Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Black 9 - bude lepší než Deus Ex?

  12:00
Kyberpunkových akcí s příměsí RPG jsme tu zatím mnoho neměli, ale když už se nějaká z nich objeví, jedná se o skvělou zábavu, vzpoměňme na Deus Ex či System Shock... jaký bude Black 9?

Black 9
Výrobce: Taldren
Vydavatel: Majesco
Datum vydání: březen 2004
Homepage
Black 9 Black 9 rozhodně není pokračováním nějaké komerčně skvěle prosperující hry, jedná se o připravovanou a nepříliš hypovanou, zato však velmi ambiciózní gamesu od studia Taldren, jež má na svědomí zatím jedinou hru, a to Starfleet Command. Přestože do reklamy necpe Majesco, vydavatel hry, mnoho peněz, dalo by se říci, že takřka žádné, tak přesto se o tomto titulu hovoří poměrně hodně, především pak mezi zkušebně staršími hráči, kteří již něco zkusili a na reklamních sloganech jim pranic nezáleží. Právě oni považují Black 9 za jednoho z černých koní roku 2004 a byla by rozhodně škoda nevědět, co se za tímto podivným názvem skrývá, takže se pohodlně usaďte a čtěte následující, více než zajímavé, řádky.

Na počátku se sluší a patří zařadit titul do nějakého toho žánru a nejinak tomu bude zde. Vězte, že Black 9 patří do stále populárnějšího odvětví akčních adventur s příměsí RPG, tentokrát z pohledu třetí osoby. Příběh nás zavádí do fiktivní budoucnosti, jež je však rozhodně uvěřitelná a tím pádem i mnohem přitažlivější. Již od dávných dob světu údajně vládne spolek Illuminati, jenž má na Black 9 svědomí zřejmě všechny důležité události, jaké se kdy v dějinách udály. Tím pádem vlastně tahá za nitky lidstva, přičemž nikdo vlastně s určitostí nedokáže říci, zda doopravdy existuje a nikdo z obyčejných lidí už vůbec nedokáže vážně prohlásit, kdo k němu patří, a tak se tato šedá vládnoucí vrstva těší mysteriózní pověsti a vždy, když na ni přijde řeč, stočí se hovor do oblasti legend, což Illuminatům jedině nahrává. Proč? Jejich práce v utajení jim navýsost vyhovuje a hlavně se jim nikdo nestaví do cesty, čímž pádem jim je umožněno nerušeně ovládat koloběh světa, ba co víc, snad i celého lidstva! Vidím, že někteří z vás se hlásí o slovo a rádi by jistě pronesli, že toto již někde slyšeli a já jim mohu dát jedině za pravdu. Podobně zajímavé téma, na první pohled takřka shodné, si vzala na paškál skvělá hra Deus Ex, jíž mnozí hráči dodnes považují za vrchol celého herního průmyslu, a to rozhodně zaslouženě. Nedávno vyšel i její druhý díl s podtitulem Invisible War, ovšem ten hráčskou obec spíše rozčaroval než-li potěšil, a tak je více než jen logické, že se hledá adekvátní náhrada, jež by zacelila místo po nepříliš povedeném pokračování legendy. Zde se právě otevírá báječný prostor pro úspěch Black 9, která si bere z Deus Ex ty nejlepší prvky, k nimž prvotřídní a staré zákony bořící příběh dozajista patřil. Nejsme však zvědaví na nějaký přitroublý remake do novější grafiky, čehož si jsou autoři naštěstí vědomi a přinášejí Black 9 celou problematiku zpracovanou ze zcela jiného, neméně zajímavého, úhlu. Zatímco v Deus Ex jsme proti Illuminatům do jisté míry bojovali, lépe řečeno bojovali jsme vlastně proti všem, tak Black 9 přináší zajímavý pohled, jež si zakládá na tom, že hráč pro režiséry lidských dějin bude pracovat, tedy abyste tomu lépe rozuměli, bude plnit zakázky pro jeden z devíti kartelů Illuminatů (jejich popis najdete v tabulkách), které mezi sebou soupeří o nadvládu nad světem, a jak již určitě tušíte, bude jen na vás, jaký z nich si vyberete a který poškodíte. To jsou otázky, jež si každý zodpoví až v průběhu hry. Tvůrci samozřejmě slibují značně pozměněný postup za každý z nich, což můžeme s radostí kvitovat, jelikož se zde otevírají většinou zavřená vrátka pro tak oblíbený prvek znovuhratelnosti, který byl právě tak typický pro vzor a zároveň pro konkurenci v podobě laťky nutné k přeskočení, tedy Deus Ex. Údajně by mělo být možné po jistou část hry pomáhat vícero skupinám a k úspěšnému zhlédnutí všech konců by mělo být třeba dokončit hru vícekrát.

Hned zpočátku je nutné si vytvořit slušnou postavu, jelikož na tu jedinou se po celou dobu hraní budete spoléhat. Můžete si nadefinovat silného bouchače, který všechno své snažení vkládá do svalů o průměru slušně narostlého Black 9 dubu nebo případně do leštění všemožných kvérů, potažmo je možné hledat útočiště u křehké a obratné dívky, jež navíc používá i svůj mozek. RPG statistiky by sice neměly být tak propracované jako u her primárně určených k role-playing zábavě, ovšem ani tak nezůstaneme ochuzeni o nějaké to levelování, především pak v síle (zcela logicky ovlivňuje účinnost útoku a možnost pokročilejší výbavy), hbitosti (určuje jak dokážete manipulovat s určitými předměty i rychlost), agilnosti (důležitá pro souboje na dálku a fyzické atributy) či konstituci (patří do ní obrana proti střelám, výdrž či resistance proti jedům). Pro potřeby hry by to mělo bohatě stačit a rovněž tato vlastnost Black 9 by měla hráče donutit k minimálně jednomu zopakování si celého dobrodružství. Ještě se sluší doplnit, že ač budete svého svěřence vyvíjet v jakémkoliv směru, tak ani ty ostatní vám nezůstanou zapovězeny. Takže i jako zlodějíček by mělo být možné se určitou pasáží prostřílet, jen ne s takovou efektivností, jako kdyby tuto akci podnikal charakter v útoku pevně kovaný.

Frakce - 1.část

Genesis: Jedna z nejmocnějších frakcí Illuminátů, jejíž vznik se datuje někam do 19. století k matematikovi Charlesi Babbagovi a jeho analytickým strojům. Za svůj největší úspěch považují Genesis vytvoření umělé inteligence, jíž však v její současné podobě zavrhli a prohlásili, že je nedostatečná. Kdyby byla soběstačná, tak jak to chtěli, dosáhla by vlastní evoluce a eliminovala by nepotřebný život a sama se chopila vlády nad světem i s upravenými zákony přírody.

Zubrin: Největší konkurent Genesis, jak v otázce moci, tak i obchodu. Jedná se o obří korporaci, jež má zájmy především v robotice a vesmírném cestování. Hlavním cílem Zubrinu je však vytvoření mnoha obrovských vesmírných lodí, aby mohli lidstvo rozprášit po celé galaxii. Na jednu stranu se jedná o dobročinný úděl, jelikož roztroušené lidstvo je více imunní proti lokálním katastrofám, ovšem na druhou stranu si Zubrin nebere žádné servítky a tento svůj cíl prosazuje za každou cenu, tedy i třeba silou. Vzhledem k tomu, že prakticky ovládá americká vojska, může rozpoutat i další světovou válku.

The Tea-Drinking Society: Jedná se o nejstarší kartel Illuminátů, jelikož vznikli již dva tisíce let před naším letopočtem. Jsou také nejskrytější organizací a pomalu ani ostatních osm spolků neví, kde operují. Své sídlo mají v Hong-Kongu a své velké moci dosáhli především kontrolou čínských triád. Za několik tisíc let nadělali obří majetek a jako takoví jsou druhou nejsilnější organizací Illuminatů, ovšem jejich pozornost se přeci jen neupíná příliš k penězům a majetku, zatím se nestali takmoc přízemními jako jiné frakce. Nyní se však zabývají prostředkem pro prodloužení života, který by mohl vést k nesmrtelnosti a opět vysadit tento kartel až na trůn Illuminati.

Glimmer A.G.:Klan zformovaný v šestnáctém století německou rodinou obchodníka Kruppa, který prodával zbraně na všechny strany, dokonce i soupeřícím válečným stranám. Jde jim čistě o zisk a mají nejllépe vedenou finanční agendu, ovšem žádnými většími cíli ani úspěchy nedisponují

Velké zpestření do hry by měla přinést i populární nanotechnologie Black 9 , jejíž využívání pro určité typy hráčů stěžejní, jiní ho zase využijí jen zřídka, každopádně to záleží rovněž na vylepšovaných vlastnostech, jelikož i v tomto případě zde bude jakási „mana“. S její pomocí bude možné tyto vzácné a účinné technologie využívat. Zručnost v nano oblasti by pak měla spočívat především v tom jak rychle se tato energie doplňuje, případně jak rychle ubývá.

Jednou z hlavních složek hry je samozřejmě i boj, kterého se, přestože se můžete profilovat více mírumilovně, tak jako tak dočkáte, autoři tedy nešli přímo ve šlépějích Deus Ex, jenž šel dokončit dokonce jen se třemi zářezy na pažbě a jeho pokračování tento prvek ještě více prohlubuje, ovšem Black 9 proto ještě není třeba odsuzovat, vždyť, jestliže se dočkáme solidního a napínavého provedení akčních pasáží, můžem se jedině radovat a být šťastní z toho, že máme „feeling z Deus Exe“, ale necítíme úplné zkopírování, které by celé věci jedině uškodilo. I tak si zájemci užijí pěkných stealth prvků a hackování počítačů, ale ti, co si hrou chtějí prostřílet, budou muset údajně sáhnout až na dno svých schopností, jelikož munice nebude na rozdávání a protivníci by žádná másla být neměli. Zdejší arzenál však určitě potěší každého militaristu, Black 9 poněvadž se nám pařáty projde pěkných pár, účinností značně se lišících, kvérů. Uchopíme tedy například katanu, k níž se váží i další sečné a bodné zbraně, k nimž se s trochou štěstí zařadí i světelný meč, tak proslulý z Deus Ex, o jehož implementaci se ve studiu ještě nerozhodlo, ovšem jeho četní příznivci mají značně vysokou naději, že se ho dočkají. Pak se samozřejmě chopíme dalších serepetiček jako jsou vychytané útočné pušky, sniperky, brokovnice a milovníci těžší váhy také nepřijdou zkrátka. Raketomet a granáty všech možných druhů jsou dnes již součástí téměr každé, byť jen trochu solidní akce, méně často ale vídáme oblíbený plamenomet, takže se s přihlédnutím k tomu, že toto byl jen stručný nástin výbavičky, máme na co těšit.

Plnění misí je vlastně jakousi alfou a omegou celé záležitosti, čímž pádem si na ní Taldren dává velice hezky záležet. Je nám slibováno, že podobný mix jsme zatím neměli možnost ochutnat. Podíváme se na Mars, kde se nachází tajná výzkumná laboratoř (vzpomínka na DOOM), kde musíme vyřadit obranný systém, abychom se vůbec dostali do jejího nitra a k tajemství, jež ukrývá. Black 9 Jindy přistaneme na menších planetkách či asteroidech, ovšem nemyslete si, že budeme prozkoumávat jen hlubiny vesmíru, ale zavítáme i do nám tak známých končin matičky Země, kterou procestujeme skrz naskrz a rozhodně se sluší říct, že zde prožijeme větší část příběhu, ovšem nakoukneme do takových míst, o nichž se nám zatím vůbec nesnilo, jako jsou úzké shanghajské uličky nebo rádoby asociace nevyvolávající základny v amerických pouštích atd. Každopádně všude narazíme na rozličné nepřátele, jež tu nemá cenu rozebírat, stačí nám snad jen konstatování, že jich bude spousta a rozhodně si nebudou podobní. Jen tak pro příklad, střetneme se s posedlými mnichy, obyčejnými, avšak silně vyzbrojenými vojáky i mimozemskými nestvůrami, rozbitými počítači (že by Systém Shock?) posílající proti vám naprogramované droidy atd.

Velkou roli by mělo hrát rovněž velitelství toho kterého kartelu, kde budou NPC postavy ochotné si pohovořit (ty by ostatně měly být i jinde, zde však především), přijmeme zde i nové zakázky. Velkou roli pak také bude Black 9 hrát prodej a nákup vhodných předmětů, jelikož na misi je možné se vyzbrojit pouze třemi zbraněmi, z nichž jedna musí být navíc lehčí. Na základně si rovněž budeme upravovat statistiky a nejrůznější speciální dovednosti jako jsou již zmíněné nanotechnologie. Vrchní velitelství se prostě a jednoduše stane takovým vaším domovem, kde se vždy na skok zastavíte a odpočinete před dalším těžkým questem. Dalším plusem stavícím hru do zcela jiné roviny by měla býti nejrůznější vozidla, případně vznášedla, o nichž se toho příliš neví, ovšem hlavní je, že budou přístupná.

V multiplayer jsme ani nedoufali, ovšem Taldren opět překvapil, a to poměrně hodně, jelikož ani Deus Ex neměl kdovíjak propracovanou hru více hráčů a jeho pokračování na ni zanevřelo úplně, takže zde to můžeme brát jako takový příjemný dárek od autorů a nezdá se, že by byl zrovna malý. Proti sobě se postaví až šestnáct hráčů, kteří se vedle klasických módů jako Deathmatch, CTF ad., utkají i ve více taktických módech. Jeden z nich prezentují autoři Black 9 jako něco na způsob domination, kde by měl mít každý hráč svou pevně danou roli, a to se nám velmi zamlouvá. Co však potěší možná ještě mnohem více, je možnost zdolání singleplayerové kampaně v kooperativním hře, jelikož něco podobného je nám nabízeno opravdu zřídkakdy.

Ani z grafického pohledu se Black 9 nemá za co stydět, jelikož běží na silném licencovaném enginu Unreal Warfare, který zvládá skvěle jak interiéry, tak venkovní prostory, jichž se také v míře vrchovaté, a na rozdíl od Deus Ex, dočkáme. Navíc ze zveřejněných obrázků a trailerů je jasně vidět obrovský smysl pro detail, jímž tvůrci disponují. Doufejme, že se nejedná jen o nějaké uměle vytvořené screeny odlišné od toho, jak hra bude ve skutečnosti vypadat. Co se týče umělé inteligence, zde nám tvůrci mnoho indicií nepředkládají, stačit nám musí tradiční výrok z jejich úst v tom smyslu, že AI bude stejně propracovaná jako zbytek hry, což sice zas až tak neočekáváme, můžeme být vděční i za to, když inteligence oponentů a případně i parťáků nebude rušit pěkný herní zážitek.

Celkově se mi Black 9 zamlouvá a doufám, že po tomto preview se na něj budete těšit i vy, naši milí čtenáři, jelikož tato hra se může úplně klidně stát jedním z největších překvapení příštího roku, jen se trochu bojím nezkušenosti autorů, ale už jsme tu měli několikrát skvělý produkt z rukou debutujících tvůrců a naopak stálice mohou zklamat, stejně jako již několikrát zmíněný Invisible War. Příjemné je, že když půjde vše podle plánu, dočkáme se tohoto kyberpunkového titulu v březnu příštího roku.

Index očekávání:8/10

Frakce - 2.část

le Societi de Luminiere: Zřejmě nejvíce utajený klan (prakticky nikdo o něm neví, snad jen čtenáři tohoto preview) a přitom je paradoxně nejvíce na očích. Jako první totiž rozpoznal obrovskou sílu médií a také jí začal využívat. Jejich výtvorem je například internet, jehož prostřednictvím dosahují úžasné moci a úspěchu. Do budoucna mají vynikající vyhlídky.

My Private Money DGP:Nejmladší spolek a zřejmě také nejslabší. Vyrůstal pod patronátem Zubrina, ten si jím chtěl posílit pozici oproti ostatním klanům, ovšem nepovedlo se mu to tak docela, jelikož My Private Money začali dělat potíže a odtrhli se. Nyní spíše živoří, ale pracují na tajném projektu, který by je mohl vynést mezi Illuminati smetánku.

The Black Dragons:Soupeří s Tea Drinkers o nadvládu nad asijskými triádami a navíc se dohadují kdo z nich je nejstarší. Dragons zatím svůj souboj prohrávají, touží jen po chaosu a kriminalitě, ovládají Yakuzu a nemají takřka žádné vyšší cíle.

EarthNOW!:Vzniká údajně někdy s příchodem křesťanství a je založena pod patronátem sedmi druidských kmenů. Momentálně je jejich nejvyšším cílem vytvoření dostatečně silné ekopolicie, jelikož se již nemohou dívat na znečišťování ovzduší a vůbec celé země ostatními spolky. Chtějí zachránit naši matičku Zemi a za to jim patří velký dík.

The New World Order:Neboli také templáři, kteří se dlouhá léta skrývali a objevili se až tehdy, když Zubrin a Private Money společně zrušili množství mocenských sil na této zemi. Jedná se o starý religiózní řád, který není momentálně příliš silný a ostatní si ho tím pádem příliš nevšímají, ovšem právě v tom tkví jeho největší síla….

Autor:
  • Nejčtenější

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

Reklama na Duke Nukema vyrobená umělou inteligencí vzbudila posměch i hněv

Vydání kolekce starých dílů série stříleček o Duke Nukemovi na kapesní konzoli Evercade vzbudilo větší ohlasy, než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

RECENZE: Diablo 4 je temné, krvavé a zatraceně zábavné. Zatím

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se v mnoha ohledech vrací ke kořenům. Namísto zbytečných experimentů sází na léta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsmutnější herní trailer všech dob byl inspirován skutečným příběhem

Japonská společnost Nintendo láká na svůj aktuální hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nebývale depresivní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Videoherní adaptace Avatara by mohla prolomit prokletí žánru

Avatar: Frontiers of Pandora slibuje výlet do míst, která jsme ve kinech neviděli a neuvidíme. A nezní to vůbec špatně.

Diablo 4 je výrazně lepší, než jsme čekali. Snad to Blizzard ještě nepokazí

Kdysi zbožňované studio Blizzard pod nadvládou Activisionu téměř zkolabovalo a v posledních letech se nedokáže...

Zombie akce Dead Island 2 se vyhrabala z hrobu a slibuje krvavý masakr

Před lety oznámená zombie akce Dead Island 2 se probrala z kómatu. Podle prvních ukázek a ohlasů se zdá, že se mají...

PREVIEW: Resident Evil v remaku čtvrtého dílu děsí i bez zombie

Po remaku druhého a třetího dílu hororové série Resident Evil se již brzy stejné péče dočká i ten čtvrtý. A podle...

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...