Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Dragon Age: Origins - exkluzivní první dojmy

  0:03
Na prezentaci ve Varšavě jsme si mohli za přítomnosti zakladatelů BioWare zahrát Dragon Age: Origins a pořádně vám o něm poreferovat.
Dragon Age: Origins (PC)Baldurs Gate, Neverwinter Nights, Knights of the Old Republic, Jade Empire, Mass Effect. Pokud si nějaké vývojářské studio může dovolit napsat si tato jména do své biografie, můžete si být jistí tím, že má po celém světě miliony fanoušků, lačně vyhlížejících další velkolepý RPG projekt.

Hutný, masitý, dlouhý, propracovaný – přesně takový, jak se na BioWare, byť už pod kuratelou mainstreamového Electronic Arts, sluší a patří.

Jméno BioWare je dnes pro RPG fanoušky zárukou kvality. Tahle firma je mnohem slavnější, než co by napovídalo pět vydaných RPG titulů. Jenže co kus, to parádní hit, který se navíc – a to je v tomto žánru obzvlášť podstatné – prodával jako po másle.

V případě prvních dvou jmenovaných her to bylo zásluhou velké koncentrace hardcore hráčů, v případě zbylých tří potom schopnosti připravit RPG stravitelnou formou pro všechny.

Dragon Age: Origins (PC)Proto, když jsme se vydali na prezentaci chystaného titulu Dragon Age: Origins do Varšavy, byli jsme zvědaví, s čím tvůrci vyrukují tentokrát. Přece jen, zaznívaly hlasy o snaze navázat na Baldurs Gate, což se příliš neslučuje s akčním stylem Mass Effectu.

Nehledě na to, že podle četných vyjádření předáků firmy je Dragon Age: Origins jakýmsi jejich vysněným projektem. Vždyť práce na něm začaly už v roce 2004, ale teprve teď se úspěšně chýlí ke konci.

Abychom si v tom udělali jasno: Dragon Age: Origins je čistokrevnou role-playing záležitostí bez přidání akčního elementu. Navíc se odehrává ve fantasy světě, který navzdory všem slibům BioWare, působí docela tradičně.

Dragon Age: Origins (PC)Nepoužívá sice žádnou licenci Dungeons and Dragons ani jiná, herně-mechanická pravidla. Avšak prohlášení tvůrců o tom, že půjde o zcela nový, neotřepaný fantasy svět s vlastními rasami, jazyky, mytologií, historií a kdoví čím vším ještě, působily poté, co jsem si hru sám vyzkoušel, poněkud nepatřičně.

Jistě, nemohl jsem proniknout do tajů příběhových zákoutí a nepochybuji o tom, že tam pár překvapení určitě čeká. Na druhou stranu, když se mluvilo o čerstvém, opravdu temném fantasy, představoval jsem si něco jiného, než co Dragon Age: Origins nakonec předvádí.

To nemusí být nutně výtka, jen konstatování skutečného stavu věcí. Rasy jsou tu obvyklé, a pokud už se jmenují jinak, stejně připomínají tradiční fantasy zástupce. Nakonec, nejlépe o tom svědčí výběr při formování postavy. Volit můžete mezi člověkem, elfem a trpaslíkem. Jestli je tohle nějaká novinka?

Dragon Age: Origins (PC)Když už jsme ale u toho vytváření charakteru, sluší se dodat, že s sebou přináší jiné specialitky. Příjemně překvapila opravdu dalekosáhlá možnost zásahu do zjevu postavy. Můžete si vytvořit opravdu parádního osvaleného válečníka, nebo ještě parádnější krasavici, která se vám bude opravdu líbit. Nu a hráči se speciálními choutkami mohou skončit s nějakou tou zrůdičkou.

Kromě rasy je zapotřebí vybrat ještě z klasických povolání a na základě toho si do začátků odemknout pár schopností. Na tom by nebylo nic tak objevného, jen kdyby obě volby – tedy povolání a rasa – neovlivňovaly startovní pozice. Každá kombinace začíná někde jinde.

Dragon Age: Origins (PC)Herní posloupnost pochopitelně není odlišná od začátku do konce. Po několika splněných úkolech a uvedení do komplexních tajů hry se rozrůzněné linie slijí. A to tehdy, kdy je hráč jmenován členem spolku Grey Wardens. Tedy tajné skupiny ovlivňující a zachraňující svět zásadním způsobem. Podobně jako v Mass Effect tak dostanete možnost zasahovat třeba i do pseudo-politických událostí.

Hlavním nepřítelem je mocnost nemrtvých a monster zvaná Blight. Jedná se vlastně o jakýsi mor zaplavující dosud malebný kraj. Likvidace tohoto nebezpečí ale jen tím nejzazším cílem. Na cestě k němu se budete protloukat dílčími a značně spletitými úkoly.

Dragon Age: Origins (PC)K nim se navíc přimotají také takzvané „počátky“ (Origins). Ty je rovněž možné navolit, přičemž by měly sloužit jako určitá proměnná založená na historii postavy. Díky nim se dostanete k jinak nepřístupným úkolům, různé NPC postavy s vámi budou jednat odlišně atd. Zkrátka další prvek přispívající k už tak značné znovuhratelnosti.

Spousta úkolů a vedlejší příběhových linek se pojí rovněž se členy partičky. Ta je nesmírně důležitá, a to nejen proto, že tři členové širší party vám pomáhají přímo v boji. Může se jednat o válečníky, mágy, zloděje apod. Zároveň ale mají i vlastní příběhy a dokonce vztahy mezi sebou ve skupině. Například dvě vynikající čarodějnice se ve skupině snáší špatně, na druhou stranu si jejich přítomnost můžete vynutit a bavit se pak jejich slovními přestřelkami. Je však pravděpodobné, že přinejmenším na čas ztratíte náklonnost jedné či druhé.

Dragon Age: Origins (PC)S pomocnými postavami vůbec nemusíte jednat v rukavičkách. S některými se střetnete ve chvíli, kdy není vůbec jasné, zda za minutu budou vašimi nepřáteli, nebo se k vám připojí. Záleží na volbách. Z prezentace jsme ze všeho nejvíce vyčetli, že snad každá druhá věta vyřčená v rozhovoru může být pro další vývoj něčím podstatná.

Většinou navíc není zcela jasné, zda ta která možnost je vysloveně dobrá či špatná. Tady se na pravdoláskovství nebo naopak zlodušství vážně nehraje a i dobré úmysly mohou mít nepříjemné následky. Samozřejmě to platí i naopak.

Partička nemusí být stálým činitelem. S některými postavami se vlivem vašich rozhodnutí můžete v průběhu hry rozhádat do takové míry, že vás opustí. Předtím je ale lze ještě zabít. Jakmile dojde ke smrti takto důležité postavy, přehraje se jakýsi pamětní filmeček,Dragon Age: Origins (PC) ve kterém se ve zkrácené vizuální formě dozvíte, co byl daný charakter zač a čím by v budoucnu mohl přispět. Jakmile ho ale jednou vymažete ze světa, už se nevrátí.

Přestože je tak občas prezentováno, Dragon Age: Origins rozhodně není Mass Effectem ve fantasy prostředí. Boje se totiž vrací k adoraci taktického postupu a nepřímých akcí. V bitce můžete ovládat buď jednu postavu, zatímco ostatní se chovají podle přednastaveného mustru, nebo se přepnete do taktického módu. Ten je symbolizován izometrickým pohledem, dávajícím značný přehled o bojišti. Tehdy je možné mezi postavami rychle přepínat i pauzovat.

Vzhledem k postarším počátkům projektu běží Dragon Age: Origins ještě na Aurora enginu, což je o generaci starší nástroj, než ten, který byl použit v Mass Effectu a stejný, jaký využíval například Zaklínač nebo Neverwinter Nights.

Dragon Age: Origins (PC)Co si budeme povídat, podle toho hra také vypadá. Ne že by byla ošklivá, ale určitá technologická zastaralost je na ní znát. Ze všeho nejvíce pak na lehce krkolomných pohybech postav, strnulých in-game animacích apod. Dokonce mi přišlo, že Zaklínač vypadal o fous lépe a měl zajímavější vizuální styl, což je ale do značné míry dáno předlohou.

Dragon Age: Origins je tak i pro mě překvapivě dosti hardcore RPG, které skutečně míří na fanoušky Baldurs Gate a Neverwinter Nights. Jsem zvědav, nakolik se zalíbí příležitostným hráčům. To mě ostatně přivádí k Xbox 360 verzi, která až nepřirozeně zdůrazňuje akční element a působí tak nějak do počtu.

U PC verze je nicméně škoda, že se tvůrcům nepodařilo vytvořit styl, který by se více vymezoval vůči obyčejnému fantasy. Jinak ale nepochybujeme o tom, že půjde o skvěle propracované RPG, jehož dohrání zabere zhruba padesát hodin.

Autor:
  • Nejčtenější

Namodujte si Skyrim: proměňte ho v Elden Ring, okořeňte pornem

Chtěli jste někdy vrátit život více než deset let starému Skyrimu? Poradíme vám, jak na to a ještě mnohem víc. Díky...

Hackera, který odhalil GTA VI, dopadla policie. Nemusí to ovšem být konec

Hlavního podezřelého z velkého úniku informací týkajících se chystané hry Grand Theft Auto VI již dopadla policie. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 30 letech od vydání si Němci konečně mohou legálně koupit Wolfensteina

Německá ratingová agentura udělila hodnocení hře Wolfenstein 3D, a ta se tak může konečně začít prodávat v digitálních...

I tátové od rodin si rádi zastřílejí, žánr boomer shooters je na vrcholu

Přestože dnešní technologie umožňují zprostředkovat téměř fotorealistické zážitky, stále více lidí se vrací k retro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znamenaly průlom, definovaly žánry. Tyto hry se navždy zapsaly do historie

Premium Videoherní průmysl je tu s námi už poměrně dlouhou dobu a vychrlil tisíce a tisíce různých projektů. Na spoustu z nich...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

PREVIEW: Horor podle dětské knihy? Lies of P jsou černým koněm Gamescomu

Brutální fantasy řežba od neznámého korejského studia inspirovaná knihou o dřevěném chlapci Pinocchiovi je zřejmě...

Další český pokus dobýt virtuální realitu. U střílečky BlockStar se zadýcháte

Malé české studio Immersive Division připravuje zajímavou střílečku pro virtuální realitu. V mnohém připomíná milionový...

Zombie akce Dead Island 2 se vyhrabala z hrobu a slibuje krvavý masakr

Před lety oznámená zombie akce Dead Island 2 se probrala z kómatu. Podle prvních ukázek a ohlasů se zdá, že se mají...

Brutální akce Wo Long vás o historii Číny moc nenaučí, ale jinak je skvělá

Exkluzivně Japonské herní studio Team Ninja dokázalo povýšit klasické herní mlátičky na vyšší úroveň, jejich hity jako Nioh, Dead...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...