Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

E3: Dungeon Siege 2

  12:00
První díl tohoto akčního RPG si získal slušnou oblibu, i když nebyl zdaleka dokonalý. Jeho mušky by rádo vychytalo pokračování s ještě rozsáhlejším světem, solidním příběhem a především svižnou akční hratelností.

Dungeon Siege 2
Výrobce: Gas Powered Games
Vydavatel: Microsoft
Datum vydání: 4.kvartál 2004
homepage
Dungeon Siege 2 V poslední době se to kopiemi legendárního Diabla jen hemží. Jedním z průkopníků války klonů tohoto svatého grálu všech akčních RPG, byl Dungeon Siege proslulého herního designera Chrise Taylora. Jeho společnost Gas Powered Games ruku v ruce s Microsoftem pěla chválu na vznikající titul, který z prezentačních screenů vypadal vskutku úchvatně. Mnozí učinili unáhlené závěry a Dungeon Siege pasovali předčasně na trůn žánru. A když hra konečně v roce 2002 vyšla, strhla se velkolepá mela, která však nezvykle brzy opadla, a to zcela úměrně tomu, jak hráči zjistili, že to není zase až taková sláva. Nerozumějte mi špatně, hra to byla opravdu kvalitní, jen ve světle nesplnitelných očekávání víceméně zklamala. To ale nemění nic na tom, že mnohé magazíny šly s hodnocením daleko nad 90% a občas padlo i nějaké to první místo v celoročním měřítku. Dungeon Siege však zklamala především nepříliš intenzivním zážitkem a brzy přicházejícím stereotypem. Na druhou stranu byli hráči okouzleni neuvěřitelně rozlehlým světem, který se dal procházet bez loadingových obrazovek. Projekt se každopádně dočkal slušného ohlasu a do jisté míry naplnil finanční plány. Nic tak nebrání v příchodu druhéhoDungeon Siege 2 dílu, o jehož vývoji se ví již pěknou řádku měsíců, ovšem osahat si ho mohli zájemci až na letošní E3, odkud vám také přinášíme tyto informace.

Dungeon Siege 2 bude jednoduše větší, impresivnější a variabilnější než jeho předchůdce, což jsou hesla, jichž se tvůrci chtějí pevně držet, jinak by totiž v poměrně ustáleném žánru akčních RPG neměli čím zaujmout

Dungeon Siege 2 bude jednoduše větší, impresivnější a variabilnější, než jeho předchůdce, což jsou hesla jichž se tvůrci chtějí pevně držet, jinak by totiž v poměrně ustáleném žánru akčních RPG neměli čím zaujmout. Na projekt již nedohlíží přímo Chris Taylor, který plní jen roli konzultanta a věnuje se pracím na Total Anihilation 2, nýbrž jeho bývalá pravá ruka Kevin Lambert. Jako hlavní designer říká, že Gas Powered Games naslouchali oddaným fandům hry, kteří si nepřejí nic jiného než o dost větší porci příběhu, jež jim chtějí autoři také nabídnout. Podíváme se opět do fantasy světa Aranna, který se nachází v nezáviděníhodné situaci po občanské válce, kdy neexistuje žádná centrální moc a všichni žijí v chaosu. Trůnu se chce chopit zdánlivý dobrák, šlechtic Valdis, jehož metody vedoucí k pořádku, jsou však trochu nekorektní a vzbuzují vlnu nevole. Opět tak přicházíte na řadu vy v roli Dungeon Siege 2 bájného reka a máte v zemi nastolit řád a zbavit ji otravného Valdise. Neměli bychom se tak již setkat s naprostým klišé a zcela průhledným dějem, nýbrž hutnou story v propracovaném světě, který bude pevně zakotven v předem daných faktech. Ke všemu bude existovat vysvětlení, nic nespadne jen tak z nebe. Naprostá většina charakterů, především pak těch, jež ovládá hráč, bude mít vlastní historii, cíle a motivaci. Podle toho se také budou mít vzájemně (ne)rádi a mnohdy se může stát, že se pustí do boje mezi sebou. Ne z ničeho nic, ale pokud si začnou lézt na nervy, čemuž vy můžete zabránit nebo naopak pomoci, je oheň na střeše. Jistěže se nezabijí, ale vedle komických prvků tak mohou výrazně oslabit morálku celé party. Hra se tak trochu odkloní od Diabla, protože tvůrci již evidentně zjistili, že pouhým kopírováním Blizzard stejně nepřekonají a vsadí větší část na epičnost, ne nepodobnou dílům ze stáje Bioware.

Z výše zmíněného je evidentní, že Dungeon Siege 2 půjde ve šlépějích předchůdceDungeon Siege 2 minimálně v jednom případě, a to v týmových soubojích, kdy hlavní složku hry bude tvořit vaše parta tvořená z vybraných bojovníků. Do skupinky si budeme moci naverbovat až šest postav rozdílných povolání. Ovšem bude záhodno, abyste si pečlivě vybrali, protože každý z charakterů inklinuje k jinému stylu boje a vůbec konání různých akcí a jen dobrým vyvážením party se dobéřeme úspěchu. Postavy si tentokrát budeme moci přizpůsobit ještě více nám vyhovujícímu způsobu boje, protože se můžeme těšit na značně propracované stromy nejrůznějších skillů, jež navíc budou pro jednotlivé postavy odlišné. Půjde tak výrazně ovlivnit vývoj oblíbených hrdinů, například klasický bojovník se bude moci cvičit v boji s mečem a štítem, dvěma zbraněmi najednou či jednou obouruční. V každé skupině pak navíc naleznete další upřesňující vlastnosti a schopnosti. Přestože stromy dovedností ještě zdaleka nejsou dokončené, již teď můžeme prohlásit, že se jeví značně propracovaně a funkčně, což je pro podobné RPG jedině dobře. Jde totiž právě o jeden ze způsobů, jak eliminovat neustále hrozící stereotyp. Druhým způsobem jsou rozličné předměty a vybavení, jež rovněž můžeme očekávat v hojné míře. Připraveny jsou jakDungeon Siege 2 obyčejné, tak unikátní, ale i setové předměty, které ještě více rozšíří specializaci dané postavy. Podle autorů navíc budeme nacházet více (ale zase ne tolik) pro naše postavy použitelného vybavení, tudíž se těšme na skvělou motivaci pro další dobrodružství, protože právě se speciálními předměty bude spojeno množství vedlejších úkolů.

Bude jen na hráči, zda se rozhodně pěstovat partičku nelidských společníků nebo se spolehne na člobrdy. Ideální by měla být samozřejmě zlatá střední cesta, kdy se elegantně skloubí možnosti všech dohromady, ale způsobů bude jednoduše hodně.

Jedním z největších příslibů hry se zdá být systém speciálních sidekicků, tedy pomocníků, jimiž tentokrát nemyslíme členy party. V běhu tato serepetička působila skvěle. Například jsme si spřátelili ohnivého elementála, který se ochotně přidal na naši stranu a podporoval nás nejen ohnivou resistencí, ale velice užitečný byl i boji, jak efektně rozséval obřími zapálenými pažemi zkázu v nepřátelských řadách a navíc si notně pomáhal střílením fireballů. Nic to však nemění na tom, že se jednalo ještě o mládě. Ano, sideckikové, někdo jim říká i zvířátka (někteří skutečně zástupci fauny budou), prochází mnoha etapami života a v každé z nich je můžete nějakým způsobem ovlivnit. Půjde prý především o krmení nejrůznějšími Dungeon Siege 2 pro tyto účely určenými magickými předměty, jejichž funkce se pak u svěřenců odrazí v jejich chování a schopnostech. Plně vycvičená zvířátka si osvojí několik zcela unikátních úderů, zčásti odvozených od „krmení“ a zčásti z jejich přírodní nátury. Bude jen na hráči, zda se rozhodně pěstovat partičku nelidských společníků nebo se spolehne na člobrdy. Ideální by měla být samozřejmě zlatá střední cesta, kdy se elegantně skloubí možnosti všech dohromady, ale způsobů bude jednoduše hodně. Lidé a zvířátka pak také budou vyžadovat rozdílné zacházení, na něž je rovněž třeba brát zřetel.

Herní svět bude o hodně větší než minule. Navíc by již neměl působit nikde sterilním a chudým dojmem, všude se bude na co dívat a co obdivovat. Na E3 prezentaci byla ukazována mapa z velké části pokrytá hustou džunglí, která byla na RPG poměry provedena opravdu úchvatně. Porosty a křoviny jsou koncipovány tak, aby se za nimi mohli schovávat jak hráči, tak i protivníci. A věru, že to funguje. BojeDungeon Siege 2 tak získávají zcela nový rozměr a v souvislosti se sliby, že podobně novátorských prostředí bude habaděj, můžeme častokrát očekávat od píky změněnou taktiku. Tvůrci přiznávají, že si v mnohých situacích pomáhají trochu neoblíbenými skripty, avšak jedním dechem dodávají, že tyto poslouží výhradně ke zhuštění atmosféry a ne k samoúčelným situacím. Když jsme v tichosti procházeli nepřátelským kempem, vzali jsme na zemi klacek, který jsme záhy vložili do plápolajícího ohně, čímž byla ladně na světe pochodeň. Ta nejenže pěkně osvětluje okolí, ale dokáže především podpálit dřevěnou chatrč s nepříjemnou posádkou. Mohutný plamen se rozšířil ještě do dalších chatrčí a lupičům byla udělána čára přes rozpočet. Daná situace půjde vyřešit zřejmě jen tímto jedním způsobem a podobných slibují autoři hned několik, přesně poskládaných do určitých intervalů, abychom si jich dostatečně užili, ale také, aby nám nezačaly lézt na nervy.

Třešničkou na dortu budou klíčoví bossové přítomní povětšinou na konci jednotlivých úkolů Na ně se opravdu těšíme, jelikož jejich obří velikost je již dopředu proklamována.

Umělá inteligence dosahuje údajně hodně slušné úrovně. Monstra v jednotlivýchDungeon Siege 2 fázích bitvy vyhodnocují situaci a podle toho následně jednají. Povětšinou se slučují kolem nějakého tvrdšího a chytřejšího protivníka, kterého se snaží co možná nejdéle ochránit, aby je tento mohl pořád koordinovat. Mluví se také o připravovaných léčkách, kdy vás nepřátelé obejdou, čímž pádem se dostanete do nepříjemného kolečka a ze všech stran na vás budou pršet rány. Co se týče druhů protivníků, máme se rovněž na co těšit. Mělo by jich totiž být opravdu hodně a každý z druhů se bude moci pyšnit vlastními vzorci chování. Třešničkou na dortu budou klíčoví bossové přítomní povětšinou na konci jednotlivých úkolů Na ně se opravdu těšíme, jelikož jejich obří velikost je již dopředu proklamována. Hned v prvních hodinách hry narazíme na trojhlavého hada, což je sice trochu obskurní kombinace, ale aspoň, že mají vývojáři nějakou fantazii. To by nebylo sice nic extra, ovšem musíme vzít v potaz, že jedna hlava má velikost zhruba shodnou s průměrným vozem. Dvě hlavy napadají útočnými kouzly, zatímco ta poslední se věnuje léčení. Přiblížíte-li se příliš blízko, dostanete nepříjemnou ránu ocasem. Jak se s touto bestií vypořádáte, je jen na vás, použitelných strategií bude habaděj. Výjimkou by neměli být ani bossové přes celou obrazovku. Nemusím jistě připomínat tu porci zkušeností, o něž se hraje především a také ty skvělé předměty, které z těchto pohlavárůDungeon Siege 2 vypadnou.

Grafika běží na zcela novém a mocném enginu, který bude zvládat rozsáhlé areály s hustou zástavbou a zalidněním. K tomu se navíc přidají propracované modely postav a vynikající efekty kouzel. Spolu se hrou opět vyjdou mocné editační nástroje, s nimiž si každý bude moci prodloužit dobrodružství a podělit se o něj s ostatními na internetu. Přesně tento přístup slaví v posledních letech úspěch a nejinak tomu bude jistě u Dungeon Siege 2, zvláště pak, když se chystá slušný síťový kód obsahující spoustu módů s možností hry po internetu. Ze všech nejvíce vyčnívá kooperativní varianta hry, která kdekoliv se objeví, tak se stane jednou z nejoblíbenějších.

Dohromady by tak Dungeon Siege 2 mohl napravit chyby, jichž se dopustil první díl a přinést skvělou akční dynamickou hratelnost s propracovaným vývojem rozličných postav i potvor. Rozsáhlý herní svět jistě opět přiláká spousty hráčů, zvláště pak, když nabídne zajímavý příběh, tedy prvek, jehož zhuštění většina fanoušků žádala. Na konečný výsledek si však ještě chvíli počkáme, protože hra vyjde nejdříve ke konci letošního roku.


Index očekávání: 8/10
Autor:
Témata: Blizzard, Hesla, Mláďata
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Umyjte se, prosí dabérka slavné herní postavy před setkáním s fanoušky

Populární japonská herečka a zpěvačka Rie Takahašiová, známá hráčům počítačových her díky své roli v populárním Genshin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Upadající češtiny ve hrách by mohla zachránit umělá inteligence

Oficiální české lokalizace her jsou dnes vzácností a hráči, kteří neumí žádný světový jazyk, jsou odkázáni na...

Star Citizen udělal významný krok k dokončení, i tak ale budeme čekat roky

Vývoj ambiciozní vesmírného simulátoru Star Citizen už spolkl více než 12 miliard korun, vydání je však stále v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůrci The Last of Us si neumí představit pokračování bez Belly Ramseyové

První sezona aktuálního seriálového hitu The Last of Us je za námi a nejen znalci herní předlohy jsou zvědavi, jak...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Vyhřezlá střeva, useknuté hlavy. Dead Island 2 je hodně drsný masakr zombíků

Dead Island 2 je protipól všem těm hrám s oduševnělými příběhy, náročnými dialogy a laskavou poetikou. Je to až...

Bojovková legenda Street Fighter o sobě dává vědět. Šestý díl vypadá nadějně

Pokud jste fandové žánru bojovek, měli byste zpozornět. Revoluce se asi nechystá, ovšem i tak se zdá, že se Street...

Diablo 4 je výrazně lepší, než jsme čekali. Snad to Blizzard ještě nepokazí

Kdysi zbožňované studio Blizzard pod nadvládou Activisionu téměř zkolabovalo a v posledních letech se nedokáže...

Další průšvih na obzoru? Demo Forspoken je spíš varování než reklama

Konečně jsme dostali možnost zahrát si několikrát odloženou hru Forspoken, příliš radosti nám to ale neudělalo. Její...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...