Diablo 3: jak se hraje za mnicha

aktualizováno 
Co se událo nového se třetím dílem Diabla od naší poslední návštěvy? Objevila se třeba nová postava...

Diablo III - mnich

Diablo 3 - mnichHledáte-li novinky a originalitu, vyhněte se Diablu 3 raději velkým obloukem. Když Blizzard představil nejprve na GamesComu poušť coby "nové" prostředí a posléze na BlizzConu mnicha jakožto "novou" postavu, fanoušky série to jen těžko mohlo překvapit.

Ti totiž vědí, že v poušti jsme si zařádili už ve druhém aktu Diabla 2 a že za mnicha jsme si zahráli už léta páně 1999 v datadisku Hellfire k prvnímu Diablu. Blizzard zkrátka na opravdové novinky nedá a ne nadarmo proslul hlavní designér hry Jay Wilson výrokem: "Inovace se přeceňují."

To se přitom nevztahuje jen na postavy a prostředí, ale také na herní mechaniku. Třetí díl série se hraje stejně jako druhý. A ten vycházel přísně z prvního. Člověk mydlí jednoho nepřítele za druhým, až ho z toho bolí prst, učí se schopnostem, sbírá zajímavé předměty, zase mydlí, zase se učí a tak dále.

Diablo 3 - mnichJelikož ale Diablo 3 bylo na kolínském GamesComu hratelné, víme, že hra sice šetří inovacemi, ale rozhodně ne zábavou. Těžko říct, zda Blizzard nic nového nenapadá, ale to původní, jakkoliv už je to ohrané, stále takřka magicky poutá.

Herní styl čtvrté oznámené postavy by se dal shrnout do jednoho slova. Komba. Člen mnišského řádu prošel pravděpodobně důkladným bojovým výcvikem, a tak se v hloučcích nepřátel ohání zejména smrtícími kombinacemi úderů. Jedním například rychle rozporcuje jednoho z protivníků, přičemž následující šokovou vlnou odhodí ostatní, kteří stojí kolem.

Ani za další kousek se mnich nemusí stydět: prvním úderem zpomalí cíl, druhým zvýší jeho zranitelnost aDiablo 3 - mnich třetí hrdinu roztočí tak, že omráčí a učiní zranitelnějšími všechny okolostojící bestie. Nechybí ale ani opravdové vychytávky jako "pětibodová exploze", připomínající béčkové akční či hororové filmy. Ta nechá nepřátele nejprve krvácet a následně můžete sledovat, jak efektně explodují.

Přitom platí, že komba, respektive útočné sestavy se spouští jedním klikem, načež už do nich není třeba zasahovat. Navíc nestojí ani špetku drahocenné many.

Mnich si nicméně nevystačí pouze s bojovými kombinacemi. Disponuje také schopnostmi, které hravě vyprázdní jeho zásoby many - například bleskový útok, kdy na určitý prostor dopadá vícero bleskových vln.

Diablo 3 - mnichKdyž si mnich potřebuje vytvořit určitý prostor pro nějaké akce a zrovna se na něj chystá množství nepřátel, hodí se jakási forma fantasy oslepujícího granátu, jenž monstra na nějakou dobu vyřadí z efektivního provozu.

Nechybí ani obranné schopnosti. Jedna z nich vytvoří kolem mnicha energetický štít, který odráží šípy či nejrůznější magické kousky. Do země lze také vložit speciální runu, jež vykouzlí určitý rádius, do něhož se nedostané žádný z útočníků.

Ačkoliv to může vypadat, že je mnich pořádným bojovým řízkem, není to tak docela pravda. Jakmile se do něj monstra párkrát trefí, začne to s ním vypadat špatně. Zdaleka totiž nevydrží tolik co barbar.

Diablo 3 - mnichProto jsou pro něj důležité úhybné manévry. Ty jsou vykonávány tím efektivněji, čím více investujete do šikovnosti. Vyplatí se pořídit také schopnost, díky níž mnich po každém úspěšném úhybném manévru zareaguje protiútokem. Ten přitom nepřerušuje jiné útoky a komba, tudíž se z obranné fáze dokáže mnich rychle dostat do bojového rauše.

V pouštním prostředí čeká pochopitelně celá řada nepřátel. Nechybí mezi nimi nejrůznější variace ještěrů. Jedna jejich podoba nosí dva obří meče a dokáže se teleportovat, tudíž je obtížné ji zasáhnout. Narazíte také na derviše s jejich kosami. Nebo na pouštní žraloky, tedy šupinatá monstra pohybující se pískem, V kobkách čekají kostlivci, hadí a další stvůry.

Diablo 3 - mnichPoušť vypadá na první pohled poněkud nuzně, což je samozřejmě dáno její charakteristikou, do plné verze bychom si ale přáli přeci jen trochu zajímavější provedení. Stejně jako v jiných prostředích, také zde budete plnit typické velké, tedy příběhové úkoly.

Na rozdíl od předchozích dílů ale cestou k nim narazíte na celou řadu úkolů vedlejších. Dostanete se třeba do kobky oplývající drahocennými poklady. Problém je v tom, že je musíte vytáhnout do tří minut. Jakmile skončí odpočítávání a vy jste stále v kobce, přichází smrt. Díky ní aspoň zjistíte, že se opět objevíte na posledním checkpointu, a to bez jakýchkoliv trestů.

Takto se představovalo Diablo III

Jinde narazíte na holčičku připoutanou ke kůlu. Ta vám poví, že jí to udělal jakýsi okultista. Když ji rozvážete, promění se v mrak jedu. Ještě předtím se od ní ale dozvíte její bydliště, a tak se do malé vesničky vypravíte. Starosta vám poví, že podobných případů je více.

Diablo IIIProto se pokusíte najít tábor podivných okultistů a pořádně ho pocucháte. Za odměnu dostanete magickou zbraň, a to pro všechny členy skupiny, pakliže hrajete v multiplayeru.

Pokud se těšíte, že stejně jako ve World of Warcraft budou všechny předměty zabírat jen jedno políčko v inventáři, není tomu tak. Takové brnění či obouruční meč opět zaberou políček šest. Ještě štěstí, že by mělo být možné přikoupit si tašky.

Hratelná verze Diabla 3 se měla evidentně k světu a většinu těch, kdo si ji vyzkoušeli, vůbec netrápilo, že ani třetí díl do konceptu nepřinese mnoho změn. Kdyby se tak dělo, křičelo by nespokojeností nejspíše mnohem více hráčů.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Další z rubriky

Prozkoumávání strašidelného hotelu v Luigi’s Mansion 3 mě dostalo

Luigi’s Mansion 3 na akci po E3 2019 ve Frankfurtu

Bráška Maria, strašpytel Luigi, prochází s vysavačem na zádech strašidelným hotelem, loví duchy, řeší hádanky a hledá...

Super Mario Maker 2 je mocný nástroj k vytváření hopsaček s Mariem

Super Mario Maker 2

Nástroj k snadnému vytváření vlastních 2D úrovní s Mariem je díky komunitním funkcím prakticky nekonečnou zásobárnou...

Nové Call of Duty: Modern Warfare se zaměří na hrůzy aktuálních válek

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

S letošní hrou z populární série Call of Duty se studio Infinity Ward vrací ke svému nejslavnějšímu dílu. Restart série...

Najdete na iDNES.cz