Elveon - slovenské překvapení

  12:07aktualizováno  11. července 6:47
Velice nadějná next-gen hra se v těchto dnech vyvíjí u našich východních sousedů. Jedná se o velice dynamický akční titul s bohatou mytologií zbrusu nového fantasy světa. A třešnička? Grafika jako z jiného světa na bázi Unreal Enginu 3.

Elveon Už nejenom česká vývojářská škola, ale i ta slovenská, si ve světě začíná budovat velmi slušné renomé. Existují zde týmy, jako Cauldron či právě 10Tacle Slovakia, které dokáží vytvořit hru, po kvalitativní stránce srovnatelnou se západem. Pravda, zatím šlo především o náznaky, které pouze nastiňovaly skutečný potenciál našich někdejších bratrů. Je ovšem jen otázkou času, kdy jejich hvězda naplno zazáří a jedním dechem je třeba dodat, že už to nebude trvat příliš dlouho. Důvod? Právě o něm čtete! Ani Češi se zatím nevytasili s opravdovým next-gen titulem, ale Slováci si ho hýčkají již pěkně dlouho a jak vidno, práce jim jde pěkně od ruky. Ještě aby ne, vždyť na Elveonu, z něhož ambice přímo čiší, pracuje kolem padesáti lidí, a to už je tým, za nějž by se nemusel stydět leckterý ze zahraničních výrobců. Je jasně patrné, že nadnárodní společnost 10TACLE má dalekosáhlé plány a nechce skončit pouze u produkce budgetovek. Ostatně drápky vystrčili pěkně už s vydáním velepovedených GT Legends.

Elveon rozhodně nebude jen o striktní příběhové lince, naopak nabídne silné pozadí a vyvolává tak dojem nezčeřeného hrdinského eposu.

Nebudeme zastírat, že zařazení takto ambiciózní hry do přeci jen hodněElveon ohraného fantasy prostředí nás příliš nepotěšilo, ale zdání často klame, stejně tak zde. Sice doopravdy půjde o fantasy, ale ne jen tak ledasjaké. Autoři se nemohli spokojit s prostým nahozením několika málo tradičních ras, mezi nimiž bez racionálnějších důvodů vypukne válka. 10TACLE se naopak snaží o hloubku, chtějí, abyste pochopili jejich od píky vytvořený a do detailu propracovaný svět Naon, zabývali se jeho morálními dilematy i problémy, jež ho sužují. Elveon rozhodně nebude jen o striktní příběhové lince, naopak nabídne silné pozadí a vyvolává tak dojem nezčeřeného hrdinského eposu. Pro úspěšnou hru a případná pokračování je takový přístup podle nás přímo ideální. A kluci by z tohoto trademarku jistě měli rádi populární trademark a sérii. Ale pojďme se kouknout, co nás čeká na rozjezd, v prvním Elveonu. Vše se točí kolem rasy elfů, nepříliš dlouho po jejich stvoření bohy, kteří se však ze zamýšleného ráje z neznámých příčin vytratili. Zbyli tak jen konsternovaní elfové, mezi nimiž vznikají znepřátelené tábory a svět tak směřuje přímo ke kolapsu. Doba jako stvořená pro hrdinu, sjednotitele a vůdce za lepšími zítřky, prostě pro hráče. Epika z výpravy hry přímo čiší, což poznáte už při pomoci městu Nimathar a připravte Elveon se na to, že budete důležitou součástí na miskách vah ve sporu elfského krále a posledního z bohů.

Přestože by zvýšený důraz na příběh a vše kolem něj, napovídal, že se jedná o RPG titul, musíme vás uvést z omylu – Elveon má být akční řežbou, čímž pádem musíme snahu autorů o dějovost ocenit ještě mnohem výše. Vývojáři nechtěli stvořit další Gothic či Oblivon a my jsme jim za to vděční, protože podobných her poslední dobou už určitě není jako šafránu, ba přesně naopak – rodí se jako houby po dešti a kvalitní svižnou akci z pohledu třetí osoby, kde bychom cítili opravdické uspokojení z každého švihu obouručním mečem, jenž setne život vzpurného mizery, aby člověk pohledal. Ale jelikož v 10TACLE tvoří férový AAA titul, bylo by líté, několikahodinové rubání možná příliš omezenou nabídkou, nehledě na nepříjemné bolesti ruky z neustále stejného pohybu. Proto se smíme těšit i na nějaké ty vývojové prvky, které ze hry učiní sofistikovanější, určitě však ne nudnější zábavu. Postupem času se budeme moci vylepšovat v nejrůznějších bojových uměních za asistence některé z mnoha zbraní. Zřejmě nebude zapotřebí preferovat Elveon jediný směr, i když samozřejmě se zvládnutým mistrovstvím meče se vám bude žít lépe, než s alibistickým „od každého trochu.“ Svůj styl nechť si každý vybere sám, hra nám v tomto ohledu nechá volnou ruku, za což ji můžeme být vděční i kvůli tomu, že replaybilita získá díky pozměněné hratelnosti na obrátkách.

Svůj styl nechť si každý vybere sám, hra nám v tomto ohledu nechá volnou ruku, za což ji můžeme být vděční i kvůli tomu, že replaybilita získá díky pozměněné hratelnosti na obrátkách.

Skromných počtů nepřátel se nebojíme, ať už jde o rozmanitost druhů (půjde především o nejrůzněji vybavené elfy, ale ve hře jsou i další rasy) či jejich kvantitu. Ta na jednu stranu nedosáhne takových rozměrů, že byste se neustále museli potýkat s pěti nepřáteli najednou, ale i tak si přijdete na své. Tvůrci se v první řadě snaží přivodit hráčům jedinečný zážitek ze samotné bitky, jež se v mnoha případech nezdráhá trvat dlouhé minuty. Také chtějí, abyste si souboje pamatovali, proto nepřátele vybavují jedinečnými vlastnostmi a zvelebují prostředí, aby napomáhali vytvářet pamětihodnost momentů. Bojové styly ke všemu nabídnou pěknou volnost, určitě to nebude jen o drcení jednoho dvou tlačítek a čekání na výsledek.Elveon Ne – do boje je třeba aktivně vstoupit a reagovat na postoj či výpady protivníka.

Jestliže bychom mohli mít pochybnosti, jak se výše zmíněné finesy podaří realizovat, o jedno starost každopádně nemáme. Grafické zpracování staví na zřejmě nejlepším nástroji dneška – Unreal Enginu 3, který nejenže se umí postarat o nezapomenutelné okamžiky, umožňuje výstavbu rozsáhlých i honosných levelů zároveň, nebojí se nejnáročnějších efektů, ale také, a to možná především, otevírá autorům dveře velkých vydavatelských společností. Elveon sám o sobě by dost možná zapadl (ne kvůli tomu, že by byl špatný, ale v obří konkurenci je těžké se prosadit), ovšem s takto výmluvnou licencí, kterou navíc nezíská jen tak někdo, má velkou šanci na úspěch.

Grafické zpracování staví na zřejmě nejlepším nástroji dneška – Unreal Enginu 3, který nejenže se umí postarat o nezapomenutelné okamžiky, umožňuje výstavbu rozsáhlých i honosných levelů zároveň, nebojí se nejnáročnějších efektů, ale také, a to možná především, otevírá autorům dveře velkých vydavatelských společností.

Jak už jsme nastínili, v našich luzích a hájích zatím titul podobně významného ražení ohlášen nebyl, možná by se za něj dala považovat Operace Flashpoint 2 (nebo jak se to bude jmenovat), ale ta je zatím spíše na papíře než kde jinde a naše vývojářská studia tak budou muset patřičně zabrat, jelikož se zdá, že Elveon nasadí laťku dost vysoko.

Index očekávání: 90%

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Další z rubriky

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

PRVNÍ DOJMY: Svět Falloutu 76 je obrovský a detailní, ale vládne mu nuda

Fallout 76

Prvních několik hodin ve světě nového Falloutu nás příliš nepřesvědčilo. Rozlehlý svět není zaplněný adekvátním obsahem...

Unikátní exkluzivita Dreams promění hráče ve vývojáře

Dreams

Dlouho vyvíjený exkluzivní titul Dreams dá majitelům PlayStation 4 dosud nevídané možnosti. Nesmírně ambiciózní projekt...

Najdete na iDNES.cz