Předpokládám, že všem, kdož se o tohle připravované RPG zajímají, je historie jeho vzniku už dobře známá, ale přesto si nemůžu dovolit ji přeskočit. Troika Games je uskupení vzniklé roku 1998 a poskládané z bývalých členů týmu, který světu přinesl Fallout. Už toto konstatování by mělo v srdcích RPG hráčů vykřesat jiskru (či dvě) radostného očekávání toho, co mohou lidé v kancelářích Troika Games chystat dalšího, když už jejich prvotina byla docela bomba. Za sebe musím říct, že od Arcana čekám docela hodně a jestli je to způsobeno informacemi, které už o hře byly vyjeveny, nebo spíš mým momentálním pominutím smyslů, to posuďte z následujících řádků sami.
Asi nejvíc pozornosti přitahuje samotný svět, v němž se Arcanum bude odehrávat. Kombinace technicky zaměřené civilizace a všudypřítomné magie zní jako rozumně namíchaná směs snažící se nalákat jak příznivce Falloutu (tedy RPG, kde o kouzlo nezakopnete, jak je hra dlouhá), tak i třeba ty, kteří se doteď raději drželi u Baldur's Gate nebo jiných fantasy RPG. Svět Arcana se svými technickými vymoženostmi asi nejvíc blíží podobě našeho století páry - 19. století. Provázanost zákonů technologie a magie ve hře jde dokonce tak daleko, že při vzájemném střetu dochází k docela bizarnímu porušování přírodních zákonů. Pokud vystřelíte z pistole na osobu s vysokým stupněm ovládnutí magie, je vysoká pravděpodobnost, že ji kulka nezasáhne, protože taková osoba oslabuje fungování fyzikálních zákonů. Stejně tak pokud použijte na osobu zběhlou v technologických záležitostech kouzlo, které je určitou obdobou střílení, je pravděpodobné, že se kouzlo mine účinkem, protože ona osoba naopak platnost fyzikálních zákonů posiluje a ztěžuje tak kouzlům jejich práci.
Celkem je ve hře 80 kouzel, ale s žádnou postavou se nebudete schopni naučit všechny. Rozdělují se po pěti do 16 oborů (Mental, Nature, Morph, Elemental Fire, Elemental Water, Summoning …) a jejich obtížnost je odstupňovaná do pěti úrovní (první je nejjednodušší a pátá nejtěžší). Kouzlení vám neubírá manu, ale prostě a jednoduše vás vyčerpává. Únavu můžete jednak přebít osvěžujícími lektvary a jednak se jí zbavíte obyčejným spánkem (přičemž k únavě nedochází jen kouzlením, ale i schytáváním ran od protivníků, během nebo tím, že je vaše postava přetížena). Jistou okliku v tomto koloběhu představují speciální talismany, které mohou kouzlům potřebnou energii poskytovat ze sebe (tudíž vám ušetří vyčerpání). Pro dobití prázdných talismanů stačí nechat je po nějakou dobu v nečinnosti. Když už jsem se dostali k předmětům, můžu vám rovnou prozradit, že některé předměty ve hře budou obsahovat vlastní kouzla působící buďto pasivně nebo aktivně.
Pokud opovrhnete magií a dáte se raději na dráhu technologického vývoje, i na ní je pro vás připraveno ledacos zajímavého. Podle toho, na jakou disciplínu se budete specializovat, získáte schopnost vytvářet vlastní předměty. Například při specializaci na chemii si budete moct namíchat halucinogenní nápoje, kterými před očima nebohých nepřátel vytvoříte hordy děsuplných příšer, nebo při specializaci na výbušniny můžete sestrojovat omračující granáty.
Co se týká vývoje hlavní postavy, tak se nemusíte na úplném začátku rozhodovat, jakou přesně postavu si chcete postupem času vyšlechtit. Vybrat si můžete z klasických ras - člověk, skřet, elf, půlelf, gnóm, půlčík, půlork a půlobr. Všechna práce se specializací zůstává na dobu samotného hraní - získáváním zkušeností si můžete zvyšovat primární a sekundární statistiky a ještě základní, technologické a magické dovednosti. Pokud se tedy nedokážete rozhodnout pro čistou magii nebo technologii, můžete klidně zvolit střední cestu, kdy umíte od každého něco, ale nevýhoda je zřejmá - nikdy nedosáhnete tak dobrých výsledků jako při specializaci. V Arcanu neexistují žádná omezení toho druhu, že by skřeti nemohli používat luky a šípy nebo že by elfové neovládali palice. Záleží pouze na tom, aby příslušná postava měla například dost síly na to, aby tu kterou zbraň uzvedla.
Systém soubojů si každý může vybrat sám. Vyhovuje vám pomalé tahové tempo? Pak vás nic nenutí, abyste vůbec kdy přepínali do realtimu. A naopak - chcete si bojové akce pořádně užít v reálném čase a bez možnosti zastavování a obhlížení situace? Nechte si celou dobu zapnutý realtime a je to. Pravděpodobnější je ale model, kdy budete oba režimy střídat podle toho, jak těžký souboj bude právě probíhat - ty snadné vyřídíte v realtimu a na ty tužší se ještě rádi přesunete do poklidnějšího tahového módu. V realtimu si pak lze ještě nastavit, jestli má vaše postava do vybraného nepřátelského objektu bušit bez ustání sama nebo jestli chcete každý její pohyb vést vy (což znamená to, že pro každý úder musíte na protivníka kliknout).
Zbraně, které budete v Arcanu používat, umějí působit několikero druhů poškození - zvýšení únavy, klasické fyzické poškození a pak troje speciální poškození: elektrické, jedové a ohňové. Zaměřovat se můžete i na jednotlivé části těl nepřátelských potvor, což dá sice víc práce, ale zase to přináší větší efekt.
Počet questů a subquestů, na něž narazíte, se může odvíjet i od způsobu, kterým se budete po herním světě přesouvat. Můžete totiž využívat i vlakovou nebo lodní dopravu, a pojedete-li vlakem, je jisté, že vás cestou z místa A do kýženého místa B žádné nečekané dobrodružství nepotká. Kromě toho můžete pochopitelně chodit pěšky krajinou nebo po mapě.
Arcanum má i všechny ostatní vlastnosti, které má mít každé slušné RPG - kromě spousty questů a subquestů taky hordy NPC, tuny dialogů (jejich vývoj záleží nejen na vašich statistikách, ale i na tom, jakou rasu jste si pro svou postavu vybrali), přehlednou izometrickou grafiku (ještě jsem tomu 3D pořád nějak nepřivykla :-) a co je hlavní - datum vydání už skoro za dveřmi - zatím stále platí začátek roku 2001.