Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Braveheart

  7:51aktualizováno  30. ledna 2000 8:40
Braveheart
Braveheart

To snad ani není možné. Sotva člověk zjistí, že brzy vyjde nějaký hit, týden poté vyjde najevo, že se k němu blíží další. No není to neuvěřitelné? Ale prostě už je to tak. A cože to bude teď? Tak já vám trochu napovím. Viděli jste film Statečné srdce? Ano, nemýlíte se. Je to ten film, co dostal nějaká ta ocenění a hlavní roli ztvárnil Mel Gibson. Hra téhož názvu je vytvářena týmem, mě neznámým, Red Lemon Studios. Jestli znáte nebo ne nevím, ale určitě znáte firmu, která hru vydává - slavný Eidos.

Tato hra kombinuje real-time bojovou i obchodní strategii. V praxi to znamená, že se nestaráte jen o rozestavění a vyzbrojení svých jednotek, ale máte na starost i o obchod, posílání karavan, snažíte se uzavírat pro vás výhodné aliance a také organizujete práci (výrobu potravin) ve vašich vesnicích.

Braveheart

Bojová část hry bude kompletně v 3D, takže s pohledem se budete moci "vyblbnout" jak jen vám bude libo. Grafická stránka hry se podobá nedávno vyšlému titulu Myth. Prostě vše vypadá fantasticky. Mezi jednotlivými misemi jsou dokonce jak renderované animace, tak i animace a dialogy z filmu Statečné srdce. Pohled si můžete oddálit v rozpětí od detailního pohledu na jednoho vojáka až do kamery zabírající celou vesnici. Ovládání vaší jednotky bude chtít trošku trpělivosti a tréninku, ale nakonec se to naučíte a bude vám to připadat snadné.

Braveheart multiplayer bude podporovat bitvy až 12 klanů. Každý hráč si vytvoří svoji armádu z peněz, které mu budou přiděleny. Koupíte si jednotky, zbraně, brnění. Docela mě zajímá, jestli engine Braveheartu zvládne vůbec takovéto bitvy a pokud zvládne, určitě to bude chtít velice nadupanou mašinu. Bude se moci hrát přes IPX, TCP/IP a přes Mplayer.

Braveheart

Povrch Braveheartu by měl být detailně propracovaný za použití dat ze satelitních snímků. Pošlete-li svoji armádu do Edinburghu, můžete se kochat skutečnou krajinou. Klidně můžete zamířit i do jiných měst bez dalšího loadování. Loadování si odbudete na začátku, ale důkladně. Grafický engine emuluje změny počasí, takže si užijete různé mlhy, deště, ale i slunné počasí. Samozřejmostí je i vítr a sníh. Počasí nemá vliv jenom po vizuální stránce, ale podle počasí se bude dál odvíjet i morálka, viditelnost atd...

Každý z vojáků v Braveheartu má jednu ze šestnácti unikátních zbraní, tří štítů a tří druhů brnění, z nichž každý má své klady a zápory. Všechny civilní budovy, od těch nejchudších vesnic, až po velká města mají svůj účel a několik grafických fází stavění a ničení. Vojenské stavby, postavené ať už ze dřeva nebo z kamene, jdou zničit (opět v několika animačních fázích) a jsou jednou z nejdůležitějších věcí při strategickém uvažování. Braveheart Stejně jako v každé pořádné strategii, i tady máte možnost (a více méně nutnost) stavět své vojáky do formací. Každý snad ví, že dobře organizovaná armáda má mnohem větší šanci na úspěch než nedisciplinovaní vesničané. To je snad jasné.

V Braveheartu jsou k dispozici dvě mapy. Jedna je bojová, v té se provádí jenom bitvy a druhá základní mapa, v níž jsou zobrazeny potřebné údaje o vašem klanu a o jednotkách na celém území Skotska, plus další informace o aliancích, putování obchodních karavan apod. Tady se prověří vaše strategicko-obchodní schopnosti.

Další skvělý nápad, který mě v Braveheartu nadchl je, že postupem času získáváte nebo si najímáte velitele jednotek, z nichž každý má unikátní vlastnost, která se vyvíjí nabýváním zkušeností. Hra je pak mnohem osobitější. Ale také jsou tu další vychytávky, jako jsou například vesničané. Každá armáda musí mít dostatek potravin a získávat je jenom rabováním nejde donekonečna. To snad chápete. Ale autoři hry to vyřešili dokonale. Ve svých vesnicích můžete zvolit, kolik branců si vezmete měsíčně do armády a kdo zůstane, Braveheart aby oral pole a krmil dobytek, což je podle mne geiální, nebo si to nemyslíte?

Pokud programátoři splní vše, co bylo naslibované, bude to zase hit. Ale nevím jestli se jim to povede. Na druhou stranu, mají za sebou tak vynikající firmu jako je Eidos, takže uvidíme, necháme se překvapit. Zajímavě zní i to, že by Braveheart měl vyjít již někdy na konci července. Vždycky jsem chtěl být takovým hrdinou jako Mel Gibson ve Statečném srdci :-). Prostě já už chci porazit toho krále Edwarda. To nemůže být tak těžký...

 • Skloubení real-time bojové a obchodní strategie
 • Konec bude takový, jak budete úspěšní
 • Veliké bitvy dokonce i v několika stovkách hrdinů v jednom souboji
 • Realistické formace, taktiky a zranění
 • 16 rozdílných klanů
 • Dokonalé provedení historie Velké Británie

 • Autor:
  Témata: Karavan, TCP/IP
  • Nejčtenější

  V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

  Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

  Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

  Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

  Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

  Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

  Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

  Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

  Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

  Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

  Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

  Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

  Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

  John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

  Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

  Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

  Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

  Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

  Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

  Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

  Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

  Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

  Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

  Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

  Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...