DarkStar One - první dojmy

  12:01aktualizováno  24. července 11:40
Již za pár týdnů se dočkáme finální anglické verze vesmírného simulátoru DarkStar One. Dokáže se vyrovnat slavnému Freelancerovi? Hru jsme otestovali a přinášíme první dojmy!

DarkStar One

Hráči vesmírných simulátorů nemají zrovna na růžích ustláno. Jejich oblíbený žánr se nerozrůstá takovou rychlostí jako například akce nebo strategie, kterých je neustále více než dost. Proto je každý nový přírůstek netrpělivě očekáván a vítán s otevřenou náručí. To ostatně platí i pro novinku DarkStar One od německého týmu Ascaron Entertainment. Naši západní sousedé ji v jejich rodném jazyce mají už několikrát dohranou a ostatní musí na anglickou verzi trpělivě čekat. Co naplat, že si ji už pár týdnů můžete pořídit v digitální podobě přes službu Metaboli Games On Demand. Jen málokomu je taková koupě po chuti a většina hráčů si raději počká na 14. srpen 2006, kdy se do obchodů dostane klasická krabicová verze. My jsme z nedočkavosti prolétli olbřímí demo, nakoukli do zmiňované německé verze a spánkový deficit na sebe nenechal dlouho čekat. DarkStar One je jako pitbull - chytne a nepustí!

Pokud jste si oblíbili dnes již stařičkého Freelancera od Digital Anvil, nový vesmírný simulátor v podání Ascaron Entertainment vám rozhodně vykouzlí úsměv na tváři. Oba tituly se vyznačují akčnějším provedením a nepotrápí vás jako například X3: Reunion, který je hardcore simulátorem v pravém slova smyslu. Odpadá tedy počáteční boj o místo pod hvězdami, spojený se studiem ovládání a ekonomiky spousty hvězdných sektorů. Do prostředí DarkStar One jednoduše vplujete a autoři vás šetrně povedou za ručičku, dokud se všechno pořádně nenaučíte. Vzhledem k akčnímu zaměření není začátek nijak obtížný a do hry se dostanete poměrně rychle. Nepřekvapí sice takovou hloubkou jako X-Universe, ale o rozsáhlý, detailně zpracovaný vesmír zde rovněž není nouze.

DarkStar One DarkStar One DarkStar One

DarkStar One

Pomsta bude sladká
V DarkStar One se vžijete do role talentovaného pilota Kayrona, který právě dokončil výcvik a za odměnu dostal vesmírné plavidlo, jaké svět ještě neviděl. Jmenuje se DarkStar One a je dárkem od Kayronova otce, který zemřel za velice podivných okolností během jedné mise. A to by v tom byl čert, kdyby za jeho smrtí nestál pořádný padouch, kterého je třeba odhalit a připravit mu pěknou nakládačku. Příběh DarkStar One ale nebude tak nechutně přímočarý, jak to na začátku vypadá, a Kayronova výprava se časem protáhne a zašmodrchá. Tutoriál složený ze třech výukových misí je skvěle zakomponován do hlavní kampaně a tvoří výtečný odrazový můstek do dalších vesmírných dobrodružství.

Jak jsme naznačili již v předchozím textu, DarkStar One se v mnohém podobá slavnému Freelancerovi. Začínáte v terranském (lidském) vesmíru a postupně se dostanete do zhruba dvaceti seskupení (clusterů) hvězdných systémů, v nichž narazíte na obchodní a výzkumné stanice, obrovské asteroidy provrtané zamotanými chodbami a spoustu přátelských i nepřátelských plavidel. Ale pozor! O tom, kdo s vámi bude kamarádit a kdo vás naopak s chutí pošle do věčných lovišť, budete rozhodovat v průběhu celé hry. Díky obrovskému množství různých vedlejších úkolů a misí budete mít neustále co dělat a záleží v podstatě pouze na vás, na jakou stranu se přidáte.

DarkStar One

Svoboda volby
Můžete lovit piráty, provádět čistky v nepřátelských systémech, eskortovat obchodníky a různé důležité osoby, tajně nahrávat cizí rozhovory a provádět další vylomeniny. Budete-li chtít, začnete se věnovat obchodu, v jedné části vesmíru levně nakoupíte a v druhé naopak draze prodáte (např. videohry, androidy, vzácné kovy, proteiny, krystaly nebo drogy). A když se dáte na dráhu zločinu, začne být situace ještě mnohem zajímavější! Co takhle pašovat zboží, jehož prodej je přísně zakázán? Pokud na vás nikdo nepřijde, budete se brzy koupat v penězích. Když se však některý ze strážců zákona rozhodne prohlédnout váš náklad, problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Zabijete tedy pár policistů, nepotrvá dlouho a máte na krku další. Netřeba se však omlouvat a pykat za hrůzné činy - stačí podpořit řady vesmírných pirátů, přepadávat obchodníky a s radostí likvidovat policisty.

V DarkStar One můžete být v podstatě kýmkoliv a vaše zázračné plavidlo si rovněž budete neustále vylepšovat. Aby také ne, vždyť DarkStar One je jedinou lodí, do níž se během hry posadíte. Díky speciálním artefaktům, jejichž celkový počet se vyšplhá k rovné stovce, budete vesmírné plavidlo přizpůsobovat vašim potřebám. Vytvoříte si neohrabanou, ale všemožnými zbraněmi a štíty oplácanou bestii, nebo zvolíte raději rychlé žihadlo, které se nepřátelům v nečekaný okamžik zapíchne hluboko pod kůži? A co třeba obchodní loď s obrovským nákladním prostorem a obrannými turrety? DarkStar One si zkrátka upravíte, jak budete chtít.

DarkStar One

Mocné artefakty
Nový vesmírný simulátor od Ascaron Entertainment přináší rovněž RPG prvky spočívající ve vylepšování lodi, kterému předchází hledání artefaktů v obrovských asteroidech. Stupidní a naprosto zbytečné prolétání křivolakých a zamotaných tunelů je jednou z mála věcí, jež nám při testování německé verze hry vyloženě vadily a které se v anglickém vydání bohužel nijak nezmění. Ještě štěstí, že průlet asteroidem trvá vždy maximálně několik minut a nijak zvlášť vás nezdrží od mnohem zábavnějšího zbytku hry. Jakmile získáte určitý počet artefaktů (s rostoucím levelem roste současně i množství artefaktů potřebných k postupu), posunete DarkStar One na další level a vylepšíte jednu ze tří částí lodi - trup, křídla a motory. Současně povýšíte i speciální plasmovou zbraň, jež má v zásobě nejen ofenzivní (paprsky), ale též defenzivní kousky (posily štítů).

Kromě toho si samozřejmě vylepšíte klasické zbraňové systémy a další doplňky vašeho galaktického korábu. Za těžce vydělané peníze pořídíte silnější typy laserů, rakety a turrety, nepohrdnete výkonnějšími motory a různými specialitkami, jako jsou rušičky radarů nebo sběrače rud v polích asteroidů. Vesmír DarkStar One ovládá šest různých ras, s nimiž budete spolupracovat nebo se s nimi naopak pustíte do křížku. Pokud s nimi budete vycházet, můžete přijít k mnoha zajímavých technologiím. A to jsme se ještě nezmiňovali o objevování skrytých hvězdných systémů, ve kterých vás čekají různá překvapení. Když všechny zmiňované prvky spojíte dohromady, získáte nebezpečně návykový celek, který vás jen tak nepustí. Ještě nahlédnete do sousedního sektoru, omrknete zboží v obchodní stanici, zkusíte jednu bonusovou misi, vylepšíte loď, pořídíte novou zbraň a přece nemůžete jít do hajan, dokud jí neotestujete na drzých pirátských bestiích.

DarkStar One DarkStar One DarkStar One

Těšte se na srpen!
S DarkStar One jednoduše propaříte noc a druhý den se poperete s nemilosrdně nastupující únavou. Nebýt toho, že s němčinou se zrovna moc nekamarádíme, nečetli byste ani tyto řádky - vždyť jsme toho mohli ještě tolik udělat(!) - touha po penězích a po narůstajícím počtu zářezů na kniplu by byla silnější... Přesto si však musíme postěžovat na grafickou stránku hry, která je sice dostačující, ale mohla být mnohem lepší. Když okolní screenshoty srovnáte se záběry ze starší X3: Reunion, bude vám jasné, že v tomto směru měli vývojáři ještě pořádně máknout. Hru mohli rovněž lépe optimalizovat a doufejme, že do vydání finální anglické verze tak ještě učiní. Pokud bude DarkStar One skvěle našlápnutý až do konce, byla by škoda, kdybychom museli strhávat hodnocení jen kvůli tomu, že je hra technicky nevyladěná.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

World of Warcraft Classic je trip pro nostalgiky. První dojmy

World of Warcraft Classic

Návštěvníci akce Blizzcon, ale i majitelé virtuální vstupenky, si vyzkoušeli, jak se hrál World of Warcraft v době...

Red Dead Online Beta začíná úchvatně, ale zatím nedosáhne daleko

Red Dead Online

Hráči s dostatkem času už mají jeden z nejlepších příběhů v herní historii za sebou a teď hledají důvody, proč na...

Řežba, která nás rozsekala. Dojmy z hraní Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Hyperakční série Devil May Cry se vrátila z pekla a její nejnovější díl ukazuje, jak moc je stále cool. Je to ideální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz