Tvůrci World of Tanks dělají moderní střílečku, hraje se skvěle

aktualizováno 
Kolín nad Rýnem (Od zpravodaje Bonusweb.cz) - Nová střílečka od vydavatelství Wargaming by si chtěla ukousnout podíl z přesyceného trhu pseudorealistických válečných stříleček. A mohlo by se jí to i povést, pokud její tvůrci nevsadí na příliš agresivní platební model.

Tytam jsou doby, kdy slovní spojení free 2 play bylo ryzí urážkou. Dnes tituly jako Fortnite, Warframe, Destiny 2 či třeba Dauntless dokazují, že pokud se monetizační pravidla nastaví správně, může hra generovat obrovské zisky a hráči přitom netrpí pocitem, že jsou pro vydavatele jen dojné krávy. Do této exkluzivní společnosti by se nově moc ráda zařadila i střílečka Caliber, jejíž vývoj zaštiťují vydavatelé celosvětového hitu World of Tanks z běloruské společnosti Wargaming.

Caliber

Caliber

A věřte nebo ne, mohlo by jim to i vyjít. Caliber má totiž všechny vlastnosti, které by měla dobrá střílečka mít. Zasazením asi nejvíce připomíná Call of Duty: Modern Warfare, na rozdíl od něj však v Calibru na akci nahlížíme z pohledu třetí osoby. Díky tomu máte svého vojáka neustále před sebou, což jednak zvyšuje váš přehled o okolí a zároveň to nenápadně motivuje k vylepšování jeho vzhledu pomocí (placených) kosmetických předmětů.

Základem hry bude kooperativní mód pro čtyři hráče, kterým se do cesty valí spousta nepřátel ovládaných umělou inteligencí. Každý člen týmu má jasně definovanou roli, kterou by měl dodržovat. Medik, snajpr, support a klasický voják asi nepotřebují hlubší popis, důležité je jen to, že každý z nich musí být zastoupen. Vznik potenciálního týmu tak ohrožují hádky o to, kdo bude hrát za koho, určitě se však nemusíte bát, že byste si v nějaké roli dostatečně nezastříleli.

Caliber

Caliber

Všichni operátoři jsou vymodelováni podle skutečných zásahových jednotek. Zatím bylo ve hře implementováno teprve nějakých pět nebo šest unikátních „skinů“, i tak už ale mezi nimi není problém najít své oblíbence. Na výběr jsou například američtí Navy Seals, ruská Alpha Group nebo polský GROM. Další jednotky mají přitom po vydání hry přibývat, aby se dostalo na každý region, ve kterém hra poběží. Pokud se jí bude dařit, určitě se dočkáme i nějaké české verze.

Detailní vymodelování jednotek, ať už jde o zbraně, chrániče nebo uniformy je opravdu na vynikající úrovni, a to i díky spolupráci se skutečnými výrobci vojenského vybavení. V menu vše vypadá naleštěně a takřka dokonale, během samotné hry je už však situace o dost horší. Jednoduše řečeno grafika rozhodně nesnese srovnání s aktuální špičkou. Je však nutné především pamatovat na to, že vývojáři necílí jen na hardcore komunitu, ale na masového zákazníka, který rozhodně nemá moderní hardware. Navíc to rozhodně neznamená, že by hra byla vyloženě ošklivá.

Co se týče toho nejdůležitějšího, tedy samotné střelby, je vše v naprostém pořádku. Člověk má pocit, jakoby držel opravdovou zbraň a šlo mu o život, nepřátel je hodně a padají už po pár zásazích, což je myslím přesně to, co člověk od střílečky očekává. Otázkou ovšem je, jestli takto bude free 2 play hra svým autorům vydělávat.

Fotogalerie

Wargaming chce použít stejný platební model jako ve World of Tanks, což si přiznejme není úplně to nejlepší. Pokud by do hry měli později přijít speciálně odolní nepřátelé a různé typy prémiové munice, rozpadne se celá atmosféra na prach. Ostatně vzpomínky na posledního Wolfensteina jsou ještě stále bolestivé.

Autoři hry by ale byli blázni, kdyby něco podobného dopustili. Caliber je sice zoufale neoriginální, jinak však šlape na výbornou a už jen díky 3rd person kameře si svoji existenci dokáže obhájit. V Rusku už nějaký ten pátek běží v provizorním režimu a reakce jsou veskrze pozitivní. Kdy si budeme moci zahrát i u nás, je ve hvězdách, letos to ovšem určitě nebude. Každopádně budeme Caliber blíže sledovat, tohle by totiž mohlo být jednou velké.

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Nejčtenější

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

KVÍZ: Git gut, n00bs sux! Rozumíte mluvě dnešních hráčů?

Grand Theft Auto 5

Stejně jako každá jiná komunita mají i hráči počítačových her svůj vlastní slovník, pro neznalé často nepochopitelný....

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

Progamer chtěl uspět ve dvou hrách najednou, teď je pro smích

Linh "Seiko" Nguyen

Německý hráč východoasijského původu Linh „Seiko“ Nguyen překvapivě prohrál v kvalifikaci na prestižní turnaje v...

Stahujte zdarma šest her s Batmanem v hodnotě dva a půl tisíce korun

Batman Arkham Asylum

Nepopulární digitální obchod s hrami Epic Store se opravdu vytáhl. Namísto jedné či dvou her jich tentokrát nabízí...

Další z rubriky

Kerbal Space Program 2 je hra, kterou by měly hrát vaše děti

Kerbal Space Program 2

Pokračování oblíbené vesmírné hry Kerbal Space Program by mohlo zamířit rovnou do školních učeben. Srozumitelnou a...

Jedna z nejočekávanějších her roku Death Stranding je čím dál záhadnější

Death Stranding

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se s každou další ukázkou stává záhadnější a podivnější – v tom nejlepším...

Strategie Iron Danger je dokonalým důkazem, že originalita ještě nevymřela

Iron Danger

Zapomeňte na save a load. Možnost libovolně převíjet čas dopředu a dozadu dělá z jinak celkem béčkové fantasy strategie...

Final Fantasy VII Remake plní svůj účel. Není dokonalý, ale těším se

Final Fantasy VII Remake

Remake zřejmě nejpopulárnějšího dílu japonské RPG ságy balancuje na hraně mezi nostalgií a experimentem. Zahráli jsme...

Advantage Consulting, s.r.o.
STÁŽ VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz