Zooom - trable ve vesmíru

  12:00aktualizováno  24. května 4:42
Jestliže patříte ke skupině hráčů, kteří nostalgii nepokládají za obor medicíny a rádi si občas zahrajete moderní remake nějaké legendární 2D arkády, pak si jistě Zooom zamilujete. Má všechno, co by taková pořádná vesmírná střílečna mít měla, a je dost obtížná na to, aby potrápila i zkušenější pařany.

Zoom

Platforma: Freeware
Výrobce: Nonlinear Solutions

Stáhnout

Zoom

Arkádové hry byly vždy chtě nechtě jedním z hráčsky nejoblíbenějších žánrů a potažmo také jedním z nejoblíbenějších žánrů tady, na Plných hrách, a zřejmě to nezmění ani můj nedávný nekolikadenní výlet do hlubin všemožných her zatěžujících i šedou kůru mozkovou a ne jen klávesnici případně myšítko počítače. Přemýšlení u počítače je prostě s největší pravděpodobností už pasé - klasické adventury nahradila prsatá Lara, po legendárních logikách typu Sokoban dnes neštěkne ani pes a letí absolutně nehratelné, graficky náročné a mozek vymývající akční hnusy. Ale co, takový je život, že?

Zooom naštěstí do té posledně jmenované skupiny nejvybředlejších počítačových her nepatří, ale zato je typickým zástupcem té nejklasičtější odnože arkádoidních her, 2D skrolovacích vesmírných stříleček. To jsou takové hry, ve kterých vidíte seshora své pohupující se letadýlko (či chcete-li vesmírnou loď), střílíte dopředu či do stran z nejrůznějších ničivých zbraní, sbíráte bonusy a vylepšení, postupujete levely dál a dál... však vy víte. Z těch nejklasičtějších arkád si ovšem hra Zooom odnesla jen a jen náplň a námět, všechno ostatní (mno moc tam toho taky už nezbylo) je původní a věru kvalitně zpracováno.

Zoom

Po stránce grafické se jedná o jednu z nejlépe udělaných freewarovek tohoto žánru. Nepřátelské koráby jsou velice pěkně vykreslené a nemýlím-li se též akcelerované, čímžpádem se po obrazovce nepohybují pouze statické občas vybuchující sprity, ale rotující, zatáčející a vůbec vesmírem browzdající perfektně zpracované vesmírné lodě jejichž naprogramování určitě stálo některého z autorů hodně sil. Velice hezké jsou i nejrůznější efekty typu výbuchu vaší či nepřátelské lodě, sebrání bonusu či jiných libůstek.

Na web si s sebou hra ovšem přinesla i pár drobných i větších, podstatnějších nedostatků. Jednou z těch méně ale na druhou stranu i více podstatných chybek je přílišná stereotypnost všech nepřátelských lodí. Jedna vedle druhé jsou totiž vyvedeny v úplně stejném rozložení barev a navíc jich v každém levelu poletuje opravdu hodně, takže vás neustálé vybíjení těch samých dotěrných lodí začně po chvíli silně nudit. Ze zaběhnuté linie sice občas Zooom vybočuje přidáním nějakého spešl silného bosse či absolutně netrefitelné mrštné potvory, nicméně na hratelnosti to moc nepřidá.

Zoom

Druhým spíše drobným nedostatkem je přílišná náročnost hry. Je pravda, že někteří šílenci si i v neuvěřitelné náročnosti hry libují, ale co je moc, to je moc. Na nejtěžší nastavenou obtížnost je hra takřka nehratelná a průměrný hráč si na vyšší obtížnost než tu nejnižší na sto procent nezahraje. Ostatně i na nejnižší obtížnostní úrovni jsou oponenti dost vytuhlí a je poměrně dost těžké level projít bez ztráty jediného života. Naneštěstí autory ani nepadlo do hry přidat bonusy v podobě extra životů, speciálních štítů či něčeho podobného - snad příště.

Muzika i možnosti nastavení hry jsou na poměrně dobré úrovni a taktéž vykouslé okénko, ve kterém hra pod Windows funguje vypadá vpravdě slušně a grafik se za něj rozhodně nemusí stydět. Profesionálně vypadají i všechna menu, zpracování vašeho veleničivého arzenálu, povalujících se bonusů i zákeřných oponentů. Nebýt té opravdu přemrštěné obtížnosti, mohl být Zooom naprosto dokonalou arkádou pro všechny věkové i hráčsky zkušené skupiny, takhle jej mohu vřele doporučit všem, kdo mají dost mrštné prsty či citlivou klávesku, a tudíž pro ně zběsilé pojíždění ze strany na stranu nebude sebemenším problémem. I tak jde ale o jednu z nejlepších arkád, které jsem měl příležitost si v poslední době zkusit.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz