Nové Call of Duty: Modern Warfare se zaměří na hrůzy aktuálních válek

  22:31aktualizováno  22:31
S letošní hrou z populární série Call of Duty se studio Infinity Ward vrací ke svému nejslavnějšímu dílu. Restart série Modern Warfare se ponese v temném pojetí, které připomene kontroverzní misi No Russian. Autoři se inspirují u filmů jako Hurt Locker, Lone Survivor a American Sniper.

Vývojáři ze studia Infinity Ward se s letošním dílem Call of Duty pokusí o velký comeback. Po veleúspěšné trilogii Modern Warfare autoři nedokázali podobně oslnit s dílem Ghosts ani vesmírným experimentem Infinite Warfare. Jeho vydání v roce 2016 provázel ohromný internetový hate, který ještě umocňoval chválu na tehdy vydávaný remaster původní Modern Warfare

Není tedy divu, že tvůrci vyslyšeli jasné přání komunity a poslední dva a půl roku věnovali tvorbě nové hry inspirované současnými konflikty. Poněkud svérázně zvolený název letošního dílu má demonstrovat skutečnost, že příběh hry na děj původní trilogie nenavazuje, přestože v něm najdete některé důvěrně známé postavy a motivy.

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

A skutečně, ústřední zápletka hry se klasice z roku 2007 na první pohled velmi podobá. Extremistická frakce zlých Rusů řádí na Blízkém východě a ve spojení s arabskými teroristy ohrožuje západní velmoci přímo na jejich domácí půdě. V kampani budeme hrát jak za příslušníky amerických jednotek Delta Force, tak za britské SAS, kde se opět shledáte se starým známým kapitánem Pricem. Třetí perspektivu získáte hraním za rebelskou frakci, kde by hra měla přepínat mezi bratrem a sestrou Farah a Hadirem.

Výrazně temnější pojetí demonstrovalo Infinity Ward na dvou úrovních, které měli možnost zhlédnout vybraní zahraniční novináři v soukromém kinosálu.

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

První mise začala brutálním teroristickým útokem na Londýn a pokračovala noční razií jednotek SAS v domě, v němž se ukrývali teroristé. Hráč mohl postupovat opatrně, nebo střílet na všechno, co se pohnulo. 

Na misi autoři názorně ukazují typický znak současných konfliktů. Jak poznáte civilistu od nepřítele, když nenosí uniformu? V jednu chvíli se na hráče vyřítila zoufalá matka snažící se pouze ochránit své dítě, další zdánlivě neškodná žena sahala po detonátoru. V misi jste mohli opatrně nakukovat do dveří, střílet přes stěnu a orientovat se podle zvuků vyděšených obyvatel. 

Hra má běžet na novém enginu, který byl ve vývoji pět let. Audiovizuální stránka bude opravdu špičková a na atmosféře hry to je znát. Například efekt noktovizoru byl od základu přepracován. Nyní funguje jako skutečný předmět v herním světě a nejde pouze o jednoduchý filtr. 

Střílení z vaší zbraně je hlasitější, když zaměřujete (ADS), a díky pokročilé technologii uslyšíte dopad každé patrony. Hra ví, kde přesně v herním světě stojíte a podle toho je schopná upravit jednotlivé zvukové efekty odpovídajícím způsobem.

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Autoři tvrdí, že Modern Warfare sice není nelineární ve stylu například Black Ops 2, ale hráč má možnost volby, jak k jednotlivým situacím přistupovat. Podle rozhovoru pro Gamespot to vypadá, že můžete splnit misi i za cenu velkých ztrát na civilním obyvatelstvu. Jakým způsobem tuto skutečnost bude hra odrážet, ale zatím není jasné.

Druhá mise prezentovaná za zavřenými dveřmi působí ještě o něco zajímavěji. Soustředí se na hrůzostrašnou epizodu z dětství vůdkyně rebelů Farah. Úroveň začíná tím, že dívka je se svou matkou zavalena v troskách budovy zničené ruským náletem. Dítě se podaří vyprostit, pro její matku je však pozdě. Váš otec vás bere do náručí a utíká do zdánlivého bezpečí domova, záhy je však brutálně zavražděn jedním z Rusů, čemuž hráč v kůži Farah bezmocně přihlíží. 

Společně se svým bratrem musíte utéct před vojákem prohledávajícím váš dům. Úroveň připomíná hru kočky s myší a vašim úkolem je zasadit nepříteli několik ran šroubovákem, a poté jej připravit o jeho zbraň a plynovou masku. Na úprku jsou obě děti svědky masových poprav, odvodů dětských vojáků a dalších válečných hrůz.

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Poměrně zajímavé je, že autoři hru připodobňují spíše k filmu Čelisti než krváku Saw. Tento příměr má poukazovat na skutečnost, že místo hektolitrů krve je důraz kladený na napětí, všudypřítomný pocit tísně a místy až hororovou atmosféru. Připomene tak hra ve výsledku parádní Spec Ops: The Line? Nezlobili bychom se.

Vedle kampaně byly potvrzeny i další zajímavé novinky. Call Of Duty končí s tolik nepopulárním Season Passem a nahradí jej novou, zatím nespecifikovanou formou prémiového obsahu. Všechny mapy a eventy budou zdarma. Kolik jich však ve výsledku bude, je důležitá otázka. 

Autoři také potvrdili, že jejich hra bude poprvé využívat cross-play a spolu si tak zahrají majitelé Xboxů, PlayStationů i PC. Jak to celé bude fungovat především s ohledem na faktor myši a klávesnice, zatím není zřejmé. 

Call of Duty: Modern Warfare (2019)
Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Všechny složky hry mají být tenotkrát těsně propojeny a kupříkladu vylepšování zbraní bude fungovat napříč celou hrou. O něco podobného se pokoušela už Black Ops 3. Změn by se mohl dočkat i režim kooperace, autoři o něm mluví jako o squad coop módu a z popisu to zní dost jako parádní Spec Ops z Modern Warfare 2 a 3. Že by se série po letech rozloučila se zombíky? Jak to bude s Battle Royale módem, také zatím nevíme. Vypadá to, že minimálně při startu bude nejspíše chybět.

I přes svůj poněkud nešťastně zvolený název působí nové Call of Duty zajímavě, ale na jakékoliv závěry je samozřejmě zatím ještě brzy.

Hra vyjde 25. října na Playstationu 4, Xbox One a PC

Zdroje: Easy Allies, GameSpot, IGN, Polygon, CharlieIntel

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Stahujte zdarma povedenou diablovku Torchlight, čas máte do čtvrtka

Torchlight

Epic Store láká na další hru zdarma. Tentokrát je to starší, ale povedená diablovka Torchlight, která sice jen...

Další z rubriky

Nové Call of Duty: Modern Warfare se zaměří na hrůzy aktuálních válek

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

S letošní hrou z populární série Call of Duty se studio Infinity Ward vrací ke svému nejslavnějšímu dílu. Restart série...

Tajuplný Death Stranding vyjde v listopadu, analyzujeme novou upoutávku

Death Stranding

Vývojáři ze Sony a Kojima Productions nadělili všem nedočkavým fanouškům trojici rozbušek na téma jedné...

Prozkoumávání strašidelného hotelu v Luigi’s Mansion 3 mě dostalo

Luigi’s Mansion 3 na akci po E3 2019 ve Frankfurtu

Bráška Maria, strašpytel Luigi, prochází s vysavačem na zádech strašidelným hotelem, loví duchy, řeší hádanky a hledá...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - CHEMIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz