore bude průlomem mezi českými akčními hrami. Zatím to vypadá hodně, hodně dobře a pokud takhle bude vypadat i plná verze, věřte, že tomu dám s klidným srdcem a čistým svědomím desítku! Jenom doufám, že bude HyperCore opět odložen a vyjde až začátkem června, neboť mám před maturitou a ty desítky hodin a noci strávené u počítače při pařbě týhle hry by jejímu zdárnému zvládnutí asi příliš nepomohly :o). Mno ale vy se na HyperCore klidně těšte, je opravdu na co. A ještě něco... v červnu se těšte na soutěž o tuhle skvělou pařbu!

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

Red Dead Online Beta začíná úchvatně, ale zatím nedosáhne daleko

Red Dead Online

Hráči s dostatkem času už mají jeden z nejlepších příběhů v herní historii za sebou a teď hledají důvody, proč na...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz