Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Conan: The Dark Axe - dojmy

  12:00
Slovenská akční hra od týmu Cauldron se spoře oděným svalovcem v hlavní roli nás zatím příjemně překvapila. Kromě bitev s nepřáteli hru zpestřují drobné hádanky a získávání zkušeností. Bude to však stačit?

Conan se vrací
Conan: The Dar Axe Bude tomu už pár let, co jsem pročítal knížku v černém obalu s výrazným nápisem Conan na přední straně. Samozřejmě nechybí ani starší filmové zpracování, kde se role svalovce – bojovníka zhostil tehdy ještě zdaleka ne tolik známý Arnold Schwarzenegger. Ani herní scéna tehdy nezahálela, ale v poslední době? Nic. Ticho po pěšině. K radosti mnoha hráčů tým Cauldron (ze Slovenska) ohlásil na předloňské E3 vývoj akčního dobrodružství Conan: The Dark Axe (homepage). To se sice chystá na všechny známé platformy, ale jak se mnozí z nás již přesvědčili, PC hráči se rozhodně nedočkají odbyté konverze. První obrázky ze hry tomu však příliš nenasvědčovaly – jednalo se o vesměs rozmazané screeny, které o kvalitě výsledného produktu neprozrazovaly zhola nic. Zhruba před čtrnácti dny se po internetu začalo šířit beta demo, které není plně optimalizované, ale pokud jej už spustíte, lze si o hře konečně udělat poměrně jasnou představu.

První krev
Se spoře oděným svalovcem začínáme uvnitř městečka, na stěnách budov jsou připevněné zapálené louče, Conan: The Dar Axe jejichž plamen osvětluje okolí. V přilehlé uličce postává několik postav, po přiblížení zjišťuji, že si zde povídají místní stráže s civilisty. Když mě zaregistrují, stráže okamžitě vytahují zbraně a řítí se mým směrem – evidentně nejsem vítán. Tasím meč a pouštím se do první šarvátky – na řadu tedy přichází seznámení s ovládáním, které je více než příjemné. Myší rozdávám údery, klávesnice kromě pohybu obstarává i vykrývání úderů, což naznačuje známky taktiky v soubojích. A opravdu. Posádka stráže však nepředstavuje vážnější problém, čili po pár ladných úderech a kombinacích padají k zemi. Získávám první zkušenosti.

Systém zkušeností
Zkušenosti? Správně, zkušenosti, to správné koření akčních her, které dovede, v případě dobrého zakomponování, titul zásadně obohatit. A Conan: The Dark Axe vypadá jako dobrý titul. Za zkušenosti si totiž nakupujeme nové údery, kterých je zde opravdu požehnaně. Aby hráč "nekupoval" zajíce v pytli, respektive neutrácel pouze podle názvů či krátkého popisku, předvádí malá postavička bojovníka, jak daný úder vypadá. Ke každému úderu však existují tři stupně, proto Conan: The Dar Axe se v některých momentech určitě vyplatí vylepšit se stávající úder (a zvýšit tak jeho účinnost), než koupit nový. Poslední alternativa týkající se bodů spočívá ve vylepšení některých atributů, jako třeba zvýšení staminy, počtu životů či rychlosti. Z této tabulky se dále lze dostat do inventáře, kam si hráč automaticky uschovává nalezené předměty, jako třeba hojivé lektvary.

Demoverze
Vraťme se zpět do hry. Po rychlé smrti stráží se vydávám směrem k úzké uličce, když tu se spustí in-game animace. Conan po střechách přeskáče za zeď do kruhového prostoru, jemuž dominuje obří věž. Ani zde stráže příliš nelení, tasí zbraň a jdou zlikvidovat nezvaného hosta – nutno dodat, že ty obyčejné doprovázejí i o něco tužší těžkooděnci. Ale jinak žádný rozdíl, ze všech tekla červená... Co teď? Lokace zdánlivě nikam nevede, po chvilce bloumání si všímám zeleného porostu na věži a mačkám akční klávesu (o možné akci informuje ikona ruky). Spouští se další in-game animace, kdy barbar vyšplhá až do horního patra věže. Ve věži potkáváme i nové nepřátele – efektně se potácející kostry s meči. Na hráče jich čeká několik pater a s nimi i první hádanky. Musíme tak například zmáčknout ve správném pořadí kamenná tlačítka. Nebo se ocitáme v Conan: The Dar Axe patře se sochami, přičemž dvě jsou rozbité. Aby se otevřel poklop do dalšího patra, je nutné znovu zatížit jejich podstavce... Ve spodním patře objevíme kýžený předmět, který použijeme v horním patře, kam se vrátíme, čímž si zpřístupníme nyní již opravdu poslední patro. Zde pobijeme hadí tlamy ve zdi, které plivou plamen, nasedneme do výtahu a sjedeme níže, čímž demoverze končí.

Závěr
A první dojmy? Conan: The Dark Axe je opravdu příjemným překvapením, poněvadž co se hratelnosti týče, hraje se velmi dobře. Pochvalu zaslouží i vynikající hudba, jež vychází z melodií ve filmu. Otázkou zatím zůstává, jak se podaří zkombinovat akci a logické hádanky, aby se jejich používaní nestalo po čase nudným prvkem. Hodně záleží i na jejich rozmanitosti. Poslední poznámka se týká umělé inteligence, která, jak se zdá, funguje na principu "vidím – jdu", díky čemuž se postavy zaseknou, pokud mají v cestě překážku. Je ale pravděpodobné, že se jedná pouze o neduh beta demoverze. Každopádně okamžitě po vydání finální demoverze, pakliže se tak stane před vydáním plné hry, vás budeme o pokrocích ve hře znovu informovat.

Index očekávání: 8/10

Autor:
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet her, na které nejraději vzpomínám

Pokračuje oblíbený seriál, který vám představí další třicítku her, které provázely životem naše...

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z milovníků umění až na nejvíce nenáviděnou firmu USA. Příběh Electronic Arts

Americká společnost Electronic Arts funguje na trhu už přes 40 let a spoustu jejích značek za tu...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Budování zábavního parku Planet Coaster 2 láká na vodní atrakce

Populární strategie Planet Coaster, v níž si hráči navrhují a provozují vlastní zábavní park, se...

Na New York opět útočí mutanti, zastavit je musí Želvy Ninja

Na loňský animák Želvy Ninja: Mutantí chaos naváže letos v říjnu mlátička Teenage Mutant Ninja...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...