Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops se soustředí na boj za nepřátelskou linií za studené války

  • 38
Série Call of Duty objevuje nová bojiště. Za studené války se podíváte do Vietnamu či na Kubu.

Hra je zasazena do 60. let minulého století. Nebylo to jen období hippies, Woodstocku a bezbřehé lásky, ale také studené války, konfliktu ve Vietnamu či Kubánské krize.

Pod názvem Black Ops se skrývají operace tak tajné, že dokonce vlastní vláda může tvrdit, že o nich neměla tušení. Ačkoliv nejspíš měla. V novém Call of Duty nečekejte masivní přestřelky na mezinárodních bojištích, jako spíše komornější akci pod radarem veřejnosti.

Prezentace hry naznačila, jak zhruba budou mise v Call of Duty: Black Ops vypadat.

Na začátku sledujete pilota, který nastupuje do kokpitu SR-71 Blackbird. Jakmile dorazíte do letové hladiny, aktivuje pilot špionážní výbavu. Na malém monitoru se objeví pohled na skupinku vojáků, kteří se někde hluboko dole prodírají zasněženými lesy pohoří Ural. Vojáci jsou hlavními hrdiny hry. A tohle je opravdu efektní úvod, protože za několik okamžiků už jsme v jejich kůži.

Vojáci jsou zahrabaní ve sněhu a jen několik centimetrů od nich procházejí ruští nepřátelé. Nikdo nesmí vydat ani hlásku. Podobné okamžiky už jsme zažili v Modern Warfare, ale napínavé jsou stále.

Poté, co ruská patrola prošla, dáváme se pomalu a potichu do pohybu. Propracováváme se sněhem k jednomu z útesů. Na něm stojí další hlídka. Naštěstí osamocená a nepozorná. Vytahujeme moderní obdobu kuše a neslyšně sovětského vojáka likvidujeme.

Cesta je volná a jednotka může slanit ze skalnaté stěny. Právě tam leží cíl mise: ruská fabrika na výrobu munice. Jakmile se k ní dostanete, je konec s tichým postupem. Na povel se vojáci vrhají okny do haly. Stejně jako v Modern Warfare 2 také zde v takovém případě hra zpomalí čas a dá hráčům možnost co nejvíc využít moment překvapení.

Call of Duty: Black Ops

Těch pár okamžiků využíváme k vyřízení zaskočených nepřátel. Jenže plynutí času se brzy vrací do normálu. V hale propuká pravé peklo. Odevšad se hrnou ruské jednotky. Řev, výstřely, exploze... Po líté přestřelce je z fabriky jen kouřící šrot, o což se postaraly i položené nálože. Mise končí efektním skokem padákem z dalšího útesu.

Z průběhu mise vyplývá, a autoři to potvrzují, že Call of Duty: Black Ops bude víc než kdy dřív střídat herní styly. Chvíli prozkoumáváte terén (třeba právě v letadle), pak se plížíte a následně si dosyta zastřílíte. Pochopitelně to může probíhat v odlišném gardu i poměru, jak napovídá další prezentovaná mise.

Vietnam volá

V novém Call of Duty si opět zahrajete hned za několik hrdinů. Což má tu výhodu, že bez dalšího vysvětlování můžete cestovat po celém světě. Tentokrát je třeba v jihovietnamském městě Hue získat informace zásadního významu.

Call of Duty: Black Ops

Jednoduché to nebude. Zrovna probíhá takzvaná ofenzíva Tet a město je zaplaveno nepřátelskými vojáky. Při příletu je raketou sestřelen náš vrtulník a padá přímo doprostřed obsazeného města.

Pád pochopitelně přežijete, ale k cíli nezbývá, než se prostřílet skrz nejrůznější kancelářské budovy. Nápor nepřátel je takřka nekonečný, a tak je nutné se krýt na každém rohu. Dobrou službu v městském boji vykazuje brokovnice se zápalnou municí.

Pakliže máte kvalitní aparát, oceníte tradiční přednost série: neuvěřitelně sytý zvuk. U počítače budete instinktivně uhýbat kulkám. Když vybuchne granát, je to opravdu ohlušující.

V takřka beznadějné chvilce přijde dočasná záchrana. Objeví se další vrtulník, tentokrát letu schopný a navíc vybavený kulomety. Poručíme mu, aby pořádně provětral kožichy nepřátel. Čas k nadechnutí, ale rozhodně ne konec mise.

Call of Duty: Black Ops

Podívejme se ale raději na další úroveň, shodou okolností opět ve Vietnamu, tentokrát však v džungli. Opět sedíme ve vrtulníku a opět jsme sestřeleni. Padáme přímo do kalné řeky Huong. Zatímco někteří kolegové se topí, nám se prostřednictvím klasické klávesové minihry daří z potápějícího se vraku vyváznout. Nebezpečí ale teprve začíná.

Na břehu už slídí Vietcong. Zpoza roští bereme jednoho vojáka jako živý štít a pistolí střílíme jeho kolegy. Celá džungle vizuálně i zvukově opět působí velice realisticky a disponuje jedinečnou atmosférou.

To platí i o tunelech, do kterých se dostáváme záhy. Celý jejich systém působí velmi stísněně, je však opepřen celou řadou zajímavých detailů. Ze stěn teče voda, čas od času narazíte na místnosti, ve kterých zjevně někdo bydlí apod.

V tunelech také narazíte na největší krutosti, protože se s Vietnamci střetnete takřka tváří v tvář. A leckterou tvář uvidíte pěkně zohyzděnou. Tvůrci chystají opravdu brutální titul, který bude prodejný zřejmě až od osmnácti let.

Call of Duty: Black Ops

Dočkáme se i úplných novinek, jako je pilotování vrtulníku. Poté, co nás dvakrát sestřelili, to není špatný nápad. Nečekejte kdovíjakou volnost, pilotovat musíte v jasně daném koridoru. Ale i tak to potěší.

Navíc je to příslib pro hru více hráčů, která představuje důležitou součást Call of Duty: Black Ops. Kromě toho, že přibude ovladatelných strojů a že se vrátí dedikované servery, však o multiplayeru zatím víc nevíme.

Každopádně to vypadá na zajímavý díl série, který hráče zavede zase do jiné doby a na jiná místa. Vedle Ruska a Vietnamu byste se měli podívat například na Kubu či do Laosu. Doufejme, že se bude hrát aspoň stejně dobře jako Modern Warfare 2 a zároveň, že bude delší.