GorkaMorka - skřet má přednost zprava

  12:00aktualizováno  27. ledna 5:30
I střeti se musejí nějak bavit. Co ale vymyslet pro rasu, která se odpradávna jen mlátí kamením do hlavy? To bude opravdu úkol pro mistry. Ale když je snaha, tak se vždycky řešen najde. A věřte nebo ne, bavit se budou nejen skřeti, ale i vy. A vůbec, mají tato monstra řidičák?

GorkaMorkaZnáte skřety? Určitě ano. Když pomineme staré severské ságy a báje, tak se o nich například zmiňuje ve svých knihách již J.R.R. Tolkien. A toho byste měli znát, nebo přinejmenším jeho Pána prstenu. Se skřety jsme se také mohli setkat třeba ve Warcraftech či jiných mnohých hrách. Takže dobrá, na tom, že skřeti jsou i v našich krajích dobře známí, jsme se shodli. Ale víte o nich všechno? I v případě, že byste byli experty na severoevropské bájesloví a přečetli o nich vše, co kdy prošlo tiskem, tak vás tato přihlouplá monstra stejně nakonec něčím překvapí. Nebo vy jste snad tušili, že mezi jejich nejoblíbenější zábavu patří pořádat závody ve speciálně upravených automobilech, střílet po sobě vším možným a dělit svou snahu napůl mezi zisk prvního místa a zničení svých protivníků? Já tedy ne. A vidíte, právě o tom je GorkaMorka.

Pod tímto prapodivným názvem se ukrývá hra od společnosti Ripcord Games, jejíž děj je zasazen do prostředí Warhammer 40.000. Nikoho tedy nepřekvapí zjištění, že na vývoji se podílejí pánové ze společnosti Games Workshop, která má zmíněnou hru na GorkaMorkasvědomí. Do mariáše jsou ale zapotřebí alespoň tři, a tak se pod "závodní střílečku" GorkaMorka podepsal i Jeff Gordan, jenž přinesl svůj Racing Engine (Real Sports).

Fajn, trojici máme, můžeme si střihnout partičku. A podle jakých pravidel hrajeme? Podle jednoduchých. Jsi rychlejší? Flek. Já mám ale větší bouchačku - re. Jo, že dokážeš lépe mířit? Tak tuty. Jenomže moje auto víc vydrží - boty. A tak dále. Abychom však nezabíhali do mariášového podobenství příliš daleko, řekněme si to raději normálně. Máte vozidlo, které je vybavenou dvoučlennou osádkou. Jeden je řidič, druhý střelec. Jejich pracovní náplň je jasná. Řidič se snaží dostat vůz co nejrychleji do cíle, zatímco střelec se snaží to samé znemožnit všem protivníkům. Chtěli byste vědět, za koho z nich hrajete? To je jen na vás. Jednoduchým stiskem klávesy se mezi oběma přepínáte, a zatímco ovládáte jednoho, za druhého hraje počítač.

Vaším úkolem je nejen dojet do cíle co nejrychleji, ale také co nejvíce poškodit své protihráče. Za každý úspěšný zásah vám totiž na kontě naskakují zuby, což je z (raději) GorkaMorkanepochopitelného důvodu skřetí ekvivalent zlaťáků. Představa hromadících se zubů sice není zrovna nejpříjemnější, ale pravdou je, že se u vás příliš dlouho neohřejí. Ihned poté, co je získáte, je zase rozfofrujete za všechno, co se vám nabízí. A je toho opravdu hodně. Můžete si koupit všechny možné kulomety, lasery, plasmové pušky, raketomety či miny, nová vozidla, nové součástky vylepšující váš vehikl a podobně. Nabídka je vskutku široká. Můžete si dokonce najmout i novou posádku, protože skřeti, které máte na začátku, jsou spíše hloupoučcí. Ne, že by byli úplně neschopní, ale k dokonalosti mají rozhodně daleko. Takže podle specifikací nezaměstnaných obludek si vyberete ty, jejichž vlastnosti vám nejvíce vyhovují. Opravdu se vyplatí snažit se najít ty nejlepší z nejlepších - můžete se pak na ně spolehnout, že budou řídit nebo střílet tak dobře jako vy, nebo možná ještě lépe.

Na tomto místě by měl následovat výčet všech možných tratí, herních módů a doprovodných funkcí, které vám jsou k dispozici, zkrátka, co všechno si na vás tvůrci nachystali. Avšak ouha! Toto je pouze preview, které vzniklo pod dojmem z hratelné demoverze, a v něm se toho zase tak moc nenachází. Ale podle všeho na vás čeká GorkaMorkapřinejmenším osm různých tratí plných záludných zatáček, nadjezdů a tunelů, přinejmenším dva různé herní módy (zde nemám na mysli rozdělení na single race a championship), množství modifikací vozidel a spousta, opravdu spousta zábavy. Ono se to na první pohled (poslech, přečtení) sice nemusí zdát, ale tvůrci si dali opravdu záležet na tom, aby nevytvořili jenom další arkádovité závody, které se od těch ostatních skoro v ničem neliší. Už jen ten námět je zajímavý - hrát ze dvou různých pohledů, což vám přináší vlastně dvě hry v jedné - závody a střílečku. Dále "osoby a obsazení" - mírně přitupělí skřeti, jejichž jedinou zábavou je mluvit hodně zprzněnou angličtinou a střílet po sobě neidentifikovatelnými předměty. Ti jsou opravdu ideálními partnery pro nudné zimní večery. Buďte si jisti, že nudnými moc dlouho nezůstanou.

Těžko říci, jak bude působit plná verze, zda bude příjemným překvapením nebo trpkým zklamáním. Ale zdá se, že přinejmenším multiplayer bude mít herním nadšencům co říci. A osobně doufám, že ani ostatní způsoby hry nenechají nikoho z nás chladným. Vždyť jak se již odpradávna říká: "Kolik křečí máš, tolikrát jsi skřetíkem."

Autor:
 
Témata: Nezaměstnanost, Zisk

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Historická strategie ANNO 1800 nám učarovala. Po desítkách hodin nemáme dost

Anno 1800

Sedmý díl populární série budovatelských strategií vstoupil do bety. Láká na atraktivní období průmyslové revoluce a...

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

Najdete na iDNES.cz