Gothic 3: Forsaken Gods - datadisková nálož pro velké RPG

  0:01aktualizováno  0:01
Svět Gothicu se brzy rozroste o datadisk ke třetímu dílu této RPG ságy. Ten bude sloužit jako příběhový prequel ke čtvrtému dílu.

Gothic 3: Forsaken Gods

Gothic 3: Forsaken GodsSérie Gothic napsala jednu z nejzajímavějších historií současného herního světa. Nejen ve své virtuální podobě, byť její příběh vždy patřil k tomu nejlepšímu v RPG žánru, ale zejména z pohlednu zvnějšku.

Nemá cenu sáhodlouze rozkládat o tom, jak se vydavatel JoWood a vývojář Piranha Bytes rozešli ve zlém. Jen krátce: regulérní čtvrtý díl již vyvíjí studio Spellbound, zatímco Piranha si dělají vlastní RPG projekt Risen. Nu a na dosud neznámou firmičku Trine Games zbyl úkol udělat datadisk ke Gothic 3.

Dosti nevděčný úkol, nutno dodat. Vývojáři Forsaken Gods totiž musí dokázat navázat na trojici rozdílných konců, k nimž se poctiví hráči Gothic 3 mohli podle svého naturelu za desítky hodin propracovat. Záleželo na tom, zda jste se přiklonili na stranu Orků, dobrého boha Obnose či špatného boha Beliara.

Gothic 3: Forsaken GodsJedinými konstantami v celém tažení jsou staří dobří hrdinovi přátelé. To věru není mnoho, pročež si Trine Games museli vypomoct menší berličkou. Události Forsaken Gods začnou zkrátka až dva roky po zakončení původní hry. Válka už je pryč, ale obyvatelstvo Myrtany se musí nově organizovat.

Jak už je pro Gothic zvykem, vytvořily se za tímto účelem zájmové organizace, které jsou vedeny právě starými známými bezejmenného hrdiny. Přestože všechny čtyři skupiny chtějí v zásadě mír, nejsou jednotné v tom, jak tohoto cíle dosáhnout. Thorus, někdejší vedoucí gardy starého ražení a válečník Gorn se nacházejí v těžkém klinči a jsou toho názoru, že míru dosáhnout jen zničením jeden druhého. Dřívější vůdce vojáků Lee a šéf rebelů Anog pro změnu chtějí najít nenásilnou cestu do normálu.

Gothic 3: Forsaken GodsHrdina se nemusí připojit ani k jedné frakcí, ovšem spolupráci s nimi se nevyhne. A samozřejmě, s některými bude spolupracovat více než s jinými, čímž bude ovlivňovat vztah ke všem, ať už pozitivně nebo negativně.

Ať už ale zvolíte jakkoliv kompromisní cestu, Forsaken Gods by vás mělo provést zhruba patnácti až dvaceti hodinami solidní zábavy, a to až k prologu Gothicu 4.

Opět se tedy vžijete do bezejmenného hrdiny. Tvůrci přitom slibují, že tento bude silnější, než kdykoliv dříve v sérii, a to už od samého počátku. Abychom si zavzpomínali: už na startu Gothicu 3 mohl směle měřit síly s bandou Orků. Tak jsme zvědaví, na jakou startovní rovinu se jeho síla dá až zavést.

Gothic 3: Forsaken GodsVelice překvapující zpráva se týká herního světa. Ten totiž zůstane zcela beze změny. Nové oblasti prakticky neexistují. Příběh se bude odvíjet na známých místech, která se ocitají v poněkud jiných souvislostech.

Staré regiony prošly ale i vizuální změnou. Krajem proběhla válka, a tak jsou některé vesnice v rekonstrukci. K tomu by měly přibýt lokace, které sice ve světě byly, ale hráč je v původní hře nemohl navštívit. V úvahu připadají různé budovy či dungeony.

Stejně jako ve trojce můžete světem procházet zcela bez omezení. Návrat k aktům z předchozích dílů se nekoná, jak mylně informovala některá média. Rovněž nepřátelské kreatury se rekrutují ze starých známých. Tady ale přece jen několik typů přibude. Podobně má být naloženo s výzbrojí. Převaha zůstane povědomá, ale narazíte i na něco nových kousků.

Gothic 3: Forsaken GodsNěkterá monstra v Gothic 3, jako například divoká prasata, byla v neopatchované verzi hry prakticky nepřemožitelná. Byla totiž stavu prvním rychlým úderem hráče skolit tak, že už se nemohl hnout. Naopak velké příšery, které byly zamýšleny tuze obtížně, se daly přemoct jednoduchým umlácením, protože byly prostě pomalé.

Co nevylepšily již patche, o to by se měly postarat právě úpravy ve Forsaken Gods. Ovšem nečekejte zásahy do bojového systému. Ten podle autorů funguje výborně, takže se dočkáte pouze jeho lehkého rozšíření. Hrdina se může přiučit nějaké ty úhybné manévry, jimiž se dokáže vyprostit z nepříjemných situací, ve kterých by byl jinak umlácen.

Zároveň půjde údery odrážet. Tuto schopnost ale nedostanete pouze vy, nýbrž i vaši nepřátelé. Ti by se měli navíc chovat mnohem inteligentněji. Pokud se tak ocitnou pod vaším tlakem, Gothic 3: Forsaken Godszačnou nejprve údery odrážet a teprve poté přejdou do jistějšího protiútoku. Vůbec doufáme, že se tvůrcům podaří vyvarovat technickým i herním bugům.

Jak JoWood, tak Trine Games slibují, že taková míra zabugovanosti už se nebude opakovat. Autoři silně vylepšili Genome engine a zbavili ho všech jeho much a mušek. Například příšerné paměťové žravosti, která nebyla způsobena přímo nároky enginu, ale jeho špatným naprogramováním. Tvůrci chtějí hráčům umožnit ničím nerušený zážitek.

Vylepšení se dočká také grafika. Přestože se ještě dnes může Gothic 3 měřit s aktuální produkcí, některé vyspělé technologie postrádal. Proto autoři vylepšili textury i shadery a přidali HDR nasvícení. Určitých změn dozná rovněž interface, jenž udělá pokrok směrem k Gothic 3: Forsaken Godsuživatelské přívětivosti. Na inventář se sahat nebude, ale například mapa musí projít korekcí.

Přestože je znalost původní hry pro Forsaken Gods docela dost důležitá, pokud jí nedisponujete, a přesto si chcete datadisk zahrát, nemusíte věšet hlavu – add-on bude samostatně spustitelný, takzvaný stand-alone.

Možná tak chtějí autoři přivést ještě více hráčů ke čtvrtému dílu. Forsaken Gods totiž suplují jeho prequel. To ale vůbec nevadí, vypadá to totiž na velice povedený titul, který si ale užijí zejména fandové originálů a vůbec celé této RPG série.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Témata: virtuální

Nejčtenější

Hořící zombie dítě mu ukončilo rekord, ale nastartovalo kariéru

Streamer Philza

Britský streamer Phil „Philza“ Watson drží rekord za nejvíce času stráveného na jeden život v hardcore módu hry...

Čínské kopie her už vadí i samotným Číňanům

Naštvaní čínští hráči protestují proti hře Genshin Impact

Že se v Číně bez skrupulí kopírují západní herní hity už asi nikoho nepřekvapí. Oznámení nové hry Genshin Impact však...

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Samuraj, viking nebo husita? Osm možných scénářů dalších Assassin’s Creed

Assassin's Creed

Studnice nápadů pro další hry Assassin’s Creed sice není příliš plná, ale zároveň je stále mnoho cest, kterými se hra...

Jako Battlefield? První pohled na Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Studio Infinity Ward poodhalilo multiplayerovou složku letošního dílu Call of Duty, s nímž hodlá navázat na slavnou...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Dreams je platforma pro vytváření a sdílení her na PlayStation 4

Dreams

Dnes je dostupných řada nástrojů, pomocí nichž si můžeme bez znalosti programování vytvářet a sdílet vlastní hry....

OBRAZEM: Astral Chain nezklamal. V akčních pasážích naprosto exceluje

Astral Chain

V exkluzivitě Astral Chain na Switch jste příslušníkem speciální policejní jednotky Neuron, která má za cíl bojovat...

Wolfenstein: Youngblood přidává novinku, která mě v demu pořádně štvala

Wolfenstein: Youngblood

Střílečka Wolfenstein: Youngblood se odehrává v okupované Paříži devatenáct let po událostech The New Colossus. Do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz